Google+

Darjeeling

ASYAHindistanDarjeeling
Darjeeling - : - / -
--℃
1 BOB=0.00
Type D250V5 A
 • Ocaweather-icon5℃
 • Şubweather-icon6℃
 • Marweather-icon10℃
 • Nisweather-icon13℃
 • Mayweather-icon15℃
 • Hazweather-icon16℃
 • Temweather-icon17℃
 • Ağuweather-icon17℃
 • Eylweather-icon16℃
 • Ekiweather-icon14℃
 • Kasweather-icon10℃
 • Araweather-icon7℃
Nüfus: 132,016 / Dil: İngilizce ve Hintçe / Para Birimi: Hint Rupisi (INR) / İklim: Ilıman / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün

beautiful-darjeeling.jpg

Hindistan’ın Batı Bengal eyaletinde yer alır Darjeeling şehri. “Lesser Himalaya”da yaklaşık 2.000 metre yüksekliğinde kuruludur. Kimi zaman bulutlar şehrin altında kaldığında harika bir manzara oluşur. Bir diğer önemli manzarası da dünyanın en yüksek üçüncü dağı olan Kangchenjunga’ya bakan kısmıdır.

Doğal güzelliklerinin yanı sıra ekonomisine büyük katkı sağlayan çayıyla da dünyaca meşhur bir şehirdir Darheeling. Her yıl 9 milyon kilogram çay üretimi yapılmaktadır.

500686394_9bdb0150f6_z-874x492.jpg

“Oyuncan Tren” olarak da bilinen Darjeeling Himalaya Trenyolu, UNESCO tarafından Dünya Mirası Sit Alanı olarak tanımlanmıştır. Yeni Jalpaiguri ve Darjeeling arasında çalışan 78 kilometrelik bu tren yolculuğu her turistin ilgisini çekmektedir.

Darjeeling şehrine ılıman iklim hakimdir. Ancak yaz ayları, muson yağmurlarından dolayı yağışlı geçer. Özellikle temmuz ayları oldukça yağışlıdır. Yıllık en yüksek sıcaklık ortalaması 14.9 derece iken, yıllık en düşük sıcaklık ortalaması 8.9 derecedir. Şehirde kışın soğuk, yazın ise yağışlı bir dönem yaşandığından buraya gitmek için en uygun zaman bahar aylarıdır.

Tanıtım videosu:  https://www.youtube.com/watch?v=4xfs9x79b24

Himalaya Dağları’nda 2134 metre yükseklikte, Sikkim ile Nepal arasındaki sınırda bulunan “Tepelerin Kraliçesi” takma isimli Darjeeling, Hindistan’daki en sevilen dağlık bölgelerden biridir ve dünyadaki en muhteşem dağ manzaralarından birine sahiptir. Hindistan’daki İngiliz yönetimi sırasında İngilizler buraya ovalardaki sıcaklıktan kaçmak için geliyorlardı ve burası hâlâ çok popüler bir turist merkezidir.

Çay Tarlaları

023 Ara 2016Gezilecek Yerler

Çay Tarlaları

“Çayların Şampanyası” denilen Darjeeling Çay Ülkesinde havaalanından ayrıldıktan 5-10 dakika sonra dağ tepelerinden düzlüklere kadar uzanmış Darjeeling çay bahçeleri başlar. Görüntüsü harika! Uzaktan ağaçlar altında düzgün biçilmiş ‘bakımlı çim’ düzlüklerinin yaklaştıkça çay fideleri olduğu anlaşılıyor. Bu; orman, tarla ve bahçe karışımı bir manzarayı oluşturuyor. İnsan bu güzelliği görünce coşku ile arabadan atlayıp fotoğraf çektirmek için bir an bile tereddüt etmiyor! Onlarca, yüzlerce kadın tepelerinde şemsiyeleriyle tarlalardan çay topluyorlar.

Eski zamanlarda bir gelenek varmış: çay o zaman Himalaya’ların sadece çok yüksek tepelerinde yetiştirilirmiş.Şimdi de en kaliteli çay türleri tabii ki binlerce metre yukarıda yetişiyor. Zaten üzerinden uçakların inip-havalandığı tarlada yetişen ‘çay’ı kimse içmek istemez. İşte o zamanlarda çay toplama mevsiminde tarlaya sadece küçük, belli yaşa erişmemiş kızlar ayak basabilirlermiş.

Çay toplamak, hazırlamak ve içmek kutsal bir uğraşmış. Çünkü Darjeeling’in binlerce yıldır kutsal topraklarda yer aldığı biliniyor… Burada yetişen çay’ın enerjisi başka yerdekilere benzemediğinden, çay içme ritüeli de özeldir. İnsan çay içerken bedenine dokunan sıcaklığı ve rahatlatıcı tadını hissederken, aynı zamanda çay’ın verdiği şifayı de bilinçli olarak kabul etmelidir.

Çay Tarlaları-1

Manevi hiçbir olguya inanmasak bile, bu çay’ın yetiştiği yamaçların, dünyanın en yüksek dağlarından gelen kar kokusu, en büyük miktarlarda bu dağlara düşen meteor tozu ile bezenerek, sağlıklı ve temiz olmanın getirdiği bir güç içerdiğini kolaylıkla kabul edebiliriz… İşte küçük kızların yalın ayaklarla bastıkları topraklardan, tertemiz elleriyle, özenle ve dua edercesine üzerine titreyerek her yaprağı koparılan çayın eski hikâyesidir bu...

Tabii ki, İngiliz kültürü ve işin içine giren büyük paralar bu kutsallığın izlerini epey azaltmış. Tarlalarda artık her yaştan kadınlar çalışıyor; ve onların ritüelik olarak bir anda dua etmedikleri her ne kadar şüphe götürmezse de; o dağlar yine aynı dağlar, bu yüzden bu çaylar hala eşsizliğini koruyor...

Himalaya eteklerinden yukarıya tırmanmaya başlayın. Çay tarlaları da yaklaşık 2.000 metre daha yukarıya doğru sizinle birlikte tırmanıyor ve orada çalışanların insan değil, dağ keçileri olması gerektiğini düşünmeye başlıyorsunuz. Bu zorlu, dik yamaçlarda çalışmanın zorluğu bir yana, buraya çalışmaya gelenlerin tarlalara nasıl ulaştıklarını bile hayal edemiyorsunuz! Ama buraya gelip de çay tarlalarını görmeden olmaz. Mutlaka görün.

-

Darjeeling lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz The Elgin Hotel, Merry Resorts, Dekeling Hotel. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Mayfair Darjeeling, Little Tibet gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz The Seven Seas, Central Nirvana, R.J.Resorts otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Darjeeling aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Himalaya Demir Yolları Treni

023 Ara 2016Gezilecek Yerler

Himalaya Demir Yolları Treni

Trenin nesini göreceğiz diye düşünmeyin. Bu tren dünyanın en yüksek yerleşim birimlerine tırmanan trenlerden! Darjeeling’e bununla çıkmanızı tavsiye ediyoruz. Ama tabi bunun için, 7 saatlik bir yolculuğu göze almalısınız. Ama bu trene binince kendinizi Disneyland Himalaya şubesinde hissedeceksiniz! Zaten trenin ismi Toy Train! Yani Oyuncak Tren! Küçük, dar ve rengârenk boyanmış bu treni görünce binlerce metre yukarıya nasıl tırmanacağını sorgulamanız normaldir. Ama 1879 yılından itibaren bu işlevi başarıyla sürdürmekle kalmadı, korunması gereken tarihi dünya mirası payesine de UNESCO tarafından layık görülmüştür. Oyuncak olduğuna bakmayın!

Tren tıngır mıngır dağlara doğru giderken birden heyecan başlıyor! Aşağıdan tırmandığınız zaman çok yükseklerde gördüğünüz bulutların içine girmeye başlıyorsunuz. Evet, sis değil, duman değil, uçakla üstünden geçilen bulutların içinden geçiyorsunuz! Arabadan çıkıp buluta dokunabiliyorsunuz, fotoğraf bile çektirebiliyorsunuz! Tabii görünecek kadar şanslıysanız. Dünyada olup bitenleri bir anda unutup değişik hislere teslim oluyorsunuz. Darjeeling artık yakın ve karlı Himalaya tepelerini uzaklarda fark edebiliyorsunuz. Bir başka heyecan sarıyor içinizi bu sefer!

-

Khangchendzonga Dağı

023 Ara 2016Gezilecek Yerler

Khangchendzonga Dağı

Dünyanın en yüksek üçüncü dağı olan “Khangchendzonga” Dağı (Kan-çen-can-ga) yükseklik olarak birinci sırada olmazsa bile manevi gücü ve bağrında saklı sırları açısından gezegenimizin en önemli yerlerinden biri. Devlet tarafından korunuyor ve daha yukarılarda zirvelerine tırmanış yasak. Davetsiz turistlerin bu kutsal ve mucizelerle dolu bölgeye girmeleri istenmiyor. Aslında yerli halk Kançencanga için “istemezse hiç kimseye geçit vermez” diyor.

Hiçbir Tibetli rahip, sırra layık, bir adım ötesini taşıma yetisine sahip olduğunuzu ispatlayamadığınız sürece bu dağın sırlarını size anlatmayacak; Kançencanga’nın güzelliğinden, özel konumundan ve temizliğinden bahsedip, konuyu basite indirgeyerek kapatacaktır. Buraya gelirseniz mutlaka Kançencanga Dağı’nın tepelerine sabahın köründe çıkıp yeni doğan güneşin ışınlarının nasıl dokunduğunu görmeniz lazım! Sadece bunu görmek için gelen insanlar var. Nefesiniz tutulacak ve buna şahit olduğunuz için Allah’a şükredeceksiniz!

Bulutlar içinde dolaşmak her ne kadar eğlenceli olsa da, güneşin ışıltılarında dans eden tüm dorukları ve özellikle sizi görkemiyle büyüleyecek olan Kançencanga Dağı’nı görebilmek için bulutsuzluğa duyulan özlem de o kadar ağır basacak. Burayı ziyaret için bu ikisini dengeleyebileceğiniz yılın en uygun zamanı olarak mart sonu-nisan ortası ya da eylül sonu-ekim ortasını tavsiye ederiz.

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Hindistan’ın Batı Bengal eyaletinde yer alır Darjeeling şehri. “Lesser Himalaya”da yaklaşık 2.000 metre yüksekliğinde kuruludur.

Geolocation

Darjeeling şehrine ılıman iklim hakimdir. Ancak yaz ayları, muson yağmurlarından dolayı yağışlı geçer. Özellikle temmuz ayları oldukça yağışlıdır. Yıllık en yüksek sıcaklık ortalaması 14.9 derece iken, yıllık en düşük sıcaklık ortalaması 8.9 derecedir. Şehirde kışın soğuk, yazın ise yağışlı bir dönem yaşandığından buraya gitmek için en uygun zaman bahar aylarıdır.

Darjeeling’e en yakın havalimanı, 96 kilometre uzaklıktaki Bagdora’dır. Delhi, Guwahati, Kolkata şehirlerinden iç hat uçuşları mevcuttur. Bagdora’dan Darjeeling’e yolculuk yaklaşık 2.5 saat sürmektedir. Taksi ya da ortak kullanımlı ciplerle ulaşım sağlamak mümkündür.

Darjeeling küçük bir şehir olsa da, otel seçeneği fazladır. Farklı bütçelere ve zevklere hitap eden oteller bulmak mümkündür.

Darjeeling onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Darjeeling Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Darjeeling Otelleri

En Uygun Fiyatlı Darjeeling Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Darjeeling Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Darjeeling Otelleri

Shared-jeeps-in-darjeeling.jpg

Darjeeling hem ikliminin ılımanlığı hem de küçük bir şehir oluşuyla yürüyerek gezmeye elverişli bir yerdir. Bunun dışında ortak kullanıma açık olan, dolmuş benzeri minivanlar çalışmaktadır. Fiyatları uygun olduğu için taksiler de sıkça tercih edilmektedir. Ayrıca şehir dışındaki kasabalara gitmek için dolmuş mantığıyla çalışan cipler kullanılmaktadır. Bunlar kimi zaman şehir içinde de hizmet vermektedir. Şehirde ayrıca Himalayalar’a ulaşım için teleferik hizmeti de mevcuttur.

Hindistan bol baharatlı yemekleriyle meşhurdur. Et olarak yalnızca tavuk ve deniz ürünleri kullanılır, bakliyat, meyve ve baharat ağırlıklı yer alır. Tatlıdan tavuğa kadar bütün yemekler baharatlı olarak hazırlanır. Tatlılar tarçın ağırlıklı, tuzlular köri ağırlıklıdır ancak bunların yanı sıra Hint mutfağında yüzlerce çeşit baharat vardır.

Hinduizm inancı nedeniyle inek eti asla yenilmez. Bazı Hindular her türlü hayvansal gıdadan da uzak durur. Özellikle güneyde hindistan cevizi ve muz ile bunlardan üretilen ürünler yaygın kullanılır. Mercimek ve pirinç de çok yaygın kullanılır. Ülkede uluslararası fast food zincirleri dahi vejetaryen/vegan menüler sunmaktadır.

“Hyderabadi biryani” ve “Hyderabadi haleem” en ünlü yemeklerdir. “Dhal” sulu mercimek yemeğidir, “chana” bir tür nohut yemeğidir. “Nihari”, “chakna” ve “baghara baingan” da tadılabilecekler arasındadır.

Popüler restoranlar

Keventers, Kanika's, Kalden Cafe, Mohan Daju's, Kunga's.

Bahşiş

Hindistan restoranlarında eğer çok yüksek miktarda hesap ödemiyorsanız, örneğin 300 Rupi gibi bir miktarsa, yüzde 10 bahşiş bırakmanız beklenir. Ama hesabınız 300 Rupi’nin üzerinde geldiyse yüzde 7’lik bir bahşiş yeterli olacaktır.

Darjeeling’de gece hayatı pek gelişmemiştir. Özellikle akşam 9’dan sonra açık mekan bulmak neredeyse imkansızdır. Bu sebeple turistler genellikle otel bar ve restoranlarında geceye devam etmektedir. Bunlardan bazıları şunlardır: Buzz, Joey’s Pub, Kho Cha.

Darjeeling Karnavalı (Kasım)

Bumchu Festivali (Ocak)

Holi (Mart)

Buddha Jayanti (Mayıs)

Phang Lhabsol (Ağustos)

Dasain (Ekim)

Diwali (Kasım)

Tihar (Kasım)

Darjeeling Festivali (Aralık-Ocak)

Portakal Festivali (Aralık)

Darjeeling Kültür ve Turizm Festivali (Ekim-Kasım)

Kültürel zenginliği ve farklılığı ile Hindistan’da alışveriş yapmak ayrı bir keyiftir. Tanrı Ganesha’yı temsil eden heykeller kil ya da betondan yapıldıkları için bir hayli ağırlar ama en popüler hediye seçeneklerinden biridir. Özel günlerde giyilen geleneksel Hint giysisi saree’ler ve günlük yaşamda tayt üzerine giyilen tunik tarzı kurta’lar 100-700 rupi arası fiyatlarla hemen her yerde bulunabilir.

İpek ve kaşmir, ipek ve pamuklu karışımı pashminaları hemen hemen her sokak köşesinde göreceksiniz. İkinci ve üçüncü kalitelerini oldukça uygun fiyatlara alabilirsiniz. Sandalağacı bitkisinden yapılan sayısız kozmetik, koku ve tütsü Hindistan’ın alameti farikalarındandır. Ve tabii ki baharatlar... Baharat zengini Hindistan’dan köri yapımında kullanılan zerdeçal, Hint safranı ve bir baharat karışımı olan köri gibi nice baharat getirebilirsiniz.

Darjeeling’de alışveriş için en önemli alan Tibetan Refugee Self Help Center’dır. Çin’den kaçan Tibetliler için yapılmış olan bu alanda sığınan aileler dokudukları halıları, yün ve ahşaptan yaptıkları ürünleri satarlar. Darjeeling ziyaretinizde, şehrin dünyaca ünlü çayından da mutlaka almalısınız. Şehir merkezinde pek çok dükkanda bulmak mümkündür.

Darjeeling (GMT +5.5) ile Türkiye (GMT +2) arasında 3.5 saat zaman farkı vardır.

Hindistan ülkesindeki Darjeeling şehrinin para birimi Hint Rupisi’dir (INR). 1 TL yaklaşık 21 Rupi’dir.

Hindistan ülkesinde bulunan Darjeeling’in resmi dili Hintçe ve İngilizce’dir. Ülke genelinde bunun dışında yerel diller de konuşulmaktadır: Telugu, Tamil, Bengali, Marathi, Urdu, Gujarati, Kannada, Malayalam, Odia, Punjabi, Assamese.

YENİ DELHİ BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: 50-N, NYAYA MARG, CHANAKYAPURI NEW DELHI- 110021, INDIA

Telefon: (00 91 11) 2688 9053 - 2688 9054 - 2410 1973 - 2410 1975

Faks: (00 91 11) 2410 1974 (yeni) - 2688 1409 (Konsolosluk şb)

embassy.newdelhi@mfa.gov.tr

http://yenidelhi.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Hindistan, Maldivler, Nepal

Yeni Yıl (1 Ocak)

Makar Sankranti

Pongal

Guru Govind Singh Jayanti

Cumhuriyet Bayramı (26 Ocak)

Çin Yeni Yılı

Vasant Panchami

Sevgililer Günü (14 Şubat)

Shivaji Jayanti

Guru Ravidas Jayanti

Maharishi Dayanand Saraswati Jayanti

Maha Shivaratri/Shivaratri

Holika Dahana

Paskalyadan Önceki Perşembe

Dolyatra

Kutsal Cuma

Paskalya

Chaitra Sukhladi

Vaisakhi

Mesadi/Vaisakhadi

Ambedkar Jayanti

Rama Navami

Hazreti Ali Doğumgünü (21 Nisan)

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Anneler Günü

Babalar Günü

Jamat Ul-Vida

Ramazan Bayramı

Rath Yatra

Bağımsızlık Günü (15 Ağustos)

Parsi Yeni Yılı

Janmashtami

Kurban Bayramı

Onam

Mahatma Gandhi Jayanti

Aşure Günü

Diwali

Guru Nanak Jayanti

Noel (25 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü yıla göre değişmektedir.

Acil yardım: 102

Yangın: 101

Polis: 100

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Darjeeling’e girmek için vize alması gerekmektedir.