Google+

Arama formu

Kazakistan

Kazakistan iki dilli bir ülkedir. Ülkede resmi olarak kabul edilen ilk...
Devamı oku
Kazak nüfusun yüzde 70’lik büyük kısmını Müslümanlar oluşturmaktadır....
Devamı oku
Orta Asya Türk boylarından olan Kazaklar’ın tarihte kurdukları ilk...
Devamı oku
Tipik bir kara iklimine sahip olan Kazakistan’ı gezmek için en uygun...
Devamı oku
Kazakistan, denize kıyısı olmayan ve kıta ortasında yer alan konumu...
Devamı oku
Kazakistan petrol, uranyum, demir ve altın rezervleri açısından çok...
Devamı oku
Kazak mutfağı yüzyıllar öncesine dayanan temelleriyle çok zengindir....
Devamı oku
Kazakistan’ın festival bazında en aktif şehirleri Almaata, Karaganda...
Devamı oku
Kazakistan’da hediyelik eşyalar çoğunlukla keçe, ahşap, deri, gümüş...
Devamı oku
Kazakistan’a İstanbul’dan ve Ankara'dan haftada hemen her gün direkt ve...
Devamı oku
Müslüman bir ülke olan Kazakistan’da kültür ülkemize çok benzer. Domuz...
Devamı oku
ASTANA BÜYÜKELÇİLİĞİ Adres: Taşenova Cad. No:3 Blok A Astana Telefon...
Devamı oku
· Yeni Yıl (1 Ocak) · Ortodox Noeli (7 Ocak) · Kadınlar Günü (8 Mart...
Devamı oku
Orta Asya’nın bağımsız Türk devletlerinden biri olan Kazakistan,...
Devamı oku
Başkenti Astana olan Kazakistan, 5 coğrafi bölgeye 14 eyalete ayrılır...
Devamı oku
Toprakları Doğu Avrupa’dan Orta Asya’ya kadar yayılan Kazakistan’ın...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 KZT = 0.00
Priz Tipi Type C250V-2.5 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca -12.9℃
Şub -12.3℃
Mar -4.3℃
Nis 8.7℃
May 16.2℃
Haz 22.5℃
Tem 24.3℃
Ağu 22.4℃
Eyl 15.1℃
Eki 6.3℃
Kas -2.7℃
Ara -10.3℃
Kısa Kısa...

Nüfus: 18.157.122

Dili: Kazakça, Rusça

Para Birimi: Tenge

İklim: Karasal İklim

Kazakistan Hakkında Temel Bilgiler

0212wallpaper-10_teaser_0.jpg

Orta Asya’nın bağımsız Türk devletlerinden biri olan Kazakistan, dünyanın en büyük dokuzuncu ülkesidir. Yüzölçümü 2.7 milyon kilometrekare olan ülke, tüm Türk ve Müslüman ülkelerin en büyüğüdür. Doğal kaynaklar bakımından yine bu grup içindeki en zengin ülkedir.

Başkenti Astana olan Kazakistan, 5 coğrafi bölgeye 14 eyalete ayrılır. Bu bölgeler Merkez Kazakistan, Kuzey Kazakistan, Güney Kazakistan, Doğu Kazakistan ve Batı Kazakistan’dır.

Kazakistan petrol, uranyum, demir ve altın rezervleri açısından çok zengindir. Dünyadaki kromun yüzde 26’sı, altının yüzde 20’si ve uranyumun yüzde 17’si Kazakistan rezervlerinde bulunmaktadır. Ülkenin ana gelir kaynağı yer altı kaynaklarının ihracatına dayanır.
 

Kazakistan’ın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

Başkenti Astana olan Kazakistan, 5 coğrafi bölgeye 14 eyalete ayrılır. Bu bölgeler Merkez Kazakistan, Kuzey Kazakistan, Güney Kazakistan, Doğu Kazakistan ve Batı Kazakistan’dır. Eyaletleri ise Akmola, Aktöbe, Almati, Atırav, Batı Kazakistan, Doğu Kazakistan, Güney kazakistan, Jambıl, Karagandı, Kızılorda, Kostanay, Kuzey Kazakistan, Mangistav ve Pavlodar’dır. Bu eyaletlerde toplam 319 il vardır. Eski başkenti Almaata (Almati) olan Kazakistan’ın en önemli ikinci şehridir. Diğer önemli şehirleri Atyrau, Baykonur, Çimkent, Ekibastuz, Karaganda, Kostanai, Taraz, Semey, Kızılorda, Pavlodar, Öskemen Uralsk ve Turkestan’dır.

Kazakistan Nerededir?

Toprakları Doğu Avrupa’dan Orta Asya’ya kadar yayılan Kazakistan’ın kuzeyinde Rusya, güneyinde Türkmenistan, Özbekistan, Kırgızistan, doğusunda ise Çin Halk Cumhuriyeti bulunur. Ülkenin Aral ve Hazar Gölü’ne kıyısı vardır.
 

Kazakistan’da Konuşulan Diller

Kazakistan iki dilli bir ülkedir. Ülkede resmi olarak kabul edilen ilk dil Kazakça nüfusun yaklaşık yüzde 65’i tarafından konuşulmakta ve Türkçeyle de benzerlikler göstermektedir. İkinci resmi dil Rusça ise daha ziyade yönetim ve ticaret ilişkilerinde kullanılan dil olup yine Kazak nüfusun tamamına yakını tarafından ikinci dil olarak bilinmektedir.

Kazakistan’da Din ve İnanç

Kazak nüfusun yüzde 70’lik büyük kısmını Müslümanlar oluşturmaktadır. Resmi bir din tanımının olmadığı ülkede yüzde 26 oranında Hristiyan yaşar. Nüfusun geri kalanını ise Budist, Yahudi ve herhangi bir dine mensup olmayan kesim oluşturmaktadır.

Kazakistan’ın Kısa Tarihi

Orta Asya Türk boylarından olan Kazaklar’ın tarihte kurdukları ilk devlet Nogay Hanlığı’dır. Daha sonra Kazak Hanlığı’na dönüşen bu devlet 1847 yılında kadar Orta Asya’da tüm türk boylarının altında yaşadığı bir devlet olmuştur. 1847’de Rusya’nın hâkimiyeti altına giren Kazaklar, Çarlık Rusyası’nın devrilmesiyle kısa bir süre bağımsızlık yaşasalar da 1920 de Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği hâkimiyetine girmişlerdir. SSCB’nin 1991 yılında dağılmasıyla Kazakistan bağımsız bir devlet olmuştur.

Kazakistan’a Ne Zaman Gidilir?

Tipik bir kara iklimine sahip olan Kazakistan’ı gezmek için en uygun aylar havaların ısındığı bahar ve yaz aylarıdır. Kasım ayında sıcaklıklar düşmeye başlar. Eylül ayı da uygun bir seyahat zamanı olabilir.

Kazakistan’a Nasıl Gidilir?

Kazakistan’a İstanbul’dan ve Ankara'dan haftada hemen her gün direkt ve aktarmalı uçuşlar vardır. Bu uçuşlar Almaata ve Astana’ya yapılmaktadır.

Kazakistan şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Kazakistan’da İklim ve Hava Durumu

Kazakistan, denize kıyısı olmayan ve kıta ortasında yer alan konumu nedeniyle kara iklimine sahiptir. Kışlar sıcak ve kurak, kışlar soğuk ve kar yağışlıdır. Ocak ayında sıcaklıklar -19 ile -4 derece arasında seyreder. Temmuz ayında ise 19 ile 26 derece arasında değişkenlik gösterir.

Kazakistan’ın Ekonomisi

kazakhstan-oil-industry-1.jpg

Kazakistan petrol, uranyum, demir ve altın rezervleri açısından çok zengindir. Hem yer altı kaynakları hem de tarım alanları açısından çok zengin olan ülkede kişi başında düşen gayri safi yurt içi hasılat 7.000 dolar seviyesindedir. Dünyadaki kromun yüzde 26’sı, altının yüzde 20’si ve uranyumun yüzde 17’si Kazakistan rezervlerinde bulunmaktadır. Ülkenin ana gelir kaynağı yer altı kaynaklarının ihracatına dayanır. Toplam yer altı zenginlikler 2 trilyon dolardan fazla bir değer oluşturmaktadır.

Kazakistan Kültürü

Müslüman bir ülke olan Kazakistan’da kültür ülkemize çok benzer. Domuz ürünleri ve alkol tüketimi açısından bir kısıtlama olmasa da inanç bağlamında tüketim tercihleri söz konusudur. Her ne kadar bir İslam ülkesi olsa da Sovyet döneminden kalma bir takım kültürel yapılar da devam etmektedir. Dolayısıyla Kazakistan’da başkalarının işine karışmak, seyirci olmak ya da müdahil olmak ayıplanan bir davranıştır. Bu yüzden, ziyaretiniz sırasında kültürel kodlara birebir uymasanız da eleştirel bakışlara maruz kalmanız pek söz konusu değildir. Yüksek sesle konuşmak, kabalık, kamusal alanda rahatsızlık verici derecede alkol almak ve zenginliğiyle hava atmak gibi davranışlar ayıplanır.

Kazakistan Mutfağı

Kazak mutfağı yüzyıllar öncesine dayanan temelleriyle çok zengindir. Göçebe Orta Asya Türk kültürünün etkisinde gelişmiş bir mutfaktır. Dolayısıyla et ve süt ürünleri mutfağın başlıca malzemeleridir. Kazak mutfağının Türk mutfağıyla ortak özellikleri ayran ve sucuk gibi gıdalardır. Kımız ile deve sütünden yapılan şubat da tüketilen içecekler arasındadır. Sur et denilen kuru etleri çok lezzetlidir. En meşhur yemekleri ise beşparmak adlı et yemeğidir. Sebzelerle haşlanmış etin, mantı hamurundan yapılmış ve aynı suda haşlanmış hamur parçaları üzerinde servis edildiği bu yemek elle yendiği için bu adı alır.

Kazaklarda mantı bizim mantımızdan daha büyük hamur parçalarıyla yapılır.

En meşhur tatlıları kızarmış hamurdan yapılan bavursak ya da çelpek adıyla anılan tatlıdır. Kesbe koje adlı etli erişte çorbası ise özellikle nevruzda tüketilen yerel bir lezzettir.

Kazakistan’ın Festivalleri

post8big1.jpg

Kazakistan’ın festival bazında en aktif şehirleri Almaata, Karaganda ve Astana’dır. Ulusal ve dini bayramlar dışında kutlanan en önemli gün Nevruz’dur. 21-22 Mart tarihlerinde kutlanan Nevruz esnasında meydanlara kurulan sahnelerde ücretsiz konserler düzenlenir ve yine ücretsiz yiyecek içecek servisi yapılır. Haziran ayında Almaata’da Tengri’nin Ruhu adlı iki günlük etnik müzik festivali düzenlenir. Temmuz ayında Astana’da Aksiyon Filmleri Festivali düzenlenir. Almaata’da ağustos ayında Four E adında düzenlenen New Age festivali her yıl dağ üzerinde değişik bir lokasyonda yapıldığı için çok ilgi görür. Eylül ayında yine Almaata’da düzenlenen Elma Festivali de görmeye değerdir.

Kazakistan’dan Alınacak Hediyelik Eşyalar

photo

Kazakistan’da hediyelik eşyalar çoğunlukla keçe, ahşap, deri, gümüş ve altından yapılır. En popüler hediyelik eşya keçeden yapılmış oyuncak devedir. Yurta isimli geleneksel çadır da yine en popüler keçe eşyalar arasında yer alır. Dombra isimli yerel müzik aletinin maketleri ve geleneksel kostüm giydirilmiş Kazak bebekler de güzel hediye seçenekleri arasında sayılabilir.

Kazakistan’daki Türkiye Dış Temsilcilikleri

ASTANA BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: Taşenova Cad. No:3 Blok A Astana

Telefon: +7 7172 704 704

Faks: +7 7172 204 531, +7 7172 204 538

embassy.astana@mfa.gov.tr

http://astana.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Kazakistan

ALMATI BAŞKONSOLOSLUĞU

Adres: TOLE BI, 29 480100 ALMATY

Telefon: 00 7727 278 41 65 - 00 7727 278 41 77 - +7 701 971 62 80 (Nöbetçi Telefon)

Faks: 00 7727 278 41 68

consulate.almaty@mfa.gov.tr

http://almati.bk.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Almatı Şehri, Almatı Eyaleti, Kızılorda Eyaleti, Güney Kazakistan Eyaleti, Jambıl Eyaleti

AKTAU BAŞKONSOLOSLUĞU

Adres: 15. Microdistrict Samal No.56 130000 Aktau / Kazakhstan Aktau

Telefon: +7 7292 424 300

Faks: +7 7292 424 329

consulate.aktau@mfa.gov.tr

http://aktau.bk.mfa.gov.tr/

Kazakistan’daki Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

· Yeni Yıl (1 Ocak)

· Ortodox Noeli (7 Ocak)

· Kadınlar Günü (8 Mart)

· Nevruz (21 Mart)

· Nevruz’un 2. Günü (22 Mart)

· Nevruz’un 3. Günü (23 Mart)

· Zafer Günü (9 Mayıs)

· Başkent Günü (6 Temmuz)

· Anayasa Günü (30 Ağustos)

· İlk Başbakan Günü (1 Aralık)

· Bağımsızlık Günü (16-17-19 Aralık)

· Kurban Bayramı

Kazakistan Vizesi

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 30 gün süreyle vizeden muaftır.

Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri 30 gün süreyle vizeden muaftır.

Türk vatandaşlarının Kazakistan’da 5 günden fazla kalmak istemeleri halinde, ülkeye giriş tarihini takip eden 5 gün içerisinde göç polisine kayıt olma ve kayıt yaptırılan şehirden başka bir şehre gidildiğinde kayıt yenileme zorunlulukları bulunmaktadır.