Eşsiz Doğa Güzelliklerini Barındıran Yemyeşil Azdavay - Kastamonu

Kastamonu ilinin kuzeybatısında yer alan, engebeli ve ormanlık araziler ile çevrili olan Azdavay; 1946 tarihinden itibaren ilçe olmuş bir Kastamonu beldesidir. Halen Kastamonu’na bağlı bir ilçe olan Azdavay, yaklaşık 7500 nüfusa sahip ve toplam 49 köyden oluşuyor. İstanbul-Azdavay arası direkt otobüs seferleri bulunmaktadır. Ayrıca İstanbul’dan uçakla Kastamonu’ya, Kastamonu’dan da Azdavay’a minibüsler ile de ulaşılabilir. Konaklama için de birkaç seçenek mevcut.

Azdavay’ın tarihinin arkeolojik kazılara göre M.Ö. 8. yüzyılda Paflagonyalılara kadar uzanmakta olduğu tahmin ediliyor. Günümüzde ise bir sanayi merkezi olmadığı için istihdam yaratamayınca Ankara, İstanbul ve İzmir gibi büyük şehirlere çok sayıda göç vermiş. İlçede özel sektör olarak maden işletmeciliği, konfeksiyonculuk, orman işçiliği, hayvancılık ve tarım yapılıyor.

Azdavay merkezi dışındaki evler genellikle iki katlı ve ahşap, eski özgün görünümlerini sürdürüyorlar. Merkezde daha çok yeni yapılmış binalar yer alıyor.

Çarşamba günleri kurulan ilçe merkezindeki pazarda, köylerde kadınların giydikleri yöreye özgü renkli giysileri görmek mümkün. Özgün olan bu giysiler, Kastamonu halk oyunları için ideal giysi olarak kabul edilmiş.

Azdavay, Küre Dağları Milli Parkı’na sahip olması sebebiyle eşsiz doğa güzellikleri barındırıyor. Güzel köylerinin yanı sıra görülmeye değer yerleri arasında: Çatak Kanyonu, Çal Kanyonu, Medil Mağarası, Zümrüt Köyü, Asar Kayası, Anıt Ağaç, Akçasu, Suğla Yaylası, Azdavay Saray Şelalesi, Mercimeklik Kayası, Kız Kayası, Tabaklı Kayası, Aşar Kalesi ve ilçe merkezindeki Aşıklar Köprüsü sayılabilir.

Son dönemlerde ekoturizme önem veren ilçe, trekking yapmaya elverişli bir coğrafyaya da sahip. Hatta 2011 yılında ilçedeki yürüyüş parkurlarını gösteren “Azdavay Yürüyüş (Trekking) Parkurları Kitabı” yayımlanmış.

Azdavay’ın en önemli turizm değerlerinden biri olan Çatak Kanyonu, ilçe merkezine 7 km uzaklıkta ve Karakuşlu Köyü sınırları içinde yer alıyor. Dünyanın 4. büyük kanyonu olma özelliğine sahip Çatak Kanyonu, çok sayıda turistin ilgisini çekmektedir. Kanyonun içindeki 7 km’lik alan, yüzerek veya botla geçilebiliyor. Geçilmesinin zor olmadığı söyleniyor fakat yine de tedbiri elden bırakmamak lazım. 900 metre yüksekte bulunan gözetleme noktasında, tüm kanyon ayaklarınızın altında uzanıyor.

Avrupa’ya özgü, bağımsız korunan alan sertifikalandırma sistemi olan PAN Parks Sertifikası’na sahip Küre Dağları Milli Parkı; Türkiye’de ilk, Avrupa’da ise bu sertifikaya sahip 13. korunan alan olma özelliğini taşıyor. PAN Parks logosunun, Avrupa’da milli parklar için hem doğal değerler hem de sürdürülebilir turizm açısından bir seçkinliğin işareti olarak kabul edildiği biliniyor.

Azdavay’a özgü yemeklere arasında ise Islama ve Delioğlan Sarığı sayılabilir. Islama, hamur işi bir yemek türüdür. Delioğlan Sarığı ise şerbetli bir hamur tatlısı çeşididir.

Özlem Mete

Yazar Hakkında

Özlem Mete

Gezimanya’nın en çok soru soranı, her şeyi madde madde not alır sonra sorular silsilesi başlar.