Google+

Gence

Gence - : - / -
--℃
1 AZN=0.00
Type C250V2.5 A
 • Ocaweather-icon2.1℃
 • Şubweather-icon2.8℃
 • Marweather-icon7℃
 • Nisweather-icon13.4℃
 • Mayweather-icon17.8℃
 • Hazweather-icon22.1℃
 • Temweather-icon25.6℃
 • Ağuweather-icon24.1℃
 • Eylweather-icon20.6℃
 • Ekiweather-icon14.2℃
 • Kasweather-icon8.6℃
 • Araweather-icon4.2℃
Nüfus: 325.200 / Dil: Azerice Türkçesi / Para Birimi: Azerbaycan Manatı (AZT) / İklim: Ilıman İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2-4 gün

Gence, Kafkasya'nın en eski şehirlerinden birisidir ve uzun zamandır Azerbaycan'da bulunan şehirler içerisinde en önemlilerinden biri konumundadır. Gence beşinci yüzyılda kurulmuş olan Azerbaycan'ın eski bir şehirdir. Gence adı geniş, bol anlamına gelen "gan" sözcüğünden gelir.

Gence hakkında bilgi edinmek isteyenler için "Dede Korkut Hikâyeleri" önemli bir başvuru kaynağı olacaktır. Yıllar boyunca ismi birçok kez değişmiş olan Gence; Rusya İmparatorluğu döneminde Elizavetpol (1804-1918), 1920 - 1935 arasında Gence, 1935 - 1991 arasında Kirovabad isimlerini almıştır. Şehir 1989'da bugünkü ismini almıştır. 1991'de Azerbaycan'ın bağımsızlığını kazanmasından sonra ülkenin ikinci büyük şehri olmuştur.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=TM6GlI1UrmI

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışına çıkarken yaptırmanız gereken özel bir sigorta poliçesidir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası. Bu sigortanın amacı seyahatiniz sırasında herhangi bir sağlık sorununa karşı güvence altında olmanızdır. Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını vize başvurusuna gitmeden önce almanız gerekiyor. Nitekim ülkeler vize vermek için bu yurtdışı seyahat sağlık sigortasını talep ediyor. Birkaç yıl önceye kadar bu poliçeyi almak için mutlaka bir sigorta acentesine gitmeniz gerekiyordu. AXA Sigorta bu işi kolaylaştırdı. AXA Sigorta web sitesinden kolaylıkla alabileceğiniz bu poliçenin fiyatı ise 6 Euro’dan başlıyor.

Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını hemen alıp poliçeyi kenara koymanızı öneririz, böylelikle vizeye gitmeden bir işi kolaylıkla çözmüş olursunuz. Zaten yurtdışındayken hastalanırsanız ya da beklenmedik bir şey başınıza gelirse, masraflarınızın hızlıca sigorta tarafından karşılanması ile yüksek ücretler ödemekten de kurtulursunuz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Gence'de gezilebilecek yerler arasında Şah Abbas Kervansarayı, Juma (Cuma) Camii, Han Bağı, Ermeni Kilisesi, Rus Ortodoks Kilisesi, Kafkas Arnavut (Alban) Kilisesi, Merkezi Müze, Bottle House, Javad Khan Mezarı, Tatlar Mescidi, Ortaçağ Hamamı ve Kervansarayı ve yazar Nizami Gencevi'nin anıt mezarı bulunmaktadır.

Nizami Gencevi'nin Anıt Mezarı

005 Oca 2017Gezilecek Yerler

Nizami Gencevi'nin Anıt Mezarı

Gence, Leyla ile Mecnun mesnevisinin ünlü şairi Nizami, Gence adıyla özdeşleşmiş durumda. Gence’li Nizami, 12. yüzyıldan bugüne gelmeyi başarmış en belirgin tarihsel miras. Dolayısıyla adına dikilen anıtlar ve kabri kentin simge yerlerinin başında geliyor. Görkemli anıt mezarı ve hemen yakınında bulunan, Nizami eserlerinden sahneleri betimleyen heykellerin bulunduğu alan, şehrin kesinlikle görülmesi gereken yerlerinden. At, kuş, geyik, insan ve ağaç heykelleri arasında büyülü bir geçmişe yol alıyorsunuz bu alanda.

-

Bottle House (Şişe Ev)

005 Oca 2017Gezilecek Yerler

Bottle House (Şişe Ev)

Şişe Ev ya da buralı söyleyişi ile Butilka Ev, ilginç bir yapı görmek isteyenler için biçilmiş kaftan. Binanın yapımında tuğla yerine tam 50 bin adet cam şişe kullanılmış. Minik bir balkonu olan ve farklı renkteki taşlar ve şişelerle yapılan bu iki katlı küçücük ev sanki masallardan fırlamış gibi.

-

Cuma Camii

3005 Oca 2017Gezilecek Yerler

Cuma Camii

Hükûmet binası ile Han Bağı Parkı arasında Cuma Camii, önemli bir kültür mirası olarak görülmeli. Bu camii Gence’nin en çok ziyaret edilen yerlerinden biri. Şah Abbas Camii adıyla da anılan bu yapı 17. Yüzyıldan bugüne yansıyan en seçkin mimari örnek. Kırmızı tuğladan yapılan Cuma Camii’nin içinde, köşelere bitişik idare odaları bulunuyor. Cami külliyesi içinde medrese, hamam ve bir de mezarlık yer alıyor. Caminin hemen yakınında, yine tuğladan örme Cevat Han Türbesi bir başka gezi durağı olabilir. Cuma Camii turistlerin en uğrak noktasıdır.

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

35188756.jpg

Gence, Azerbaycan'da yer alan ikinci en büyük şehir konumundadır.

Geolocation

Sıcak ve ılıman iklimin hâkim olduğu Gence şehrini ziyaret etmek için en uygun zaman nisan-ekim ayları arasıdır. Yılın en sıcak zamanı yaz sezonudur. Sıcaklıkların en yükseğe ulaştığı zaman temmuz ayı iken en kurak ay ağustos ayıdır. nisan ve mayıs ayı en fazla yağmurun düştüğü zamandır. Ocak ayı ise oldukça soğuk geçmektedir. Mart ayı sonuna kadar soğukluk hâkimdir.

0000.jpg

Türkiye'den Gence Havalimanı'na direk olarak tek bir hava yolu ile ulaşım imkânı bulunmaktadır. Hava yolu ile seyahat etmek isteyenlerin ikinci tercihi ise İstanbul ve Ankara üzerinden Bakü'de bulunan Haydar Aliyev Uluslararası Havalimanı'na olan uçuşlardır. Yaz dönemlerimde Bodrum üzerinden de uçuş imkânları vardır.

Bakü'den ve Nahçivan'dan her pazartesi, çarşamba ve cuma Gence Havalimanı'na uçuşlar bulunmaktadır. Bakü'den Ganja'ya trenle gitmek şansı bulunmaktadır. Genellikle 9 saat süren yolculuk, gece yapılmaktadır. Bakü'den Ganja'ya karayoluyla gitmek isteyenler için her yarım saatte bir otobüs kalkmaktadır. İlk otobüs sabah 7.30'ta son otobüs ise akşamüzeri 18.00'dadır. Kara yolu ile yapılacak seyahatlerde Türkiye'nin pek çok ilinden her gün Azerbaycan'a otobüs seferleri bulunmaktadır.

Şehir merkezine bulunan Ganja Hotel konumu, bütçesi ve mimarisi ile konaklama için oldukça iyi bir tercih olacaktır. Ramada Plaza Gence, Gence'de bulunan en iyi otellerden biri olarak tanımlanmaktadır. Konumu ve personelinin ilgisi ile öne çıkmaktadır ve en çok tercih edilen otellerden bir tanesidir. Cinema Boutique Hotel, ziyaretçiler tarafından özellikle tercih edilmektedir. Konaklama için önerilebilecek diğer oteller: Chinar Hotel & Spa Naftalan, Naftalan Hotel Qashalti, Vego Hotel ve Karvansaray Hotel.

Şehirde sıklıkla minibüs ulaşım aracı olarak kullanılmaktadır.

azerbaycan-yemekleri.jpg

Azerbaycan mutfağı, Azerbaycan Cumhuriyeti ve İran Azerbaycan'ının Azeri pişirme biçimleri ve yemeklerinden meydana gelmektedir. İran mutfağı ve Türk mutfağı ile pek çok ortak noktası bulunmaktadır. Ülkenin yerli olan birçok yemeği diğer komşu kültürlerin mutfaklarında da görülebilmektedir.

Azerbaycan'da 9 iklim vardır. Bu da mutfağının daha zengin olmasına katkıda bulunmaktadır. Nane, kişniş, dereotu, fesleğen, maydanoz, tarhun, pırasa, Frenk soğanı, kekik, mercanköşk, yeşil soğan ve su teresi de dâhil olmak üzere birçok taze otla yemeklerde sık sık karşılaşılmaktadır.

57aaea920f25442408c03437.jpg

Azerbaycan mutfağının en ünlü yemeklerinden pilav (safranla kaplı pirinç pilavi, çeşitli otlar ve yeşillik ile servis edilir)'dır. 40'tan fazla pilav tarifleri bulunmaktadır ve hepsi birbirinden lezzetlidir. Bir diğer ünlü yemekleri ise, kuzu, sığır eti, tavuk, ördek ve balık kebabının da dâhil olduğu geniş bir kebap ve shashlık yelpazesidir. Mersin balığı (shashlık ızgara edilerek şişte yapılıyor ve narsharab denilen ekşi nar sosu ile servis ediliyor) oldukça yaygın bir yemektir. Tipik Azerbaycan tatlıları şerbet ile doyurulmuş ve hamur işlerinden oluşan baklava ve Şeki Helvası'dır.

Popüler restoranlar

Epikur Bagi, geniş bir İtalyan, Japon, Suşi ve Avrupa mutfağı olanağı sunmaktadır. Merkezde bulunan bu restoran, ambıyansıyla ve lezzetli yemekleriyle herkesi büyülemektedir.

Azeri ve Gürcü mutfağını tatmak isteyenler için Cave oldukça güzel bir tercih olacaktır. Oldukça popüler ve lüks olan Furor Restaurant & Pub geniş bir deniz mahsulleri, Avrupa ve Doğu Avrupa mutfağı menüsüne sahiptir. Zilli Sirniyyat'ta birbirinden güzel tatlılar bulunmaktadır.

Diğer restoranlar: Avaz Dining & Lounge, Izmir, Zeytun, Oscar, ve East Legent Panorama & Restaurant.

DSC2460-72-1024x681.jpg

Gence, gece hayatı çok gelişmemiştir. Şehirde kulüpler ve barlar bulunmaktadır ancak çok fazla eğlence imkânı sunamamaktadır. Birçok lezzetli çay evi ve kafe bulunmaktadır.

Her hediyelik dükkânında bulunabilecek Gence anahtarlıkları, magnetleri, kupaları haricinde koyun tüyü halılar, boyalı tabaklar, madalyonlar, antik çatal ve kaşık takımları, ipekten şallar ve eşarplar, çakmaklar ve milli giysiler; havyar, kurutulmuş balık, baharatlar, bal ve eve götürülebilecek en güzel hediyeler arasındadır.

Gence ile Türkiye arasında 1 saat zaman farkı bulunur.

Gence para birimi Azerbaycan Manatı (AZL)'dır.

Resmi dili Azerice Türkçesi'dir. Genel olarak halk Türkçeyi çok iyi bir şekilde konuşabilmektedir.

GENCE BAŞKONSOLOSLUĞU

Adres: M.A Abbaszade Küçesi 6 Gence/Azerbaycan

Telefon: 994-222 66 29 23 - (24-25)

Faks: 994-222 66 29 30

Mail: consulate.ganja@mfa.gov.tr

http://gence.bk.mfa.gov.tr/

Yılbaşı Tatili (01-05 Ocak)

Milli Matem günü (20 Ocak)

Nevruz Bayramı (20-27 Mart)

Faşizme Karşı Zafer Günü (09 Mayıs)

Azerbaycan Cumhuriyet Bayramı (28 Mayıs)

Milli Kurtuluş Bayramı (15-16 Haziran)

Silahlı Kuvvetler Günü (26 Haziran)

Bayrak Günü (09 Kasım)

Dünya Azerbaycanlıları Dayanışma Günü (31 Aralık)

Acil yardım: 03

Yangın: 01

Polis: 02

Normal (Bordo) pasaportlara vize istenmektedir. Vize sadece Haydar Aliyev Uluslararası Havalimanında verilebilmektedir. 30 gün Azerbaycan'a deniz veya kara yoluyla gelen Türk vatandaşları vizelerini Azerbaycan'ın Türkiye'de bulunan dış temsilciliklerinden almaları gerekmektedir

Azerbaycan Vizesi Nasıl Alınır? 

Azerbaycan’a giriş için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları umuma mahsus pasaport sahibiyse giriş için vize başvurusu yapmak zorundadırlar. Resmî ve hizmet türü pasaport sahipleri vizeden muaftır. Azerbaycan Schengen bölgesine dâhil değildir, ayrıca bir vize başvurusunda bulunmak gerekir.