Münih gezilecek yerler listesinin ilk sırasında MarienPlatz geliyor. Münih kenti 1158 yılında ilk kurulduğunda MarienPlatz, suçluların cezalandırıldığı ve idam edildiği bir caddeydi. Günümüzde ise sokak kafeleri ve çevresinde bulundurduğu tarihî yapılarla oldukça hareketli bir yapıya sahiptir. 1658 yılında yapılan Bakire Meryem Heykeli de yine burada yer almaktadır.

Ayrıca bu caddede yer alan en önemli diğer yerler arasında ise Altes Rathaus (Eski Belediye Sarayı), Neues Rathaus (Yeni Belediye Sarayı)ve St. Peter Kilisesi yer almaktadır. Her biri oldukça köklü bir tarihe sahip olan bu yerler turistik olma özelliği de taşımaktadır. Bunun yanında Altes Rathaus ve Neues Rathaus ise oldukça renkli görüntülerin sahne olduğu yerler olduklarından turistlerin ilgisini oldukça çekmektedir.

Meydanın en dikkate değer yapısının Yeni Belediye Binası olduğunu söyleyebiliriz. Bu binanın en ilginç ayrıntısı ise neo-gotik mimariye eklenmiş Glockenspiel adındaki saat kulesi. Glockenspiel, her gün 11:00, 12:00 ve 17:00'da Münihlilere ve şehri ziyarete gelenlere özel şovlar sunuyor. Birden çalmaya başlayan 43 çanla birlikte saat kulesinden çıkan 43 figür, yerel halkın çok iyi bildiği iki olayı sahneliyor. Olaylardan ilki Münih'teki ilk bira evinin sahibi Dük Wilhelm V'in düğünü. İkincisi ise düğün gibi mutlu bir olaydan tamamen zıt bir şeyi veba salgınını konu alıyor. Ama tabii işin içine dansı ve müziği katarak... Münih'te 1800'lerde görülen veba salgını sırasında bira fıçısı yapanlar, sokaklarda dans ederek halka moral vermeye çalışırmış. Gösteriler yaklaşık 15 dakika sürüyor. Bu süre boyunca müzik ve dansla eğlenen Münihliler ve turistler, bolca fotoğraf ve video kaydı almayı ihmal etmiyorlar tabii. 

Bavyera bölgesinin en önemli şehri Münih'in en özel meydanı MarienPlatz, her an canlı ve renkli. Meydanda dolaşırken Münih gezilecek yerler listesinde olan birçok yeri bir çırpıda görme imkanına kavuşuyorsunuz.  Noel zamanı kurulan pazarların en güzellerinden birinin burada olduğunu da not düşelim. Meydanın adının hikayesi de yine meydan üzerindeki yapılardan birinde gizli. İsveç işgalinin sona ermesini kutlamak amacıyla dikilen Mariensaule sütunu, bu güzel meydana adını vermiş. 

Adres: Marienplatz 1, 80331 Münih, Bavaria, Almanya

Yakın Yerler: Mariensaule, New Town Hall (Neus Rathaus)