Google+

Arama formu

San Francisco İçin Pratik Bilgiler
San Francisco’da gece dışarı çıkmak veya yaya olarak gezmek yabancılar...
Devamı oku
San Francisco Resmi Tatiller
Yeni Yıl (1 Ocak), Noel Bitiş Tatili (4 Ocak), M.Luther King’i Anma Günü (...
Devamı oku
San Francisco Festivaller
Tet Festivali (Ocak-Şubat) San Francisco Uluslararası Film Festivali...
Devamı oku
San Francisco'da Alışveriş
San Francisco Kaliforniya Eyaleti’nin en büyük şehirlerindendir ve bu...
Devamı oku
San Francisco Gece Hayatı
San Francisco gece hayatı bakımından oldukça hareketli bir şehirdir....
Devamı oku
San Francisco Mutfağı
San Francisco diğer Amerikan şehirlerinden biraz farklıdır. Çok...
Devamı oku
San Francisco'da Gezilecek Yerler
San Francisco modern yapılarıyla ve Victoria tarzı mimarisiyle olduğu...
Devamı oku
San Francisco Şehir İçi Ulaşım
San Francisco’da ulaşım alternatifleri oldukça çeşitlidir. Birçok ABD...
Devamı oku
San Francisco'da Nerede Kalınır?
San Francisco’da konaklayacağınız yeri, nereleri görmek istediğinize ve ne...
Devamı oku
San Francisco'ya Nasıl Gidilir?
San Francisco’ya Türkiye'den uçak seferleri bulunmaktadır. Bunun dışında...
Devamı oku
San Francisco'ya Ne Zaman Gidilir?
San Francisco’ya gidilecek en uygun zaman Ağustos – Eylül aylarıdır. Bu...
Devamı oku
San Francisco Türkiye Dış Temsilcilikleri
LOS ANGELES BAŞKONSOLOSLUĞUAdres: 6300 Wilshire Blvd.,Suite 2010, Los...
Devamı oku
San Francisco Saat Farkı
San Francisco (GMT -7) ile Türkiye (GMT +3) arasında 10 saat zaman farkı...
Devamı oku
San Francisco Resmi Dili
San Francisco’da resmi dil olarak Amerikan İngilizcesi kullanılmaktadır.
Devamı oku
San Francisco Para Birimi
San Francisco’da para birimi olarak ABD Doları kullanılmaktadır.
Devamı oku
San Francisco Nerededir?
Şehir, San Francisco Yarımadası’nın kuzeyine kurulmuştur. Kuzey ve...
Devamı oku
San Francisco Hakkında Bilinmesi Gerekenler
San Francisco Kaliforniya Eyaleti’nin kuzeyinde yer alan önemli kültürel...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 USD = 0.00
Priz Tipi Type B100-125V-15 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 10.6℃
Şub 12.2℃
Mar 12.9℃
Nis 13.4℃
May 14.2℃
Haz 15.3℃
Tem 15.4℃
Ağu 15.9℃
Eyl 17.1℃
Eki 16.6℃
Kas 14.1℃
Ara 11.1℃
Kısa Kısa...
Ülke: Amerika Birleşik Devletleri / Nüfus: 837.442 / Dil: Amerikan İngilizcesi / Para Birimi: Amerikan Doları / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3-4 Gün / İklim: Ilıman Okyanus İklimi / Big Mac Index: 4.79 $ ( Türkiye 3.87 $)

San Francisco Hakkında Bilinmesi Gerekenler

San Francisco Kaliforniya Eyaleti’nin kuzeyinde yer alan önemli kültürel ve finansal bir merkezdir. San Francisco’nun kuruluşu 1776 yılında, Jose Joaquin Moraga ve Aziz Francisco Palou tarafından kurulan “Assisili Francesco Milyonerlik Binası” ile başlamıştır. Şehir 19. yüzyılın ortalarında Kaliforniya’da başlayan “Altına hücüm” döneminde bir anda zenginleşmiş ve büyümüştür. Bu zenginleşme ile ABD tarihinde yaşanan en büyük felaket olan 1906 depremine kadar Batı Kıyısının en gelişmiş şehri olan San Francisco, depremle büyük bir yıkıma uğramış ancak hızlı bir şekilde tekrar kurulmuştur.

San Francisco şehrindeki yerleşimin M.Ö. 3000'lere kadar dayandığı saptanmıştır. 18. yüzyılda İspanyollar bölgeyi keşfedene kadar küçük yerli kolonileri bu çevrede yaşamıştır. 1846'de Amerika-Meksika Savaşı'nın patlak vermesiyle San Francisco'nun da bulunduğu Kaliforniya eyaleti Meksika'dan ayrılmış ve Amerika Birleşik Devletleri'ne katılmıştır. "Altına hücum" dönemine kadar fazla gelişmeyen şehir altının bulunmasından günümüze hızlı bir şekilde gelişmiştir. San Francisco aynı zamanda 2. Dünya Savaşı’nda Pasifik cephesine en çok asker gönderen şehirdir. 1945 yılında savaşın bitiminde Birleşmiş Milletler'in kurulma çalışmaları burada başlamış ve kuruluş yasası burada hazırlanmıştır. Savaş bittikten sonra ise liberalizm akımına uğramıştır. Bu akımlar sayesinde bugün, ABD’de liberalizmin ve insan haklarının kalesi durumuna gelmiştir. Dünyanın dört bir yanından göç alan şehir kozmopolit yapısı sayesinde de farklı kültürlerin bir arada uyum içerisinde yaşadığı bir yer olmuştur. İnsan hakları konusunda pek çok eylemin öncülüğünü eden şehir de olmuştur.

San Francisco'nun iklimi de şehirde yaşamı keyifli hale getirmektedir. Yüksek sıcaklıkların görülmediği şehirde sıcaklık farkları da yüksek değildir. Bu nedenle turizm için çok uygun bir şehir olmuştur. Aynı zamanda kozmopolit yapısı sayesinde dünya mutfaklarının örneklerini şehirde görmek mümkündür. Chinatown yani Çin Mahallesi, Amerika'daki en büyüklerinden birisidir ve bu mahallede lezzetli yemekler ve keyifli aktiviteler bulmak mümkündür. Şehir 20. yüzyılın başlarında Mark Twain, Jack London gibi ünlü yazarların yaşadığı yer de olmuştur. Devamında da "Beat poetry" isimli akımın da merkez şehri olmuştur.

San Francisco'nun özellikle dağ manzaraları ve Victoria tarzı mimarisi ilgi çekmektedir. Uber, Twitter, Airbnb, Dropbox gibi teknoloji devi şirketlerin genel merkezleri de San Francisco'da bulunmaktadır. Bu canlı, hareketli ve gelişmiş şehir ziyaret etmeniz gereken bir destinasyondur.

Tanıtıcı Video:
 

 

San Francisco Nerededir?

Şehir, San Francisco Yarımadası’nın kuzeyine kurulmuştur. Kuzey ve doğusunda San Francisco Körfezi, batısında ise Büyük Okyanus vardır. 

San Francisco Para Birimi

San Francisco’da para birimi olarak ABD Doları kullanılmaktadır.

San Francisco Resmi Dili

San Francisco’da resmi dil olarak Amerikan İngilizcesi kullanılmaktadır.

San Francisco Saat Farkı

San Francisco (GMT -7) ile Türkiye (GMT +3) arasında 10 saat zaman farkı vardır. Türkiye’de saat öğlen 12.00 iken, San Francisco’da gece 02.00’dir.

San Francisco Türkiye Dış Temsilcilikleri

LOS ANGELES BAŞKONSOLOSLUĞU
Adres: 6300 Wilshire Blvd.,Suite 2010, Los Angeles, CA 90048
Telefon: Direkt Tel: +1 (323) 591 6475, +1 (323) 591 6476, +1 (323) 655 8923 Santral Tel: +1 (323) 591 6480, +1 (323) 591 6481 ,+1 (323) 591 6482, +1 (323) 655 8832
Faks: Faks: +1 (323) 655 8681
consulate.losangeles@mfa.gov.tr 
http://losangeles.bk.mfa.gov.tr

San Francisco'ya Ne Zaman Gidilir?

San Francisco’ya gidilecek en uygun zaman Ağustos – Eylül aylarıdır. Bu aylarda sıcaklık genellikle 25 – 30 derece arasındadır. Bunun yanında San Francisco’nun gece ile gündüz sıcaklıkları arasında büyük farklar vardır. Pasifik Okyanusu ile dağlar arasında kalan şehir çevre şehirlere göre daha serindir. Bu yüzden özellikle öğleden sonra oluşan soğuk rüzgârlara karşı yanınızda sizi sıcak tutacak bir şeyler taşımanız yararınıza olacaktır. Yaz aylarında şehrin üstüne sıklıkla sis çöker. Özetle yaz mevsimi San Francisco’nun en güzel olduğu dönemdir.

San Francisco'ya Nasıl Gidilir?

San Francisco’ya Türkiye'den uçak seferleri bulunmaktadır. Bunun dışında San Francisco’ya Avrupa üzerinden aktarmalı olarak veya New York, Washington gibi diğer ABD şehirlerinden aktarmalı olarak da ulaşabilirsiniz.

San Francisco'da Nerede Kalınır?

San Francisco’da konaklayacağınız yeri, nereleri görmek istediğinize ve ne amaç ile gelmiş olduğunuza bağlı olarak seçebilirsiniz. San Francisco büyük bir şehir olduğu için ulaşım olanaklarından yararlanmak adına merkeze yakın yerleri tercih etmeniz yararınıza olacaktır. Bu anlamda Union Meydanı civarında ki otelleri tercih edebilirsiniz. San Francisco’ya bir gezgin olarak gidiyorsanız; Downtown, Chinatown ve en çok tercih edilen Fisherman Wharf bölgesinde de konaklayabilirsiniz. Bu bölgeler, şehrin en hareketli ve en popüler bölgeleridir. Şehir merkezinden batıya doğru gidildikçe daha çok butik oteller bulunmaktadır. Southeast bölgesinin özellikle Bayview-Hunters Point, Visitacion Valley, Sunnydale, Ingleside ve Potrero Hill gibi kısımları suç oranlarının diğer yerlere göre daha yüksek olduğu kısımlardır. Haight Ashbury'nin Haight Caddesi'nde bulunan Golden Gate Park ve çevresi geceleri tehlikeli olabilmektedir. 

Finans bölgesinin yakınında, pek çok otelin arasında bulunan Golden Gate Hotel uygun fiyatlı küçük bir oteldir. Soğuk havalarda ziyaretçilerine şömine eşliğinde beş çayı ikramı da yapmaktadır. Fisherman's Wharf'ın yakınında bulunan San Remo Hotel yüksek binaların arasında bulunduğu için bazı otelin bazı odaları karanlık olabilmektedir. Otelle aynı binada bulunan İtalyan restoranı Fior D'Italia otel müşterilerine indirim uygulamaktadır. Metro Hotel ise şehrin en hareketli noktalarından biri olan Hales Valley'da bulunur. Cadde gürültüsü bazı odalardan çok duyulabilmektedir ancak otelin arka bahçesinde bulunan restoran Ragazza lezzetli yemekler yapmaktadır. Cow Hollow Motor Inn and Suites, Lombard Caddesi'nde bulunur ve aileler için uygun bir oteldir. Ayrıca bazı odalarından Golden Gate Köprüsü de görülmektedir.

Victorian mimari ürünü bir binada bulunan The Parsonage, geniş banyoları ve büyük camlarıyla ferah odalara sahiptir. Şehrin alışveriş noktalarına da yürüme mesafesindedir. Hotel Diva ise tiyatroların bulunduğu ve pek çok kafenin bulunduğu bir bölgededir. Şık ve modern bir dekorasyona sahiptir. Bunların dışında dünyaca ünlü oteller zincirlerinin de San Francisco'da otelleri vardır. Ayrıca şehirdeki bazı oteller de müşterilerini havalimanından karşılayabilmektedir.

 

San Francisco (Kaliforniya) pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

San Francisco (Kaliforniya) Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın San Francisco (Kaliforniya) Otelleri
En Uygun Fiyatlı San Francisco (Kaliforniya) Otelleri
Sizin İçin Seçtiğimiz San Francisco (Kaliforniya) Otelleri
San Francisco (Kaliforniya) Oda/Ev Kiralama

San Francisco Şehir İçi Ulaşım

San Francisco Şehir İçi Ulaşım

San Francisco’da ulaşım alternatifleri oldukça çeşitlidir. Birçok ABD şehrinin aksine, gelişmiş toplu taşıma hizmetleri sayesinde San Francisco’da araba kiralamaya mecbur kalmıyorsunuz. Şehirde başlıca ulaşım araçları ise BART isimli raylı sistem, metro, otobüs, feribot ve cable car. Bu araçlara binebilmek için Clipper isimli kartı almanız gerekiyor. 

San Francisco'da Gezilecek Yerler

San Francisco'da Gezilecek Yerler

San Francisco modern yapılarıyla ve Victoria tarzı mimarisiyle olduğu kadar doğasıyla da ünlü bir şehirdir. Bu yüzden ister eğlence, ister doğa, isterseniz de kültürel bir gezi planınız olsun, San Francisco hepsini bir arada barındıran bir kimliğe sahiptir. Golden Gate Köprüsü ve Rekraasyon alanı, Fine Arts Müzesi, Coit Tower, Castro, Fisherman Wharf, Alcatraz, Lombart Street ve şehrin merkezinde yükselen Transamerica Pyramid görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir.

San Francisco Mutfağı

San Francisco diğer Amerikan şehirlerinden biraz farklıdır. Çok kozmopolit bir yapıya sahip olan şehirdeki çeşitlilik ve farklılık yemeklerine de yansımış. Yemek yemeyi bir kültür olarak benimsemiş olan San Franciscolular, yediklerinin lezzetli ve sağlıklı olmasına bir hayli önem vermektedir. Sokak lezzetlerine çok önem verilen bir şehir olan San Francisco’da şunları yemeden dönmemelisiniz; Deniztarağı çorbası, midye çorbası, Fisherman Wharf’ta yengeç, istiridye, karides, peynirli fırında makarna olan “Mac&Cheese”, tatlı çörek “Doughnut” ve dondurma.

Deniz ürünlerinin bir hayli tüketildiği şehirde sık sık sushi restoranı da görmek mümkündür. Swan Oyster Depot, Scoma's gibi restoranlar deniz ürünleri satan popüler yerlerdir. Ayrıca farklı mutfaklara ev sahipliği yapan şehirde Çin, Tayland, Japon ve Kore restoranları çok lezzetli yemekler sunmaktadır. San Francisco'daki Chinatown Amerika'daki en büyük Çin mahallelerinden birisidir ve burada son derece lezzetli yemekler bulabilirsiniz. North Beach bölgesi ise İtalyan restoranlarının yoğunlaştığı bir noktadır. Güzel bir Amerikan kahvaltısı için yoğun ilgi gören Mama's tercih edilebilir. Ayrıca San Francisco'da veganlara ve vejetaryenlere de yönelik birçok restoran bulunmaktadır. Çağdaş Yahudi Müzesi'nin yanında bulunan Wise Sons Jewish Delicatessen tütsülenmiş mantar, sucuk, salam gibi Yahudi mutfağından yemekler hazırlamaktadır. 

San Francisco’da yemek yiyebileceğiniz diğer restoranlar ise şöyle:

 • Tartine Bakery-  Leziz sandviç ve tartlarıyla meşhur bir kafedir.
 • Tosca Cafe- İtalyan ve Amerikan Mutfağının harmanlandığı kafe, özellikle İtalyan menüleriyle ünlüdür.
 • Ozumo-  Göze hitap eden mekân tasarımı ve modern japon mutfağı ile ilgi çeken bir mekândır.
 • Fisherman  Wharf- Pier 39 imanında ki bölgeye verilen isim olan Fisherman Wharf’ta, tatmanız gereken harika deniz mahsülleri ürünleri yer alır. Özellikle yengeç yemek isteyenler için ideal bir yerdir.
 • Cheesecake Factory- San Francisco’da oldukça meşhur olan bu restoran & kafe, özellikle tatlı menüleriyle turistler tarafından bilinen bir yerdir.
 • Saison- Şehrin en seçkin restoranlarından olan Saison biraz pahalı gelebilir ancak zengin bir menüye ve iyi bir hizmete sahiptir.
 • İke's Place- Tam 50 farklı çeşidi olan sandviçleri o kadar seviliyor ki günde 200.000 satış yapılıyor. Oldukça kalabalık olan mekânda ayakta kalmamak için önceden sipariş vermek gerekebilir.
 • Oola- Geleneksek San Francisco tatlarının yer aldığı bir restorandır.

San Francisco Gece Hayatı

San Francisco gece hayatı bakımından oldukça hareketli bir şehirdir. Müzik olarak caz ve blues sevilmekte olup, şehrin genç nüfusu özellikle akşam saatlerinde eğlence mekânlarına gelmektedir. Gece hayatı özellikle Castro, Mission, Nort Beach ve 17. Cadde üzerinde yoğunlaşmıştır. Her bölgenin kendine has bir eğlence tarzı vardır. Örneğin; Castro ve Mission’da gece kulüplerinin yanında gay barlar da fazlaca bulunmaktadır. Bunlardan Eagle Tavern ve Blackbird oldukça popülerdir. San Francisco’da gece geç saatlerde otelinize dönmek için taksi kullanmanız güvenliğiniz açısından tavsiye edilmektedir.

Marina bölgesinde özellikle 20-30 yaş grubu arasındaki gençlerin tercih ettiği barlar ve gece kulüpleri bulunmaktadır. Oldukça hareketli olan şehrin bu kısmında Circa ve Matrix 24/7 çok popülerdir. Ruby Skye ise Las Vegas kulüplerine benzeyen ünlü bir gece kulübüdür. House müzik severler için de San Francisco çok doğru bir tercihtir. Beatbox, 222 Hyde, Public Works, The End Up, The Mezzanine ve Monarch gibi mekanlar house müzik tutkunlarının uğrak yerleridir. Sunset mahallesinde ise Irish publar bulunmaktadır. Hayes Valley'deki mekanlar ise kokteylini yudumlayıp müziğin tadını çıkarmak ve arkadaşlarıyla sohbet etmek isteyenlerin adresidir. Hayes Valley'deki Smuggler's Cove, SoMa'daki Trou Normand, North Beach'teki Tosca Cafe tercih edebileceğiniz kokteyl loungelarıdır. Yine Hayes Valley'de bulunan SFJAZZ Center yeni açılan bir mekandır ve caz müzik severlerin buluşma noktasıdır.

Önemli eğlence mekânları:

San Francisco'da Alışveriş

San Francisco Kaliforniya Eyaleti’nin en büyük şehirlerindendir ve bu yüzden büyük alışveriş merkezleri, dükkânlar ve hemen hemen tüm markalardan mağazaların bulunduğu bir yerdir. San Francisco’da ki alışveriş merkezleri genellikle Union Meydanı etrafında yoğunlaşmıştır. Meydanda Macy's, Saks, Nordstorm gibi büyük Amerikan zincirlerinin mağazaları bulunmaktadır. Haight, Ashbury ve Sacramento ise birçok markanın mağazalarının yer aldığı semtler arasındadır. Eğer San Fransisco’nun yerel ürünlerinden oluşan bir alışveriş yapmak istiyorsanız, o halde kesinlikle Fisherman Wharf’a gitmelisiniz. Fisherman Wharf’ta tişört, magnet gibi büyüklü küçüklü birçok hediyelik eşya satan dükkân yer almaktadır.

Union, Hayes, Fillmore ve Chestnut caddelerinde ise lüks butik mağazalar bulunur. Haight bölgesinde ise kitap ve müzik dükkanları da bulunmaktadır. Chinatown ve Japon mahallesinde ise birçok Çin ve Japon kültürüne ait eşyaları bulabilirsiniz. San Francisco’nun kozmopolit yapısı nedeniyle birçok kültüre ait eşyayı bir arada bulmanız oldukça kolay.

San Francisco Festivaller

 • Tet Festivali (Ocak-Şubat)
 • San Francisco Uluslararası Film Festivali (Nisan-Mayıs)
 • Union Street Art Festivali (Haziran)
 • San Francisco Uluslararası LGBTİ Film Festivali (Haziran)
 • San Francisco Caz Festivali (Haziran)
 • Blues Festivali (Eylül)​
 • Oktoberfest By the Bay (Eylül)
 • San Francisco Uluslararası Dragon Boat Festivali (Eylül)
 • Sonbahar Mevsimi Festivali (Eylül)
 • Yıllık Peak2Peak Yürüyüşü (Eylül)
 • San Francisco Dans Filmleri Festivali (Ekim)
 • San Francisco Dünya Müzik Festivali (Kasım)
 • San Francisco Hip-Hop Dans Festivali (Kasım)

San Francisco Resmi Tatiller

 • Yeni Yıl (1 Ocak),
 • Noel Bitiş Tatili (4 Ocak),
 • M.Luther King’i Anma Günü (19 Ocak),
 • Washington’un Doğum Günü (16 Şubat),
 • Anma Günü (25 Mayıs),
 • Bağımsızlık Günü (3-4 Temmuz),
 • İşçi Bayramı (7 Eylül),
 • Columbus Günü (12 Ekim),
 • Gaziler Günü (11 Kasım),
 • Noel (25 Aralık).

San Francisco İçin Pratik Bilgiler

San Francisco’da gece dışarı çıkmak veya yaya olarak gezmek yabancılar için biraz tehlikeli olabilmektedir. Alkol satış yaşı minimum 21’dir. Kapalı mekânlarda sigara kullanımı yasaktır.

 • Polis, Acil ve Yangın: 911
 • Şehir Hastanesi: (415) 554-2500
 • Havaalanı: (650) 877-0118