Kostanay Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kazakistan’ın kuzeyinde yer alan Kostanay aynı zamanda Kostanay eyaletinin başkentidir. Tobol Nehri kıyısına kurulan Kostanay Kazakça “Kazak kabilesinin konakladığı yer” anlamına gelmektedir. 1895 tarihine kadar Nikolayevsk olarak bilinen şehir 1997 yılına kadar Kustanay olarak adlandırılmıştır. 1879 yılında Rus yerleşimciler tarafından kurulan şehre Çar Nicholas II onuruna Nikolayevsk ismi verilmiştir. 1888’de 3000 kişilik bir nüfusa sahip olan Kostanay 1893 yılında şehir statüsüne yükseltilmiştir. Kızıl Ordu 1918 yılında kontrolü ele geçirdikten sonra kentin adını Kostanay olarak değiştirmiştir. 100’den fazla halk ve millete ev sahipliği yapan Kostanay’ın nüfusu yaklaşık 230 bin civarındadır. Nüfusun %50’sini Kazaklar oluştururken %30’una yakını Ruslar, %20’si de diğer milliyetlerden insanlardır. 20. yüzyılın başlarında büyük bir ticaret merkezi konumunda bulunan Kostanay Asya ve Rusya’yı birbirine bağlayan yolun önemli kısımlarından biriydi. Ekonomisinin büyük bir kısmı buğday yetiştiriciliğine bağlı olan Kostanay ülkenin buğday ambarı olarak bilinmektedir. Şehirde yetiştirilen buğdaylar yurt dışına satılarak ekonomiye büyük orada katkı sağlar.

Kostanay Nerede?


Orta Asya’daki bağımsız Türk devletlerinden biri olan Kazakistan’ın Kostanay eyaletinin idari merkezi olan Kostanay ülkenin kuzeyinde yer almaktadır. 240 kilometrekarelik bir alana sahip olan şehir Tobol Nehri kenarına kurulmuştur.

Kostanay’a Nasıl Gidilir?


Kostanay’a ülkemizden hava yolu ile direkt ulaşım bulunmamaktadır. Kostanay’ı ziyaret etmek isteyenler öncelikle Astana veya Almatı’ya uçak yolculuğu yapıp oradan aktarma ile Kostanay’a ulaşabilirler. Kostanay Havalimanı şehir merkezine 30 dakikalık mesafede yer alan küçük bir havalimanıdır. Almatı ve Astana’dan haftanın her günü Kostanay’a direkt uçuş mevcuttur. Kostanay ile Almatı arasındaki mesafe yaklaşık 1900 kilometredir. Araçla yolculuk 26 saate yakın sürmektedir. Başkent Astana ise Kostanay’a 700 kilometre uzaklıktadır. Araç yolculuğu ile ortalama 7 saatte Kostanay’a ulaşım sağlayabilirsiniz.

 

Kostanay’a Ne Zaman Gidilir?


Sert ve karasal iklim özelliklerinin hakim olduğu Kostanay ülkenin kuzeyinde yer aldığı için soğuktan daha fazla etkilenmektedir. Kışları aşırı soğuk, yazları ise aşırı sıcak geçen Kostanay’ı ziyaret etmek isteyenler için en ideal dönem ilkbahar ve sonbahar aylarıdır. Kasım ayından itibaren düşmeye başlayan hava sıcaklığı Ocak-Şubat aylarında -15 dereceye kadar düşer. Haziran, Temmuz ve Ağustos ayları ise ortalama sıcaklık 30-35 dereceyi bulur. Bahar aylarında hava sıcaklığı şehri gezmek için ideal derecede olsa da akşamları hava birden serinlediği için yanınıza kalın kıyafetler getirmenizi tavsiye ederiz.

Kostanay Para Birimi Nedir?


Kostanay’da Kazakistan’ın para birimi olan Kazakistan Tengesi geçerlidir. 1 Kazakistan Tengesi yaklaşık 0.14 TL’dir. (Kur bilgisi Şubat 2019’da güncellenmiştir)

Kostanay Gezilecek Yerler


Kazakistan’ın küçük şehirlerinden biri olan Kostanay anıtlarla çevrili meydanları, yemyeşil parkları, yerel lezzetler sunan restoranları ile oldukça keyiflidir. Kostanay’ın en canlı noktası popüler alışveriş merkezleri olan March ve CUM’un da yer aldığı Abay Bulvarı’dır.  Sovyetler Birliği döneminde şehirdeki pek çok yapı yıkılıp tahrip edilse de tarihi dokuyu hissedebileceğiniz yapılar hala mevcuttur. 1893 yılında inşa edilen Maral Ishan Camii şehirde görülmeye değer yerler arasındadır. Birçok restorasyon çalışmasının ardından bugünkü görünümüne kavuşan camii 1000 kişi kapasitelidir. Kostanay tarihine yakından tanıklık etmek isterseniz Bölgesel Tarih Müzesi’ni ziyaret edebilir, Kazakların ve Rusların geleneksel yaşamlarını inceleyebilirsiniz. İki katlı müzede 10’dan fazla sergi alanı bulunmaktadır. Kostanay’da görülmesi gereken yerlerden bir diğeri de Park Pobeda olarak bilinen Zafer Parkı’dır. II. Dünya Savaşı’nda zafer kazanan savaşçıların anısına düzenlenen parkta birbirinden ihtişamlı heykelleri ve tankları görebilirsiniz. Central Park da şehri gezip dolaştıktan sonra dinlenme molası verebileceğiniz en büyük parklardan biridir. Kostanay’a yaz aylarında yolunuz düşerse Laguna ve Osminog adlı su parklarında yüzmenin tadını çıkarabilir veya Tobol nehri kıyısındaki Ak Shanyrak plajını tercih edebilirsiniz. Zengin bir tarihi ve kültürel mirasa sahip olan Kostanay şehrinde görülmesi gereken diğer yerler Kazak Dram Tiyatrosu, Kostanay Devlet Üniversitesi, Ybyrai Altynsarin Anıtı, Akhmet Baitursynov Anıtı ve Alexander Pushkin Anıtı’dır.


 

Kostanay ile İlgili

Kostanay Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type C / 250V / 2.5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca -17oC
  • Şub -17oC
  • Mar -10oC
  • Nis 3oC
  • May 12oC
  • Haz 18oC
  • Tem 19oC
  • Agu 18oC
  • Eyl 11oC
  • Eki 3oC
  • Kas -6oC
  • Ara -14oC

Kısa Kısa