Eiserner Steg Köprüsü

Eiserne Steg; Frankfurt'tan, Ana Kale'den geçen ve Römerberg'i Sachsenhausen bölgesi ile birleştiren, 1868'de ilk defa inşa edilen yaya köprüsüdür. Köprü, 1912'de İkinci Dünya Savaşı'nın son günlerinde patlayan, 1946'da yeniden inşa edilen ve 1993'de tamamen yenilenen bir büyütülmüş yapı ile değiştirildi. Frankfurt gezilecek yerler araştırmalarınızda karşınıza çıkan köprü, programınızda mutlaka yer almalı. 

Köprünün inşaatı bir yıl içerisinde tamamlanmış. 174 metre genişliğindeki köprünün yüksekliği ise 8 metre. Demir Köprü, Main Nehri üzerinde yer alır ve şehrin en ilgi çekici köprülerden biridir.

Köprü, müzeleri ve barlarıyla bohem bölge Sachsenhausen ile Frankfurt'un old town'u Römerberg'i birbirine bağlamaktadır. Demir Köprü kurulmadan önce, o zamanki tek köprü olan eski köprünün güney ilçeleri ve çevresi ile olan iletişimi iyileştirmek için hiçbir şekilde yeterli değildi. Magistrate şehrindeki nüfus bu durumdan çok şikâyetçiydi. Demir köprü, 1859-1913 yılları arasında, ana istasyon Frankfurt bağlantı demiryolunun kavşağı idi. O günden bu yana demiryolu sistemleri Frankfurter Hafenbahn'ın yük trafiği için kullanıldı. Bununla birlikte, 1945'te Mainbrücken'in yıkılması nedeniyle bağlantılı demiryolu kısa sürede yolcu trafiği için yeniden etkinleştirildi. 

Main Nehri üzerinde yer alan Demir Köprü, fotoğrafseverlere de hoş enstanteneler sunuyor. Frankfurt gezinizde en az bir kez bu köprüden geçmeyi ihmal etmeyin. 

Adres: Mainkai 39, 60311 Frankfurt am Main

Ziyaret Saatleri: Her zaman ziyaret edilebilir

Giriş Ücreti: Ücretsiz

Yakınlarındaki Yapılar: Primus-Linie, Mainkai, Cathedral of St. Bartholomew (Dom St. Bartholomaus), Old Nicholas Church (Alte Nikolaikirche), Roemerberg, Historisches Museum Frankfurt