Checkpoint Charlie

Berlin’in ikiye bölündüğü 1961-1990 yılları arasında şehirde üç geçiş noktası vardı. Bunlar Helmstedt ("Alpha"), Dreilinden ("Bravo") ve Charlie’dir. Amerikan ve Sovyet askerlerinin nöbet tuttukları geçiş noktası, sadece müttefik askerleri, büyükelçiler, yabancılar, Batı Almanya’nın temsilcileri ve Doğu Almanya’nın yöneticileri tarafından kullanılabiliyordu. Geçiş noktasından halkın geçiş yapması katı yöntemlerle engelleniyordu.

Burası aynı zamanda Berlin’de müttefikler tarafından açılmış üçüncü kontrol noktasıdır. 1961’de açılan kontrol noktası Doğu Almanya’dan kaçmaya çalışan onlarca insanın ne yazık ki kötü sonuçlanan hatırlarını taşımaktadır.

Şu an Berlin’in en popüler caddelerinden olan Friedrichstraße’de yer alan Checkpoint Charlie, özellikle soğuk savaşın olanca hızıyla sürdüğü yıllarda, neredeyse üçüncü dünya savaşını başlayacağı yer olarak da bilinir. Amerika ve Sovyet birliklerinin cirit attığı ve çok yüksek bir gerginlikle geçen günlerde Checkpoint Charlie’de tek bir kıvılcımın dünyanın pek çok ülkesini yıkıcı bir etki altına alacak savaşı başlatması olasıydı.

1961 yılında Amerikalı ve Sovyet askerlerinin tam 16 gün boyunca karşılıklı teyakkuz haline bu noktada beklediği, gelecek bir ateş emrinin ülkeleri kaçınılmaz bir 3. Dünya Savaşına sürükleyeceği gergin günler,  ABD Başkanı Kennedy’nin Sovyet Lideri Nikita Khrushchev ile görüşüp anlaşmasıyla savaşa dönüşmeden son bulur. Checkpoint Charlie’de bu günleri temsil etmesi amacıyla Amerikalı ve bir Sovyet askerinin resimleri karşılıklı olarak halen asılı durmaktadır. Sanatçı Frank Thiel tarafından yapılan asker portreleri Checkpoint Charlie’ye 1998 yılında asılmıştır ve o günden beri de turistlerin en çok ilgi gösterdiği, fotoğrafladığı noktalar halini almıştır. Amerikalı askerin adı bilinirken Sovyet askerinin ki olduğu bilinmemekte ve birçok kaynakta isimsiz olarak geçmektedir.

Soğuk Savaş döneminin hafızalarda kalan diğer görüntüleri de bu tarihi noktada kısmen sergilenmektedir. Buraya geldiğinizde nöbet tutan askerleri, bariyerleri ve geçişler için hazırlanmamış sinyal sistemini görebilir, o günlerde yaşamanın nasıl bir his olacağını az çok da olsa hayal edebilirsiniz.

Sadece caddedeki geçiş noktasını görmekle yetinmeyip o dönemle ilgili daha detaylı bilgi edinmek istiyorsanız mutlaka Haus am Checkpoint Charlie’yi (MauerMuseum – Duvar Müzesi) ziyaret etmelisiniz.

Ziyaret Bilgileri: Her gün açık olan müzeyi 09.00-22.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Bilet fiyatı ise yetişkinler için 12.50 Euro, 7-18 yaş arası ise 6.50 Euro. Berlin Welcome Card sahipleri yüzde 25 indirimden faydalanabiliyor.

Adres: Friedrichstr. 43-45, 10969 Berlin

Yol Tarifi: U6 metro hattının Kochstr./Checkpoint Charlie durağında inerek ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca M29 ve N6 otobüsleriyle de ulaşabilirsiniz.

Yakın Yerler: BlackBox Cold War Museum, Trabi Museum