Yaz sisleri ardındaki Golden Gate Köprüsü, Viktorya mimarisinin renkli örneklerinden Painted Ladies, şehri ören tarihi kablolu tramvaylar ve inişli çıkışlı sokaklarıyla San Francisco tüm bu saydıklarımdan çok daha fazlasını barındıran muhteşem bir şehir.

Kaliforniya'nın kuzeyinde konumlanmış olan San Francisco sahip olduğu farklı uluslardan nüfusuyla bölge için kültürel bir merkez. Manhattanvari gökdelenleriyle Amerika'da olduğunuzu her an hatırlatan şehirde, Asya ve Latin kültürlerinin de izlerine sık rastlayacaksınız; çünkü San Francisco nüfüsunun büyük kısmını Asyalılar ve Latin Amerikalılar oluşturuyor. Zamanın gay hakları hareketleri ve Hippi akımlarına da ev sahipliği yapmış olan şehir liberal duruşuyla da nam salmış.

Gezilip görülecek yer açısından San Francisco oldukça zengin alternatifler sunan bir şehir. Çeşitliliği ve zaman kısıtını göz önünde bulundurursak  gezilecek yerleri seçip önceliklendirmenizde fayda var. Yazının devamında yer alan San Francisco'da yapılacaklar listesi ve küçük notlar size fikir verebilir.

San Francisco'da Konaklama:Eğer kaliteli ve merkeze yakın bir yer tercih ediyorsanız. Konaklama için Fisherman's Warf'ı ya da Union Square'ı tercih edebilirsiniz. Fakat turistik bölge olması sebebiyle Fisherman's Warf'ta otel ücretleri bir hayli yüksek. İki bölgeden de rahatlıkla şehrin gezilip görülesi yerlerine ulaşım mevcut. İyi bir araştırmayla merkeze rahatlıkla ulaşabileceğiniz, keseye uygun Inn'ler (misafirhane) de bulmak mümkün San Francisco'da.

San Francisco'da Gezilip Görülecek Yerler:

Golden Gate Köprüsü
İsminden yola çıkarak hayalimizde altın sarısı olarak canlanan turuncu (kiremit rengi) devasa köprü San Francisco'nun en önemli simgesi. Modern dünyanın 7. en uzun köprüsü arasında sayılan köprünün renginin turuncu olmasının sebebi şehre inen yoğun yaz sislerinin arasından görünebilmesini sağlamak. Yoğun rüzgarlara ve sise rağmen zorlu mücadelelerle 1937'de  tamamlanan köprünün hikayesini dinlemek için kısa turlara katılabilirsiniz. Yayalara açık olan köprüde boylu boyunca yürüyebilir, bisiklete binebilir ve Alcatraz'ın da yer aldığı keyifli manzarayı izleyebilirsiniz. Buraya gitmek için şehir merkezinden 38 numaralı Geary Boulevard-Park Presido'ya daha sonra da 28 numara ile Gate Köprüsü istikametine aktarma yapabilirsiniz.

Golden Gate Parkı
Şehrin keşmekeşinden ve gürültüsünden uzaklaşmak isterseniz mis gibi parkları ve bahçeleriyle ünlü Golden Gate Parkı'nı ziyaret ederek doğal ortamın tadını çıkarabilirsiniz. Burada ziyaret edebileceğiniz sanat galerileri de mevcut. Golden Gate Park'ta karşınıza çıkacak olan Kaliforniya Bilim Akademisi dünyanın önde gelen doğa tarihi müzelerinden. Keyifli göllerin yer aldığı ve farklı peyzaj düzenlemeleriyle güzelleştirilmiş park görülmeye değer. Japon bahçesinde turlamanız ve Twin Peaks'te gün batımını izlemeniz tavsiye edilir.

Fisherman's Warf
Sahil boyunca sıralanmış Pierlerin (rıhtım) sonuna doğru Pier 47 çıkıyor karşımıza. Fisherman's Warf denilen bu bölge San Francisco'yu ziyarete gelenlerin uğrak yeri. Deniz ürünü yemeye doyamayacağınız Pier 47'de  birbirinden leziz Amerikan, Asya ve İtalyan restoranlarını bulabileceksiniz. Veganlar için de pek çok seçenek sunulmakta (Örneğin '3 Potato 4' organik ve glutensiz ürettiği ürünleriyle ve lezzetli soslarıyla veganlar için uygun yerlerden).

Pier 47'den biraz yürüyerek Pier 39 'da yer alan Bubba Gump'a uğrayıp kendinize karides ziyafeti yaşatabilirsiniz. Forrest Gump filmindeki detaylarla, keyifle dekore edilmiş ve Golden Gate manzaralı mekan, beklemenize değecek güzellikte deniz ürünleri sunuyor. Biranızı yudumlarken Shrimper's Heaven veya Traditional Shrimp Coctail'inizden atıştırmak keyifli olabilir. Yine Pier 39'da bulunan Boudin Bakery'de satılan ekşi maya ekmeği içinde sunulan çorbaları (Clam Chowder) mutlaka denemelisiniz. Son derece keyifli ve lezzetli bir deneyim. Bu bölgede pek çok restoran ve mağazanın yanı sıra deniz aslanlarını da görebilirsiniz.

Ünlü Alcatraz Hapishanesi'nin bulunduğu adaya Fishersman's Warf'tan kalkan feribotlarla gidebilirsiniz. Fishermans Warf'a kadar gitmişken San Francisco'nun ilk fabrikalarından (1852) olan Ghirardelli'nin çikolata mağazasının olduğu Ghirardelli Squere'e de uğramanızı tavsiye ederiz. Buradan çikolata ya da dondurmalarınızı alıp sahildeki parkta güneşin ve manzaranın tadını çıkarabilirsiniz ya da parkın mis gibi çimleri üzerinde sahile karşı yoga yapanlara karışıp yeşillenebilirsiniz. Ghirardelli meydanına giderken Hyde Street üzerinde tarihi tramvayların kalkış noktasını göreceksiniz. Bu tarmvaylardan birine atlayarak şehir turunuza başlayabilirsiniz. Toplu ulaşım araçlarından uygun şekilde faydalanabilmek için city pass almanız önerilir.

Lombart Street
Lombart Street etrafında hoş evlerin bulunduğu çiçeklerle bezenmiş 's' şeklinde kıvrımlı yokuş aşağı inen renkli bir cadde. Tarihi tramvayla gidebileceğiniz gibi özel aracınızla da iki dakikalık bir seyehatle caddenin kıvrımları arasından inebilir ve renkli fotoğraflar çekerek yolunuza devam edebilirsiniz. San Francisco'yu arabasız gezmenin daha keyifli ve öğretici olacağını söylemeliyim. Şehir içi ulaşım oldukça rahat. Ayrıca şehir İstanbul'a benzeyen pek çok özelliğe sahip bu benzerliklerden birisi de ön görülemeyen trafiği... Arabayla kısa tatilinizi trafikte harcamak durumunda kalabilirsiniz.

Union Square
Sahilden çıkıp Union Square'e doğru yol aldıkça önümüze çıkan gökdelenlerin sayısının birer birer arttığını gözlemliyoruz. Yolda şehrin finans merkezi olan Financial Disatrict'ten de geçiyoruz. San Francisco'nun merkezi olan Union Square uzun binaları ve hemen hemen bildiğimiz tüm markaların mağazalarının, pub, kafe ve marketlerin yer aldığı canlı bir modern zaman caddesi. Burada hem alışverişe doyabilir hem de akşamınızı Union Square'de yer alan jazz mekanlarından birinde geçirebilirsiniz.
Misal: Les Joulins Jazz Bistro (Adres:44 Ellis Street).

Bu şehir farklı konsepteki bölgeleri, köprüsü ve inişli çıkışlı yapısıyla İstanbul'u anımsatıyor insana...

The Haight Ashbury
60'lı yıllarda Hippiler'in yoğun olarak yaşadığı Haight Ashbury bölgesi halen geçmişin izlerini taşımakta. Bu caddeye girdiğinizde yoğun ot kokusu ve etraftaki insanların renkli tarzı, doğru yerde olduğunuzu anlamanıza yardımcı olacak. Cadde boyunca birbirinden ilginç mağazalarda ikinci el veya yeni pek çok keyifli kıyafet/ takı vb. eşya bulabileceksiniz. Bu bölge orijinal hediyelik eşya almak için de oldukça uygun. Geniş bir alana kurulmuş olan Çin mahallesini (Chinatown) de ziyaret ederek Amerika kıtasında Çin kültürüne kısa bir ziyaret gerçekleştirebilirsiniz.

Nobb HillAmerikan mimarisinde Painted Ladies olarak adlandırılan renkli Viktorian tarzı evler Nobb Hill denilen bölgede karşımıza çıkıyor (Full House dizisinden hatırlayabilirsiniz). Bu isim ilk olarak yazar Elisabeth Pomada ve Michael Larsen'in Painted Ladies isimli kitaplarında kullanılmış olup sonradan yaygınlaşmıştır. Nobb Hill'in inişli çıkışlı parkında spor yapan pek çok insan görmek mümkün. Yokuşlu ve tarihi dokulu bu sokaklarda gezinmekten ve fotoğraf çekmekten keyif alacaksınız.

San Francisco'ya kadar gitmişken alışveriş severlere 101 otoyolunu kullanarak San Francisco'ya 1 saatlik mesafede bulunan Gilroy Premium Outlet'e uğramaları da tavsiye olunur. (681 Leavesley Road, Gilroy, CA 95020). Amerikan markalarını oldukça uygun fiyata bulabileceğiniz outletlerden ikinci bir bavulla çıkmanız mümkündür.

San Francisco zengin kültürel yapısı, altın köprüsü, yokuşları, tepeleri, tarihi ayrıntıları ve zengin mekan çeşitliğiyle görülmeye, gezilmeye değer bir şehir. THY'nin 2015 Nisan ayı itibariyle başlayan San Francisco direkt uçuşlarıysa bu seyahati yaz planlarınıza eklemeniz için güzel bir sebep olabilir.

Rotasız Kuş'un diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Çiğdem Yıldız

Yazar Hakkında

Çiğdem Yıldız

Merhaba! Ben Çiğdem Yıldız, 1986 doğumluyum, İstanbul'da yaşıyor ve bir sivil toplum kuruluşunda çalışıyorum. Aynı zamanda yüksek lisans yapıyorum. Bir başka rotasız kuş'la evliyim.