New York’un Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

New York Eyaleti’nde 62 şehir vardır. Ülkenin dolayısıyla da en büyük ve en kalabalık şehri New York City bu eyalette yer almaktadır. Eyaletin beşte ikisinden fazlası bu şehirde yaşamaktadır. Eyalet başkenti Albany’dir. En bilinen şehir ise New York’tur. Bunlar dışında eyaletin önemli şehirleri arasında Buffalo, Rochester ve Yonkers’tır.

Albany özellikle mimarî açıdan çok zengin bir kenttir. Hem farklı grupların yaşadığı zengin tarihi hem de farklı tarzdaki mimari eserleriyle gezilecek çok fazla turistik noktaya sahiptir.

Buffalo şehri, Erie Gölü kıyısında kurulan bir şehirdir. Şehir mimarisi 19 ve 20. yüzyıllarda yapılan yapılardan oluşmuştur. Endüstri mirası olarak da pek çok yapı bulunmaktadır. Buffalo şehrinin yakınlarında bulunan Niagara Şelalesi, Eyaletin en önemli turistik yerleri arasındadır.

New York Eyaleti’nin kendi adını alan New York şehri, bölgenin hatta ülkenin ve dünyanın en önemli şehirleri arasındadır. Bronx, Manhattan, Queens, Brooklyn ve Staten Island olmak üzere 5 tane ilçeye sahip olan şehir gitgide kalabalıklaşmaktadır. New York City, ticaret, finans, medya, sanat, moda, araştırma, teknoloji, eğitim ve eğlence üzerinde küresel çapta güçlü bir şehirdir. Dünyanın en büyük doğal limanlarından birinin üzerine kurulmuştur ve göç için önemli bir geçit oluşturmaktadır. Şehirde 800’den fazla dil konuşulmaktadır. Her yönüyle turist çeken bu şehir 2016 yılında 61 milyon turistle bir rekora imza atmıştır. Ayrıca dünyanın en çok fotoğrafı çekilen şehri unvanına da sahiptir. İkonik gökdelenlerden, köprülerden ve parkların oluşan bir şehir silueti vardır. Mimarlık tarihi açısından oldukça önemli eserlere sahip olan New York City, dünyaca ünlü çoğu mimarın eserine sahiptir ve 19. yüzyıl mimarisinin çok ünlü eserlerine sahiptir. İnanılmaz bir sirkülasyona sahip olan bölgede New York dakikası diye bir deyiş bile vardır. Gökdelenleri yanında şehrin en önemli dünyaca ünlü 3 simgesel yapısı ise; Times Meydanı, Özgürlük Heykeli ve Central Park’tır.

Lokasyon Sayfasında Detayı Göster
Kapalı