New York Hakkında Temel Bilgiler

 

Amerika Birleşik Devletleri’nin kuzeydoğusunda yer alan bir eyalet olan New York, yaklaşık olarak 20 milyonluk bir nüfus ile en kalabalık dördüncü eyalettir. Birçok tarihî döneme sahne olmuş ve çok sayıda etnik grubu bünyesinde barındırmıştır. Günümüzde ise hala çok farklı etnik grupların bir arada yaşadığı, hatta dünyada en çok farklı etnik gruba ev sahipliği yapan bölgedir. Çoğu Amerikan eyaletinde olduğu gibi New York Eyaleti’nin kültürü de çoğunlukla Avrupa’dan göç etmiş toplulukların getirdiği kültürel alışkanlıklarla harmanlanarak oluşmuştur. Eyaletin en büyük şehri olan New York City, eyalet nüfusunun yüzde kırkından fazlasını oluşturmaktadır. Dünyanın en kalabalık kentlerinden de biri olan New York, küresel bir kent ve Birleşmiş Milletler Genel Merkezi’ne ev sahipliğiyapmakta, dünyanın da ekonomik olarak en güçlü şehridir.

New York Eyaleti’nin turistik bölgeleri arasındaki Niagara Şelaleleri, Kuzey Amerika’nın en önemli doğal güzelliklerinden biridir. Her yıl milyonlarca ziyaretçi çekmektedir. Finger Lakes, yine bu bölgede bulunan bir başka doğal güzelliktir. Bu göllerin ince uzun yapısıyla parmağa benzetildiği için böyle bir adı olduğu efsaneler arasındadır. Lake Placid, Whiteface Dağı’nın eteğinde yer almaktadır ve dünyaca ünlü bir kış sporu merkezidir. Hatta iki kez Dünya Kış Olimpiyatları’na ev sahipliği yapmıştır. Lake George, Watkins Glen Eyalet Parkı, Letchworth Eyalet Parkı diğer doğal güzelliklerdendir. Dünyaca ünlü mimar Frank Lloyd Wright’ın Darwin D. Martin Evi Kompleksi de kesinlikle unutulmaması gereken bir noktadır.

George Eastman Evi ve Uluslararası Fotoğraf ve Film Müzesi, St. Lawrence Nehri’nde 50 mil boyunca uzanan Thousand Islands, Adirondacks diğer popüler turistik noktalardandır.

Turistik aktivitelerin birçoğu da New York City ve çevresindedir. Özgürlük Heykeli, Amerika’nın en tanınmış simgelerinden ve çok popüler cazibe merkezlerinden biridir. Empire State Binası, Rockefeller Center şehrin en yüksek noktalarını oluşturmaktadır. Ayrıca eğer zamanınız varsa mutlaka yukardan şehir manzarası izleyin.

Central Park, Times Meydanı ve eski tren yolunun yeniden düzenlenerek yayalaştırılıp tekrar kullanılmasından oluşan High Line kesinlikle görülmesi gereken yerlerdendir. Grand Central Terminali, MoMA, Metropolitan Museum of Art, Özgürlük Kulesi, Amerikan Doğa Tarihi Müzesi, ünlü mimar Frank Lloyd Wright’ın bir diğer eseri Guggenheim Müzesi binası ve sergisi, 9/11 Anıtı, Wall Street, 5. Avenue, Liberty Island, New York Limanı, Brooklyn Köprüsü de kesinlikle kaçırılmaması gereken noktalardır. Hem mimarî tarzıyla hem de şehirdeki konumuyla oldukça önemli bir yere sahip olan Flatiron binası görülmeli, Art Deco mimari tarzının en önemli eserlerinden biri olan Chrysler Binası da unutulmaması gereken eserlerdendir. Şehirdeki modern yapılar arasında çok ilginç bir yere sahip olan St. Patrick Katedrali de ziyaret edilebilir. Bunların yanında farklı etnik grupların oluşturduğu küçük mahallelerde de bu milletlerin kültürlerine ve Amerika’daki yaşamlarına dair bir fikir sahibi olabilirsiniz. Times Meydanı’ndaki ünlü mağazalardan alışveriş yapabilir ve yapımıyla ses getiren tamamen camdan yapılan Apple Mağazasını 5th Avenue’da görebilirsiniz. Eğer zamanınız varsa ve uygun bir gösteri bulmanız halinde, müzikal tiyatro ve gösterileriyle dünyaca ünlü Broadway’de bir şovu izleme şansını da asla kaçırmamalısınız.