Google+

Arama formu

Frankfurt Gezilecek Yerler

Frankfurt Gezilecek Yerler
 

Frankfurt, modern zamanların gökdelen silueti ile klasik Alman binalarının bir arada yükseldiği özel bir şehirdir. Şehrin politik ve ekonomik yüzünün yanı sıra, gezilecek birçok noktası vardır. Meydanlarında hem turistik yerler hem mağazalar hem de tarihin izleri daima bir arada bulunur. Frankfurt’a geldiğinizde nehrin etrafında keşfedilmeyi bekleyen birçok nokta bulacaksınız. Tarihi evlerden dev kulelere, modern yollardan asırlara meydan okuyan köprülere, birbiri ardına yükselen katedrallerden müzelere burada gezilecek pek çok yer vardır.

Frankfurt’ta Gezilecek Yerler

Frankfurt, gezmek için birçok özel noktaya sahiptir. Ancak farklı kategorilerden birkaç yer tavsiye etmek gerekirse, yıllarca imparatorluk için büyük önem arz eden Frankfurt Katedrali’nden şehrin tarihini keşfe başlayabilirsiniz. Römerberg, imparatorluktan sonra belediyenin yönetim merkezi için hem modern hem de tarihî bir yer olarak hafızanıza kazınacaktır. Buradaki meydandan sonra Hauptwashe bölgesini ziyaret edip buradaki tarihle bir araya gelebilirsiniz. Şehrin en değerli noktalarını sıralarken opera binasını görmezlik olmaz. Alter Opera, tüm ihtişamı ve savaşın izleriyle ayakta sizi karşılayacaktır. Eğer güzel bir etkinliğe denk gelirseniz mutlaka burayı ziyaret etmelisiniz.

Frankfurt lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Apartment Frankfurt City Messe, Frankfurt City - Fair House, Regis Hotelschiff Frankfurt 4*. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Schöne Stadt Wohnung, Apartment Frankfurt gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Hotelship 5 Star, B&B My place, Aurelia otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Frankfurt aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Biraz açık havada gezmek isterseniz, Palmengarten’in muhteşem yeşil bahçesinde keyifli saatler geçirebilirsiniz. Şehirde yürüyüş yaparken Skyline noktalarını da rotanıza dahil etmeniz, gökdelenleriyle ünlü bu şehirde diğer Alman şehirlerinde yakalayamayacağınız pozları çekmenizi sağlayacaktır. Eiserner Steg isimli tarihî demir köprüyü de bu eyleme dahil etmenizi tavsiye ederiz. Städel ve Alman Mimarlık Müzeleri ile de kentin tüm tarihsel ve sanatsal gelişimine hızlıca göz atarken burada zamanın nasıl geçtiğini fark etmeyeceksiniz.

Frankfurt Katedrali

Frankfurt Katedrali

Resmi olarak, Saint Bartholomew İmparatorluk Katedrali, Almanca adıyla Kaiserdom Sankt Bartholomäus, Almanya'nın Frankfurt am Main ana kentinin merkezinde bulunan bir Roma Katolik gotik kilisesidir. Kilise, Saint Bartholomew'e ithaf edilmiştir.

Burası, kentteki en büyük dini yapı ve eski bir üniversite kilisesidir. Adı katedral olmasına rağmen, gerçek bir katedral olmamıştır ve piskoposluk olarak kalmıştı. Ancak eski seçim ve taç giyme kilisesi olarak öneminden dolayı Kaiserdom (imparatorluk muazzam kilisesi ya da imparatorluk katedrali) ya da sadece Dom'u da denmekte. Kutsal Roma İmparatorluğu tarihinin en önemli binalarından biri olan bu yer, özellikle 19. yüzyılda ulusal bir birlik sembolüydü.

Mevcut kilise binası aynı yerde yapılan üçüncü kilisedir. 19. yüzyılın sonlarından bu yana, kazılarda buraya ait 7. yüzyıla kadar uzanan yapılar ortaya çıkmıştır. Tarih, Frankfurt'un ve Frankfurt'un eski şehrinin genel tarihiyle yakından bağlantılıdır çünkü katedral Frankfurt'taki Kraliyet Sarayı'nın dini muadili olarak önemli bir role sahiptir.

Römerberg

Römerberg

Römerberg, Frankfurt'un eski merkezidir. Burada 14. ve 15. yüzyıldan kalma çeşitli binalar ve bir kilise bulunmaktadır. Binalar çoğunlukla II. Dünya Savaşı sırasında tahrip edilmiş fakat sonrasında tamamen yeniden inşa edilmiştir. Römer’in kendisi Frankfurt Belediye Binası’dır. Meydanda ve yakın çevresinde kafe ve mağazalar bulunmaktadır. Archäologische Garten'deki katedralin yanında, bu mekana adını veren Roma yerleşimlerinin kalıntılarını görebilirsiniz ancak 2012'den bu yana ziyarete kapalıdır. Römer'de ayrıca Alte Nikolaikirche'i -12. yüzyıl kilisesi, 15. yüzyıldan beri mevcut hali- ziyaret edebilirsiniz. Ana nehre doğru yürürken, daha sonradan modernize edilmiş ama aslı tamamen yok edilmiş olan 12. yüzyıldan kalma eski bir kale binası olan Saalhof'a bağlı geç Gotik tarzda eski 15. yüzyılda kalmış bir kule olan Rententurm'u ya da diğer adıyla Wharfinger's Tower’ı görebilirsiniz.

Hauptwache

Hauptwache

Hauptwache bölgesi, ana alışveriş caddesi olan Zeil, başka bir halk meydanı olan Rossmarkt ve Eschenheimer arasında toplu taşıma istasyonu ve merkezi konumundan kaynaklanan önemi nedeniyle Frankfurt'un modern şehir alanının merkezi olarak kabul edilen ortak bir alandır. Burası, bölgenin merkezinde bulunan barok bir bina olan Hauptwache’nin adını taşıyor. Bina, o sırada bağımsız bir şehir olan Frankfurt’ta 1730'da yerel şehir milislerini barındıracak şekilde inşa edildi. Frankfurt, Prusya'nın bir parçası olduğunda, bina yavaş yavaş orijinal fonksiyonunu kaybetti. 1905'ten beri yerine Café Hauptwache isimli bir kafe açıldı ve özellikle popüler bir yer olarak hizmet vermeye başladı. Buraya geldiğinizde dikkatinizi çekecek diğer yerler arasında Katharinenkirche ve Palais Thurn-und-Taxis bulunmaktadır.

Frankfurt Alte Oper Binası

Frankfurt Alte Oper Binası

Frankfurt'taki orijinal opera binası olan Alte Oper (Eski Opera), bir konser salonu ve Almanya'nın Frankfurt am Main şehrindeki en eski opera binasıdır. Alte Oper, 1880'de açıldı, ancak 1944'te bombalarla yok edildi. 1970'lerde yavaş yavaş yeniden kurulan bina, 1981'de yeniden açıldı. 1937'de Carl Orff'a ait Carmina Burana da dahil olmak üzere birçok önemli opera, Frankfurt'ta ilk kez burada gerçekleştirildi.

Binanın önündeki kare alan Opernplatz yani Opera Meydanı olarak bilinir. Alte Oper, Innenstadt şehir merkezinde, bankacılık bölgesi Bankenviertel'de yer almaktadır.

Binanın mimarı Richard Lucae’dir. Bina, Berlin vatandaşları tarafından finanse edilmiş ve Philipp Holzmann tarafından yaptırılmıştır. Alte Oper, 1944 yılında II. Dünya Savaşı sırasında bombalarla neredeyse tamamen yok edildi ve yalnızca dış duvarların ve cephelerin bir kısmı ayakta kalabildi. Sonrasında bina için büyük bir restorasyon çalışması başlatıldı ve bina bugünkü görünüme kavuştu.

Palmengarten Frankfurt

Palmengarten Frankfurt

Palmengarten, Almanya'nın Frankfurt am Main kentindeki iki botanik bahçesinden biridir. Westend-Süd bölgesinde yer almaktadır. 22 hektarlık bir alanı kaplamaktadır.

Burası, Frankfurt'taki birçok kamusal alan gibi, özel finanse edildi ve mimar Heinrich Siesmayer tarafından yapılmaya başlandı. Alan, 1871 yılında tamamlanmış ve halka açılmıştır. Burası uzun zaman Almanlara hizmet etmiştir ancak daha sonra İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra Amerikan işgal makamlarına devredilmiştir.

Palmengarten, altmışlı yıllarda kentin eline geri döndüğünde, önemli bir yeniden yapılanma çabası başladı. Savaşta yok edilen salonlar yeniden geliştirildi ve genişletildi. 1992'de yeniden yapılanma tamamen bitti ve Palmengarten yeni formuyla parladı.

Doğrudan Palmengarten alanının yanında, Frankfurt Johann Wolfgang Goethe Üniversitesi'ndeki biyoloji bölümüne ait olan Frankfurt Botanik Bahçesi bulunmaktadır.

Skyline

Skyline

Frankfurt, Avrupa'daki en yüksek binalardan bazılarına sahiptir. Commerzbank Kulesi Avrupa'nın en yüksek ofis binasıdır ve Almanya'nın en yüksek binasıdır. Yüksekliği, nispeten küçük bir şehir merkezinde yoğunlaştığı için Frankfurt'a bir metropol görünümü kazandırdığından ülke için benzersizdir. Nedenlerinden biri, Frankfurt, Almanya'nın geri kalanına kıyasla gevşek imar yasaları olan bir Alman şehridir. Başka yerlerde böyle yüksek binalar inşa etmek neredeyse imkansız gibidir. Frankfurt’un, bazen Mainhattan takma adıyla anılmasının nedeni de şehir siluetidir.

Şehrin manzarası için ana nehir köprülerini deneyebilirsiniz. Doğu köprüleri, özellikle Ignaz-Bubis-Brücke ve Alte Brücke gibi en iyi manzarayı sunmaktadır. Yeni Avrupa Merkez Bankası binası da dahil olmak üzere harika manzaralar için, Ostend tren köprüsü ve arkasındaki yeni köprü mükemmel manzaralar sunmaktadır. Ayrıca, havalimanından metro ile şehre yaklaştığınızda, trenin sağ tarafında kalın. Tren, Frankfurt merkez istasyonuna yaklaşmadan hemen önce büyük bir eğriye giriyor ve buradan şehrin siluetine ilk bakışta güzel bakıyorsunuz.

Gökdelenlerin bir başka güzel manzarası için Schweizer Platz'a doğru kuzeye yürüyün. Buralarda harika fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz.

Goethe House Müzesi

Goethe House Müzesi

Goethe House, ünlü yazar Goethe’nin Almanya'nın Frankfurt am Main şehrinin Innenstadt bölgesindeki müzesidir.

Orijinal yapı, Goethe ailesinin özellikle de Johann Wolfgang von Goethe’nin 1795 yılına kadar olan aile konutuydu. Johann Wolfgang, burada doğdu ve 1765 yılına kadar kız kardeşi Cornelia ile birlikte yaşadı. On altı yaşındayken Leipzig'e hukuk eğitimi almak üzere taşındı ve oradan da geri döndü. Goethe, daha sonra burada geçirdiği çocukluğunu Aus Meinem Leben adlı otobiyografisinde yazdı: Dichtung und Wahrheit (Hayatımın İçinden: Şiir ve Gerçek) yapıtında doğumunu şöyle anlatıyor:

"28 Ağustos 1749'da, gün ortasında, saat on ikiyi vurduğunda, Frankfurt am Main'de dünyaya geldim. Burcum iyiydi: güneş Meryem Ana'nın işaretinde duruyordu ve gün boyunca doruğa ulaştı; Jüpiter ve Venüs ona samimi bir gözle baktı; Merkür olumsuz bir şey yapmadı; Satürn ve Mars kendi içlerinde kayıtsız kaldı; yalnızca ay doluydu, o da olduğu gibi yansımasını daha da arttırdı. Gezegen saatine ulaştı. Dolayısıyla, bu saat geçene kadar tamamlanamayan doğum günüm için kendine karşı geldi."

Erken yaşlardan müthiş aklını gözler önüne seren Goethe, Götz von Berlichingen (1773) ve onun ilk önemli kitabı olan Genç Werther’in Acıları’nı (1774) burada yazdı ve ayrıca onun ünlü Faust yorumunun temellerini attı. Bugün, ziyaretçiler olarak çalışma masasını görmek mümkün. Yazarın hayatını yansıtan ve orijinal eşyalarını barındıran bu müze ev, ayrıca içerisinde bir hediyelik eşya dükkânı da barındırmaktadır. Müze ev, yıl içinde binlerce kişi tarafından ziyaret edilmektedir.

Eiserner Steg Köprüsü

Eiserner Steg Köprüsü

Eiserne Steg; Frankfurt'tan, Ana Kale'den geçen ve Römerberg'i Sachsenhausen bölgesi ile birleştiren, 1868'de ilk defa inşa edilen yaya köprüsüdür. Köprü, 1912'de İkinci Dünya Savaşı'nın son günlerinde patlayan, 1946'da yeniden inşa edilen ve 1993'de tamamen yenilenen bir büyütülmüş yapı ile değiştirildi.

Demir Köprü kurulmadan önce, o zamanki tek köprü olan eski köprünün güney ilçeleri ve çevresi ile olan iletişimi iyileştirmek için hiçbir şekilde yeterli değildi. Magistrate şehrindeki nüfus bu durumdan çok şikâyetçiydi.

Demir köprü, 1859-1913 yılları arasında, ana istasyon Frankfurt bağlantı demiryolunun kavşağı idi. O günden bu yana demiryolu sistemleri Frankfurter Hafenbahn'ın yük trafiği için kullanıldı. Bununla birlikte, 1945'te Mainbrücken'in yıkılması nedeniyle bağlantılı demiryolu kısa sürede yolcu trafiği için yeniden etkinleştirildi.

Städel

StädelStädel-1
 

Frankfurt am Main şehrinde yer alan Städelsche Kunstinstitut ya da diğer adıyla Städtische Galerie, en önemli Alman sanat müzelerinden biridir. Koleksiyonu Orta Çağ'dan güncel ve çağdaş sanat zamanlarına kadar 4.000'den fazla resim içermektedir. Bunların 1.000 tanesinden fazlası sürekli sergide gösteriliyor. 100.000 çizim ve basılı grafik içeren grafik koleksiyona, sunum salonunda ve sergi salonunda seçilen eserlere erişilebilir. Städel Müzesi'nde ayrıca 4.000'den fazla fotoğraf ve 600 heykel yer alır. Müzenin 115.000 ciltlik bir de kütüphanesi bulunmaktadır.

Kunstinstitut'un kuruluşu 15 Mart 1815’e dayanmaktadır. Miras anlaşmazlıklarından sonra Städel, 1833'te ilk kendi sergi binasını aldı. Günümüzde koleksiyonlarıyla ziyarete açık olan bu büyük ve görkemli sanat alanı, binlerce sanatsever tarafından beğeniyle gezilmektedir.

Alman Mimarlık Müzesi

Alman Mimarlık Müzesi

Alman Mimarlık Müzesi ya da asıl adıyla Deutsches Architekturmuseum (DAM), Frankfurt, Almanya'daki Museumsufer'de bulunmaktadır. İç mekanı, 18. yüzyıldan kalma bir binada yer alan Oswald Mathias Ungers tarafından 1984 yılında yeniden tasarlandı. Almanya'da mimari gelişim tarihini gösteren müze, şehrin mimari tarihçesini özetleyen "Eski Gövdelerden Gökdelenlere" başlıklı sürekli bir sergiye ev sahipliği yapıyor.

Müze, her yıl çeşitli sergiler düzenlenmekte olup konferanslar ve sempozyumlar organize etmektedir. Erich Mendelsohn, Mies van der Rohe, Archigram ve Frank O. Gehry gibi modern ve çağdaş klasiklerin eserlerinin de dahil olduğu 180.000 mimari çizim ve 600 model barındırır. Ayrıca yaklaşık 25.000 kitap ve dergi içeren bir referans kitaplığı da vardır.