İstanbul'da Muhakkak Gidilmesi Gereken Çay-Kahve Durakları

Kimimiz çaysever, kimimiz kahvesever ama ortak bir nokta var ki o da Türk insanının bu içeceklere olan tutkusu. Özellikle kış aylarında yoğun iş günlerinin, ev davetlerinin ya da yemek sonralarının vazgeçilmez içeceklerinden çay ve kahveler günümüzde artık farklı şekillerde sunulmaya başlandı. “Bu kışı buralarda çay-kahve içmeden bitirmeyin!” diyebileceğimiz kadar önemli lezzetler ve deneyimler sunan İstanbul’un farklı semtlerinden mekânları sizler için derledik.

Asia Chai Art

Farklı çay çeşitlerini denemeye açıksanız İstanbul Kazasker’de yer alan Asia Chai Art’a mutlaka uğramanız gerek. Mekânda yer alan beyaz çay, yeşil çay, Oolong çayı, siyah çay, Rooibos çayı, çiçek çayı, bitki çayı ve meyve çaylarından hangisini denerseniz deneyin mutlaka memnun kalacaksınız. Aynı zamanda içtiğiniz çayların tarihçesini de anlatan bir işletme sahibi var. Çayların geçmişini, nasıl demlemeniz ve nasıl içmeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz. Dinlendirici ve huzur veren müzikler arka fondayken keyifli atıştırmalıklarla çayınızı yudumlayabilirsiniz. İçtiğiniz çayı çok beğendiyseniz, satın alıp evde kendiniz de yapabilirsiniz. Mekânda İngiliz çay setlerinin yanı sıra zarif ve geleneksel Japon çay setlerinin de satışı mevcut.

Dem Karaköy

Karaköy’ün bu aralar özellikle gençler tarafından oldukça tercih edilen mekânlarından biri. Menüsünde yer alan 60 farklı çay çeşidi, mekâna tekrar tekrar gitmenize neden olacak. Farklı tatlı çeşitleriyle de adından söz ettiren Dem Karaköy’de pek çok çeşit çay arasından hangisini seçeceğinize karar vermek zor olsa da birinden başlayın ve güzel aromanın tadını çıkarın.

Walter's Coffee Roastery

İstanbul Moda’da yer alan bu 3. nesil kahve mekânı içecekleri 250'lik beherde, laboratuvar şişesinde servis etmesi ile biliniyor. Ünlü ve sevilen dizi Breaking Bad’den ilham alan kahve laboratuvarı Walter’s Coffee Roastery’de içeceğiniz kahvenin size farklı bir deneyim sunacağı kesin. Tasarımı da ilgi çekici. Dizi fanatiklerinin ziyaret etmesi gereken bir mekân.

Tabure Coffee

İstanbul Kızıltoprak sakinlerini 3. nesil kahveyle buluşturan mekân, kahvelerinin yanı sıra kahvenin yanında sunduğu atıştırmalıkları ve tatlılarıyla da keyif veriyor. Tabure Coffee’nin sanatsal dekorasyonu da oldukça etkileyici. Cortado, cappucino, flat white, latte, americano, ristretto gibi espresso bazlı içeceklerden ve kendi karışımlarını deneyerek ortaya çıkardıkları leziz smoothielerden denemenizi öneririz.

Özlem Mete

Yazar Hakkında

Özlem Mete

Gezimanya’nın en çok soru soranı, her şeyi madde madde not alır sonra sorular silsilesi başlar.