Google+

Arama formu

BAHARIN CENNET KÖŞESİ ALAKIR

Bu yazı Gezimanya üyesi FERHAN BOZKAYA tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.
Antalya’nın en güzel manzarası Beydağları'nın gelinbaşı gibi tepelerinde, karlar yavaş yavaş erirken bahar da tüm renkleriyle kendini gösterdi bile. Fırtınalarla, kuvvetli yağışlarla geçen kışın ardından havaların birden ısınmasıyla doğa yeni bir bahara uyandı. Karlar zirvelerden buz gibi akıp inerken yemyeşil ormanlar bin bir çeşit çiçeklerle süslendi.

Antalya

Böylesine güzel bir bahar havasında Beydağları'nın heybetli gövdesinin ardında saklı Alakır Vadisi’nde yürümek için düşüyorum yollara. Antalya'dan Finike'ye uzanan 70 kilometrelik vadisinde bin bir çeşit güzelliği barındıran, HES’lere karşı dirençle çağlayan, bölgenin can suyu Alakır’a...

 

Antalya-1

Alakır Vadisi, flora-fauna çeşitliliğine ve yöre halkıyla onların oluşturduğu çok değerli kültürel zenginliklere hayat veriyor. Ayrıca eski Likya kentlerinin bıraktığı tarihi zenginlikle, yaylalarındaki Yörük kültürü ile içinde nadide sedir ormanlarını, eski su değirmenleri ve ahşap köprüler gibi birçok değeri içinde yaşatıyor.

Antalya bölgesine uygun ulaşım yollarından biri de havayolu. En uygun fiyatlı uçak biletlerini görmek için tıklayın

Antalya-2

Antalya şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en çok tavise edilenleri Riolavitas Spa & Resort, Club Çapa, Crystal Boutique Beach Resort, Tui Magic Life Masmavi, Fun & Sun Club Saphire, Q Spa Resort Premium Residence, Hoyran Wedre Köy Evleri, Rüya Villen Park Hotel. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Sever Pansiyon, Exporoyal Hotel, Ahsen Hotel. gibi otelleri tercih edebilir ya da en yüksek indirime sahip olanları mereak ediyorsanız İron Ambassador Hotel, The Sense Deluxe, İron Ambassador Beach tesislerini incelebilirsiniz. Bir de Tatilsepeti.com'un Antalya aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Beydağları'nın zirvelerinden akıp gelen nehrin Kumluca bölgesine uzanan barajında başlıyor yürüyüş. Kumluca’ya bağlı Karacaören köyünde yer alan baraj yöre halkı tarafından Karacaören Barajı olarak da anılıyor.

Antalya-3

Doğanın masmavi rengini almış Alakır Barajı ile sık ve upuzun çam ağaçları ortasındaki patikadan yavaş yavaş dağın eteğine doğru çıkıyorum. Ağaçların arasından süzülüp gittikçe serin bir esinti vuruyor nehirden ve karlı tepelerle çevirili yemyeşil bir vadiye varıyorum. Gelincik, papatya, kır çiçekleri derken baharın tüm güzelliklerinin yer aldığı bir tablonun içinde buluyorum kendimi. Kulaklarımda ise hafif bir rüzgar uğultusu, Alakır’ın sesi ve kuş cıvıltıları.

Antalya-4

Yapılaşmanın nerdeyse hiç olmadığı bölgede, ara ara nehir kenarında küçük taş evler yer alıyor. Sırtlarında orman, önlerinde harika nehir manzarası ve bahçelerinde tazecik sebzeler… Köylülerin bu mütevazı yaşamları, bizim apartmanlar arasında hayal ettiğimiz hayatın ta kendisi!

Antalya-5

15 kilometrelik etapta yol aldıkça, iç ferahlatan bir hava yorgunluğun yerine doyumsuz bir enerji bırakıyor. Sinir, stres, endişe hepsi doğanın meditasyonu ile yok olup gidiyor.

Üzerinde yapılması öngörülen ve bir kısmına da başlanan HES projeleri nedeniyle son yıllarda hüzünle akan Alakır’ın sularının borularla hapsedilecek olması, bölgeye can suyu olan bu cennet vadinin tükenme olasılığı ise yürüyüşün buruk bir tadı oluyor.


FERHAN BOZKAYA kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

FERHAN BOZKAYA

Türk Dili ve Edebiyatı okudu, fotoğrafçılığa ve yazıya ilgisi nedeniyle gazeteciliğe başladı. Üniversite yıllarında başlayan Türkiye gezileri sonraki yıllarda da devam etti. Nünberg seyahati ödülü ile ilk yurtdışı deneyimini yaşadı. AB projesi ile 5 ay Bulgaristan'da kalarak Balkanları gezdi. En çok etkilendiği ve mutlu olduğu seyahatleri ise...