Barcelona Bilim Müzesi (CosmoCaixa)

CosmoCaixa, Barselona’nın Carrer d’Isaac Newton caddesinde yer alan bir bilim müzesidir. Modernist tarzda bir yapıya sahip olan müze 1904-1909 yıllarında Josep Domenech i Estapa tarafından tasarlanmıştır. Binanın ilk tasarlanma amacı hayli ilginç, körler için sığınma evi olarak tasarlanan yapı daha sonra bilim müzesine dönüştürülmüştür.

Barselona Bilim Müzesi adıyla da bilinen CosmoCaixa’da ziyaretçiler dilerlerse, giriş katından beşinci kata bir spiral içinde ulaşabiliyor. Geçidin ortasında yer alan Amazon ağacı ise görülmeye değer.

Doğa, bilim ve uzay gibi konulardan oluşan sürekli ve kalıcı sergilerin olduğu müzede ziyaretçileri Albert Einstein heykeli karşılamaktadır. Müze 30 bin metrekarelik bir alana yayılmıştır. Müzede uzay, Amazon yağmur ormanları, jeolojik olaylar, farklı bitki ve hayvan türleri gibi birçok konunun ele alındığı sergiler yapılmaktadır. İsterseniz atölye çalışmalarına da katılabilirsiniz.

Müze bir kısmı interaktif olan birçok bölümden, kalıcı ve geçişi sergilerin olduğu sergi alanlarından ve planetaryumdan oluşmaktadır.

Bubble Planetaryum, 3-8 yaş çocukları için hazırlanmış bir astronomi sergisidir.

Müzedeki diğer bölümler arasında Amazon Ormanlarındaki yaşamı temsil eden Flooded Forest, Big Bang’le başlayarak evrim tarihi hakkında bilgi sunan The Hall of Matter,  jeolojik olayları anlatan Geological Wall ve Akdeniz bio çeşitliliği ile ilgili bilgi sahibi olabileceğiniz Touch, touch! Touch, touch! Sergisinden bahsedebiliriz.

1998 yılında restorasyon çalışmaları nedeniyle 2004 yılına kadar kapalı olan müze, günümüzde bilimi sevenler için mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır. Çocuklar için öğretici, eğlendirici ve bilimi sevdiren birçok etkinliğin yer aldığı CosmoCaxia’ya en az 2-3 saatinizi ayırmanızda fayda var.

Ziyaret Bilgileri: Özel günler dışında her gün açık olan müze 10.00-20.00 arasında ziyaret edilebilir. Bilet fiyatı 5 Euro olan müzeyi Barcelona Card sahipleri ücretsiz olarak gezebilmektedir.

Adres:Isaac Newton, 26

Yol Tarifi: FGC treni ile müzeye ulaşmak mümkündür.

Yakın Yerler: Torre Bellesguard Antoni Gaudi, Jardins de La Tamarita