Google+

Arama formu

Azerbaycan

-Yeni Yıl (1-4 Ocak) -Şehitler. Günü (20 Ocak) -Kadınlar Günü (8 Mart) -...
Devamı oku
BAKÜ BÜYÜKELÇİLİĞİ Adres: SAMED VURGUN KÜÇESİ 94, BAKÜ-AZERBAYCAN...
Devamı oku
Başkenti Bakü olan Azerbaycan, rayon adı verilen 59 eyalete, 75 şehre...
Devamı oku
Batı Asya ile Doğu Avrupa'nın kesişim noktası olan Kafkasya'da yer alan...
Devamı oku
Azerbaycan’da yüzde 94 oranında Azeri Türkçesi konuşulmaktadır. Türkiye...
Devamı oku
Azerbaycan seküler bir ülkedir. Resmi bir dinin olmadığı ülkenin büyük...
Devamı oku
Uzun yıllar farklı imparatorlukların hükmü altında kalan Azerbaycan,...
Devamı oku
Kara iklimi etkisinde olan Azerbaycan’ı gezmek için en uygun dönem bahar...
Devamı oku
Azerbaycan’da ılıman bir kara iklimi hüküm sürer. Hazar Denizi’nden...
Devamı oku
Bağımsızlığını kazandığı 90’lı yılları ekonomik buhranla geçiren...
Devamı oku
Tarihi boyunca birçok imparatorluğun egemenliği altında kalması...
Devamı oku
Dini ve milli bayramlar dışında Azerbaycan’ın beş adet önemli müzik...
Devamı oku
Azerbaycan’dan alabileceğiniz hediyelik eşyalar genellikle Türkiye’de...
Devamı oku
Azerbaycan’a İstanbul’dan ve Ankara’dan haftanın hemen her günü direkt...
Devamı oku
Azariler, dilleri gibi kültürleri itibariyle de Türkiye Türklerine çok...
Devamı oku
Yaklaşık 87.000 metrekare yüz ölçümüne sahip bir ülke olan Azerbaycan...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 AZN = 0.00
Priz Tipi Type C250V-2.5 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 3.3℃
Şub 4.5℃
Mar 8.4℃
Nis 14.9℃
May 19.7℃
Haz 24.1℃
Tem 27.2℃
Ağu 26.1℃
Eyl 22.3℃
Eki 15.9℃
Kas 10.2℃
Ara 5.4℃
Kısa Kısa...
  / Nüfus: 9.611.700 / Dili: Azerbaycan Türkçesi / Para Birimi: Manat İklim: Karasal iklim Big Mac Index: 3.22 /  

Azerbaycan Hakkında Temel Bilgiler

4688894421431464351.jpg

Yaklaşık 87.000 metrekare yüz ölçümüne sahip bir ülke olan Azerbaycan, zengin bir kültürel mirasa sahiptir. Müslümanların çoğunlukta olduğu ülkeler arasında opera, tiyatro gibi sahne sanatlarını barındıran ilk ülke olma özelliğini taşır. Anayasasında resmi din yoktur. Ülke siyasi erk olarak laik milliyetçidir ancak halkın çoğunluğu Şiilik inancına sahiptir. Diğer Doğu Avrupa ve Bağımsız Devletler Topluluğu ülkeleri ile karşılaştırıldığında Azerbaycan, sosyal ve ekonomik gelişmişlik düzeyi ve okuryazarlık oranında çok yüksek bir seviyededir.

Tanıtım Videosu:
 

Azerbaycan’ın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

fairmont-baku-conde-nast-traveller-13may13-pr.jpg

Başkenti Bakü olan Azerbaycan, rayon adı verilen 59 eyalete, 75 şehre ve 9 ekonomik bölüme ayrılmıştır. 11 şehri büyükşehir statüsündedir. Başkent Bakü dışındaki en büyük şehirleri Sumqayıt, Mingeçevir ve Gence’dir. Nahçıvan, Azerbaycan’a bağlı bir özerk bölgedir.

Azerbaycan Nerededir?

Batı Asya ile Doğu Avrupa'nın kesişim noktası olan Kafkasya'da yer alan Azerbaycan, Güney Kafkasya'nın en büyük yüzölçümüne sahip ülkesidir. Doğusunda Hazar Denizi, kuzeybatısında Gürcistan, batısında Ermenistan, kuzeyinde Rusya ve güneyinde İran bulunur. Kendisine bağlı olan Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti ise kuzey ve doğusunda Ermenistan ile, güneyi ve batısında ise İran ile komşudur. Türkiye ile 17 kilometrelik sınırı bulunmaktadır.

Azerbaycan’da Konuşulan Diller

Azerbaycan’da yüzde 94 oranında Azeri Türkçesi konuşulmaktadır. Türkiye Türkçesine çok benzeyen bu dilin yanı sıra ülkede konuşulan diğer dil ise Rusça’dır. Ayrıca yabancı dil olarak İngilizce öğretilmektedir.

Azerbaycan’da Din ve İnanç

Azerbaycan seküler bir ülkedir. Resmi bir dinin olmadığı ülkenin büyük çoğunluğunu Şii Müslümanlar oluşturur. Ayrıca ülkede Rus nüfusun etkisiyle Ortodoks Hristiyan azınlık da yaşamaktadır.

Azerbaycan’ın Kısa Tarihi

Uzun yıllar farklı imparatorlukların hükmü altında kalan Azerbaycan, demokratik bir cumhuriyet olarak 1918 yılında bağımsız bir devlet olmuştur. Ancak iki yıl sonra 1920 yılında Sovyet Rusya’nın Kızıl Ordu’su Azerbaycan'ı işgal eder ve Azerbaycan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’ni kurup Sovyetler Birliği topraklarına katar.

1991'de Sovyetler Birliği'nin dağılması ile ülke tekrar bağımsızlığını kazanır. Karabağ Savaşı sırasında Ermenistan, Dağlık Karabağ bölgesini ve bu bölgenin çevresindeki yedi rayonu işgal eder. Dağlık Karabağ'da ortaya çıkan Dağlık Karabağ Cumhuriyeti, savaşın sona ermesinden bu yana bağımsız olsa da, diplomatik anlamda hiçbir devlet tarafından tanınmamaktadır ve halen Azerbaycan'a bağlı bir bölge olarak kabul edilmektedir.

Azerbaycan’a Ne Zaman Gidilir?

Kara iklimi etkisinde olan Azerbaycan’ı gezmek için en uygun dönem bahar sonu yaz ayları ve sonbahar başıdır. Mayıs-eylül arasında hava sıcaklıkları yüksek eğilimdedir.

Azerbaycan’a Nasıl Gidilir?

Azerbaycan’a İstanbul’dan ve Ankara’dan haftanın hemen her günü direkt ve aktarmalı uçuşlar vardır. Bu uçuşlar Bakü, Ganja ve Nahçıvan’a yapılmaktadır.

Azerbaycan’da İklim ve Hava Durumu

Azerbaycan’da ılıman bir kara iklimi hüküm sürer. Hazar Denizi’nden içeriye doğru, yüksek dağlarda ve diğer yüksek kesimlerde sert bir iklim görülür. Yüksek kesimlerde kışlar uzun, soğuk ve kar yağışlı, yazlar ise serin geçer. Ovalarda ise kışlar serin ve çoğunlukla yağmurlu ancak bazen karlı, yazlar ise sıcak ve kuraktır. Yıllık ortalama sıcaklık 10 derecenin üstündedir.

Azerbaycan’ın Ekonomisi

Bağımsızlığını kazandığı 90’lı yılları ekonomik buhranla geçiren Azerbaycan, verimli tarım arazilerine ve doğal gaz, petrol ve demir cevheri bakımından zengin kaynaklara sahiptir. Ana gelir kaynağı olan ham petrol üretimi hatırı sayılır seviyelerdedir. Diğer gelir getiren ekonomik faaliyetleri, petrokimya, yiyecek, giyim ve hafif sanayi gibi alanlardadır.

Azerbaycan Kültürü

Azariler, dilleri gibi kültürleri itibariyle de Türkiye Türklerine çok benzer. İki ülke arasındaki dostluğu ve yakınlığı ifade etmek için “tek millet iki devlet” ifadesi yeterli olacaktır. Gelenekler ve sosyal etiket Türkiye’ye özdeştir.

Azerbaycan Mutfağı

Tarihi boyunca birçok imparatorluğun egemenliği altında kalması nedeniyle Azeri mutfağı diğer kültürlerden, özellikle İran, Türk ve Rus mutfaklarından etkilenmiştir. Özellikle Ermeni mutfağı ile Azeri mutfağı birbirine çok benzer.

Azeri yemekleri genellikle hamur işli etli, sebzeli, sütlü, yemekler, pilavlar ve çorbalardan oluşur. Zeytinyağlı yemekleri pek yoktur. Azeri mutfağında dikkat çeken bir özellik aynı türe ait yiyeceklerin pek çok çeşidinin olmasıdır. Mesela, dolma ve sarmanın otuzdan çok, pilavın yüzden çok çeşidi vardır. Aynı durum, hamur işleri, çorbalar, et yemekleri, sebze yemekleri, tatlılar ve hatta salatalar için de geçerlidir.

Azerbaycan’ın Festivalleri

5074bdbf3fb4f.image.jpg

Dini ve milli bayramlar dışında Azerbaycan’ın beş adet önemli müzik festivali vardır. Bunlardan biri Mstislav Rastropoviç adına Bakü’de düzenlenen uluslararası müzik festivalidir. Aynı şekilde Üzeyir Hacıbeyov adına düzenlenen de bir müzik festivali vardır. Bu iki önemli Azeri müzik adamını anan festivale ek olarak, İpek Yolu Uluslararası Müzik Festivali, Muğam Dünyası Uluslararası Müzik Festivali ve her yaz düzenlenen Gebele Müzik Festivali vardır. Müzik festivalleri haricinde, narı ile ünlü Göyçay şehrinde her yıl geleneksel nar festivali yapılır.

Azerbaycan’dan Alınacak Hediyelik Eşyalar

2429123562_41ac55f7c2_b.jpg

Azerbaycan’dan alabileceğiniz hediyelik eşyalar genellikle Türkiye’de de bulunan türden hediyelik eşyalardır. Geleneksel el sanatları itibariyle Türkiye ile ortak bir kültürü olan Azerbaycan’ın el dokuma kilimleri ve bakır işleme kap ve ibrikleri meşhurdur.

Azerbaycan’da Bulunan Türkiye Dış Temsicilikleri

BAKÜ BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: SAMED VURGUN KÜÇESİ 94, BAKÜ-AZERBAYCAN

Telefon: SANTRAL: (00 994 12) 444 73 20 444 73 29 444 73 28

Faks: 00 994 12 444 73 55

embassy.baku@mfa.gov.tr

http://www.baku.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Nahçıvan Hariç Tüm Azerbaycan

NAHÇIVAN BAŞKONSOLOSLUĞU

Adres: Turkish Consulate General Haydar Aliyev Prospekti No: 17 Nahchivan Autonomous Republic Yazışma adresi: T.C. Nahçıvan Başkonsolosluğu PK.15 Iğdır

Telefon: Ankara hatları: 309 87 28- 309 66 80 Telefon-Faks: 99 4136 45 26 60- 45 73 30 (santral) Mesai saatlerinde: Telefon-Faks: 99 4136 49 91 10-49 91 11

consulate.nakhchivan@mfa.gov.tr

http://nahcivan.bk.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti

GENCE BAŞKONSOLOSLUĞU

Adres: M.A. Abbaszade Caddesi 8. A Gence Azerbaycan PK.AZ2000

Telefon: +994 222 66 29 23 (24-25) (Santral) +994 222 66 29 20(Konsolosluk şubesi )

Faks: + 994 222 66 29 30

consulate.ganja@mfa.gov.tr

http://gence.bk.mfa.gov.tr

Azerbaycan'da Tatiller/ Bayramlar/ Önemli Günler

-Yeni Yıl (1-4 Ocak)
-Şehitler. Günü (20 Ocak)
-Kadınlar Günü (8 Mart)
-Nevruz (20-26 Mart)
-Cumhuriyet Bayramı (28 Mayıs)
-Ulusal Kurtuluş Günü (15 Haziran)
-Silahlı Kuvvetler Günü (26-27 Haziran)
-Ramazan Bayramı
-Kurban bayramı
-Ulusal Bağımsızlık Günü (18 Ekim)
-Ulusal bayrak günü (9 Kasım)
-Anayasa Günü (12 Kasım)
-Ulusal yeniden doğuş günü (7 Kasım)
-Azerbaycanlılar Dayanışma Günü (31 Aralık)

Azerbaycan Vizesi

Azerbaycan Vizesi Nasıl Alınır? 

Azerbaycan’a giriş için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları umuma mahsus pasaport sahibiyse giriş için vize başvurusu yapmak zorundadırlar. Resmî ve hizmet türü pasaport sahipleri vizeden muaftır. Azerbaycan Schengen bölgesine dâhil değildir, ayrıca bir vize başvurusunda bulunmak gerekir.