Google+

Arama formu

Haçmaz (Khachmaz)

Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 AZN = 0.00
Priz Tipi Type C250V-2.5 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 2℃
Şub 1.9℃
Mar 5.3℃
Nis 11.8℃
May 16.9℃
Haz 21.9℃
Tem 24.9℃
Ağu 24.1℃
Eyl 20℃
Eki 13.8℃
Kas 8.6℃
Ara 4.5℃
Genel Bilgiler / Rehber

Khacmaz, Azerbaycan’da bulunan bir şehirdir. Khacmaz, Hazar Denizi’ne 10 kilometre uzaklıkta konumlanmaktadır. Başkent Bakü’den 170 kilometre uzaklıktadır. Şehrin sınırları Rusya’ya bağlı olan Özerk Dağıstan Federasyon bölgesine kadar uzanmaktadır.

Khacmaz ismi, Hun imparatorluğundan gelen bir kabile olan khachmataki kabilesinin isminden geldiği düşünülmektedir. Bu kabile zamanla bu bölgede yaşamıştır. Bu kabile ismi zamanla dönüşerek Khacmaz halini almıştır.
Khacmaz’ın temel ekonomik kaynağı tarımdır. Bununla birlikte turizm de önemli bir gelir kaynağı olma özelliğini taşır. Özellikle şehrin Nabran bölgesi, turistik anlamda oldukça çekici öğelerin yer aldığı bir bölgedir. Özellikle uygun yaz iklimiyle, Nabran pek çok turistin ilgi odağı haline gelmiş bir bölgedir.Khacmaz kenti kültürel anlamda oldukça zengin bir şehirdir. Kültürel zenginliğe sebep olabilecek çok sayıda anıt, müze, mimari yapı, cami bulunmaktadır. Bu yapıların birçoğu 15 ile 16 yüzyıllarda yapılmıştır.

İklim / Hava Durumu
Nasıl Gidilir?
Ne Zaman Gidilir?
Nerede Kalınır?
Yemek / Restoran / Ne Yenir Ne İçilir?
Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler
Önemli Yerler / Gezilecek Yerler
Ne Yapılır?
Gece Hayatı / Bar / Eğlence
Alışveriş / Ne Alınır?
Festival / Fuar
Dikkat Edilmesi Gerekenler / Önemli Bilgiler

Azerbaycan Vizesi

Azerbaycan Vizesi Nasıl Alınır? 

Azerbaycan’a giriş için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları umuma mahsus pasaport sahibiyse giriş için vize başvurusu yapmak zorundadırlar. Resmî ve hizmet türü pasaport sahipleri vizeden muaftır. Azerbaycan Schengen bölgesine dâhil değildir, ayrıca bir vize başvurusunda bulunmak gerekir.