Google+

San Francisco (Kaliforniya)

image_placeholder
San Francisco (Kaliforniya)04:09 AM
15℃
1 USD=0.00
Type B100-125V15 A
 • Ocaweather-icon10.6℃
 • Şubweather-icon12.2℃
 • Marweather-icon12.9℃
 • Nisweather-icon13.4℃
 • Mayweather-icon14.2℃
 • Hazweather-icon15.3℃
 • Temweather-icon15.4℃
 • Ağuweather-icon15.9℃
 • Eylweather-icon17.1℃
 • Ekiweather-icon16.6℃
 • Kasweather-icon14.1℃
 • Araweather-icon11.1℃
Ülke: Amerika Birleşik Devletleri Nüfus: 837.442 Dil: Amerikan İngilizcesi Para Birimi: Amerikan Doları Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3-4 Gün İklim: Ilıman Okyanus İklimi Big Mac Index: 4.79 $ ( Türkiye 3.87 $)

San Francisco Kaliforniya Eyaleti’nin kuzeyinde yer alan önemli kültürel ve finansal bir merkezdir. San Francisco’nun kuruluşu 1776 yılında, Jose Joaquin Moraga ve Aziz Francisco Palou tarafından kurulan “Assisili Francesco Milyonerlik Binası” ile başlamıştır. Şehir 19. yüzyılın ortalarında Kaliforniya’da başlayan “Altına hücüm” döneminde bir anda zenginleşmiş ve büyümüştür. Bu zenginleşme ile ABD tarihinde yaşanan en büyük felaket olan 1906 depremine kadar Batı Kıyısının en gelişmiş şehri olan San Francisco, depremle büyük bir yıkıma uğramış ancak hızlı bir şekilde tekrar kurulmuştur.

San Francisco şehrindeki yerleşimin M.Ö. 3000'lere kadar dayandığı saptanmıştır. 18. yüzyılda İspanyollar bölgeyi keşfedene kadar küçük yerli kolonileri bu çevrede yaşamıştır. 1846'de Amerika-Meksika Savaşı'nın patlak vermesiyle San Francisco'nun da bulunduğu Kaliforniya eyaleti Meksika'dan ayrılmış ve Amerika Birleşik Devletleri'ne katılmıştır. "Altına hücum" dönemine kadar fazla gelişmeyen şehir altının bulunmasından günümüze hızlı bir şekilde gelişmiştir. San Francisco aynı zamanda 2. Dünya Savaşı’nda Pasifik cephesine en çok asker gönderen şehirdir. 1945 yılında savaşın bitiminde Birleşmiş Milletler'in kurulma çalışmaları burada başlamış ve kuruluş yasası burada hazırlanmıştır. Savaş bittikten sonra ise liberalizm akımına uğramıştır. Bu akımlar sayesinde bugün, ABD’de liberalizmin ve insan haklarının kalesi durumuna gelmiştir. Dünyanın dört bir yanından göç alan şehir kozmopolit yapısı sayesinde de farklı kültürlerin bir arada uyum içerisinde yaşadığı bir yer olmuştur. İnsan hakları konusunda pek çok eylemin öncülüğünü eden şehir de olmuştur.

San Francisco'nun iklimi de şehirde yaşamı keyifli hale getirmektedir. Yüksek sıcaklıkların görülmediği şehirde sıcaklık farkları da yüksek değildir. Bu nedenle turizm için çok uygun bir şehir olmuştur. Aynı zamanda kozmopolit yapısı sayesinde dünya mutfaklarının örneklerini şehirde görmek mümkündür. Chinatown yani Çin Mahallesi, Amerika'daki en büyüklerinden birisidir ve bu mahallede lezzetli yemekler ve keyifli aktiviteler bulmak mümkündür. Şehir 20. yüzyılın başlarında Mark Twain, Jack London gibi ünlü yazarların yaşadığı yer de olmuştur. Devamında da "Beat poetry" isimli akımın da merkez şehri olmuştur.

San Francisco'nun özellikle dağ manzaraları ve Victoria tarzı mimarisi ilgi çekmektedir. Uber, Twitter, Airbnb, Dropbox gibi teknoloji devi şirketlerin genel merkezleri de San Francisco'da bulunmaktadır. Bu canlı, hareketli ve gelişmiş şehir ziyaret etmeniz gereken bir destinasyondur.

Tanıtıcı Video:
 

 

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışı seyahatinizde yaşayabileceğiniz aksaklıklara karşı yurtdışı seyahat sigortası yapmanız tavsiye edilir. Pek çok ülkenin vize işlemleri sırasında talep ettiği seyahat sigortasını online olarak dakikalar içerisinde, 6 Euro’dan başlayan fiyatlarla Axa Sigorta’dan alabilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Şehir, San Francisco Yarımadası’nın kuzeyine kurulmuştur. Kuzey ve doğusunda San Francisco Körfezi, batısında ise Büyük Okyanus vardır. 

Geolocation

San Francisco’da para birimi olarak ABD Doları kullanılmaktadır.

San Francisco’da resmi dil olarak Amerikan İngilizcesi kullanılmaktadır.

San Francisco (GMT -7) ile Türkiye (GMT +3) arasında 10 saat zaman farkı vardır. Türkiye’de saat öğlen 12.00 iken, San Francisco’da gece 02.00’dir.

LOS ANGELES BAŞKONSOLOSLUĞU
Adres: 6300 Wilshire Blvd.,Suite 2010, Los Angeles, CA 90048
Telefon: Direkt Tel: +1 (323) 591 6475, +1 (323) 591 6476, +1 (323) 655 8923 Santral Tel: +1 (323) 591 6480, +1 (323) 591 6481 ,+1 (323) 591 6482, +1 (323) 655 8832
Faks: Faks: +1 (323) 655 8681
consulate.losangeles@mfa.gov.tr 
http://losangeles.bk.mfa.gov.tr

San Francisco’ya gidilecek en uygun zaman Ağustos – Eylül aylarıdır. Bu aylarda sıcaklık genellikle 25 – 30 derece arasındadır. Bunun yanında San Francisco’nun gece ile gündüz sıcaklıkları arasında büyük farklar vardır. Pasifik Okyanusu ile dağlar arasında kalan şehir çevre şehirlere göre daha serindir. Bu yüzden özellikle öğleden sonra oluşan soğuk rüzgârlara karşı yanınızda sizi sıcak tutacak bir şeyler taşımanız yararınıza olacaktır. Yaz aylarında şehrin üstüne sıklıkla sis çöker. Özetle yaz mevsimi San Francisco’nun en güzel olduğu dönemdir.

San Francisco’ya Türkiye'den uçak seferleri bulunmaktadır. Bunun dışında San Francisco’ya Avrupa üzerinden aktarmalı olarak veya New York, Washington gibi diğer ABD şehirlerinden aktarmalı olarak da ulaşabilirsiniz.

San Francisco’da konaklayacağınız yeri, nereleri görmek istediğinize ve ne amaç ile gelmiş olduğunuza bağlı olarak seçebilirsiniz. San Francisco büyük bir şehir olduğu için ulaşım olanaklarından yararlanmak adına merkeze yakın yerleri tercih etmeniz yararınıza olacaktır. Bu anlamda Union Meydanı civarında ki otelleri tercih edebilirsiniz. San Francisco’ya bir gezgin olarak gidiyorsanız; Downtown, Chinatown ve en çok tercih edilen Fisherman Wharf bölgesinde de konaklayabilirsiniz. Bu bölgeler, şehrin en hareketli ve en popüler bölgeleridir. Şehir merkezinden batıya doğru gidildikçe daha çok butik oteller bulunmaktadır. Southeast bölgesinin özellikle Bayview-Hunters Point, Visitacion Valley, Sunnydale, Ingleside ve Potrero Hill gibi kısımları suç oranlarının diğer yerlere göre daha yüksek olduğu kısımlardır. Haight Ashbury'nin Haight Caddesi'nde bulunan Golden Gate Park ve çevresi geceleri tehlikeli olabilmektedir. 

Finans bölgesinin yakınında, pek çok otelin arasında bulunan Golden Gate Hotel uygun fiyatlı küçük bir oteldir. Soğuk havalarda ziyaretçilerine şömine eşliğinde beş çayı ikramı da yapmaktadır. Fisherman's Wharf'ın yakınında bulunan San Remo Hotel yüksek binaların arasında bulunduğu için bazı otelin bazı odaları karanlık olabilmektedir. Otelle aynı binada bulunan İtalyan restoranı Fior D'Italia otel müşterilerine indirim uygulamaktadır. Metro Hotel ise şehrin en hareketli noktalarından biri olan Hales Valley'da bulunur. Cadde gürültüsü bazı odalardan çok duyulabilmektedir ancak otelin arka bahçesinde bulunan restoran Ragazza lezzetli yemekler yapmaktadır. Cow Hollow Motor Inn and Suites, Lombard Caddesi'nde bulunur ve aileler için uygun bir oteldir. Ayrıca bazı odalarından Golden Gate Köprüsü de görülmektedir.

Victorian mimari ürünü bir binada bulunan The Parsonage, geniş banyoları ve büyük camlarıyla ferah odalara sahiptir. Şehrin alışveriş noktalarına da yürüme mesafesindedir. Hotel Diva ise tiyatroların bulunduğu ve pek çok kafenin bulunduğu bir bölgededir. Şık ve modern bir dekorasyona sahiptir. Bunların dışında dünyaca ünlü oteller zincirlerinin de San Francisco'da otelleri vardır. Ayrıca şehirdeki bazı oteller de müşterilerini havalimanından karşılayabilmektedir.

 

San Francisco Şehir İçi Ulaşım

San Francisco’da ulaşım alternatifleri oldukça çeşitlidir. Birçok ABD şehrinin aksine, gelişmiş toplu taşıma hizmetleri sayesinde San Francisco’da araba kiralamaya mecbur kalmıyorsunuz. Şehirde başlıca ulaşım araçları ise BART isimli raylı sistem, metro, otobüs, feribot ve cable car. Bu araçlara binebilmek için Clipper isimli kartı almanız gerekiyor. 

San Francisco'da Gezilecek Yerler

San Francisco modern yapılarıyla ve Victoria tarzı mimarisiyle olduğu kadar doğasıyla da ünlü bir şehirdir. Bu yüzden ister eğlence, ister doğa, isterseniz de kültürel bir gezi planınız olsun, San Francisco hepsini bir arada barındıran bir kimliğe sahiptir. Golden Gate Köprüsü ve Rekraasyon alanı, Fine Arts Müzesi, Coit Tower, Castro, Fisherman Wharf, Alcatraz, Lombart Street ve şehrin merkezinde yükselen Transamerica Pyramid görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir.

Golden Gate Köprüsü

908 Şub 2017Gezilecek Yerler

San Francisco'da Gezilecek Yerler-1

Dünyanın en uzun yedinci asma köprüsü olan Golden Gate, kendisini denizden ve havadan ayıran, göze oldukça estetik gelen sıcak turuncu rengiyle San Francisco ve ABD’nin simgelerinden bir tanesi olmuştur. Köprü San Francisco ile Napa ve Sonoma Vadisi’ni birbirini bağlar. Golden Gate köprüsünü ister yürüyerek, ister bisikletle, isterseniz de bir araçla geçebilirsiniz.
Ayrıca köprüyü geçtikten sonra sizi karşılayan Golden Gate Milli Rekreasyon Parkı’nda, Japon çay bahçeleri bir hayli güzeldir. Gelmişken bu çay bahçelerine uğramalısınız.

Köprü inşa edilmeden önce San Francisco ile Marin ilçesi arasında ulaşım feribotlarla sağlanırdı. Yoğun göç alan San Francisco'ya burundaki diğer ilçelerden feribotlarla ulaşım zor olmaktaydı. Bu nedenle bir köprü yapma ihtiyacı doğmuştur ve bununla ilgili çalışmalar başlamıştır. Hırslı bir mühendis olan Joseph Strauss uzun yıllar çalışıp pek çok köprü tasarımı ortaya çıkarmıştır. Teknik bilgisi köprünün bütün sistemlerini oturtabilmeye yetersiz olduğu için Charles Alton Ellis'in de dahil olduğu bir mühendis takımı çalışmayı hızlandırmıştır. 1933 yılında köprünün inşaatı başlamıştır ve 4 yılda tamamlanarak 1937'de hizmete açılmıştır. Köprünün uzunluğu 2.7 kilometre ve yüksekliği 227 metredir. Kaliforniya deprem bölgesi olduğu için köprü de buna uygun olarak çok sağlam yapılmıştır. Hatta söylentiye göre olması gerekenden dört kat sağlam bir köprüdür. Nitekim 1989'daki büyük depremde hasar almamıştır.

Köprünün  uzaktan manzarası da üzerinden manzarası da ayrı güzeldir. San Francisco'nun meşhur sisli günlerinde sislerine arasına gömülüp parça parça sislerinden arasından görünür. Köprü yüksek olduğu için yükseklik korkusu olanlar biraz rahatsız olabilir ve yine yüksek olduğu için zaman zaman çok rüzgarlı olabilmektedir. Her perşembe ve pazar günleri 11.00'da rehberler köprüyü ücretsiz gezdirmektedir. Ayrıca köprüde bulunan Bridge Cafe'de değişilik hediyelik eşyalar bulabilir ve köprünün manzarasında kahvenizi yudumlayabilirsiniz.

 • Ulaşım: 10, 28, 70 ve 101 numaralı otobüsler ile köprünün girişine yakın konumda bulunan Golden Gate Bridge Toll Plaza’ya ulaşıp, bisikletle veya yürüyerek köprüden geçebilirsiniz. Eğer bir araç kiraladıysanız, aracınızla da geçebilirsiniz.

San Francisco (Kaliforniya) lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Modern Flat Center of North Beach, Sutter Street Apartment, Upper Terrace Cottage. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Club Quarters San Francisco, AMSI North Waterfront Junior One-Bedroom Condo (AMSI-SF.NWPT2521) gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz The Mosser Hotel, AMSI North Waterfront Studio (AMSI-SF.NWPT4335), Marina Luxury - Steps to Crissy Field otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un San Francisco (Kaliforniya) aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Alcatraz Adası Müzesi (Alcatraz Hapishanesi)

1008 Şub 2017Gezilecek Yerler

San Francisco'da Gezilecek Yerler-2

Kaçmanın imkânsız olmasıyla ünlü, Alcatraz Adası’nın tamamına kurulan bir dönemin Alcatraz Hapishanesi de San Francisco’da bulunuyor. Önceden yerli isyancıların tutulduğu, daha sonraları ise federal çapta bir hapishane olan Alcatraz; Al CaponeDoc Barker ve George Kelly gibi ünlü isimleri de “ağırlamıştır.” Çevresindeki güçlü okyanus akıntıları ve sularla çevrili olması nedeniyle kaçılması imkânsız olan hapishane, sahile yaklaşık 2,5 kilometre uzaklıktadır. 1963 yılından beri bir müze olarak ziyaretçilerini ağırlayan Alcatraz, kulaklıklı turlarla gezilebiliyor. Bir rehber eşliğinde Fransızca, İngilizce ve İspanyolca dillerinde sesli anlatımı olan turlarda, bu dillerden birini bilmeniz rehberin söylediklerini anlamak açısından önemli. Bu hapishane turu da yaklaşık 2,5 saat sürmektedir. Ayrıca adada eski mahkûmların çaldığı mızıkalar da halen satılmaktadır.

İsmini duyan herkesin içini ürperten bu hapishane 19. yüzyılda Amerikalılar tarafından küçük bir hapishane olarak kullanılmıştır. 1934 yılında Federal Suçlar Bürosu ülke çapında suç oranını düşürme çabasının göstergesi olarak bu odaya el koyup büyük bir hapishane yapmaya karar verdi. 1934 yılından 1963'e kadar hapishane olarak kullanılmıştır ve daha sonra terk edilmiştir. Hapishaneden kaçmanın imkansız olduğu söylense de 1962 yılında iki mahkum kaçmayı başarmıştır ancak ikisini de bir daha gören olmamıştır. İlerleyen yıllarda Alcatraz Adası Amerikan yerlilerinin protestolarının merkezi olmuştur. Adanın kendilerine ait olduğunu iddia eden yerliler burada çeşitli eylemler yapmıştır. 

Turlar sabah, öğle ve akşam olmak üzere 3 periyot halinde yapılıyor. Fiyatı ise 30 $. Ayrıntılı bilgi almak için sitesine buradan göz atabilirsiniz.

 • Ulaşım: Pier 33 limanından kalkan alcatraz tur feribotları ile adaya ulaşılmaktadır. Tura katılmak için en az üç gün önceden biletinizi almanız gerekiyor. Adaya ulaşmak yaklaşık 2 saat sürmektedir.

Fisherman Wharf

1108 Şub 2017Gezilecek Yerler

San Francisco'da Gezilecek Yerler-3

San Francisco’nun günlük eğlence üzerine kurulmuş görülmesi gereken yerlerindendir. Forum benzeri Pier 39 içinde birçok mağaza ve kafe bulunur. Kafe olarak Hard Rock kafe en büyüğü olmakla birlikte güzel bir yerde hizmet veriyor. Sokağında ise eğlence parkları ve restoranlar bulunmakta. Fisherman Wharf’ın en ilginç özelliklerinden biri de denizaslanlarının mekânı olması. Limandaki her bir tahtanın üzerinde bulunan denizaslanları, çıkardıkları seslerle sizi kendilerine çekecektir zaten. Fisherman Wharf’ta ister alışveriş yapabilir isterseniz de bir yerlerde oturup bu güzel mekânın tadını çıkarabilirsiniz. Fisherman Wharf’a kısa bir zaman ayırmanız yeterli olacaktır.

San Francisco burnunun ucunda bulunan Fisherman Wharf, şehrin North Beach bölgesindedir. Her yıl San Francisco'yu ziyarete gelen turistlerin ilk duraklarından birisidir. 19. yüzyılda "Gold Rush" veya altın hücumunda önemli bir rol oynamıştır. Çin ve İtalya'dan madenlerde çalışmaları için getirilen göçmenler Fisherman Wharf'ta deniz ürünleri satmaktaydı. Bugün hala sahilin bazı yerlerinde balıkçılar mevcuttur. 

Birçok dükkanın bulunduğu bu sahil şeridinde Ghirardelli Çikolatacısı en popülerlerinden birisidir. Varlıklı bir İtalyan göçmeni olan Ghirardelli ailesi 2. Dünya Savaşı'ndan sonra dükkanlarını çikolata atölyesine çevirmeye karar vermiştir. Lezzetli çikolatalar satan dükkanda fiyatlar biraz yüksektir. Fisherman Wharf'ta uğranması gereken en önemli nokta belki de Pier 39 yani 39. İskele'dir. Bu liman konseptinde tiyatro salonu, mağazalar, cafeler ve restoranlar bulunmaktadır. Aquarium of the Bay de burada bulunan özellikle çocukların ilgisini çeken bir akvaryum parktır.

 • Ulaşım: BART’a bindikten sonra Embarcadero durağında inerek Fisherman Wharf’a ulaşabilirsiniz. Muni metronun E ve F hatlarında bulunan Embarcadero Street durağında inerek veya 39 hat numaralı otobüsler ile yine aynı cadde durağında inerekte ulaşabilirsiniz.
San Francisco (Kaliforniya) Turistik Gezi Biletleri

San Francisco (Kaliforniya) şehrini doya doya gezmek için, turistik noktalara giriş biletinizi önceden alıp bütçe ve zaman tasarrufu yapabilirsiniz. Sıra beklemeden ve indirimli bilet almak için aşağıda önerdiğimiz biletleri inceleyebilirsiniz.

San Francisco diğer Amerikan şehirlerinden biraz farklıdır. Çok kozmopolit bir yapıya sahip olan şehirdeki çeşitlilik ve farklılık yemeklerine de yansımış. Yemek yemeyi bir kültür olarak benimsemiş olan San Franciscolular, yediklerinin lezzetli ve sağlıklı olmasına bir hayli önem vermektedir. Sokak lezzetlerine çok önem verilen bir şehir olan San Francisco’da şunları yemeden dönmemelisiniz; Deniztarağı çorbası, midye çorbası, Fisherman Wharf’ta yengeç, istiridye, karides, peynirli fırında makarna olan “Mac&Cheese”, tatlı çörek “Doughnut” ve dondurma.

Deniz ürünlerinin bir hayli tüketildiği şehirde sık sık sushi restoranı da görmek mümkündür. Swan Oyster Depot, Scoma's gibi restoranlar deniz ürünleri satan popüler yerlerdir. Ayrıca farklı mutfaklara ev sahipliği yapan şehirde Çin, Tayland, Japon ve Kore restoranları çok lezzetli yemekler sunmaktadır. San Francisco'daki Chinatown Amerika'daki en büyük Çin mahallelerinden birisidir ve burada son derece lezzetli yemekler bulabilirsiniz. North Beach bölgesi ise İtalyan restoranlarının yoğunlaştığı bir noktadır. Güzel bir Amerikan kahvaltısı için yoğun ilgi gören Mama's tercih edilebilir. Ayrıca San Francisco'da veganlara ve vejetaryenlere de yönelik birçok restoran bulunmaktadır. Çağdaş Yahudi Müzesi'nin yanında bulunan Wise Sons Jewish Delicatessen tütsülenmiş mantar, sucuk, salam gibi Yahudi mutfağından yemekler hazırlamaktadır. 

San Francisco’da yemek yiyebileceğiniz diğer restoranlar ise şöyle:

 • Tartine Bakery-  Leziz sandviç ve tartlarıyla meşhur bir kafedir.
 • Tosca Cafe- İtalyan ve Amerikan Mutfağının harmanlandığı kafe, özellikle İtalyan menüleriyle ünlüdür.
 • Ozumo-  Göze hitap eden mekân tasarımı ve modern japon mutfağı ile ilgi çeken bir mekândır.
 • Fisherman  Wharf- Pier 39 imanında ki bölgeye verilen isim olan Fisherman Wharf’ta, tatmanız gereken harika deniz mahsülleri ürünleri yer alır. Özellikle yengeç yemek isteyenler için ideal bir yerdir.
 • Cheesecake Factory- San Francisco’da oldukça meşhur olan bu restoran & kafe, özellikle tatlı menüleriyle turistler tarafından bilinen bir yerdir.
 • Saison- Şehrin en seçkin restoranlarından olan Saison biraz pahalı gelebilir ancak zengin bir menüye ve iyi bir hizmete sahiptir.
 • İke's Place- Tam 50 farklı çeşidi olan sandviçleri o kadar seviliyor ki günde 200.000 satış yapılıyor. Oldukça kalabalık olan mekânda ayakta kalmamak için önceden sipariş vermek gerekebilir.
 • Oola- Geleneksek San Francisco tatlarının yer aldığı bir restorandır.

San Francisco gece hayatı bakımından oldukça hareketli bir şehirdir. Müzik olarak caz ve blues sevilmekte olup, şehrin genç nüfusu özellikle akşam saatlerinde eğlence mekânlarına gelmektedir. Gece hayatı özellikle Castro, Mission, Nort Beach ve 17. Cadde üzerinde yoğunlaşmıştır. Her bölgenin kendine has bir eğlence tarzı vardır. Örneğin; Castro ve Mission’da gece kulüplerinin yanında gay barlar da fazlaca bulunmaktadır. Bunlardan Eagle Tavern ve Blackbird oldukça popülerdir. San Francisco’da gece geç saatlerde otelinize dönmek için taksi kullanmanız güvenliğiniz açısından tavsiye edilmektedir.

Marina bölgesinde özellikle 20-30 yaş grubu arasındaki gençlerin tercih ettiği barlar ve gece kulüpleri bulunmaktadır. Oldukça hareketli olan şehrin bu kısmında Circa ve Matrix 24/7 çok popülerdir. Ruby Skye ise Las Vegas kulüplerine benzeyen ünlü bir gece kulübüdür. House müzik severler için de San Francisco çok doğru bir tercihtir. Beatbox, 222 Hyde, Public Works, The End Up, The Mezzanine ve Monarch gibi mekanlar house müzik tutkunlarının uğrak yerleridir. Sunset mahallesinde ise Irish publar bulunmaktadır. Hayes Valley'deki mekanlar ise kokteylini yudumlayıp müziğin tadını çıkarmak ve arkadaşlarıyla sohbet etmek isteyenlerin adresidir. Hayes Valley'deki Smuggler's Cove, SoMa'daki Trou Normand, North Beach'teki Tosca Cafe tercih edebileceğiniz kokteyl loungelarıdır. Yine Hayes Valley'de bulunan SFJAZZ Center yeni açılan bir mekandır ve caz müzik severlerin buluşma noktasıdır.

Önemli eğlence mekânları:

San Francisco Kaliforniya Eyaleti’nin en büyük şehirlerindendir ve bu yüzden büyük alışveriş merkezleri, dükkânlar ve hemen hemen tüm markalardan mağazaların bulunduğu bir yerdir. San Francisco’da ki alışveriş merkezleri genellikle Union Meydanı etrafında yoğunlaşmıştır. Meydanda Macy's, Saks, Nordstorm gibi büyük Amerikan zincirlerinin mağazaları bulunmaktadır. Haight, Ashbury ve Sacramento ise birçok markanın mağazalarının yer aldığı semtler arasındadır. Eğer San Fransisco’nun yerel ürünlerinden oluşan bir alışveriş yapmak istiyorsanız, o halde kesinlikle Fisherman Wharf’a gitmelisiniz. Fisherman Wharf’ta tişört, magnet gibi büyüklü küçüklü birçok hediyelik eşya satan dükkân yer almaktadır.

Union, Hayes, Fillmore ve Chestnut caddelerinde ise lüks butik mağazalar bulunur. Haight bölgesinde ise kitap ve müzik dükkanları da bulunmaktadır. Chinatown ve Japon mahallesinde ise birçok Çin ve Japon kültürüne ait eşyaları bulabilirsiniz. San Francisco’nun kozmopolit yapısı nedeniyle birçok kültüre ait eşyayı bir arada bulmanız oldukça kolay.

 • Tet Festivali (Ocak-Şubat)
 • San Francisco Uluslararası Film Festivali (Nisan-Mayıs)
 • Union Street Art Festivali (Haziran)
 • San Francisco Uluslararası LGBTİ Film Festivali (Haziran)
 • San Francisco Caz Festivali (Haziran)
 • Blues Festivali (Eylül)​
 • Oktoberfest By the Bay (Eylül)
 • San Francisco Uluslararası Dragon Boat Festivali (Eylül)
 • Sonbahar Mevsimi Festivali (Eylül)
 • Yıllık Peak2Peak Yürüyüşü (Eylül)
 • San Francisco Dans Filmleri Festivali (Ekim)
 • San Francisco Dünya Müzik Festivali (Kasım)
 • San Francisco Hip-Hop Dans Festivali (Kasım)
 • Yeni Yıl (1 Ocak),
 • Noel Bitiş Tatili (4 Ocak),
 • M.Luther King’i Anma Günü (19 Ocak),
 • Washington’un Doğum Günü (16 Şubat),
 • Anma Günü (25 Mayıs),
 • Bağımsızlık Günü (3-4 Temmuz),
 • İşçi Bayramı (7 Eylül),
 • Columbus Günü (12 Ekim),
 • Gaziler Günü (11 Kasım),
 • Noel (25 Aralık).

San Francisco’da gece dışarı çıkmak veya yaya olarak gezmek yabancılar için biraz tehlikeli olabilmektedir. Alkol satış yaşı minimum 21’dir. Kapalı mekânlarda sigara kullanımı yasaktır.

 • Polis, Acil ve Yangın: 911
 • Şehir Hastanesi: (415) 554-2500
 • Havaalanı: (650) 877-0118