İstanbul'da Kahvaltı Mekanları - Avrupa Yakası

Günün en önemli öğünü diyebileceğimiz kahvaltının, İstanbul'un hafta sonlarında yeri ayrıdır. Kahvaltı keyfi için, hem Anadolu Yakası'nda hem Avrupa Yakası'nda birçok alternatif mevcut. Bunlardan bazılarını aşağıda ayrıntılarıyla size aktarıyorum.

Fotoğraf: gregnuckols.com

ZİYA ŞARK SOFRASI

Biz buraya her geldiğimiz de ‘’Ziya bir yaşam şekli’’ diyoruz. Çünkü kahvaltısının yerini hiçbir şey tutmuyor ve eğer siz de bizim kadar kahvaltı düşkünü iseniz, buranın özellikle Pazar günleri olan açık büfe kahvaltısına bayılacaksınız. Kişi başı 35 TL fiyatları var ancak inanın bana değiyor. Yeri tam da Florya sahilinin dibinde ve önü apaçık deniz. Eğer deniz göremiyoruz, İstanbul’da olduğumuzu da anlamıyoruz diyorsanız, burayı de denemelisiniz. Nefis havası, birbirinden çeşitli ve her biri tek tek lezzetli açık büfesi, hatta uzun zaman geçirecekler için akşam yemeğinde leziz kebaplarıyla gerçek bir mekan. Üstelik tüm garsonların oldukça işlerine hakim ve hızlı olduklarını da eklemeliyim. Pazar günleri yoğunluk sırasında dışarıda kalmak istemezseni, rezervasyon yaptırabilirsiniz.

EMİRGAN SÜTİŞ

Sütiş adı üzerinde, süt ürünleriyle baş döndüren bir kahvaltı mekanı. Öyle çokça çeşit yok. Hatta istemezseniz size yumurta bile getirmiyorlar ancak kaymak, peynir gibi ürünleri o kadar lezzetli ki hiçbirine ihtiyacınız olmuyor. Lezzetli çaylarının da size eşlik ettiği mekan adı üzerinde Emirgan’da denize karşı çok keyifli bir yer. Tabii bunun yanında birçok şubesi de mevcut, bunları websitelerinden şubeler kısmından da bulabilirsiniz. Ancak yine de ilk ve orijinal mekan olduğu için Sarıyer sahiline bakan mekan çok daha keyifli. Ancak hafta sonları aşırı yoğunluk nedeniyle sıra oldukça uzun oluyor. Bu nedenle benim size tavsiyem; eğer hafta sonu gidecekseniz 9.30'dan önce, hafta içi gidecekseniz 11.00’den önce orada olmanız. Afiyet olsun.

ERDİLLİ GOURMET SLOW FOOD

Burası bir şarküteri aslında. Özel, organik onlarca ürünün satıldığı bir yer. Yeniköy’de cadde üzerinde olan mekan, bilmezseniz muhtemelen gözden kaçırabileceğiniz bir kahvaltı mekanı. Dar bir koridordan geçip üst koridordan geçtiğiniz, sonra bir salondan geçerek, Yeniköy’ün nefis deniz manzarasına kavuştuğunuz terası tamamen buna ayrılmış durumda. Martıların masanızdan bir şeyler çaldığı, hatta deniz dışında hiçbir harekete, sese maruz kalmadığınız, izole bir kısma sahip. Kahvaltılıklar nefis! Doğal oldukları içinde kendilerini oldukça belli ediyorlar. Peynir çeşitleri, zeytinleri ve daha bir çok tabakla sizi doyururken, simitleri martılarla paylaşmak istemeyeceğiniz kadar lezzetli geliyor. Özellikle baharda oldukça keyifli ve evet hafta sonu için yine erkenden ya da rezervasyonlu gitmeniz gerekebilir. Acı biberli ve içi peynir dolu turşularını da yemeden sakın kalkmayın.

LOKMA

Burası Rumeli Hisarüstü'nün en güzel kısımlarından birini kaparak, size genişçe bir deniz manzarası sunuyor. En üst katına oturursanız bundan daha da fazla yararlanma imkanınız var. Kahvaltılıkları bir yana, burada sizin başınızı döndürecek şey ekmekler ve sıcaklar. Böreklerle karın tokluğunu sevenlerdenseniz, ya da çıtır simit düşkünü veya sıcacık ekmek meraklısı iseniz burası tam da sizin için açılmış bir mekan. 2012 senesinde en iyi kahvaltı mekanı ödülünü de kaptığını çekinmeden söylüyorum, hala bu performansa sahipler. Kalabalığa dikkat! Hatta imkanınız varsa hafta içi gitmenin bir yolunu bulun çünkü aşırı yoğunluk olmadığı için servislerden de tam yararlanma şaşınız oluyor. Çok daha keyif alacaksınız. Bu arada unutmadan da ekleyeyim; sakın peynirli menemene çıtır simitleri banmadan masadan kalkmayın!

VAN KAHVALTI EVİ

Defterdar Yokuşu’nda Cihangir’in tam atmosferinin ortasında nefis başka bir mekan istiyorsanız burası inanılmaz. Aslında çeşitliliği, reçelleri ve kaymaklarıyla tıka basa kahvaltı sofrasına oturmanız garanti. Küçük ve sıcacık bir ortam ama bunun bir de dezavantajı var; asla boş masa bulamamanız. Şansınızı deneyin ancak mekan oldukça zor boş kalıyor. Serpme kahvaltısının etkisi birkaç gün sürüyor, bunun garantisini size verebilirim. Burayla ilgili tek sorun, çok kalabalık olduğu için servisin bazen huzursuz edici olması. Ancak ben yediğime bakarım, hızlı yaşamak bana dokunmaz diyenlerdenseniz, hiç durmadan sıraya girin.

HUQQA

Biraz daha pahalı olsa da ben bundan zarar görmem diyor ve nefis bir manzarayla harika bir kahvaltı yapmak istiyorsanız Kuruçeşme’de yer alan bu kocaman mekan sizi bekliyor. Nargileleri ve bol sosyetik kalabalığıyla akşamları farklı, sabahları farklı olan mekanda; kahvaltı sunumlarının ne derece farklılaştırılabileceğine şahit olmanız işten bile değil. Porsiyonları sizi doymaktan öteye geçirinceye kadar varabilen kahvaltılıklar, bin bir çeşitle donanıyor.