Google+

Arama formu

Pyatigorsk

Pyatigorsk’da her bütçeye uygun konaklama seçenekleri mevcuttur. Kentte...
Devamı oku
Rusya Acil Numaralar Acil Yardım Hattı: 112 Tıbbi Yardım: 103 Polis: 102...
Devamı oku
Yeni Yıl (1-2 Ocak) Ortodoks Yeni Yılı(7 Ocak) Dünya Kadınlar Günü(8 Mart...
Devamı oku
Kentteki en büyük alışveriş merkezi Galleria Pyatigorks’dur. Burada...
Devamı oku
Harika restoranları, barları ve kulüpleri ile Pyatigorsk, büyük olmasa da...
Devamı oku
Kafkas coğrafyası dağlık alanların dar vadilerinde oldukça zengin,...
Devamı oku
​​​ Pyatigorsk, Sovyetler Birliği dönemini yansıtan yapıları ile göz alıcı...
Devamı oku
trampark.ru Pyatigorsk şehrinde toplu taşıma tramvay ve otobüsler ile...
Devamı oku
Pyatigorsk’da her bütçeye uygun konaklama seçenekleri mevcuttur. Kentte...
Devamı oku
Pyatigorsk’da havalimanı bulunmamaktadır. Kentte en kısa gidiş şekli...
Devamı oku
Pyatigorsk’da kış ayları soğuk ve kısadır. Yaz ayları nemli ve karasal...
Devamı oku
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Rusya Federasyonuna yapacakları...
Devamı oku
T.C. MOSKOVA BÜYÜKELÇİLİĞİTelefon: +7 495 994 93 59 (14:30 – 18:30)Acil...
Devamı oku
Pyatigorsk, Moskova (UTC+3) saat dilimini kullanmaktadır. Türkiye’deki kış...
Devamı oku
Rusya genelinde resmi dil Rusçadır. Ancak bölgeler arası yerel dillerde...
Devamı oku
Rusya kendi para birimi olan Rus Rublesi’ni kullanmaktadır. RUB kısaltması...
Devamı oku
Pyatigorsk Rusya’nın Stavropol Kray’ında yer alır. Kent Podkumok Nehri’den...
Devamı oku
Pyatigorsk ismi Rusça "пять гор" (beş dağlar) kelimesinden türemiştir....
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 RUB = 0.00
Priz Tipi Type C250V-2.5 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca -3℃
Şub -2℃
Mar 1℃
Nis 8℃
May 14℃
Haz 18℃
Tem 21℃
Ağu 20℃
Eyl 15℃
Eki 9℃
Kas 3℃
Ara -1℃
Kısa Kısa...
Ülke: Rusya Federasyonu / Nüfus: 142,511 (2010) / Resmi Dil: Rusça / Para Birimi: Rus Rublesi (RUB) / İklim: Karasal İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 1-2 Gün / Big Mac Index: 1.88 $ (Türkiye: 3.87 $)

Pyatigorsk Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Pyatigorsk ismi Rusça "пять гор" (beş dağlar) kelimesinden türemiştir. Şehir bu isimle anılır çünkü Kafkas Dağları’nın beş tepesi “Beshtau” (Türki dil kökenlidir) şehre bakar. Pyatigorsk 1780 yılında kurulmuştur. 1803’den beri sağlıklı doğal kaplıcaları ile ünlenmiştir. Kent, Rusya’nın en eski kaplıca tesislerine sahiptir. Bu tesisler benzersiz bir tedavi olanağı sağlar. Yeraltında 50 farklı doğal mineralli su yatağı mevcuttur.

Pyatigorsk, Rusya Federasyonu’nun 116 tarihi kasabasından biridir. Rus şair Mikhail Lermontov 27 Temmuz 1841’de Pyatigorsk’da yaptığı bir düelloda vurulmuştur. Kentte onun adına bir müze bulunmaktadır. Ünlü Siyonist eylemci Joseph Trumpeldor bu şehirde doğmuştur. 

Çerkez veya Adigece dilinde şehir Beishto ismi ile anılmaktadır. Kentin doğal mineralli su kaynaklarına ait en erken bilgi 14. yüzyılın ünlü Arap seyyahı İbn-i Batuta’nın Rıhlet-ü İbn Battûta diye bilinen seyahatnamesinde geçmektedir. Bunun üzerine Büyük Petro’nun bu alanda çalışmaları teşvik etmişse de günümüzde konu hakkında yeterince bilgi bulunmamaktadır.  Pyatigorsk II. Dünya Savaşı yıllarında Nazi ordusu Wehrmacht tarafından geçici olarak işgal edilmiştir. Alman işgali malesef kentteki birçok Yahudi’nin katledilmesiyle sonuçlanmıştır

Tanıtım Videosu:
 

 

Pyatigorsk Nerededir?

Pyatigorsk Rusya’nın Stavropol Kray’ında yer alır. Kent Podkumok Nehri’den 20 km, Mineralnye Vody şehrindeki uluslararası havalimanından ve Kislovodsk’dan yaklaşık 45 km uzaklıktadır.  

Pyatigorsk Para Birimi

Rusya kendi para birimi olan Rus Rublesi’ni kullanmaktadır. RUB kısaltması ile gösterilir. 

Pyatigorsk Resmi Dili

Rusya genelinde resmi dil Rusçadır. Ancak bölgeler arası yerel dillerde kullanılmaktadır. Rusça, Hint-Avrupa dil ailesinin Slav Dilleri grubunun Doğu Slav Dilleri alt başlığında yer alır. Dünya üzerinde en çok konuşulan 7. dildir. Rusça Kiril alfabesi ile yazılmaktadır. 

Pyatigorsk Saat Farkı

Pyatigorsk, Moskova (UTC+3) saat dilimini kullanmaktadır. Türkiye’deki kış saat uygulaması ile Moskova ve İstanbul arasında bir saatlik zaman farkı bulunur.

2014 yılından itibaren sürekli kış saat diliminde kalmayı kabul eden Rusya ile Türkiye arasında 6 aylık bir dönemde saat farkı bulunmaz.

Pyatigorsk Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Rusya Federasyonuna yapacakları ziyaretlerde tek seferde 30 günü aşmamak kaydı ile 180 günlük süreçte toplamda 90 gün boyunca vizesiz ve ücretsiz giriş hakları mevcuttur. 180 günlük süreç ilk girişten itibaren başlar. Aynı kanun Rus vatandaşlarının Türkiye’ye girişleri için de geçerlidir.

Pyatigorsk Dış Temsilcilikleri

T.C. MOSKOVA BÜYÜKELÇİLİĞİ
Telefon: +7 495 994 93 59 (14:30 – 18:30)
Acil Numara: +7 926 732 82 38
E-Posta: embassy.moscow@mfa.gov.tr
Adres: 7.Rostovskiy pereulok 12 115127 Moskova / Rusya Federasyonu
Çalışma Saatleri: Pazartesi – Cuma (09:00 – 13:00) (14:30 – 18:30)
Web Sitesi: moskova.be.mfa.gov.tr

Pyatigorsk'a Ne Zaman Gidilir?

Pyatigorsk’da kış ayları soğuk ve kısadır. Yaz ayları nemli ve karasal iklim hâkimiyetinde geçer. Ortalama sıcaklığın 22 – 25 °C değerlerinde olduğu yaz ayları kent ziyaretleri için en ideal zamanlama olacaktır.

Pyatigorsk'a Nasıl Gidilir?

Pyatigorsk’da havalimanı bulunmamaktadır. Kentte en kısa gidiş şekli İstanbul – Stavropol uçak seferleri ile gerçekleşir. Stavropol şehrinden Pyatigorsk’a otobüs ile 3 saatte varılmaktadır.   

Pyatigorsk'da Nerede Kalınır?

Pyatigorsk’da her bütçeye uygun konaklama seçenekleri mevcuttur. Kentte turizm kaplıca ve termal oteller üzerine kurulmuştur. Bu bakımdan kentteki çoğu otelde bu imkanlardan faydalanabilir. Kentte, 1 tane 5 yıldızlı, 4 tane 4 yıldızlı, 26 tane 3 yıldızlı otel bulunmaktadır. Kentin en lüks otelleri Andzhievskogo Street, Ulitsa Sobornaya ve Beshtaugorskoye Shosse bölgelerinde yer alır. Orta ve düşük oteller için Admiralskogo Street, Lenina Ploschad gibi bölgelere bakabilirsiniz. 

Pyatigorsk Mutfağı

Pyatigorsk Mutfağı

Kafkas coğrafyası dağlık alanların dar vadilerinde oldukça zengin, kültürel bir ortam oluşturmuştur. Kafkasya coğrafyasında Çerkes mutfağı hâkimdir. Bünyesinde Adige, Abhaz, İnguş, Oset, Çeçen, Dağıstanlı ve daha birçok halkın alışkanlıklarını barındıran bu mutfak kültüründe yemekler daha çok et ve süt ürünlerine dayanır. Sebze geri planda kalmıştır. Bölgede Pasta adı verilen ekmek niyetine, mısır unundan pişirilmiş lapalar tüketilmektedir. Haluzz-Haluj isminde üçgen puf börekleri, Meterej denilen mantı, Bedjın, Haluğ ekmeği, Stir Çorbası, Lepsi, Gumilej ve Söğüş bu mutfağın önde gelen yemeklerinden sadece birkaçıdır.

Pyatigorsk Gezilecek Yerler

Pyatigorsk Gezilecek Yerler

Pyatigorsk, Sovyetler Birliği dönemini yansıtan yapıları ile göz alıcı bir güzellik sunar. Rus mimarisinden hatırı sayılır örnekler kentte yer almaktadır. Aynı zamanda Pyatigorsk yeşiller kucaklaşmış bir konum olmasıyla da oldukça yaşanılasıdır. Kentin en büyük gelir kaynağı kaplıcalarıdır. Onun için kent tedavi ve dinlenmeye yönelik huzur dolu ortamlar sunar. 

Pyatigorsk Gece Hayatı

Pyatigorsk Gece Hayatı

Harika restoranları, barları ve kulüpleri ile Pyatigorsk, büyük olmasa da küçük bir eğlence şehridir. Şehrin kalbi olarak anılan “Broadway” kentteki tüm aktivite merkezlerini içerisinde barındırmaktadır. “Broadway” oldukça canlı bir konum olma özelliğini taşır. 

Pyatigorsk'da Alışveriş

Kentteki en büyük alışveriş merkezi Galleria Pyatigorks’dur. Burada birçok türden mağaza ve restoran bulma mümkün. Kentte hediyelik eşyalar için Arbat, University Shopping Center ve Galereya Shopping Center tercih edilebilir. Sanatsal öğeleri Vernisage Art Gallery’de bulabilirsiniz. 

Pyatigorsk Resmi Tatiller

 • Yeni Yıl (1-2 Ocak)
 • Ortodoks Yeni Yılı(7 Ocak)
 • Dünya Kadınlar Günü(8 Mart)
 • İşçi ve İlkbahar Bayramı(1-2 Mayıs)
 • Zafer Bayramı(9 Mayıs)
 • Bağımsızlık Günü(12 Haziran)
 • Milli Uzlaşma Günü(7 Kasım)
 • Anayasa Bayramı(12 Aralık)

Pyatigorsk Faydalı Bilgiler

Rusya Acil Numaralar

 • Acil Yardım Hattı: 112
 • Tıbbi Yardım: 103
 • Polis: 102
 • Yangın: 101