Bursa'da Alışveriş

Yüzyıllardır ticaretin kalbinin attığı Bursa şehrinde alışveriş için hem mekan hem de ürün anlamında çok fazla alternatif mevcuttur. Her ne kadar şehirde pek çok alışveriş merkezi bulunsa da, hem yerel halk hem de turistler ihtiyaçlarını tarihi çarşılardan ya da hanlarda yer alan dükkanlardan karşılamaktadır.

Ünlü Bursa havlusunu pek çok han ya da çarşıda görebilirsiniz. Ama en çok çeşidi Ulucami Caddesi Çarşısı’nda bulacaksınız. Bıçak ya da marangoz ürünleri için Kayhan Çarşısı tercih edilmelidir. İkinci el ürünlerin adresi ise Bat Pazarı Çarşısı’dır. Eğer yerel halkın ürettiğipeynir, bal ya da taze sebze-meyveler ilginizi çekiyor ise Tuz Pazarı’ndaki dükkanlarda ve pazar dışındaki tezgahlarda aradığınızı bulabilirsiniz. Bursa Kapalı Çarşı’da Bursa’nın meşhur havlu ve ipek kumaşlarını bulabileceğiniz 175 dükkan bulunmaktadır. Bursa’ya özgü tekstil ürünlerini ve eşi benzeri olmayan kalite ve desenleri bulabileceğiniz ilk adres Kapalı Çarşı’dır. Antika eşyalara ilgi duyuyorsanız Bursa’da Antikacılar Çarşısı'nda aradığınız ürünleri bulabilirsiniz. Bu çarşı eski Aynalı Çarşı olarak da bilinir. Ulucami’nin yanında bulunan Medrese Pasajı, Antika Çarşısı’nın adresidir.

Bursa tarihi bir kent olduğu için tarihi hanlara alışveriş ve gezi amacıyla gidebilirsiniz. Bu hanlarda pek çok ürünün toptan satışını yapılmaktadır. Özellikle Koza Han mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yer. Halk arasında Kuyumcular Çarşısı olarak da bilinen Bedesten Kapalı Çarşı'da meşhur ipek şal, fular, kumaş ve havlularını bulabilirsiniz. 

Bursa’nın semt pazarları da alışverişin en önemli adresleridir. Özellikle Nilüfer ilçesinde kurulan Nilüfer Pazarı, modern ve üstü kapalıdır. Şehrin farklı yerlerinde haftanın hemen her günü kurulan bu semt pazarlarında meyve, sebze ve tekstil ürünlerinin en güzellerini bulabilirsiniz.

Osmangazi’de bulunan piramit şekilli bina, dünyaca ünlü markaları bir arada bulabileceğiniz Zafer Plaza Alışveriş ve Yaşam Merkezi’dir. Bursa’daki bir başka alışveriş merkezi olan Anatolium ise Alaşar Mahallesi’nde bulunur. Bu alışveriş merkezinde pek çok aktiviteye de denk gelebilirsiniz. Bursa’daki ilk ve tek outlet olan ASMERKEZ Outlet ise uygun fiyatlara ürün arayanlar için doğru adrestir.