Sanatoryum Merkezleri Cenneti: Pyatigorsk

Stavropol Krayı’nda Stavropol’ün 196 km güneydoğusunda ve Mineralniye Vody’nin 24 km güneyinde yer alan Pyatigorsk kenti 145 bin nüfusa sahip bir yerleşim. Deniz seviyesinden 525 metre yükseklikte yer alan kent, çevresinde 17 dağ olsa da kentin adının anlamı 5 dağlı şehir (Bish-Dag). En yüksek dağı 1.401 metre yüksekliği ile Beshtau Dağı. Kente neden 5 dağlı şehir demişler bilinmez ama bu durum Pyatigorsk’un önemli bir turizm kenti olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Burası özellikle sağlık turizmi açısından öne çıkan bir bölge.

Kafkasya’ya giriş kapısı olan Stavropol ve çevresinde yer alan doğal kaynaklar nedeniyle bölgede çok sayıda termal ve doğal su havuzlarının olduğu sanatoryumlar var. İşte bunların en ünlüleri Pyatigorsk şehrinde yer alıyor.

Pyatigorsk aynı zamanda 50 milyon yaşındaki Tambucan Gölü’ne çok yakın. Bu gölden çıkartılan kil deri hastalıkları başta olmak üzere pek çok hastalığın tedavisinde de kullanılıyor. Bu kilin kullanıldığı tedavi merkezleri de doğal olarak daha da çekici hale geliyor. Ancak kötü haber şu ki, buradaki kil 50 sene sonra tükenecekmiş.

Dağların sarmaladığı bu kent tahminimden çok daha ılıman. Temmuz’da ortalama sıcaklık 22-23 derece civarındayken en soğuk ay olan Ocak’ta ortalama sıcaklık -2, -3 derece civarında. Bu nedenle çevrede kayağa gidenler için de burada konaklamak güzel bir seçenek haline geliyor. Etrafta dağlarda yoğun kar varken, bu bölgede pek fazla kar olmuyormuş.Bu bölgedeki sıcak su kaynaklarından ilk olarak 1334 senesinde Arap seyyah Ibn Batuta tarafından bahsedildiği biliniyor. 1773 senesinde ise Rus Bilim adamı Goldenstedt’in bölgedeki Goryachaya yani sıcak dağı dünya ile tanıştırması sonrasında bu bölge daha da popüler hale geliyor.

Bölgede konaklamak için çok sayıda tesis var. Bunlar arasında en popüler olanı ise 1997 yılından bu yana hizmet veren Mashuk Aqua-Term. Pyaigorsk’un merkezine sadece 5 km mesafede yer alıyor.

2003’te Rusya Federasyonu‘nun en iyi sanatoryumu seçilen merkezi yoğunlukla ziyaret edenler arasında Ruslar, Kazaklar, Azeriler, Tacikler ve Gürcüler var. Avrupa’dan en fazla ilgiyi gösterenler ise Almanlar.

Burası profesyonel bir sanatoryum olmanın çok daha ötesinde. 12,5 hektarlık bir alan üzerine kurulmuş olan tesiste 3 farklı blok var. A ve B blokları bu sene yenilenmiş. Tüm bloklar birbirlerine kapalı geçitler ile bağlanmış durumda. Bu sayede aldığınız bir tedavi sonrası bornoz üzerinizde odanıza kadar dışarıya çıkmadan gidebiliyorsunuz.

Aynı zamanda merkez içinde bir de 1.500 metre derinlikte maden suyu kaynağı yer alıyor. Tesis bu durumu bir avantaja çevirmiş. Bu sayede tüm otel odalarında musluktan gelen bu mineralli su akıyor ve içilebiliyor. Hatta şişelenip satılıyor.

2003’te Rusya’nın en iyi sanatoryumu seçilen merkez Avrupa’nın da en iyi tedavi merkezlerinden biri olarak gösteriliyor. Buraya gelmeyi tercih eden misafirler 7, 10, 12, 14 veya 21 günlük tedavi paketlerinden yararlanabiliyor. Ya da tercih edenler sadece masaj paketlerini de seçebiliyorlar. Tüm masajlar bu konuda uzman doktorlar tarafından uygulanıyor. Hatta bu sebeple sanatoryum merkezi Rusya’daki önemli spor kulüplerinin de tercihi. Devre arasında burada kampa gelen sporcular hem antrenman yapıp hem de masaj gibi pek çok tedaviyi de alabiliyorlar.

Burayı ziyarete gelen misafirler eğer tedavi paketi seçerlerse mutlaka yanlarında önceden yaptırdıkları analiz ve tetkikleri de getirip buradaki doktorlara sunuyorlar. Ancak bazı misafirler programı daha kısa sürede tamamlamak isteyebiliyor. Bu kişiler sadece 2 gün süren check-up programlarına başvurabiliyorlar. Bu programların ücretleri 70 Euro – 210 Euro arasında değişiyor. Konaklamada ise her şey dâhil sistem üzerinden çalışıyorlar. Normal bir odada kişi başı fiyat 60 Euro civarındayken, süit odada bu fiyat 80 Euro oluyor.

Sanatoryumda her şey dâhil konaklama alan misafirler sabah, öğle, akşam açık büfeden yararlanabiliyor. Buradaki besinlerin tamamı da yine diyetisyenlerin yönlendirmesi ile hazırlanıyor. Tamamı organik ürünler.

Mesela yemek salonlarında gazlı içecek makinaları falan yok. Bir de süit oda tercih eden misafirlerin yararlanabileceği alakart restoran var. Burası diğer restorana göre biraz daha lüks. Yine tüm yemekler organik.

Sanatoryumun 154 odası bulunuyor ve odalar oldukça geniş. Ana binalarda standart otel odalarında konaklama mümkün Ama bir seçenek de 2 katlı ahşap evler. Bu evler ailelerin konaklaması için oldukça ideal. Tesiste uzun dönemli konaklayanlar genelde ahşap ev seçeneğini tercih ediyor.

Burada sadece yetişkinlere hizmet verilmiyor. Yeni doğan bebekler de burada özellikle eklem uyumunu geliştirmeye yönelik tedaviler alabiliyorlar.

Çok dinlendirici bir atmosfere sahip olan merkezde ayrıca geniş bir kütüphane, açık ve kapalı havuzlar, içerisinde gondol turu da yapabileceğiniz geniş bir göl, upuzun ağaçları süslediği bir park alanı, tenis kortu da yer alıyor.

Burası çeşitli tedavileri alırken rahatlayacağınız ve huzur bulacağınız bir merkez.

Peki, buraya nasıl gelebilirsiniz? Öncelikle İstanbul’dan Stavropol’e uçacaksınız. Türk Hava Yolları’nın haftada 3 gün İstanbul-Stavropol arasında tarifeli seferleri var. Stavropol’den Pyatigorsk’a ise 3 saat süren otobüs yolculuğu ile ulaşabilirsiniz ya da şoförlü araç kiralayabilirsiniz. Çünkü halen StavropolKrayı ve Karaçay-Çerkes bölgesinde araç kiralama konusu çok gelişmiş değil.

Stavropol konaklama bakımından birçok bütçeye uygun fırsatlar sunan bir şehir. Otel seçiminizi yaparken merkezi ve ulaşım ağlarına yakın olmasına dikkat edilmesinde yarar var. Bu özelliklerde ki oteller içinden birkaç öneri de verilebilir. Stavropol’un tarihi merkezinde yer alan Inturist Stavropol, bu bölgenin başlıca otelleri arasında yer alıyor. Otel, şehrin merkezi bulvarı Prospekt Karla Marksa üzerinde ve 1 dakikalık bir yürüyüşle  Ploshchad Lenina’ya da ulaşılabiliyor. Fiyat olarak da çok uygun, tercih edilebilir. Bu otele alternative olarak da şehir merkezinde yer alan ve birçok kafe, restoran ve mağazalara yakın bir konumda ki Red Bus Apartment na Mira’yı da aklınızda bulundurmakta yarar var. Bu apart otel günlük kiralık dairelerle hizmet veriyor ve fiyat olarak da uygun. Bu otel önerilerinin dışında, Stavropol’da ki diğer otel seçenekleri için buradan booking.com’a girip göz atabilir, isterseniz rezervasyon da yapabilirsiniz. 

Şimdiden herkese iyi yolculuklar, iyi dinlenceler…

TUĞÇE YILMAZ

Yazar Hakkında

TUĞÇE YILMAZ

 Yaklaşık 15 sene Medya satın alma ve Planlama sektöründe çok uluslu şirketler ile çalıştıktan sonra kendi tutkusu olan gezi ve seyahate yönelerek Gezimanya.com’u kurmuştur.1997 - 1999 İstanbul Üni