Bir arkadaş toplantısında öylesine ortaya atılan tekrar karavanla bir Amerika seyahati yapma fikri, kısa zamanda tüm aile bireyleri tarafından benimsendi. Bizim beşinci birlikte gideceğimiz seyahat, arkadaşlarımızın da ilk seyehatleri olacak. Arkadaşımızın hanımı özellikle San Francisco'yu görmeyi çok istiyor ve gezinin oradan başlamasını istiyor.

27 Eylül 2013

Biz Lufthansa ile Münih - San Francisco, arkadaşlar da British Airways ile Münih - Londra - San Francisco şeklinde uçmaya karar verdiler. Arkadaşların seçeneği aktarmalı olduğu için kişi başı 150 Dolar daha ucuzdu. Arkadaşların 5 kişilik bir aile olduğu düşünülürse iyi bir tasarruf yaptılar.

Münih'ten  San Francisco'ya 11 saatlik bir uçak yolculuğundan sonra geldik.

Havaalanından, otelimiz Holiday Inn Express Airport'a shuttle servisi ile kolayca ulaştık.

Avrupa ile Kaliforniya arasındaki 10 saate yakın zaman farkı, hepimizin sabahın dördünde uyanmasına sebep oluyor. O saatte otelde kahvaltı yapma imkânı olmadıgından, saat 05.30'a kadar beklemek zorundayız. Çocuklar televizyon seyrediyorlar, biz de hazırlıklarımızı yapıyoruz.

Bugün çok yoğun geçecek. Kahvaltıdan sonra karavanı almaya gideceğiz. Kalacağımız kamp yerinin olduğu Petaluma'dan, San Francisco'yu gezmek için kiraladığımız arabayı alacağız (karavanı sadece yatmak için kullanacağız. 8 metre boyunda bir karavanla San Francisco gibi, dereli tepeli bir şehirde gezmek pek akılllıca bir iş değil). Oradan Petaluma / KOA Campground'daki yerimize gideceğiz. IKEA'dan alınacaklar var. En son da yiyecek içecek alışverişi yapılacak.

Tipik bir Amerikan kahvaltısından sonra saat 07.30'da, bir minibus bizi Oakland'daki karavan firması Moturis'e götürmek için almaya eliyor. Şoförümüz bir Pakistanlı. Yolda Türkiye'den, Amerika'daki Pakistanlıların yaşamından konuşuyoruz.

Oakland Moturis'de günün ilk müşterisiyiz. Rezervasyon işlemlerimizi, yüzünde en az yarım santim kalınlığında bir makyaj olan Koreli genç ve sempatik bir hanım yapıyor. Çok güler yüzlü, yarım saatte işimiz bitiyor.

İki karavan arka arkaya Oakland'dan San Francisco‘nun 60 km. kuzeyindeki Petaluma'ya dogru yola çıkıyoruz. Aslında çıkmak istiyoruz ancak Cumartesi sabahı Oakland'dan US-80 Kuzey otoyoluna çıkmak bir mesele.

En az 4 şeritli bir kuyruk var ve arabalar hiç ilerlemiyor. Küçük arabalar bazen sinyal verip bazen de vermeden aralara dalarak ilerliyorlar. Bizim gibi 8 metrelik hantal bir karavanla yolda olanların işi zor. Yarım saatte 500 metre yolu zor gidiyoruz.

En sonunda "bu böyle olmayacak" deyip küçük arabaların yaptığını ben de yapmaya başlıyorum. Sinyal verip en sağ şeritten, en sola doğru ilerliyorum. Çalınan korna seslerine kulağımı kapatıp en sonunda sol şeride ulaşıyorum. Bu şerit biraz daha akışkan. 1 saat sonra zor bela US-80 otoyoluna ulaşıyoruz.

Oakland'dan çıkınca, deniz kenarından yol alırken sol tarafta San Francisco ve köprülerinin manzarası harika.

Öğlen, Petaluma Enterprice araba kiralama noktasına geliyoruz. Burada da işlerimiz kolayca oluyor. İki karavan, iki araba kamp yerine doğru yola çıkıyoruz.

KOA kamp yeri Petaluma'nın hemen dışında küçük bir ormanın içinde çok güzel bir yer. Bu hafta sonu, kamp yerinin civarında oldtimer arabaların yarışı ve sergisi varmış, o nedenle kamp yeri iyice dolu. Ama bizim rezervasyonumuz olduğundan sorunsuz yerleşiyoruz. Geceliği 65$. Karavanın elektrik, içme ve atık su bağlantılarını yapıyorum, kablosuz internet erişimini kontrol ediyorum.

Her şey yolunda

Karavanı kapatıp, arabayla Emeryville'deki IKEA'ya doğru tekrar yola çıkıyoruz. Aslında çarşaf, battaniye, tencere, tava, bardak, tabak gibi şeyleri kişi başı ekstra 100$ ödeyerek, karavanla  beraber kiralamak mümkün. Biz kullanılmış şeylere 400$ (iki çocuk ve iki yetişkin, toplam dört kişiyiz) vermek istemiyoruz. IKEA'dan tavadan bardağa, kaşıktan battaniyeye kadar her şeyi alıyoruz. IKEA restoranında bir de öğlen yemeği yememize rağmen masraf 300$ bile değil.

Karavan seyahatimiz boyunca gerekli olacak şeyleri temin ettikten sonra tekrar Petaluma'ya doğru yola çıkıyoruz. Burada Safeway isimli bir süpermarketten alışverişimizi yapıyoruz. Eşim de bu arada Information masasından bir müşteri kartı çıkartıyor. Bu kart vasıtasıyla hemen geçerli olmak üzere tüm Amerika'daki Safeway süpermarketlerinden % 10 indirim kazanıyoruz. 

KOA kamp yerine geldiğimizde çocuklar yüzme havuzuna gidiyorlar. Biz de birer bira açıp karavanı yerleştirmeye başlıyoruz. Her şeyi yerli yerine koymamız 1 saatimizi alıyor. Bu arada cocuklar da havuzdan geliyorlar. Onlar duşa giderken biz de akşam yemeğini hazırlıyoruz.

Birer kadeh Kaliforniya şarabı eşliğindeki akşam yemeği sonrası, biraz internette gezinti ve hepimiz yorulmuşuz, uyku saati geliyor. Yarının programı San Francisco.  

29-30 Eylül 2013

Sabah kahvaltıdan sonra kamp yerinden ayrılıp, arabayla San Francisco'ya doğru yola çıkıyoruz.


Pazar sabahı otoyollarda fazla bir trafik yok


Golden Gate köprüsüne yaklaştıkça manzara güzelleşiyor


Köprünün bazı yerleri sis altında

Köprüyü geçince bir yerlere arabayı park etmek gerekiyor. Kıyı şeridinde günlük park ücretleri 30$'a kadar çıkabiliyor. Ben yakın bir yerde yol kıyısına park etmek istiyorum.

Sonunda Cable Car'ın gittiği yol olan, Hyde Street üzerinde giderken Filbert Street ile kesiştiği yerde yol kenarına park ediyorum.

Şimdi San Francisco'nun gizemlerini keşfetmek için yürüyeceğiz, yürüyeceğiz, yürüyeceğiz, yürüyeceğiz, yürüyeceğiz, yürüyeceğiz.

Çocuklar ilk önce bir Cable Car turu yapmak istiyorlar.

Gerçekten Cable Car ile San Francisco'yu gezmek hepimiz için çok keyifli.


Bu arada bazıları acıkıyor


Yeni hedefimiz karşı adadaki Alcatraz hapishanesi


Hapishanedeki Audio tur özellikle çocukların çok hoşuna gidiyor. Hapishane ve ada hakkında bir sürü şey öğreniyorlar.


Ayrıca adadan San Francisco'nun görünüşü harika


Fishermans Wharf'ın çevresinde de görülecek birçok şey var


Mesela güneşin keyfini çıkaran foklar

Çok yürüyünce, çok yoruluyoruz.


San Francisco'nun en iyi göründüğü yerlerden biri de Alamo Square


Arada bir mola verip bir şeyler içmek gerekiyor


China Town girişi


Hala yürümeye takatiniz varsa China Town caddeleri


Ve hemen bitiminde Little Italy

Gezimizin ilk ayağı olan San Francisco etabını burada bitiriyoruz. Yarın geziye devam.

Rotamız hayli uzun:

Monterrey - Santa Barbara - San Diego - San Dimas - Las Vegas
Zion NP - Bryce Canyon - Page (Lake Powell) - Grand Canyon
Lake Havasu City - Los Angeles - Santa Monica - Anaheim - San Luis Obispo - San Francisco.

Ama daha önümüzde iki hafta var. 

Yazı dizisinin diğer bölümlerine aşağıdan ulaşabilirsiniz:

Yazı dizisinin ikinci bölümü: https://gezimanya.com/GeziNotlari/karavanla-amerika-seyahati-2-bolum
Yazı dizisinin üçüncü bölümü: https://gezimanya.com/GeziNotlari/karavanla-amerika-seyahati-3-bolumYazı dizisinin dördüncü bölümü: https://gezimanya.com/GeziNotlari/karavanla-amerika-seyahati-4-bolum

Ridvan Filiz

Yazar Hakkında

Ridvan Filiz

Bence hayatın tadı, tuzu yani tüm baharatı, gezmek ve görmekte gizli. Mutlaka gezip-görme tutkunlarını meraklandıran, heyecanlandıran şeyler farklıdır.