Haydi Balayına: Koh Samui

Oldum olası benim için balayı demek, normal zamanlarda gitmenin hem maddi hem de zamansal sebeplerle zor olduğu, unutulmaz güzellikte ve farklı bir yer demekti. Bunun yanına deniz, güneş ve doğa da eklenirse tadından yenmezdi. Orası burasıymış işte: Koh Samui… 
Künye
Ülke: Tayland
Başkent: Bangkok
Para Birimi: Tayland Bahtı (THB) 1 TL = 12,03 THB   (Mayıs 2016)
Dil: Tayca (İngilizce günlük hayat için gayet yeterli)
Gezi İçin En Uygun Mevsim: Aralık-haziran arası en güzel mevsimdir. Daha az sıcaktır bu aylar. Ekim ve kasım aylarında muson yağmurları başlar. Fakat 12 ay boyunca korkmadan gidebilirsiniz. Her mevsim ara ara yağmur yağar fakat bu, ekim ve kasımdaki gibi korkutucu değildir.
Ortalama Uçuş Süresi: Yaklaşık 13 saat (İstanbul’dan Singapur’a yaklaşık 11 saat, Singapur’dan Koh Samui’ye yaklaşık 2 saat)
Türkiye ile Saat Farkı: Türkiye’den 4 saat ileride
Mutlaka Yapın: Safariye katılın ve adanın güzel yerlerini bu şekilde gezin. Chaweng’in gece hayatını yaşayın. Şehrin her yerinde rahatlıkla bulabileceğiniz masaj salonlarında, çok ucuz fiyatlara vücudunuz ağrıyana kadar masaj yaptırın. Chaweng’teki Türk bir ailenin işlettiği turizm ofisine mutlaka uğrayın; hem kendileriyle tanışın hem de indirimli fiyatlarla ve detaylı bilgiler eşliğinde çeşitli turlara katılın.
 
Hollywood filmlerinden tüm dünyaya pompalanan “yaşarken görebileceğiniz cennetler” mesajının karşılıklarından birisi Koh Samui. Hele ki balayı için tropikal bir yerler arıyorsanız şiddetle tavsiye ediyorum. Vize derdinin olmaması ekstra güzelleştiriyor.

İlk İzlenim
Koh Samui Havaalanı
Koh Samui Sahilleri

Koh Samui Gece Hayatı

Koh Samui Meyve

Adaya iner inmez sizi hem fiziki hem de manevi bir sıcak karşılıyor. Havaalanı o kadar şirin ve farklı ki nasıl güzel bir yere geldiğinize dair ipucu veriyor.

Koh Samui’de nasıl bir balayı geçirilir?

Koh Samui Sahilleri

Koh Samui Egzotik Hayvanlar

Koh Samui Havuz

Koh Samui Gece Hayatı

Koh Samui Fil Safari

Koh Samui Görünüm

Evet o hayallerdeki balayı için doğru yerlerden birisi Koh Samui. Cennet gibi bir ada, her yer yemyeşil hindistan cevizi ağaçlarıyla kaplı. Deniz deseniz berrak ve masmavi, balayı turizmini bilmeleri ekstrası. Ada çevresinde yapılabilecek aktiviteler de çok. Dileyene yan gelip yatacağı keyifli ve lüks bir tatil sunan, dileyene farklı deneyimler yaşatmaya hazır olan bu ada sizleri bekliyor. E durduğunuz kabahat, haydi Samui’ye :)

Koh Samui’de neler yapılır?

Hin Ta & Hin Yai

Hin Ta & Hin Yai

Hin Ta & Hin Yai

Hin Ta & Hin Yai

Hin Ta & Hin Yai

Hin Ta & Hin Yai Büyük anne ve büyük baba kayalıkları diye geçiyor. Birisi penis birisi vajina şeklinde olan bu kayalıklar adanın en ilgi çeken yerlerinden.

Big Buddha Temple

Big Buddha Temple

Big Buddha Temple

Big Buddha Temple

Big Buddha Temple

Bu dev Budha heykeli, ihtişamıyla ilgi çekici bir yapı. Kadınlar, heykelin yanına çıkmadan önce yukarıdaki yerel kıyafetleri giymek zorunda.

Wat Khunaram

Wat Khunaram

Wat Khunaram

70’li yılların başında lotus pozisyonunda meditasyona başlayan rahip, bu şekilde ölüyor. Adanın en kutsal rahiplerinden birisi olduğu için kendisini mumyalıyorlar ve sergilemeye başlıyorlar. Vücut çok sağlam bir şekilde duruyor, sadece gözlerinde fazlaca deformasyon olduğu için ziyaretçilerini güneş gözlükleriyle karşılıyor.

Cable Ride

Cable Ride

Cable Ride

Cable Ride

https://www.youtube.com/watch?v=9BLOpc1iVhIhttps://www.youtube.com/watch?v=T4kYZyF3D64

Adrenalin sevenler için çok güzel bir deneyim. Sık ormanların içinde bir ağaçtan diğerine çekilen halatlarda kaydığınız bir atraksiyon bu. Kısalı uzunlu bir çok parkur mevcut. İsteğinize göre bir paket satın alıp kaymaya başlıyorsunuz. Yazıdan ziyade videolardan çok daha iyi anlayacaksınız ne kadar keyifli olduğunu.

Fil Safari

Fil Safari

Fil Safari

Fil Safari

Fil Safari

Fil Safari

Fil Safari

https://www.youtube.com/watch?v=MVX08Bpfe88

Tayland’ın çoğu yerinde meşhur olan fil safari, hayvanlara yapılan eziyetlerden dolayı hiç ilgimizi çekmedi. Katıldığımız turun ikinci durağı olduğundan mecburen ziyaret ettik, tabii ki binmedik. Oradaki hayvanlarla iletişime geçmek müthiş bir duygu. Maruz kaldıkları muameleyi gördükten sonra binmeme kararımızda ne kadar haklı olduğumuzu da teyid etmiş olduk. Aynı alanda, timsah ve maymun gösterileri de vardı. O gösterilerden de istemeye istemeye sadece timsahınkine katıldık.

Ucuz İşçiler :)

Ucuz İşçiler

Ucuz İşçiler

https://www.youtube.com/watch?v=-ytf669Uwog

Bu kamyonette gördükleriniz dalından kopmuş taze hindistan cevizi. Köşelerde gördüğünüz hafif tüylü arkadaşlar ise maymun. Ne alaka dediğinizi duyar gibiyim. Efendim şu alaka: Koh Samui’nin en meşhur ağacı hindistan cevizi. O kadar önemli ki bu ağaçlar, adadaki en uzun yapı, bu ağaçları geçmeyecek kadar olabiliyor. Her neyse bu maymun arkadaşların, adada özel bir eğitim çiftliği var. Eğitim sebepleri ise hindistan cevizi toplamak. Evet evet bu arkadaşlar, o kamyonetteki hindistan cevizini toplayan işçiler aslında :)

​Daha detaylı bilgiler için siteme bekliyorum :) www.gezilopedi.com

gezilopedi.com

Yazar Hakkında

gezilopedi.com

www.gezilopedi.com sitesinden benimle ve gezilerimle ilgili detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.