Frankfurt Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 

Frankfurt, Almanya'nın Hessen bölgesinde bulunan en büyük kentidir ve Almanya'nın ticaret ve finans merkezi olarak kabul edilmektedir. Almanya’nın Berlin, Hamburg, Münih ve Köln şehirlerinden sonra beşinci büyük kenttir. Şehir, Avrupa Merkez Bankası, Deutsche Börse (borsa) ve sayısız Alman finansal hizmetler şirketinin bulunduğu modern siluetiyle tanınır. Ana otoyolunda, Alman Autobahn sisteminin kesiştiği noktada bulunan ve Almanya'nın en yoğun havalimanına sahip olan ve birkaç hızlı tren hattına bağlı olan Frankfurt, Almanya'nın en önemli ulaşım merkezlerinden biridir.

Frankfurt; alfa dünya kenti, ticaret, kültür, eğitim, turizm ve ulaşım için küresel bir merkezdir. Birçok küresel ve Avrupa kurumsal karargâhının sitesidir. Frankfurt Havalimanı dünyanın en yoğun üyesidir. Frankfurt; Avrupa Merkez Bankası, Alman Federal Bankası, Frankfurt Menkul Kıymetler Borsası, Deutsche Bank, Commerzbank, DZ Bank, KfW gibi çeşitli enstitülerin ve birliklerin bulunduğu Avrupa kıtasının en büyük finansal merkezidir. Otomotiv, teknoloji, araştırma, hizmet, danışmanlık vb. sektörler ekonomik tabanı oluşturur. Frankfurt DE-CIX, dünyanın en büyük internet değişim noktasıdır. Messe Frankfurt, dünyanın en büyük fuarlarından biridir. Büyük fuarlar arasında ayrıca dünyanın en büyük motor fuarı olan Frankfurt Motor Show, Müzik Fuarı ve dünyanın en büyük kitap fuarı olan Frankfurt Kitap Fuarı yer alıyor.

Frankfurt, Goethe Üniversitesi, UAS, FUMPA ve Frankfurt School of Finance & Management gibi lisansüstü okullar da dahil olmak üzere etkili eğitim kurumlarına da ev sahipliği yapıyor. Ünlü kültürel mekanlarına eski şehirdeki Schirn Sanat Merkezi olan Alte Oper, Avrupa'nın en büyük İngiliz Tiyatrosu, birçok müze (örn. Senckenberg Doğal Müzesi, Goethe Evi) ve konser salonu da dâhildir. Frankfurt'un siluetine Avrupa'nın en yüksek gökdelenlerinden biri de dâhil. Kentin ilgi çeken yerlerinin başında; Wallanlagen merkezi, Şehir Ormanı, iki büyük botanik bahçesi, Palmengarten ve üniversitenin botanik bahçesi gibi çeşitli yeşil alanlar ve parklar gelmektedir. Elektronik müzikte Frankfurt; Sven Väth, Marc Trauner, Scot Project, Kai Tracid ve Dorian Gray, U60311, Omen ve Cocoon gibi ünlü DJ'lerle 1980'lerden beri öncü bir şehir olmuştur. Spor, şehrin üst katmanlı futbol kulübü Eintracht Frankfurt, basketbol kulübü Frankfurt Skyliners, Frankfurt Maratonu ve Ironman Almanya'nın mekanının evi olarak biliniyor. Olimpiyatlar, futbol ve motor sporları için burası değişilmez bir yerdir.

Frankfurt, Taunus Dağı’nın güney doğusunun her iki yakasında bulunmaktadır. Şehrin güney kesimi, Almanya'nın en büyük şehir ormanı olan Frankfurt Kent Ormanı'nı içerir. Şehir alanı 248,31 kilometrekare olup doğudan 23,4 kilometre doğuya, kuzeyden güneye 23,3 kilometreye uzanmaktadır. Şehir merkezi, Altstadt bölgesindeki (tarihi merkez) ana nehrin kuzeyinde ve çevredeki Innenstadt bölgesinde konumlanır.

Frankfurt, nüfusu yoğun olan Frankfurt Ren metropolitan bölgesinin merkezidir. Wiesbaden (Hessen'in başkenti), Mainz (Rhineland-Palatinate başkenti), Darmstadt, Offenbach am Main, Hanau, Aschaffenburg, Bad Homburg vor der Höhe, Rüsselsheim, Wetzlar ve Marburg bölgedeki diğer önemli şehirlerdir.

Frankfurt'un merkezinde 46 Stadtteile (şehir ilçesi) mevcuttur. 46 şehir ilçesi, her biri bir bölge komitesi ve başkan yardımcısı bulunan 16 bölge ilçesine (Ortsbezirke) bağlanmaktadır. Nüfus ve alana göre en büyük şehir bölgesi Sachsenhausen, en küçüğü ise Frankfurt'un tarihî merkezi olan Altstadt'tır. Üç büyük şehir ilçesi (Sachsenhausen, Westend ve Nordend) idari amaçlarla kuzey (Nord), güney (Süd), batı (West) ve doğu (Ost) bölümlerine ayrılmıştır, ancak genellikle bu büyük kısım bir şehir bölgesi olarak düşünülür. Bu nedenle, çoğunlukla sadece 43 şehir bölgesinden bahsedilir.

Vatandaşların şehir kayıtlarından 2015'te elde edilen verilere göre, nüfusun yüzde 51,2'si göçmen kökenlidir. Frankfurt, ilk kez şehir sakinlerinin çoğunluğu Alman olmayan bir geçmişe sahip hale gelmiştir. Dahası, şehirdeki altı yaşın altındaki dört çocuktan üçü göçmen kökenlidir.

180 farklı ülkeden insana ev sahipliği yaptığı için bu şehir çok kültürlü bir şehir olarak kabul ediliyor. Şehrin, Türkiye, Hırvatistan, İtalya, Polonya, Romanya, Sırbistan, Bulgaristan, Yunanistan, Makedonya, Rusya, Lübnan, Afganistan, Bosna-Hersek, İspanya, Portekiz, Fransa, Çin, Japonya, Amerika Birleşik Devletleri ve Avusturya'dan önemli göçmen nüfusları vardır. Frankfurt kentsel alan aynı zamanda Avrupa'daki ikinci en büyük Koreli topluluğa ve Almanya'nın en büyük Sri Lankalı Tamil topluluğuna ev sahipliği yapmaktadır.

Frankfurt tarihsel olarak Protestan egemen bir şehirdi. Bununla birlikte, 19. yüzyılda çok sayıda Katolik kesim bölgeye taşındı. Şehirde Musevi cemaatinin Orta Çağ’dan kalma geçmişi vardır. Bu nedenle şehirde iki sinagog vardır. 1960'lı yıllardan başlayarak Müslüman ülkelerden gelen insanların göç etmesi nedeniyle Frankfurt, geniş bir Müslüman toplulukla yaşamaya başladı. 1959'da inşa edilen Ahmadiyye Noor Camisi, şehrin en büyük camisi ve Almanya'nın üçüncü büyük camidir.

Frankfurt, Hessen'deki beş bağımsız bölge-dışı kentten (kreisfreie Städte) biridir. Sahip olduğu alan içerisinde oldukça huzurlu bir yaşantıya sahiptir. Şehir, gökdelenlerin arasında birbirinden değerli tarihî eserlere ve müzelere ev sahipliği yaparak eşsiz koleksiyonlar biriktirmiş vaziyettedir. Tüm sahip olduklarıyla kent, turistlerin gözde şehirlerinden biridir.

Lokasyon Sayfasında Detayı Göster
Kapalı