Gence’de Gezilecek Yerler

Gence'de gezilebilecek yerler arasında Şah Abbas Kervansarayı, Juma (Cuma) Camii, Han Bağı, Ermeni Kilisesi, Rus Ortodoks Kilisesi, Kafkas Arnavut (Alban) Kilisesi, Merkezi Müze, Bottle House, Javad Khan Mezarı, Tatlar Mescidi, Ortaçağ Hamamı ve Kervansarayı ve yazar Nizami Gencevi'nin anıt mezarı bulunmaktadır.

Nizami Gencevi'nin Anıt Mezarı

Gence, Leyla ile Mecnun mesnevisinin ünlü şairi Nizami, Gence adıyla özdeşleşmiş durumda. Gence’li Nizami, 12. yüzyıldan bugüne gelmeyi başarmış en belirgin tarihsel miras. Dolayısıyla adına dikilen anıtlar ve kabri kentin simge yerlerinin başında geliyor. Görkemli anıt mezarı ve hemen yakınında bulunan, Nizami eserlerinden sahneleri betimleyen heykellerin bulunduğu alan, şehrin kesinlikle görülmesi gereken yerlerinden. At, kuş, geyik, insan ve ağaç heykelleri arasında büyülü bir geçmişe yol alıyorsunuz bu alanda.

Bottle House (Şişe Ev)

Şişe Ev ya da buralı söyleyişi ile Butilka Ev, ilginç bir yapı görmek isteyenler için biçilmiş kaftan. Binanın yapımında tuğla yerine tam 50 bin adet cam şişe kullanılmış. Minik bir balkonu olan ve farklı renkteki taşlar ve şişelerle yapılan bu iki katlı küçücük ev sanki masallardan fırlamış gibi.

Cuma Camii

azerbaycan-cami.jpg

Hükûmet binası ile Han Bağı Parkı arasında Cuma Camii, önemli bir kültür mirası olarak görülmeli. Bu camii Gence’nin en çok ziyaret edilen yerlerinden biri. Şah Abbas Camii adıyla da anılan bu yapı 17. Yüzyıldan bugüne yansıyan en seçkin mimari örnek. Kırmızı tuğladan yapılan Cuma Camii’nin içinde, köşelere bitişik idare odaları bulunuyor. Cami külliyesi içinde medrese, hamam ve bir de mezarlık yer alıyor. Caminin hemen yakınında, yine tuğladan örme Cevat Han Türbesi bir başka gezi durağı olabilir. Cuma Camii turistlerin en uğrak noktasıdır.

Hükümet Binası

Anıtsal eserler Gence’ye mimari bir kimlik katıyor. Gence’nin başkent olduğu dönemde, Azerbaycan’ın ilk meclis binası olma özelliğini de taşıyan Hükümet Binası, bunlardan biri olarak görülmeyi hak ediyor. Hükümet Binası’nın hemen yakınında “Han Bağı” parkı gezilebilir. Yalnız Azerbaycan’ın değil Kafkasların en eski parklarından biri olan bu alan tam 300 yaşındadır. Parkın içinde bir tiyatro, iki şadırvan bulunuyor.

Atatürk Caddesi

Gence’nin, en büyük caddelerinden birinin adı Atatürk. Bu cadde üzerindeki Tarih Müzesi, Hükümet Binası’nın karşısındaki Akademi Müzesi, Cumhuriyet Müzesi, Mir Celal Paşayev Müzesi, İ.Memmedov Türk Ev Müzesi gezilebilecek müzeler arasında bulunuyor.