Gence Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Gence, Kafkasya'nın en eski şehirlerinden birisidir ve uzun zamandır Azerbaycan'da bulunan şehirler içerisinde en önemlilerinden biri konumundadır. Gence beşinci yüzyılda kurulmuş olan Azerbaycan'ın eski bir şehirdir. Gence adı geniş, bol anlamına gelen "gan" sözcüğünden gelir.

Devamını Oku

Gence’de Gezilecek Yerler

Gence'de gezilebilecek yerler arasında Şah Abbas Kervansarayı, Juma (Cuma) Camii, Han Bağı, Ermeni Kilisesi, Rus Ortodoks Kilisesi, Kafkas Arnavut (Alban) Kilisesi, Merkezi Müze, Bottle House, Javad Khan Mezarı, Tatlar Mescidi, Ortaçağ Hamamı ve Kervansarayı ve yazar Nizami Gencevi'nin anıt mezarı bulunmaktadır.

Devamını Oku

Gence Nerededir?

35188756.jpg

Gence, Azerbaycan'da yer alan ikinci en büyük şehir konumundadır.

Gence'ye Ne Zaman Gidilir?

Sıcak ve ılıman iklimin hâkim olduğu Gence şehrini ziyaret etmek için en uygun zaman nisan-ekim ayları arasıdır. Yılın en sıcak zamanı yaz sezonudur. Sıcaklıkların en yükseğe ulaştığı zaman temmuz ayı iken en kurak ay ağustos ayıdır. nisan ve mayıs ayı en fazla yağmurun düştüğü zamandır. Ocak ayı ise oldukça soğuk geçmektedir. Mart ayı sonuna kadar soğukluk hâkimdir.

Gence'ye Nasıl Gidilir?

0000.jpg

Türkiye'den Gence Havalimanı'na direk olarak tek bir hava yolu ile ulaşım imkânı bulunmaktadır. Hava yolu ile seyahat etmek isteyenlerin ikinci tercihi ise İstanbul ve Ankara üzerinden Bakü'de bulunan Haydar Aliyev Uluslararası Havalimanı'na olan uçuşlardır. Yaz dönemlerimde Bodrum üzerinden de uçuş imkânları vardır.

Devamını Oku

Gence’de Nerede Kalmalı?

Şehir merkezine bulunan Ganja Hotel konumu, bütçesi ve mimarisi ile konaklama için oldukça iyi bir tercih olacaktır. Ramada Plaza Gence, Gence'de bulunan en iyi otellerden biri olarak tanımlanmaktadır. Konumu ve personelinin ilgisi ile öne çıkmaktadır ve en çok tercih edilen otellerden bir tanesidir. Cinema Boutique Hotel, ziyaretçiler tarafından özellikle tercih edilmektedir. Konaklama için önerilebilecek diğer oteller: Chinar Hotel & Spa Naftalan, Naftalan Hotel Qashalti, Vego Hotel ve Karvansaray Hotel.

Gence Mutfağı

azerbaycan-yemekleri.jpg

Azerbaycan mutfağı, Azerbaycan Cumhuriyeti ve İran Azerbaycan'ının Azeri pişirme biçimleri ve yemeklerinden meydana gelmektedir. İran mutfağı ve Türk mutfağı ile pek çok ortak noktası bulunmaktadır. Ülkenin yerli olan birçok yemeği diğer komşu kültürlerin mutfaklarında da görülebilmektedir.

Devamını Oku

Gence Gece Hayatı

DSC2460-72-1024x681.jpg

Gence, gece hayatı çok gelişmemiştir. Şehirde kulüpler ve barlar bulunmaktadır ancak çok fazla eğlence imkânı sunamamaktadır. Birçok lezzetli çay evi ve kafe bulunmaktadır.

Gence'de Alışveriş

Her hediyelik dükkânında bulunabilecek Gence anahtarlıkları, magnetleri, kupaları haricinde koyun tüyü halılar, boyalı tabaklar, madalyonlar, antik çatal ve kaşık takımları, ipekten şallar ve eşarplar, çakmaklar ve milli giysiler; havyar, kurutulmuş balık, baharatlar, bal ve eve götürülebilecek en güzel hediyeler arasındadır.

Gence Resmi Dili

Resmi dili Azerice Türkçesi'dir. Genel olarak halk Türkçeyi çok iyi bir şekilde konuşabilmektedir.

Gence Resmi Tatiller

Yılbaşı Tatili (01-05 Ocak)

Milli Matem günü (20 Ocak)

Nevruz Bayramı (20-27 Mart)

Faşizme Karşı Zafer Günü (09 Mayıs)

Azerbaycan Cumhuriyet Bayramı (28 Mayıs)

Milli Kurtuluş Bayramı (15-16 Haziran)

Silahlı Kuvvetler Günü (26 Haziran)

Bayrak Günü (09 Kasım)

Dünya Azerbaycanlıları Dayanışma Günü (31 Aralık)

Gence Vize İşlemleri

Normal (Bordo) pasaportlara vize istenmektedir. Vize sadece Haydar Aliyev Uluslararası Havalimanında verilebilmektedir. 30 gün Azerbaycan'a deniz veya kara yoluyla gelen Türk vatandaşları vizelerini Azerbaycan'ın Türkiye'de bulunan dış temsilciliklerinden almaları gerekmektedir

Gence Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type C / 250V / 2.5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 2.1oC
  • Şub 2.8oC
  • Mar 7oC
  • Nis 13.4oC
  • May 17.8oC
  • Haz 22.1oC
  • Tem 25.6oC
  • Agu 24.1oC
  • Eyl 20.6oC
  • Eki 14.2oC
  • Kas 8.6oC
  • Ara 4.2oC

Kısa Kısa

Nüfus: 325.200 / Dil: Azerice Türkçesi / Para Birimi: Azerbaycan Manatı (AZT) / İklim: Ilıman İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2-4 gün