Kazan Hakkında Bilinmesi Gerekenler

kazan-801910_960_720.jpg

Kazan, Tataristan’ın başkentidir. Şehrin yüzölçümü 287,7 km² olup 7 belediyesi bulunmaktadır. Kazan, Kazanka ve Volga nehirlerinin kesiştiği bölgede konumlanmaktadır. Şehir, adını Kazanka Nehri’nden almaktadır. Kazan, tarihî açıdan birçok medeniyetin yaşadığı önemli şehirlerden birisidir. Şehir civarında yapılan çalışmalar, bölgede taş, tunç ve demir devrine ait arkeolojik kalıntıların olduğunu ortaya koymuştur. Bu kanıtlar ışığında Kazan’da eski çağlardan beri yerleşim olduğu ortaya çıkmıştır. 3. yüzyıldan itibaren ise şehir, Türk devletlerinin hâkimiyeti altına girmiştir.

Kazan, uzun yıllar Türk hâkimiyetinde kaldığı için İslami şehir kimliği kazanmıştır. Fakat 1552 yılından itibaren Hristiyanların eline geçen şehir, 19. yüzyılın ikinci yarısına kadar Hristiyan kimliği taşımıştır. Kazan’ın Rus hâkimiyetine geçmesi ile beraber ise Çarlık Rusya’sı Müslüman nüfusun şehrin dışında yaşaması için emir çıkarmıştır. Bu süreden sonra birlikte yaşayan Hristiyan ve Müslüman nüfusu arasında ciddi bir farklılaştırılma başlatılmış olmuştur.

Devamını Oku

Kazan ile İlgili

Kazan Nerededir?

Tataristan’ın başkenti olan Kazan, Kazanka ve Volga nehirlerinin kesiştiği bölgede konumlanmaktadır.

Kazan’a Nasıl Gidilir?

angel-2396640_960_720.jpg

Türkiye’den Kazan’a gitmek isteyen ziyaretçiler direkt uçuşlarla Kazan’a ulaşabilirler. Türkiye’den Kazan’a yaklaşık uçuş süresi 3 saat 55 dakikadır. Türkiye’den Kazan Uluslararası Havalimanına uçuş gerçekleştiren başlıca havayolları arasında ise THY, KLM, Pegasus Airlines, U Tair bulunmaktadır. Kazan Uluslararası Havalimanı ile şehir merkezi arasında ise 25 kilometre bulunmaktadır.

Kazan’a Ne Zaman Gidilir?

tatarstan-416978_960_720.jpg

Kazan’da ılıman kuşak ve karasal iklim hâkimdir. Nemli karasal bir iklime sahip olan şehirde yazlar sıcak, kışlar ise uzun ve soğuk geçmektedir. Kasım ayından itibaren -4 ve -5 olan hava sıcaklıkları mart ayına kadar varlığını devam ettirir. Hava sıcaklıkları ise temmuz ayından sonra hissedilmeye başlar. Hava koşullarının sert oluşundan dolayı Kazan’a ziyaret gerçekleştirmek isteyenler, yaz aylarını tercih etmelidir. Fakat kış sporlarını sevenler için ise Kazan, oldukça ideal bir tatil gerçekleştirebileceğiniz mekânlar arasındadır.

Ortalama en yüksek sıcaklık 25 santigrat, en düşük sıcaklık ise -16 santigrattır. Kış aylarında oldukça soğuk bir iklim gözlemlenen şehirde, yaz ayları da oldukça sıcak ve serin geçmektedir. Kazan’da nem oranı oldukça düşüktür. Kışları aşırı soğuk ve sert geçen şehirde kar kalınlığı 60 santimetreye kadar varmaktadır. Kış ayları içerisinde ise en soğuk geçen dönem ocak ayıdır. Bu dönemde hava sıcaklığı -16 santigratta ulaşmaktadır.

Kazan’da yaz ayları oldukça rahatlatıcı ve serinletici bir etkiye sahiptir. Genellikle 24 – 25 santigrat civarında seyreden hava sıcaklıkları sizleri çok sıkmadan, gezinizin tadını doyasıya çıkarabilmenize yardımcı olmaktadır. Serin ve ılık havalardan hoşlanan ziyaretçiler özellikle yaz dönemini tercih etmelidirler.

Kış aylarında ise Kazan, oldukça yoğun bir turist akımına ev sahipliği yapmaktadır. Kayak severler için Kazan şehrine yakın birçok tesis bulunmaktadır. Oldukça modern ve konforlu bir kış tatili geçirebileceğiniz Kazan, aileniz ve çocuklarınızla keyifli vakit geçirebileceğiniz ideal yerlerden birisidir. Ayrıca kış sporları için ayrılan tesislerin fiyatı da diğer bölgelere göre uygun olduğu için Avrupa başta olmak üzere birçok yerden turist kış aylarında Kazan’ı ziyaret etmektedir.

Kazan’da Nerede Kalınır?

1.000 yıllık geçmişi ile Rusya’nın Tataristan eyaleti başkenti olan Kazan, tarihî değerlerini, sahip olduğu doğal güzellikleri ile birleştirerek eşsiz bir tatil imkânı sunuyor. Kazanka ve Volga nehirleri, Kaban Gölü civarı, Kazan Kremlin kompleksi, Bauman Caddesi, Kul Şerif Camii, Süyüm Bike Kulesi gibi; şehrin ziyaret edildiğinde görülmesi gereken onlarca yeri, turistik kitapçıklarda sayfalarca yer alıyor. Bütün bu gezilecek yerler arasında, neredeyse gün boyu dolaşılabilecek bir şehir Kazan. Günün yorgunluğunu atıp keyifle dinlenebileceğiniz oteller de şehrin hemen her noktasına dağılmış bulunuyor.

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Kazan otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Devamını Oku

Kazan Otelleri

Rusya’nın Tataristan eyaletine başkentlik yapan Kazan kenti, Rusya’nın 3. büyük şehri olarak tanınıyor. Ekonomi ve sosyal yaşantı açısından oldukça gelişmiş, zengin bir kent olan Kazan bu konularda Moskova ve Saint Petersburg şehirlerinden hemen sonra geliyor. Yoğun olarak Tataristan bölgesinin Müslüman nüfusu ile Rus Hristiyan nüfusa ev sahipliği yapan şehir, bunun yanı sıra farklı dinlere inanan kesimlere de kucak açıyor. Değişik inançların birlikte yaşamasının da en güzel örnekleri arasında tüm dünyaya güzel bir örnek oluşturuyor.

Rusya’nın en bilinen şehirleri arasında ismi üst sıralarda sayılan Kazan, 1.000 yılı aşkın tarihi ile bölgenin tarihî değerlerini de temsil ederek talep oranını yükseltiyor. Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Kazan otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Devamını Oku

Kazan Gezilecek Yerler

Yaklaşık 4 - 5 gün içinde keşfedip gezebileceğiniz Kazan’da görülmesi gereken en önemli yerleri sizin için derledik. Müzeleri, parkları, doğal güzellikleri, dini yapıları ve sanat galerileri ile Kazan, sizlere hem tarihi hem de modern bilgiler ışığında keyifli bir tatil sunacaktır.

Kazan Gezilecek Yerler

Kazan, tarihî ve doğal güzelliklerin bütünleştiği şehirlerden birisidir. Sahip olduğu eşsiz güzellikler ile görenleri etkileyen Kazan’da gezilmesi gereken yerlerin başında Kazan Kremlin, Süyümbike Kulesi, Kul Şerif Cami, Bauman Caddesi, Paul ve Apostles Peter Katedrali, Agricultural Palace, Sovyet Hayatı Müzesi, Blue Lakes, Ushkova House ve Konstantin Vasilyev’s Müzesi gelmektedir.

Yukarıda adını andığımız bu yerlerle ilgili detaylı bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz.

Devamını Oku

Kazan Şehir İçi Ulaşım

sverdlovsk-188873_960_720.jpg

Kazan, Tataristan’nın toplu taşıma araçlarını en rahat bir şekilde kullanabileceğiniz şehirlerinden birisidir. Şehir içi ulaşımı kullanmak isteyen ziyaretçiler için taksi, tramvay, otobüs ve tren gibi farklı ulaşım seçenekleri bulunmaktadır. Kazan’da otobüs ve metro sistemleri ile taksiler turistler açısından en çok tercih edilen toplu taşıma araçları arasındadır.

Kazan’da otobüs ağı oldukça gelişmiştir. Şehrin birçok yerine otobüs hattı mevcuttur. Otobüse biniş ücreti ise 20 rubledir. Şehir içi seyahat kartı olanların ödemesi gereken ücret ise 18 rubledir. Seyahat kartını ise dileyenler toplu taşıma araçlarının civarında yaygınlaşmış satış noktalarından temin edilebilmektedir. Otobüslerin çalışma saatleri ise 06.00-00.00 arasındadır.

Kazan’da tren seçeneği de mevcuttur. Şehirde treni kullanabileceğiniz mesafe ise havalimanı ile şehir merkezi arasındadır. Oldukça konforlu olan tren seçeneği ile 30 dakika içerisinde şehrin merkezine varabilirsiniz. Tren hattının çalışma saatleri ise 08.00-00.00 arasındadır. Bu yolculuk için ödemeniz gereken toplam ücret ise 40 rubledir. Tren yolculuğunu sevenler muhakkak Kazan’da bu deneyimi tatmalıdır.

Kazan’da taksi seçeneği de ucuz olduğu için turistler açısından oldukça tercih edilmektedir. Konforlu bir hizmet sunan Kazan taksileri, kilometre başına 14 ruble almaktadır. Kazan’da bazı taksiler VIP hizmeti verdiği için kilometre başına 90 ruble talep edebilmektedirler.

2013 yılından bugüne Kazan’da metro sistemi de oldukça gelişmiştir. Toplamda 10 hat üzerinden şimdilik hizmet veren metro hattı daha da genişletilmeye çalışılmaktadır. Metroda sadece kırmızı hat bulunmaktadır. Avrupa’da olduğu gibi farklı hatlar olmadığı için kafa karışıklığı da yaratmayacak basit bir düzene sahiptir.

Kazan Mutfağı

tatar-1891484_960_720.jpg

Kazan mutfağı, Tatar mutfağının en lezzetli yiyeceklerini bulabileceğiniz mutfaklardan birisidir. Genelde hamur işi ve et tüketiminin yoğun olduğu Kazan mutfağında tadabileceğiniz birçok farklı lezzet bulunmaktadır. Bu lezzetlerin arasında ise dünyaca ünlü çi börek, etli hamur işi, Tatar Mantısı, kulaç ve pilmen bulunmaktadır. Ayrıca Tatar mutfağı, Türk mutfağına yakınlığı ile de dikkat çekmektedir. Bunun yanında tıpkı Rusya’da olduğu gibi Kazan şehrinde de borç çorbası oldukça meşhurdur. Borç çorbası havuç, pancar, kereviz ve patates gibi sebzelerin bir araya gelmesi ile oluşturulan bir lezzettir.

Kıyma, soğan ve çeşitli baharatlar kullanılarak yapılan çi börek, Tatar mutfağının en önemli tatları arasındadır. Kırım Tatarları arasında bu börek Şırbörek, Şuberek, Çiberek, Çuberek, Çiborek olarak da anılmaktadır. Kazan’da bunu yiyebileceğiniz en iyi restoranlar ise Family Cafe Skazka, Malabar ve Pashmir Restoran gelmektedir. Diğer bir önemli Tatar lezzeti ise kulaç’tır. Mayalanmış hamur ile yapılan bu yiyecek halka halinde kızartılarak ziyaretçilere sunulur. Dileyenler için ise yanında yoğurt ikram edilmektedir. Bunun yanında Tatar mutfağında pilmen de oldukça popüler yemeklerden birisidir. Pilmen, Tatar Türklerinin bir yemeğidir. Çeşitli baharatlar ve sebzeler bir araya getirilerek oluşturulan bu enfes lezzet, bir Doğu Türkistan yiyeceğidir.

Kazan’da tatlı kültürü de oldukça gelişmiş ve adını duyurmuştur. Bu tatlıların başında kolaş kurabiyesi, kuyruklu baklava, sütlaç ve süt tatlıları gelmektedir. Bunun yanında tatlı tüketmek istemeyenler için restoranlarda meyve servisi de tatlı bölümünde yer almaktadır. Tatar halkı her ne kadar meyve tüketimini çok sevmese de restoranlarda turistlerin tercihi için böyle bir seçenek de ziyaretçilere sunulmaktadır.

Kazan’da keyifle yemek yiyebileceğiniz önemli restoranlar arasında ise Bauman Caddesi’nde bulunan Bilyar, Sofra Kebap, Priyut Kholostyaka, Dom Tatarskoy Kulinarii bulunmaktadır. Bauman Caddesi yemek yeme mekânları açısından şehirde en fazla seçenek sunan yerlerin başında gelmektedir.

Kazan’da Alışveriş

Kazan’da alışveriş denilince akla ilk gelen sembol Tataristan’a özgü olan sembolik eşyalardır. Tataristan’a özgü kültürel ve etnik desenlerin bir araya getirilmesiyle oluşturulmuş birçok hediyelik eşyayı Kazan’dan satın almanız mümkündür. Kazan’a gelen her turistin almak istediği en önemli sembol arasında Tubeteika adı verilen Tatar şapkalarıdır. Tataristan başta olmak üzere Kazakistan, Özbekistan ve Kırgızistan ülkelerinde de oldukça ünlü olan bu şapka çeşidi Tatar Türklerinin en fazla kullandığı aksesuarlar arasında yer almaktadır. Bu şapka özellikle Asya’nın merkezindeki çoğu Müslüman ülke için dinî bir özellik taşımaktadır. Ayrıca bu şapkalar yumuşak ve deri oluşu ile de sizleri soğuktan korumak için idealdir. Bunun yanında bu şapkalar estetik görüntüsü ile de turistler tarafından satın alınmaktadır.

Kazan’da alışveriş merkezleri de oldukça yaygınlaşmıştır. Kazan’da yer alan en önemli alışveriş merkezleri arasında Mega Magazin, Park House, Yuzhniy Magazin, Koltso Magazin ve Tandem Magazin bulunmaktadır. Koltso Magazin şehrin tam merkezinde yer almaktadır. Koltso “halka” anlamına gelmektedir. Alışveriş merkezine bu ismin verilmesi ise şehrin bir halka gibi tanımlanmasından gelmektedir. Mega Magazin ise oldukça modern görünümü ile ziyaretçileri kendine çekmektedir. Ayrıca yerel halkın bu alışveriş merkezini tercih etmesinin en büyük sebebi ise IKEA markasının sadece burada yer alıyor olmasıdır. Koltso Magazin dışındaki alışveriş merkezleri şehir merkezine uzak bir mesafede konumlanmaktadır. Fakat diğer alışveriş merkezlerini ziyaret etmek isterseniz toplu taşıma araçlarını kullanarak ulaşımınızı bu alışveriş merkezlerine gerçekleştirebilirsiniz. Kazan’da alışveriş merkezlerinin açılış ve kapanış saatleri ise 10.00-22.00 saatleri arasındadır.

Bunun yanında şehirdeki merkezî yerlerde alışveriş yapmak isteyenler için ise Bauman Caddesi sizlere oldukça kolaylık sağlamaktadır. Bu cadde üzerinde yer alan butik dükkânlar ve ünlü markaların mağazaları giyim, aksesuar, ayakkabı, hediyelik küçük eşyalar gibi birçok seçeneği ayağınıza getirmektedir. Bu cadde, şehrin en işlek caddesi olduğu için aradığınız her şeyi burada bulabilirsiniz.

Kazan’da Gece Hayatı  

bar-3047514_960_720.jpg

Kazan gece hayatı diğer Tataristan şehirlerine göre renkli ve hareketlidir. Bunun en büyük sebebi ise Kazan’ın bir eğitim şehri olması ve yine bu sebeple genç nüfusun kalabalık olmasıdır. Kazan, Müslüman nüfusun yoğun olduğu bir yer olmasından dolayı şehirdeki gece hayatı bu nüfus yoğunluğunun katılımı ile doğru orantılı olamamaktadır. Yani Müslüman nüfusun gece hayatına katılımı oldukça azdır.

Kazan’da gece hayatının en fazla yoğunlaştığı yer Bauman Caddesi, Profsoyuznaya Caddesi, Pushkin Caddesi, Bratyev Caddesi ve Christopolkaya Caddesi’dir. Bu caddeler üzerinde yer alan ReLab Coctail Bar, Salt Bar, Belgiean Beer Bar, Ibiza Tapas Bar ve Arena Bar şehrin en popüler barlarıdır. Bu barların çoğunda genç nüfusun çok fazla olduğunu göreceksinizdir. Ayrıca Kazan’da barların genelde açık olduğu saatler 21.00-05.00 arasındadır.

Kazan’da popüler diğer barlar ise şehir merkezinde konumlanmıştır. Kazan’da hem bar hem de karaoke tarzında pek çok mekân bulunmaktadır. Bu bölgede turistlerin ve yerli halkın en çok tercih ettiği mekânlar arasında Coyote Ugly, Hookah Rooms Bar, Karaoke Bar Cocos, KVMPUS Bar, Karaoke Bliss no:1, The Legend Bar, Nashe Mesto Bar, Riva Karaoke Bar ve Hookah Time Bar yer almaktadır.

Kazan, kozmopolit yapısı ile sizlere birçok insan ve kültürü ile tanışma fırsatı da sunmaktadır. Kültürler arası etkileşimi yakalayacağınız en önemli yerlerin başında da Kazan gece hayatı gelmektedir. Kazan’a ziyaret gerçekleştirdiğinizde gece hayatını muhakkak görmenizi tavsiye ederiz.

Kazan Festivalleri

9195020346_840f6fac2e_b.jpg

Çok sayıda festivalin gerçekleştiği Kazan, yerel halk başta olmak üzere birçok yabancı turistin de ilgisini çekmektedir. Kazan’da yapılan en önemli festivallerin başında ise şunlar gelmektedir:

Kazan Uluslararası Dans ve Müzik Festivali: Her yıl ağustos ayında gerçekleştirilen Kazan Uluslararası Dans ve Müzik Festivali, binlerce sanatçıyı her yıl ağırlamaktadır. Bu festivalde birçok tarzda müzik dinleyebilir ve ünlü dansçıların şovlarına tanık olabilirsiniz. Bunun yanında konser ve dans gösterilerinin yanında sirk ve eğlence sistemi de hem sizin hem de çocuklarınızın oldukça ilgisini çekecektir.

Saban Tuy Festivali: Saban Tuy Festivali, Tataristan’ın millî festivallerinden birisidir. Tatar Millî Bayramı olarak da kabul edilen ve kutlanan bu festival, her yıl haziran ayının ilk haftasında gerçekleşmektedir. Etnik kıyafetlerin giyildiği dans ve müzik eşliğinde kutlanan bu coşkulu festival, Tatar kültürünü tanımak açısından da önemli ipuçları vermektedir.

Uluslararası Jazz Müzik Festivali: Her yıl ağustos ayında gerçekleştirilen Uluslararası Jazz Müzik Festivali, Kazan’da “Jazz v usadbe Sandetskogo” adı ile de anılmaktadır. Bu festivalde birçok caz tutkunu dünyanın her yerinden Kazan’a akın etmektedir.

Uluslararası Opera ve Bale Festivali: Her yıl mayıs ayında kutlanan opera ve bale festivali, birçok farklı tarzda müzik ile bütünleştirilerek sunulan opera gösterilerini konu almaktadır. Özellikle sanatseverlerin büyük bir ilgi gösterdiği bu festival, popüler birçok sanatçıyı ve eserlerini ziyaretçiler için sunmaktadır.

Uyarı: Her festivalin tarihleri yolculuk öncesi kendi sitelerinden teyit edilmelidir.

Kazan Resmi Tatiller

1-5 Ocak: Yeni yıl

8 Mart: Dünya Kadınlar Günü

1 Mayıs: İşçi Bayramı

9 Mayıs: Zafer Bayramı

12 Haziran: Rusya Günü

4 Kasım: Milli Birlik Günü

6 Kasım: Tataristan Cumhuriyeti Anayasası Günü

7 Ocak: Noel

*Yukarıdaki tatiller 2018 takvimine ait olup yıllara göre değişmektedir.

Kazan İçin Faydalı Bilgiler

İtfaiye: 112

Polis: 112

Ambulans: 112

Kazan Dış Temsilcilikleri

T.C. KAZAN BAŞKONSOLOSLUĞU

Telefon: +7 843 299 53 10 - 11

Eposta: [email protected]

Adres: Ulitsa Maksima Gorkogo 23/27 P.O. Box:141, 420015 Kazan, Tataristan, Rusya Federasyonu

İnternet sitesi: http://kazan.bk.mfa.gov.tr/Mission

Uyarı: Türk Başkonsolosluğu’nun sitesindeki resmî tatiller listesinde bulunan bazı tatil günlerinin sadece Türkiye’ye ait olduğu ve o günlerde sadece Başkonsolosluk’un kapalı olacağı unutulmamalıdır.

Kazan Para Birimi

Kazan’da resmi para birimi olarak ruble (RUB) kullanılmaktadır. 1 ruble yaklaşık olarak 0,0673 Türk lirasıdır.

*Kur bilgisi 2018 yılının mart ayında güncellenmiştir.

Kazan Resmi Dili

Kazan’ın Tatarca ve Rusça olmak üzere iki resmî dili vardır. Bunun sebebi ise Rusya’nın ülkedeki hâkim otoritesidir.

Kazan Saat Farkı

Kazan ile Türkiye arasında saat farkı bulunmamaktadır.

Kazan Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type C / 250V / 2.5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca -12.2oC
  • Şub -11.1oC
  • Mar -5.6oC
  • Nis 3.9oC
  • May 12.8oC
  • Haz 17.2oC
  • Tem 19.4oC
  • Agu 17.2oC
  • Eyl 11.1oC
  • Eki 3.3oC
  • Kas -3.9oC
  • Ara -9.4oC

Kısa Kısa

Nüfus: 1.169.308 / Dil: Tatarca, Rusça / Para Birimi: RUB / İklim: Ilıman iklim - Karasal İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3-4 gün