Google+

Türkmenistan

ASYATürkmenistan
38.969719,59.55627800000002
Genel Bilgiler / Rehber
Lokasyon / Konum

Orta Asya'da yer alan Türkmenistan, İran ve Kazakistan arasında Hazar Denizi kıyısında bulunur. Güneyden İran, batıdan Hazar denizi, kuzeyden Kazakistan, kuzeydoğudan Özbekistan, güneydoğudan Afganistan'la çevrilidir.

İklim / Hava Durumu

Subtropikal çöl iklimi görülmektedir. Türkmenistan'da sert bir kara iklimi hakimdir. Sıcaklık gün ve sene içinde büyük farklılıklar gösterir. Topraklarının beşte dördünü Karakum çölü kaplamaktadır. Yazın (Temmuz - Ağustos) nadir olarak 35 derecenin altına düşen sıcaklık, Karakum Çölü'nde gölgede 50 dereceye kadar yükselir. Kışın sıcaklık ortalama -5 derece civarında olsa da, ülkenin kuzey kısmında zaman zaman -25 dereceye kadar düşer. En fazla yağış alan ayları Mayıs ve Aralık ayıdır.

Yönetim Biçimi / Devlet Yapısı

Başkanlık Tipi Cumhuriyet

Anayasa

18 Mayıs 1992

Eyaletler / Bölgeler / Şehirler

Beş vilayetten oluşmaktadır;

 • Ahal (Ashgabat),
 • Balkan (Nebitdag),
 • Dashhowuz (Eski Tashauz),
 • Lebap (Charjew),
 • Mary
Önemli Şehirler
 • Aşkabat,
 • Daşoğuz,
 • Kaka,
 • Köneürgenç,
 • Mary,
 • Bayramaly,
 • Tejen,
 • Türkmenabat,
 • Türkmenbaşı,
 • Gumdag,
 • Hazar (Çeleken),
 • Eydi, Begdaş
Ekonomi

Türkmenistan gerek elektrik üretimi, gerek diğer enerji kaynakları açısından zengin bir ülkedir. Ülke ekonomisinin temel taşını pamuk üretiminin yanı sıra doğalgaz ve petrol oluşturmaktadır. Topraklarının yaklaşık yüzde 80'i Karakum çölleri ile kaplı olan Türkmenistan'da toprakların sadece yüzde 3.5'i tarım alanı, yüzde 17'si ise otlaktır. Ülkede akarsu açısından da fakir olduğu için sulama önemli bir problemdir. En önemli su kaynağı Ceyhun'dur. Bu nedenle tarım çok gelişememiştir. Türkmenistan, Özbekistan sınırı boyunca uzanan Amuderya’dan Karakum Kanalı vasıtasıyla faydalanmaktadır. Sulamanın neredeyse yüzde 90’ı, bu kanaldan yapılmaktadır. En önemli ihracat ortakları Ukrayna, İran, Türkiye, Rusya, Kazakistan, Tacikistan ve Azerbaycan'dır. İthalat ortakları ise Ukrayna, Türkiye, Rusya, Almanya, ABD, Kazakistan ve Özbekistan'dır.

 • Yeni Yıl (1 Ocak),
 • Anma Günü (12 Ocak),
 • Uluslararası Kadınlar Günü (8 Mart),
 • Nevruz/Türkmen Yeni Yılı (22 Mart),
 • İşçi Bayramı (1 Mayıs),
 • Zafer Bayramı (9 Mayıs),
 • Anayasa Günü (18 Mayıs),
 • 1948 Depremi Anma Günü ( 6 Ekim),
 • Bağımsızlık Günü (27 Ekim),
 • Ramazan Bayramı,
 • Tarafsızlık Günü (12 Aralık),
 • Kurban Bayramı
Festival / Fuar
 • Her Ocak ayında Türkmenistan'ın genelinde İpek yolu Rally'si düzenlenmektedir.
Konuşulan Diller

Resmi dili Türkmence'dir. Nüfusun yüzde 72'si Türkmence, yüzde 12'si Rusça; yüzde 9'u Özbekce konuşmaktadır. Geri kalan kısım ise diğer Türkmen dillerini kullanmaktadır.

Din

Geneli Müslüman (%89) olan Türkmenistan'da yaşayanların %9'u Ortodoks'tur. Kalan %2'lik kısmı ise çeşitli dinlerden kişiler oluşturmaktadır.

Ne Zaman Gidilir?

Nisan, Eylül ve Ekim ayları hava sıcaklıklarının en uygun olduğu ve yağış almayan dönemi olduğundan gitmek için en ideal dönemdir.

Ülke Mutfağı / Yemek / Ne Yenir Ne İçilir?

Türkmen Mutfağı, ete ve sebzeye dayanır. Ayrıca bu mutfakta yüksek oranda pirinç tüketilir. Türkmenler özellikle pilavları ile ünlüdür. Türkmen mutfağında ekmeğin de çok önemli bir yeri vardır. Ekmeğin, sütlüsü, yumurtalısı, yağlısı, "Petir ekmeği" gibi değişik çeşitleri yapılır. Türkmenler günde üç öğün yemek yerler. Geleneksel yeme alışkanlığını korumuş olan halk, sabahları genel olarak, peynir, yumurta, tereyağı, reçel ve bal yer, süt ve çay içer. Öğle yemeğinde, salata, çorba, kızarmış veya haşlanmış et yiyen Türkmenlerin akşam yemekleri ise çok hafiftir. Türkmenistan'da bölgeler arasında mutfak alışkanlıkları değişir. Mesela "Çerçer" yöresinde et ve meyve çok tüketilir. Hazar Denizi kıyılarında ise etten çok balık tüketilir. Aşkabat yöresinde de yine bol etli yemekler yapılır. Yarma ile pişen etler, pilavlar, şiş kebaplar, haşlamalar ve dolmalar Türkmenlerin yemeklerinin en önemlilerindendir. "Türkmenbaşı" (Turkmenbashi) markalı votkaları, "Berk" ve "Zip" ismindeki yerel biraları denemeye değerdir. Türkmenler, "gok chai" dedikleri yeşil çayı, kuru meyve ve nane karıştırarak tüketirler.

Pratik Bilgiler

Türkmenistan bayrağı, 1991'de bağımsızlığını ilan ettiğinde "ulusal bayrak" olarak kabul edilmiştir. Bayrağın sol tarafında kalın bir şerit olarak uzanan "Türkmen halısı" motifi yer almaktadır. Türkmen halısı ve yeşil zemin Türkmen tarihini simgelemektedir. Çapraz olarak dizayn edilen yarım hilal İslamiyeti, beş yıldız ise Türkmen vilayetlerini simgelemektedir. Halı motifleri ise Türkmen boylarını simgelemektedir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler / Önemli Bilgiler

Türkmen kökeninden gelen Türkmenistan'da, etnik köken hem yaşamlarını hem de dillerini şekillendirmiştir. Türkmenistan halkı arasında İngilizce bilen sayısı çok azdır. Eğer Türkmenistan'da 3 gününüz varsa mutlaka Aşkabat, Dashoguz ve Mary kentlerini görmelisiniz. Türkmenler at binme sporunda çok başarılıdırlar. Ülkede ata binerek dağ yamaçlarında gezebilirsiniz. Türkmen kilimi, dünyaca ünlüdür. Çoğu zaman adı Bokhara kilimi olarak geçen bu kilimlerin en çok tercih edilenleri kırmızı rengin ağırlıkta olduğu geometrik desenli olanlarıdır.

İlgili İçerikler

Özlem Mete
Editör
02 Nis 2015
Duyuru

Türkmenistan, Afganistan ile olan sınır hattına güvenlik duvarı örüyor

Türkmenistan’ın, Taliban’a karşı ülkesini korumak için Afganistan ile olan sınır hattına 745 km’lik bir güvenlik duvarı ördüğü açıklandı. Afganistan ile uzun bir sınır hattını paylaşan Türkmenistan sınır güvenliğini için daha fazla asker konuşlandıracak. Analistlerin, Türkmenistan’ın 6 metre genişliğinde ve 2 metre yüksekliğinde olacak olan dikenli tel örgü duvarı projesinin... daha fazla

Emre Doğandor
Bronz Yazar
21 Oca 2015
Galeri
Türkmenistan Dünya Mirasları

7 bağımsız Türk devletinden biri olan Türkmenistan, 1991 yılında Sovyetlerin dağılmasıyla bağımsızlığını kazanmış.

Fotoğraf: websitesi linki

Türkmenistan Dünya Mirasları

Dünyanın en büyük 4. doğalgaz üreticisi olan Türkmenistan’da kişi başına düşen gelir 8 bin dolar seviyesindedir.

Fotoğraf: websitesi linki

Türkmenistan Dünya Mirasları

Topraklarının % 80’i Karakum Çölü’yle kaplıdır ve geri kalan topografya dağlık bir profil sergiler.

Fotoğraf: websitesi linki

Türkmenistan Dünya Mirasları

Oğuz Türklerinden gelen Türkmenler, zaman zaman Moğol, Timur, Selçuklu yönetimine girmişler ve ilk İslam’ı kabul eden topluluklardan olmuşlardır.

Fotoğraf: websitesi linki

Türkmenistan Dünya Mirasları

İpek Yolu üzerinde alan ülkede Merv Şehri kültürel park olarak ilan edilmiş ve koruma altına alınmıştır.

Fotoğraf: websitesi linki

Türkmenistan Dünya Mirasları

7 bağımsız Türk devletinden biri olan Türkmenistan, 1991 yılında Sovyetlerin dağılmasıyla bağımsızlığını kazanmış.

Fotoğraf: websitesi linki

Gezimanya
Editör
26 Şub 2013
Duyuru

Köprü inşaatında keşfedildi

İki şehri birbirine bağlayan köprü inşaatı sırasında keşfedilen yer altı tünellerinin yüklü develerin geçişi için yapıldığı sanılıyor. Orta Asya’nın en büyük nehiri sayılan Amuderya nehiri altında yeraltı tünelleri keşfedildi. Ukrayna’nın Altkom şirketi çalışanları, Türkmenistan’ın Atamurat ve Kerkiçi şehirlerini birbirine bağlayan köprünün inşaatında alışılmadık bir olaya... daha fazla

Gezimanya
Editör
12 Ağu 2012
Duyuru

Türkmenistan’da, ”Kadir Gecesi affı”

Türkmenistan’da aralarında yabancıların da bulunduğu bin 371 mahkum, ”Kadir Gecesi affı”ndan yararlanarak, ailelerine kavuşacak. Türkmen Devlet Televizyonu’nda yayınlanan habere göre, bin 327 Türkmen  mahkumun yanı sıra 44 yabancı mahkum da Kadir Gecesi dolaysıyla uygulanan aftan  yararlanarak özgürlüğüne kavuşacak. Devlet Başkanı Gurvabgulı Berdimuhamedov’un imzaladığı af... daha fazla

Gezimanya
Editör
05 Tem 2012
Duyuru

Benim çiftçim Cadillac’a biner!

Türkmenistan Başkanı Gurbanguly Berdymukhamedov rekor üretim yapan çiftçilere Cadillac marka otomobillerin verilmesini emretti. Türkmenistan Gazetesi’nin haberine göre, ülke Başkanı Gurbanguly Berdymukhamedov Salı günü rekor sayılabilecek bir üretim gerçekleştiren çiftçilere hediye olarak ABD yapımı Cadillac marka otomobil verilmesini istedi. Hasadın 350 bin tondan fazla... daha fazla

Gezimanya
Editör
19 Haz 2012
Duyuru

3 çocuk yapana lüks daire ve otomobil

 Nüfusun arttırılmasını amaçlayan Türkmenistan yönetimi, 8 çocuk yapan kadını Devlet Üstün Şeref Madalyası ile ödüllendiriyor.    488 bin kilometrekare yüzölçüme sahip Türkmenistan'da, 6 milyona yaklaşan nüfusu artırmak için devlet imkanları seferber ediliyor.   Ülke nüfusunun arttırılması için çeşitli tedbirleri devreye sokan Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli... daha fazla

Gezimanya
Editör
27 May 2012
Duyuru

İndirim yapmayınca koltuğundan oldu

 Türkmenistan’da yakıt indirimi yapmayan Petrolgaz Bakanı Bayramgeldi Nedirov görevden alındı.   Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov başkanlığında yapılan Bakanlar Kurulu toplantısında Petrolgaz Bakanı Nedirov ”görevini tam yerine getiremediği” gerekçesiyle görevinden alındı.   Devlet Başkanı Berdimuhamedov, hükümet olarak yakıt ikmali için Hazar’ın... daha fazla

Özlem Mete
Editör
1 saat önce
Duyuru

THY uçuş destinasyonlarını dünyaya tanıtıyor

Türk Hava Yolları ve Monocle Dergisi’nin bir iş birliğine imza atarak, THY’nin 20 uçuş destinasyonunun dünyaya tanıtılacağı bildirildi. Monocle 24 radyosunda “The Voyager” radyo programı ve Monocle dergisinde “Emerging Cities” yazı dizisinin yayınlanmaya başladığı belirtiliyor. THY destinasyonları içerisinden seçilen 20 noktanın; seyahat, iş fırsatları ve kültürel anlamda... daha fazla

1 saat önce
Ben de Gittim
1 saat önce
Galeri
İsveç
İsveç

Listemizde ilk sırada yine bir kuzey ülkesi var. Artık şaşırmıyoruz. İsveç pasaportu ile 174 ülkeye vizesiz giriş yapabiliyorsunuz. Pasaportun 28 Euro olduğu ülkede, bu ücreti karşılamak için 1 saat çalışmanız yeterli.

Fotoğraf: http://schriftdesign-metternich.de/

Finlandiya
Finlandiya

174 ülkeye vizesiz giriş yapılabilen Finlandiya pasaportunun fiyatı 37 euro. Yaklaşık 5 saatlik çalışmanızın karşılığı yani.

Fotoğraf: https://commons.wikimedia.org

Almanya
Almanya

45 Euro karşılığında alınan pasaport ile 174 ülkeye giriş yapılabiliyor ve 7 saatlik bir çalışma sonunda pasaportunuzu alabiliyorsunuz.

Fotoğraf: https://en.wikipedia.org

İngiltere
İngiltere

11 saat çalışarak, 73 Euro karşılığı alabileceğiniz pasaportunuz ile 174 ülkeye giriş yapabiliyorsunuz.

Fotoğraf: http://www.londragazete.com/

ABD
ABD

174 ülkeye vizesiz giriş sadece 89 Euro ve 11 saat mesayi demek.

Fotoğraf: http://www.suggestkeyword.com/

Her Kapıyı Açan Pasaportlar

Listemizde ilk sırada yine bir kuzey ülkesi var. Artık şaşırmıyoruz. İsveç pasaportu ile 174 ülkeye vizesiz giriş yapabiliyorsunuz. Pasaportun 28 Euro olduğu ülkede, bu ücreti karşılamak için 1 saat çalışmanız yeterli.

Fotoğraf: http://schriftdesign-metternich.de/

Gökalp
Gezgin
2 saat önce
Gezi Notu

VİYANA'DA ULAŞIM HAKKINDA PRATİK BİLGİLER

Viyana'da üzellikle merkez bölgede ulasim Winier Linien, http://www.wienerlinien.at/eportal2/ep/tab.do?tabId=0 adli firma tarafindan saglanmaktadir. Sehirden uzaklastikca, büyük ihtimalle cogunuzun buna ihtiyaci olmayacak, o belediyelere ait sirketler devreye giriyor.  Viyana toplu ulasimda benim gördügüm en düzenli ve etkin yapiya sahip sehir. Sehirde ana hat olarak 5 metro... daha fazla

VİYANA'DA ULAŞIM HAKKINDA PRATİK BİLGİLER
Pınar Bulut
Silver Yazar
2 saat önce
Gezi Notu

DENİZ, GÜNEŞ VE SINIRSIZ EĞLENCENİN EN UCUZ ADRESİ: SUNNY BEACH

Cebinde geçen seyahatten arta kalan azıcık Shengen'in mi var? Seni ha bire dürtüp hadi gidelim, haydi azıcık eğlenelim diye kıpraşıyor mu? Eğlen tabisi. Ben sana eğlenme içme zabaha kadar dans etme demiyorum. Hobi olarak tabi eğlen coş. Hatta iç, kızlı erkekli dans et, arkadaşlık et, flört et. Hatta tam da burada et. Bulgaristan Sunny Beach'te! Bir yer düşünün. Gecesi Bodrum... daha fazla

DENİZ, GÜNEŞ VE SINIRSIZ EĞLENCENİN EN UCUZ ADRESİ: SUNNY BEACH
2 saat önce
Gezi Notu

HAFTASONUNDA ATİNA (2. BÖLÜM)

Eğer Atina geziniz pazar gününe denk geldiyse sabah kahvaltı sonrası yapmanız gereken bitpazarına gitmek. Fotoğraftaki kadar korku filmi sahnesi gibi değil tüm stantlar :P Bitpazarı (Platia Avissinias) eskiden Osmanlı çarşısı olan Monastraki bitpazarının günümüze yansıması. Antikalar, süs eşyaları, eski plaklar, eski oyuncaklar hep burda. Sokaklar arasında gezinirken her... daha fazla

HAFTASONUNDA ATİNA (2. BÖLÜM)

Özlem Mete
Editör
2 saat önce
Duyuru

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü yeni bir genelge yayımladı

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün yeni bir genelge yayımladığı bildirildi. Yolcu Hakları Uygulama Esasları Genelgesi - 2015 esasına göre yeni eklenen maddeler aşağıdaki gibidir:  *Teknik arıza ve operasyonel nedenler olağanüstü hal (mücbir sebep) olarak kabul edilmez.   *Ücretsiz ve indirimli biletle seyahat eden yolcular ile mil veya puanlarla seyahat eden yolcular,... daha fazla

Özlem Mete
Editör
2 saat önce
Duyuru

Çocuk felci alarmı

Dünya Sağlık Örgütü, Ukrayna’da yaşanan çocuk felci vakaları nedeniyle virüsün yayılabileceğini açıkladı. Ukrayna’da hastalığa yakalanan her iki çocuğun da 200’e yakın arkadaşı bulunduğu belirtiliyor. Bu durumda önlem alınmadığı takdirde virüsün yayılmasından endişe ediliyor. Herhangi bir belirti göstermeden birçok çocuğun hastalığa yakalanmış olabileceğinden korkuluyor. (tr.... daha fazla

3 saat önce
Galeri
Prenses Juliana, Saint Martin
Prenses Juliana, Saint Martin

Saint Martin adasının Hollanda tarafında yer alır. Maho sahilinde güneşlenen turistlerin üzerinden 10-20 metre kadar yakından geçmesiyle ünlüdür.

Fotoğraf: http://10mosttoday.com/wp-content/uploads/2013/07/princessJulianaAirport...

Juancho Yrausquin, Saba Adası
Juancho Yrausquin, Saba Adası

Karayipler'in Saba adasında yer alan bu havaalanı dik bir yamaç üzerine kurulmuştur. Uluslararası hava taşımacılığına çok riskli olmasından dolayı kapalıdır. 

Fotoğraf: http://10mosttoday.com/wp-content/uploads/2013/07/Saba.jpg

Madira, Madeira Adası
Madira, Madeira Adası

Portekiz'in Madeira bölgesinde yer alan bu havaalanı 1400 metrelik iniş sahasına sahiptir. Bir tarafı okyanus, bir tarafı dağlarla çevrilidir.

Fotoğraf: http://10mosttoday.com/wp-content/uploads/2013/07/Madeira_runway.jpg

Lukla, Nepal
Lukla, Nepal

Nepal'in kasabası olan Lukla'da bulunan küçük bir havalimanıdır. 2010 yılında bir televizyon programı tarafından en tehlikeli havaalanı olarak gösterilmiştir.

Fotoğraf: http://10mosttoday.com/wp-content/uploads/2013/07/LuklaAirport.jpg

Courchevel, France
Courchevel, France

Fransa Alplerinin kayak bölgesinde bulunan ve çok kısa bir iniş alanı olan bu havalimanı 525 metre uzunluğundadır.

Fotoğraf: http://10mosttoday.com/wp-content/uploads/2013/07/LuklaAirport.jpg

10 Ekstrem Havaalanı

Saint Martin adasının Hollanda tarafında yer alır. Maho sahilinde güneşlenen turistlerin üzerinden 10-20 metre kadar yakından geçmesiyle ünlüdür.

Fotoğraf: http://10mosttoday.com/wp-content/uploads/2013/07/princessJulianaAirport...

3 saat önce
Galeri
New York Metro İstasyonu, Amerika
New York Metro İstasyonu, Amerika

1904'te açılan metro istasyonu en eski metro istasyonlarından bir tanesidir. Toplam uzunluğu 373 km'dir.

​Fotoğraf: http://10mosttoday.com/wp-content/uploads/2014/11/nyc_subway.jpg

Paris Metro İstasyonu, Fransa
Paris Metro İstasyonu, Fransa

1900'de açılan metro istasyonu 303 duraktan oluşmaktadır ve 214 km'ye yayılmış durumdadır. 1,5 milyarın üzerine yolcuya hızlı ve güvenilir yolculuk sunmaktadır.

​Fotoğraf: http://10mosttoday.com/wp-content/uploads/2014/11/madrid_metro_by_carlos...

Madrid Metrosu, İspanya
Madrid Metrosu, İspanya

Paris metrosu ile aynı istasyon kapasitesine sahip Madrid metrosu 293 km uzunluktadır. Her yıl 500 milyon yolcuya ev sahipliği yapar. 

​Fotoğraf: http://10mosttoday.com/wp-content/uploads/2014/11/madrid_metro_by_carlos...

Londra Metro İstasyonu
Londra Metro İstasyonu

1963 yılında ilk yer altı metrosu olarak açılan Londra metrosu aynı zamanda 402 km uzunluğuyla bu alanda 3. sırada yer almaktadır.

​Fotoğraf: http://10mosttoday.com/wp-content/uploads/2014/11/london_tube.jpg

Shanghai Metrosu, Çin
Shanghai Metrosu, Çin

Dünyanın en geniş metro ağına sahip metrolardan biri de Shanghai metro istasyonudur. 2,5 milyar insanı her sene taşımaktadır. 

​Fotoğraf: http://10mosttoday.com/wp-content/uploads/2014/11/Shanghai_metro_by_Sush...

En Büyük 10 Metro İstasyonu

1904'te açılan metro istasyonu en eski metro istasyonlarından bir tanesidir. Toplam uzunluğu 373 km'dir.

​Fotoğraf: http://10mosttoday.com/wp-content/uploads/2014/11/nyc_subway.jpg