Frankfurt Gezilecek Yerler

Frankfurt, modern zamanların gökdelen silueti ile klasik Alman binalarının bir arada yükseldiği özel bir şehirdir. Şehrin politik ve ekonomik yüzünün yanı sıra, gezilecek birçok noktası vardır. Meydanlarında hem turistik yerler hem mağazalar hem de tarihin izleri daima bir arada bulunur. Frankfurt’a geldiğinizde nehrin etrafında keşfedilmeyi bekleyen birçok nokta bulacaksınız. Tarihi evlerden dev kulelere, modern yollardan asırlara meydan okuyan köprülere, birbiri ardına yükselen katedrallerden müzelere burada gezilecek pek çok yer vardır.

Frankfurt’ta Gezilecek Yerler

Frankfurt, gezmek için birçok özel noktaya sahiptir. Ancak farklı kategorilerden birkaç yer tavsiye etmek gerekirse, yıllarca imparatorluk için büyük önem arz eden Frankfurt Katedrali’nden şehrin tarihini keşfe başlayabilirsiniz. Römerberg, imparatorluktan sonra belediyenin yönetim merkezi için hem modern hem de tarihî bir yer olarak hafızanıza kazınacaktır. Buradaki meydandan sonra Hauptwashe bölgesini ziyaret edip buradaki tarihle bir araya gelebilirsiniz. Şehrin en değerli noktalarını sıralarken opera binasını görmezlik olmaz. Alter Opera, tüm ihtişamı ve savaşın izleriyle ayakta sizi karşılayacaktır. Eğer güzel bir etkinliğe denk gelirseniz mutlaka burayı ziyaret etmelisiniz.

Biraz açık havada gezmek isterseniz, Palmengarten’in muhteşem yeşil bahçesinde keyifli saatler geçirebilirsiniz. Şehirde yürüyüş yaparken Skyline noktalarını da rotanıza dahil etmeniz, gökdelenleriyle ünlü bu şehirde diğer Alman şehirlerinde yakalayamayacağınız pozları çekmenizi sağlayacaktır. Eiserner Steg isimli tarihî demir köprüyü de bu eyleme dahil etmenizi tavsiye ederiz. Städel ve Alman Mimarlık Müzeleri ile de kentin tüm tarihsel ve sanatsal gelişimine hızlıca göz atarken burada zamanın nasıl geçtiğini fark etmeyeceksiniz.

Frankfurt Katedrali

Resmi olarak, Saint Bartholomew İmparatorluk Katedrali, Almanca adıyla Kaiserdom Sankt Bartholomäus, Almanya'nın Frankfurt am Main ana kentinin merkezinde bulunan bir Roma Katolik gotik kilisesidir. Kilise, Saint Bartholomew'e ithaf edilmiştir ve şehrin en büyük dini yapısı olma özelliğini taşımaktadır. Frankfurt geziilecek yerler listesinin en görkemli yapısı sayılabilecek bu katedrali görmeden Frankfurt gezinizi tamamlamayın. 

Devamını Oku

Römerberg

Frankfurt gezilecek yerler listenizi hazırlarken şirin binaları ve tarihi önemiyle Römerberg'i mutlaka ilk sıralara yazmalısınız. Römerberg, Frankfurt'un eski merkezidir. Burada 14. ve 15. yüzyıldan kalma çeşitli binalar ve bir kilise bulunmaktadır. Binalar çoğunlukla II. Dünya Savaşı sırasında tahrip edilmiş fakat sonrasında tamamen yeniden inşa edilmiştir. Römer’in kendisi Frankfurt Belediye Binası’dır. Meydanda ve yakın çevresinde kafe ve mağazalar bulunmaktadır.

Devamını Oku

Hauptwache

Hauptwache bölgesi, ana alışveriş caddesi olan Zeil, başka bir halk meydanı olan Rossmarkt ve Eschenheimer arasında toplu taşıma istasyonu ve merkezi konumundan kaynaklanan önemi nedeniyle Frankfurt'un modern şehir alanının merkezi olarak kabul edilen ortak bir alandır. Burası, bölgenin merkezinde bulunan barok bir bina olan Hauptwache’nin adını taşıyor. Şehrin modern merkezini görmek için Frankfurt gezilecek yerler listenizde mutlaka burası da olmalı. 

Devamını Oku

Frankfurt Eski Opera Binası

Her ne kadar ticaret şehri olarak bilinse, şehir manzarasında en öne çıkan yapılar gökdelenler olsa da Frankfurt aynı zamanda bir kültür şehri. Frankfurt gezilecek yerler arasında listenizde yer alması gereken Alte Oper'de bir gösteri izlemeye çalışın. Binanın önündeki kare alan Opernplatz yani Opera Meydanı olarak bilinir. Alte Oper, Innenstadt şehir merkezinde, bankacılık bölgesi Bankenviertel'de yer almaktadır.

Devamını Oku

Palmengarten Botanik Bahçesi

Frankfurt gezilecek yerlerde bu kez göz alabildiğine yeşil bir alandayız. Palmengarten, Almanya'nın Frankfurt am Main kentindeki iki botanik bahçesinden biridir. Westend - Süd bölgesinde yer almaktadır. 22 hektarlık bir alanı kaplamaktadır.

Devamını Oku

Skyline

Frankfurt, Avrupa'daki en yüksek binalardan bazılarına sahiptir. Commerzbank Kulesi Avrupa'nın en yüksek ofis binasıdır ve Almanya'nın en yüksek binasıdır. Yüksekliği, nispeten küçük bir şehir merkezinde yoğunlaştığı için Frankfurt'a bir metropol görünümü kazandırdığından ülke için benzersizdir. Eğer şehirlerin panaromik manzaralarına düşkünseniz Frankfurt gezilecek yerler listenizi hazırlarken Skyline'a yer verin. 

Devamını Oku

Goethe Evi ve Müzesi

Frankfurt gezilecek yerler için araştırma yaparken sık sık dünya edebiyatının dev ismi Goethe ile karşılaşmışsınızdır. Goethe’nin Evi ve Müzesi, ünlü yazar Goethe’nin Almanya'nın Frankfurt am Main şehrinin Innenstadt bölgesindeki müzesidir. Ünlü Alman şair ve yazar Goethe'nin doğup büyüdüğü, en ünlü eseri Genç Werther'in Acıları'nı yazdığı ev, Frankfurt'ta bulunuyor. Müze haline dönüştürülmüş evi gezerken Goethe'nin özel hayatı ve yazma deneyimiyle ilgili bilgilere sahip olacaksınız.  

Devamını Oku

Eiserner Steg Köprüsü

Eiserne Steg; Frankfurt'tan, Ana Kale'den geçen ve Römerberg'i Sachsenhausen bölgesi ile birleştiren, 1868'de ilk defa inşa edilen yaya köprüsüdür. Köprü, 1912'de İkinci Dünya Savaşı'nın son günlerinde patlayan, 1946'da yeniden inşa edilen ve 1993'de tamamen yenilenen bir büyütülmüş yapı ile değiştirildi. Frankfurt gezilecek yerler araştırmalarınızda karşınıza çıkan köprü, programınızda mutlaka yer almalı. 

Devamını Oku

Städel Müzesi

Image removed.Frankfurt gezilecek yerler listenizde sanata yer açın. Her ne kadar finans kenti olarak bilinse de Frankfurt aslında yeşil ve kültürel açıdan canlı bir yer. Städelsche Kunstinstitut ya da diğer adıyla Städtische Galerie, en önemli Alman sanat müzelerinden biridir. Koleksiyonu Orta Çağ'dan güncel ve çağdaş sanat zamanlarına kadar 4.000'den fazla resim içermektedir. Bunların 1.000 tanesinden fazlası sürekli sergide gösteriliyor. 100.000 çizim ve basılı grafik içeren grafik koleksiyona, sunum salonunda ve sergi salonunda seçilen eserlere erişilebilir.

Städel Müzesi'nde ayrıca 4.000'den fazla fotoğraf ve 600 heykel yer alır. Müzenin 115.000 ciltlik bir de kütüphanesi bulunmaktadır. 2015 yılında 200. yaşını kutlayan müze, sadece Frankfurt'un değil, Almanya'nın da en önemli sanat müzeleri arasında geliyor. Uluslararası Sanat Eleştirmenleri Birliği tarafından 2012 yılında En İyi Müze seçilen Stadel'i gezmeden Frankfurt gezinizi noktalamayın. Müzede 14. yüzyıldan günümüze sanatın yolculuğunu takip edebiliyorsunuz. Eserler ağırlıklı olarak barok ve rönesans döneminden izler taşıyor. 

Devamını Oku

Alman Mimarlık Müzesi

dam001_pr_f_mob.jpg

Frankfurt, müzeler ve sanat galerileri açısından da zengin bir şehir. Mimariyle ilgilenenleri özellikle memnun edecek olan Alman Mimarlık Müzesi ya da asıl adıyla Deutsches Architekturmuseum (DAM), Frankfurt gezilecek yerler arasında mutlaka bulunmalı. Müze, Frankfurt'taki Museumsufer'de bulunmaktadır. İç mekanı, 18. yüzyıldan kalma bir binada yer alan Oswald Mathias Ungers tarafından 1984 yılında yeniden tasarlandı.

Devamını Oku
Lokasyon Sayfasında Detayı Göster
Kapalı