Dünyadan Çaylar

Çay; kahvaltılarımızın, akşam yemekleri sonrasının vazgeçilmezi… Belki kahveyle yarışamaz diyebilirsiniz ama çaysız yapamam diyenlerin sayısı da oldukça fazladır. Tabii bizim içtiğimiz çay dışında, dünyada çayın birçok çeşidi mevcut. Bazı ülkelerin kendine has; siyah, beyaz, yeşil, kırmızı ve belki daha adını bilmediğimiz çayları var. Dünyanın farklı ülkelerinden çay türlerini sizler için derledik…

Çin Çayı

Çin’de birçok farklı çay çeşidi mevcut. Bunları iki örnekle özetlemek mümkün değil ama bu örnekler Çin çaylarının önemli çeşitleri arasındadır: Keemun, siyah bir çay türüdür ve ağızda meyveli bir tat bırakır. Koyu aromalı olmasıdır. Çin’de genellikle olayı sütsüz ve şekersiz olarak tüketilir. Lapsang Souchong ise isli bir siyah çay türüdür. Siyah çay tarihine baktığımızda bazı kaynaklara göre; Lapsang Souchong, Keemun çayından daha önceye dayanır. Bu çayın Çin dışında da ünü bilinmektedir.

Çin Çayı

Endonezya Çayı

Endonezya’da çay genellikle, yüksek dağlık arazilerde yetişir. Çoğunlukla siyah çay üretimi yapan Endonezya’da, bazı yeşil çay çeşitleri de mevcuttur.

Darjeeling Çayı

Darjeeling çayı Hindistan Batı Bengal’de yetişmektedir. Her yıl sadece 10 bin ton üretilen Darjeeling, dünyanın en fazla aranılan çayıdır. Darjeeling black, Darjeeling white, Darjeeling green ve Darjeeling oolong gibi türleri mevcuttur.

Darjeeling Çayı

Hint Çayı

Hint çaylarından Assam çayı; lezzetli, güçlü ve sert bir çaydır. Bu çay genellikle deniz seviyesine yakın yerlerde yetişir. Malt tadı ve parlaklığıyla bilinir.

İran Çayı

İran’da çay, “chai” olarak bilinen popüler bir içecektir. Chai’yi oluşturan başlıca baharatlar; karanfil, tarçın, zencefil ve kakuledir.

Japon Çayı

En kaliteli yeşil çay “Sencha” burada yetişmektedir. Serin bir iklimde yetişmesiyle ayrı bir lezzete sahip olan bu çay Japonya'da en çok tüketilen çay çeşididir. Japon çay kültüründe önemli bir yere sahip olan yeşil çay, dünyada giderek daha fazla tüketilmektedir.  

Japon çayı

Kenya Çayı

Kenya’da siyah, beyaz, sarı ve yeşil çay üretimi yapılmaktadır. Çay, Kenya’da başlıca döviz kaynakları arasındadır.

Rize Çayı

Rize çayı, Karadeniz kıyılarından gelen bir siyah çaydır. Günün her saati tüketilebilen Rize çayı genellikle “ince belli” diye tabir edilen bardaklarda servis edilir. “Demli” ya da “açık” olarak tüketebilirsiniz : )

Rize Çayı

Sri Lanka

Çayı Seylan çayını muhtemelen duymuş ve içmişsinizdir. Çünkü Sri Lanka çayı Türkiye’de de bilinen bir siyah çaydır. İki çeşit Seylan çayı vardır; biri hafif içimlidir, diğeri ise meyvemsi aroması ile içimi sert bir çaydır.

Vietnam Çayı

Vietnam çayları birçok bölgede çay evi denilen bölgelerde üretilir. Vietnam’daki insanlar arasında yeşil çay oldukça popülerdir. Vietnam’daki yeşil çaylar; Çin’deki yeşil çaylara oranla daha düşük kafein içerirken, Japon yeşil çaylarına göre daha yüksek kafein içerir. Lotus çayı denilen çeşit, Vietnam çay endüstrisinin özel bir ürünüdür.

 

Özlem Mete

Yazar Hakkında

Özlem Mete

Gezimanya’nın en çok soru soranı, her şeyi madde madde not alır sonra sorular silsilesi başlar.