San Francisco’da 5.000 civarında lokanta olduğu bilgisini aldığımda hayli şaşırdım diyebilirim; zira kent, daha önce de belirttiğim gibi, Kadıköy’den hallice bir yayılıma sahip, Amerikan standartlarında orta boy sayılabilecek bir ebattaydı. Bu rakamın hayli yüksek olduğu sonucunu çıkarabiliriz doğal olarak.

Bir Amerikan şehrinde midevi yolculuklara çıkıyorsanız, benden söylemesi, mutlaka yanınızda Zagat bulundurun. Yeri gelmişken bir açıklama: Zagat lokantalar hakkında bir tüketici rehberi olarak 70'li senelerde ortaya çıkmış, günümüzde şehir bazlı bir şekilde organize olarak, bir kentin tüm lokantalarını belirli kategorilere ayırarak puanlayıp değerlendiren bir rehberdir. Michelin gibi elitist bir yapısı yoktur, her türden, her seviyeden lokantaları değerlendirme kapsamına alır ve Amerikalılarca hayli önemsenir.

Ben de Lonely Planet, Rough Guides gibi seyahat rehberlerinin yanında bir Zagat katarım mutlaka söz konusu bir Amerikanşehri olursa. San Francisco’da da aynen öyle yaptım ve hiç pişman olmadım diyebilirim. Tabii ki gezdiğim 5-6 günlük süre boyunca istediğim pek çok yeri ziyaret etme fırsatım olmadı, ama yine de hoş bir gastronomik deneyim yaşadım desem yeridir.

San Francisco Restoran Önerileri

Lefty O’Doul’s Restaurant & Cocktail Lounge

Aslında bir Irısh Pub havasında, ciddi bir barı olan, Union Square’e, yani kent merkezine çok yakın konumunda bulunan hoş bir mekan. Ben merkeziliğinden yararlanarak burada iki defa ciddi kahvaltı ettim. Bir zamanlar Amerika’nın ünlü beyzbolcularından birisi olan Frank “Lefty” O’Doul tarafından açılmış bu lokantada, çırpılmış yumurta, bacon, pancake’lerden oluşan, devasa ebatta bir kahvaltı edebilirsiniz güne başlarken.

Mama’s on Washington Square

İkinci bir kahvaltı mekanı ise tüm otoritelerin üzerinde anlaştığı Mama’s… Önünde her daim kuyruklar olan bu mekan için sıra beklemeye değer. Yapılması gereken, sabahın erken bir saatinde kalkıp önünde beklemeye başlamak. Şaşırtıcı bir sürat ve organizasyon ile sizi içeri alıp yerleştiriyorlar. Omletleri ve tatlı French Toastları efsane diyebilirim. Şiddetle tavsiye edilir.

Hog Island Oyster Company

Öğlen yemeklerinden bir tanesinde San Francisco’nun en turistik binalarından bir tanesi olan Ferry Bulding’te tavsiye edilen lokantalardan birisini ziyaret ettim. Hog Island Oyster Company adını taşıyan bu güzel mekanda, okyanusa baka baka enfes bir istridye tabağını, beyaz şaraplı, sirkeli sosuyla beraber afiyetle mideye indirebilirsiniz. Yanında hafif bir chardonnay ile enfes uyum gösteren bu Pasifik güzelliklerini kaçırmamanızı öneririm. Ayrıca Ferry Building’in içinde diğer bir önerilen restoran olan “Slanted Door”u da ziyaret edebilirsiniz.

Alioto’s Restaurant

Alioto’s, San Francisco’da en çok turist görebileceğiniz bölge olan Fisherman’s Wharf”ta karşınıza çıkan şirin lokantalardan birisi. Bendeniz burada Bir adet New England Clam Chowder mideye indirdim. Esasen kıvamlı bir midye çorbası olarak nitelendirebileceğimiz bu lezzet çok hoşuma gitti. Arzuya bağlı olarak ekmek içinde de getiriyorlar (midye deyince kum midyesi akla gelmeli). Sonrasında ise hayli büyük ebatta bir yengecin yarısını mideye indirdim. Bütün bunlar güzel bir Pilsner ile güneşli bir günde harika gidiyor, benden söylemesi.

Umami Burger

Kaliforniya kökenli bu güzide Burger dükkanına tavsiye üzerine gidip burada içinde cheddar, bacon, soğan halkaları olan enfes bir Manly burger, tempura soğan halkaları ve peynire bulanmış patates kızartması yedikten sonra bu mekanın memlekette ne kadar iş yapacağını düşünerek, olmadığı için bir miktar hayıflandım desem yeridir.

Pizzeria Delfina

Mission bölgesindeki bu “cozy” lokanta, insana samimi havası ve güzelim pizzaları ile ciddi bir mutluluk veriyor. Hava güzelse Pizzeria Delfina‘nın dış mekanından oturun, gelen geçene bakın ve pizzanın tadını çıkarın.

Tartine Bakery

Mission bölgesindeki Pizzerina Delfina’da pizzanızı mideye indirdikten sonra, tatlı faslına geçmek için hemen yanındaki Tartine Bakery‘ye gitmenizi öneririm. Ben burada passion fruit’li, hindistan cevizli, bir “bavarian” yedim. Yanında da enfes bir kahve içtim. Mekanı bulmak biraz zor, zira kapısında ismi yazmıyor. Ama Mission bölgesinde akan insanları takip ederseniz bulursunuz gibi geliyor bana. Mekan her daim popüler ve kalabalık.

John’s Grill

Yine Union Square bölgesine yakın, biraz loş, hafif geleneksel San Francisco mutfağını yansıran bir Amerikan et lokantası. Burada bir kadeh kırmızı şarap eşliğinde güzel bir T-bone steak söyleyip keyfe dalabilirsiniz. Aynı zamanda geceleri Jazz Club olarak da hizmet veren John’s Grill, bana kalırsa, güzel bir et, hafif bir salata ile öğlen yemeklerinde de hoşunuza gidebilecek bir mekan. (aynı zamanda deniz mahsulleri de mevcut)

Neticede San Francisco, metropol özelliğine yakışır biçimde her dünya mutfağını içeren bir lokanta seçkisine sahip. Bunlara yetişip tüm seçenekleri görmek ne yazık ki mümkün değil. Ben elimden geldiğince bir turistin yapabileceklerini yapmaya ve bunları sizlerle paylaşmaya gayret ettim.

İyi seyahatler!

Alp Artam

Yazar Hakkında

Alp Artam

Kendimi bildim bileli yazıyorum. Ve kendimi bildim bileli yiyorum ve geziyorum. Ama adam gibi yiyorum, dibine kadar geziyorum.