Google+

Arama formu

Bakü

Hazar Denizi’nin incisi Bakü, Azerbaycan’ın başkenti ve aynı zamanda en...
Devamı oku
Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de alışveriş imkanları çok fazladır....
Devamı oku
Bakü, son yıllarda geçirdiği değişimlerle dünyanın farklı yerlerinden...
Devamı oku
Yeni yıl: 1 Ocak Kara Ocak: 20 Ocak Kadınlar Günü: 8 Mart Nevruz:...
Devamı oku
Acil yardım: 103 Yangın: 101 Polis: 102
Devamı oku
Hazar Denizi’nin kıyısına kurulan Bakü, Azerbaycan’ın hem başkenti hem...
Devamı oku
Bakü, Azerbaycan Cumhuriyeti’nin başkentidir. Ülkenin Hazar Denizi’ne...
Devamı oku
Hızla değişen ve gelişen yüzüyle binlerce turist çeken Bakü’de gezilecek...
Devamı oku
Azerbaycan’ın başkenti olan Bakü ülkenin doğu kesiminde bulunuyor....
Devamı oku
Bakü’nün para birimi Azerbaycan Manatıdır. 1 Azerbaycan Manatı 2.19 Türk...
Devamı oku
Bakü’de konuşulan resmi dil Azericedir. Türkçe ile ortak noktaları olan...
Devamı oku
Bakü (GMT +4) ile İstanbul (GMT +3) arasında 1 saatlik fark vardır....
Devamı oku
Başkent Bakü’de bir tane Türkiye Büyükelçiliği bulunmaktadır. T.C....
Devamı oku
Karasal iklimin etkisi altında bulunan Bakü’de kışlar çok soğuk ve...
Devamı oku
Bakü’ye uçakla ile gitmek isterseniz Haydar Aliyev Uluslararası...
Devamı oku
Bakü şehir içi ulaşımında otobüsler, metro, minibüsler ve taksileri...
Devamı oku
Azerbaycan Mutfağı dünyanın en lezzetli mutfaklarından bir tanesidir...
Devamı oku
Bakü pek çok tarihi ve doğal güzelliğinin yanı sıra gece hayatıyla da...
Devamı oku
oguz-news.net Azerilerle dilimiz ne kadar benziyorsa, mutfağımız da bir o...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 AZN = 0.00
Priz Tipi Type C250V-2.5 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 4.1℃
Şub 3.5℃
Mar 6.6℃
Nis 12.6℃
May 17.8℃
Haz 22.8℃
Tem 25.9℃
Ağu 25.6℃
Eyl 22℃
Eki 15.8℃
Kas 11℃
Ara 6.3℃
Kısa Kısa...
Nüfus:3.181.800 / Dil: Azerice / Para Birimi: Azeri Manatı/ İklim: Karasal İklim/ Ortalama Kaç Günde Gezilir:3-4 gün

Bakü Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bakü Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bakü, Azerbaycan Cumhuriyeti’nin başkentidir. Ülkenin Hazar Denizi’ne olan kıyısında bulunan şehir Kafkas bölgesinin en büyük şehridir. Bölge içinde önemli kültür ve ticaret merkezi sayılan Bakü, sanayi alanında da önemli bir merkezdir. Bulunduğu konum itibariyle de liman kenti olarak oldukça önemli bir merkezdir. Bakü Limanı Hazar Denizi’nde bulunan en önemli limandır.

Bakü’de kültürel aktiviteler oldukça önemlidir. Bu tarz etkinlikler için şehirde çok sayıda kütüphane, sinema, tiyatro, sergi salonu gibi mekanlar bulunmaktadır. Özellikle 2000’li yıllardan itibaren şehir hızla gelişmeye başlamıştır. Gelişen ekonominin bir getirisi olarak inşa edilen yeni binalar, restoranlar, oluşan mahalle ve sokaklar şehrin genişlemesini de sağlamıştır. Oldukça hareketli bir gece hayatına da sahip olan Bakü gezginlerin gözde şehirlerinden bir tanesidir. Yaklaşık 4 milyona ulaşan şehir nüfusunun büyük çoğunluğunu yerli halk oluşturmaktadır. Azerbaycan nüfusunun üçte biri ise Bakü’de yaşamaktadır. Azerbaycan’ın sanayi merkezi olan Bakü’de çok sayıda büyük kurumun merkezleri bulunmaktadır. Bakü Uluslararası Deniz Ticaret Limanı, yılda iki milyon tonu bulan yük taşımacılığına ev sahipliği yapmaktadır.
 

Tanıtım Videosu:

Bakü’de Gezilecek Yerler

Hızla değişen ve gelişen yüzüyle binlerce turist çeken Bakü’de gezilecek çok fazla yer var. Yerli halk tarafından İçeri Şeher olarak anılan ve şehrin ilk yerleşim yerlerinden olan bölgede sizleri Bakü’nün tarihi yapılar karşılıyor. Zamanla büyüyen ve gelişen şehir merkezinde ise çeşitli kültürel ve sanatsal yerler bulabilirsiniz.

Şirvanşahlar Sarayı

Şirvanşahlar Sarayı

Bakü’nün İçeri Şeher olarak anılan eski yerleşim bölgesinde bulunan saray 15. yüzyılda yapılmıştır. Bu yüzyılda şehirde hakimiyet kuran Şirvanşah Devletinin şahı İbrahim Halillullah döneminde inşa edilmiştir. Bu saray yakın doğunun en ihtişamlı yapılarından biri olarak kabul edilir. Şirvanşah Devleti’ne başkentlik yaptığı sırada devletin görkemini yansıtması için inşa edilmiş.

Şirvanşahlar Sarayı’nın içinde 52 adet oda bulunmakta. Mimari özellikleriyle de dikkat çeken sarayın surları içinde görkemli bir cami ve şahın ailesi için ayrılmış bir türbe bulunuyor. Bunların yanı sıra yine şah ve ailesinin kullanımı için yapılmış bir de saray hamamı mevcut. Sarayın dikkat çeken bir başka unsuru ise yeraltı su deposu. 34 basamakla inilen su deposu o dönemde sarayın bütün su ihtiyacını karşılar nitelikteydi.

Şirvanşahlar Sarayı iki kattan oluşuyor. Sarayı üst katı şah ve ailesinin özel kullanımına ayrılmışken alt kat devlet işlerinin yürütüldüğü misafirlerin ağırlandığı yer olarak kullanılıyordu. Sarayın içinde şahın çocuklarının eğitim alabilmesi için yaptırılmış Keykubad Mescidi ve Şah Mescidi adlı bölümler de bulunuyor. Sarayda “büyük kapı” olarak bilinen Murad Darvazası isimli bölüm ise Osmanlılar döneminde yapılmış. Padişah III. Murat tarafından sonradan eklenen bu bölüm de sarayın görülmesi gereken yerlerinden bir tanesi.

Şirvanşalar Sarayı 1964 yılından itibaren müze olarak hizmet vermeye başlamıştır. Haftanın her günü açık olan sarayın çalışma saatleri 10.00-18.00 arasındadır. Şirvanşahlar Sarayı’na ulaşım da oldukça kolaydır. Şehrin iç kısmında kalan saraya merkezden yürüyerek kolayca ulaşabilirsiniz.

Bakü ehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Emerald palace, Psychological comfort, 156 Dilarə Əliyeva Küçəsi Guest House güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Amazing apartment by Caspian Housing in city center, CASPIAN VILLA NEAR BEACH, BEST VIEW APARTMENT WITH TERRACE. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Home for holidays, Sapphire Bayil, Home Suites Baku gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Yasamal Hostel, Shaan E Punjab Hostel, JH Hostel tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Bakü aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Haydar Aliyev Kültür Merkezi


Haydar Aliyev Kültür Merkezi

Iraklı ve İngiliz ünlü mimar Zaha Hadid tarafından tasarlanan Haydar Aliyev Kültür Merkezi, Bakü’ye gelenlerin mutlaka görmesi gereken bir lokasyondur. 57.000 metrekarelik alana inşa edilmiş olan Kültür Merkezi; kavisli stili olan değişik mimarisi ile gelen turistlerin oldukça fazla dikkatini çekmektedir. 2013 senesinde hizmete açılan Kültür Merkezi, zamanla modern Bakü’nün simgesi haline gelmiştir. Merkezde Haydar Aliyev’in mirasının araştırılması ve tanıtımı üzerine çalışmalar yapılmaktadır. Aynı zamanda Azerbaycan tarihi ve kültürünün tanıtımı görevini de üstlenen Haydar Aliyev Kültür Merkezi, dünya kültür mirasının tanıtımı ve Azerbaycan’daki çeşitli medeniyetlerin başarılarının tanıtımını da üstlenmiştir. Bunun yanında bilim, eğitim, sağlık, spor, kültür ve ekonominin gelişimi için de bu merkezde çeşitli projeler uygulanmaktadır ve bu merkez uluslararası konferanslara, forumlara, konserlere ve çeşitli sergilere de ev sahipliği yapmaktadır. Bahçesine kurulan çeşitli enstalasyonlar da zaman zaman sizi şaşırtabilir, bunlardan en ünlüsü Bakü’ye gelen herkesin bir fotoğraf çektirmeden dönmediği I love Baku’dür.

Haydar Aliyev Kültür Merkezi’ne gelen herkesin uğradığı bir de müzesi bulunur. Merkezin dıştan tasarımı ne kadar güzelse içi de o kadar güzeldir ve bu müze de bu tasarımda önemli rol oynayan alanlardan biridir. Merkezin geri kalanıyla uyum içinde olan Haydar Aliyev Müzesi’nde Azerbaycan’ın tarihini öğrenebilir, Haydar Aliyev’in yaşamının ve çalışmalarının farklı aşamalarını inceleme şansına sahip olabilirsiniz. Haydar Aliyev’in mirasını incelemek, tanıtmak ve korumak amacı ile yapılan bu 3 katlı müzeyi Bakü seyahatinizde mutlaka ziyaret etmelisiniz. Nariman Narimanov metro istasyonundan yürüyerek 10 dakika uzaklıkta olan Haydar Aliyev Kültür Merkezi’ni salı gününden cuma gününe kadar 11.00 – 19.00 arası, cumartesi ve pazar günleri 11.00 – 18.00 arası ziyaret edebilirsiniz. Müze pazartesi günleri kapalıdır.

Letif Kerimov Halı Müzesi/ Azerbaycan Halı Müzesi

Letif Kerimov Halı Müzesi/ Azerbaycan Halı Müzesi

Azerbaycan’ın dünya çapında ün kazandığı konulardan bir tanesi de halıcılık ve dokumacılıktır. Ülke halıları dünyanın dört bir yanında bilinir. Azerbaycan’ın bu meşhur sanatının anısına başkent Bakü’de bir halı müzesi bulunmakta. Şehrin merkezinde bulunan bu müze Bakü’nün en önemli müzelerinden bir tanesidir. Deniz kenarına oldukça yakın Mikayıl Hüsenyov Caddesi üzerinde bulunan müzeye isterseniz yürüyerek isterseniz toplu taşıma kullanarak kolayca ulaşabilirsiniz.

Azerbaycan’ın ünlü halıcısı ve ressamı Letif Kerimov’un öncülüğünde inşasına başlanan müze, 1967 yılında hizmete açılmıştır. Müzeye, yaptığı katkılar dolayısıyla ünlü sanatçının adı verilmiştir. Letif Kerimov Halı Müzesi dünyanın ilk ve en büyük halı müzesi olma özelliğini taşıyor. Müze binasının çatısı da adına yakışır şekilde rulo yapılmış bir halı biçimdedir.

Müzenin içerisinde 6000’in üzerinde halı bulunmakta. Çeşitli tarihi dönemlerden kalma halıların bulunduğu müze ziyaretçilerine oldukça değerli bir koleksiyon sunuyor. Müzedeki halıların bir kısmı 14. yüzyıldan 20.yüzyıla kadar olan süreçte dokunmuş Karabağ Halıları, Kasımuşağı Halıları gibi halılardır. Müzede bulunan halılar birbirlerinden farklı yöntemlerle dokunmuş olanlardan seçilmiştir. Her halı kendine özgü bir dokuma yöntemine ve özel desenlere sahiptir.

Letif Kerimov Halı Müzesi’nde sergilenen halılar kronolojik sırayla ve dokundukları bölgelere göre sınıflandırılmıştır. Bakü’yü ziyarete gelen turistler tarafından oldukça ilgi gösterilen müzeyi mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Pazartesi günleri kapalı olan müzeyi haftanın diğer günleri ziyaret edebilirsiniz. Hafta içi 10.00-18.00, hafta sonu 10.00-20.00 saatleri arasında açıktır. Müze giriş ücreti; yetişkinler için 7 Azeri Manatı, çocuklar ve öğrenciler için 3 Azeri Manatı’dır.

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Bakü Nerededir?

Azerbaycan’ın başkenti olan Bakü ülkenin doğu kesiminde bulunuyor. Ülkenin en doğusunda bulunan Bakü, Hazar Denizi’nin kıyısındadır. Bakü’nün önemli bir liman şehri olmasında bu durum oldukça etkilidir. Kafkasların Paris’i olarak ünlenmiş Bakü, Azerbaycan’ın en büyük şehridir.

Bakü’ye Ne Zaman Gidilir?

city-2147190_960_720.jpg

Karasal iklimin etkisi altında bulunan Bakü’de kışlar çok soğuk ve kar yağışlı, yazlar ise sıcak geçmektedir. Rüzgarlar şehri anlamına gelen Bakü adına yaraşır şekilde dört mevsim rüzgarlıdır. Yaz rüzgarları oldukça sıcak eser ve şehrin sıcaklığını kırk dereceye kadar taşıyabilir. Bakü’yü ziyaret etmek için en uygun zamanlar bahar mevsiminin yaşandığı Nisan, Mayıs ayları ve sonbaharda Eylül, Ekim aylarıdır.

Bakü’ye Nasıl Gidilir?

img_2609w.jpg

Bakü’ye uçakla ile gitmek isterseniz Haydar Aliyev Uluslararası Havalimanı’nı kullanacaksınız. Dilerseniz Türk hava şirketlerinden birini dilerseniz de Azerbaycan’ın ulusal havayolu şirketi olan Azal’ı kullanabilirsiniz. İstanbul- Bakü arası uçakla 2 saat 45 dakika sürerken İstanbul- Ankara 2 saat sürmektedir.

Havalimanından şehir merkezine gitmek içinse taksi ya da havalimanı servislerini kullanabilirsiniz. Taksiler havalimanından şehir merkezi yaklaşık 20 Azeri Manatı tutmakta fakat taksiye binmeden önce mutlaka fiyat pazarlığı yapın. Havalimanından şehir merkezine giden servisler ise 06.00-22.00 saatleri arasında her yarım saatte bir sefer düzenliyor. 22.00’dan sonra ise sefer sıklığı bir saate düşüyor. Bu servisler için satılan bilet ise 1.30 Azeri Manatı.

Bakü’ye tren ile gitmek isterseniz Türkiye üzerinden bir tren seferi olmadığını söyleyelim. Fakat Rusya ve Ukrayna’dan gece trenleri var. Moskova’dan düzenli olarak tren seferi yapılıyor. Hafta bir kez de pazar günleri St. Petersburg’dan tren bulabilirsiniz.

Bakü’ye otobüs ile gitmek isterseniz de İran, Türkiye ve Tiflis üzerinden giden uluslararası otobüsü tercih edebilirsiniz. Bu otobüste bilet fiyatı yolda geçireceğiniz saate göre hesaplanıyor. Bir saatlik yol için 1 Azeri Manatı ödemelisiniz.

Bakü’ye dilerseniz feribot ile de ulaşabilirsiniz. Rusya, Kazakistan ve Türkmenistan arasında yapılan feribot seferleriyle Bakü’ye gidebilirsiniz.

Bakü’de Nerede Kalınır?

Hazar Denizi’nin kıyısına kurulan BaküAzerbaycan’ın hem başkenti hem de en popüler şehridir. Osmanlı İmparatorluğu, İran ve Rusya’nın egemenliğinde kalmış, Hazarların da bir dönem yaşadığı bu topraklar günümüzde bağımsız bir devlet olan Azerbaycan’ın dışarıya açılan kapısıdır. Özellikle Eurovision şarkı yarışmasının Bakü’deki Kristal Saray’da yapılmasıyla birlikte daha da popülerleşmiş ve bu vesileyle turistler için keşfedilmeye değer bir şehir olmuştur.


Bakü’de Nerede Kalınır?
 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Bakü otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.  

Booking.com

Bakü pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli HotelsCombined.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Bakü Otel Önerileri hotelscombined-logo

Sehir Merkezine En Yakın Bakü Otelleri
En Uygun Fiyatlı Bakü Otelleri
Sizin İçin Seçtiğimiz Bakü Otelleri
Bakü Ev Kiralama

Bakü Otelleri

Hazar Denizi’nin incisi Bakü, Azerbaycan’ın başkenti ve aynı zamanda en popüler şehridir. Yıllar içerisinde Osmanlı İmparatorluğu, İran ve Rusya gibi büyük devletlerin hâkimiyetine girmiştir. Bu sebeple farklı kültürlerin izleri şehirde kendini belli eder. 21. yüzyılla birlikte Bakü kendini ön plana çıkarmaya ve daha çok turist çekmeye başlamıştır.


Bakü Otelleri
 

Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Bakü otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Bakü İçi Ulaşım

0c581ee6-93c0-4e3a-92e3-4669c2259f0a.jpg

Bakü şehir içi ulaşımında otobüsler, metro, minibüsler ve taksileri kullanabilirsiniz. Fakat taksiler için küçük bir hatırlatma yapalım, taksilerde taksimetre bulunmuyor. Bu yüzden taksiye binmeden önce mutlaka pazarlık yapın. Şehirde yeni yeni trafiğe çıkmaya başlamış mor renkli taksilerde taksimetre olma şansı var.

Bakü’de otobüs ve minibüs durakları şehrin her sokağında bulunuyor. Oldukça geniş bir güzergahları var. Her otobüsün önünde geçtiği durakların olduğu tabelaları görebilirsiniz. Bakü, otobüs ve minibüslerde kartlı sistem kullanmıyor. Yani biletinizi araca binince içerideki görevliden alıyorsunuz. Tek kişilik bilet ücreti ise yaklaşık 0.20 Azeri Manatı’dır.

Metro Bakü’deki bir diğer toplu ulaşım aracı ve en ucuz olanı. Fazla karmaşık bir metro sistemi yok Bakü’de. Yeşil ve kırmız olmak üzere iki metro hattı var. Metro hatlarının güzergahlarını ve durak isimlerini metro duraklarında bulabilirsiniz. Bakülüler tarafından da en çok tercih edilen metroyu kullanabilmek için “Metropolitien” adı verilen biletlerden almalısınız. Bu biletlerin fiyatı 2 Azeri Manatıdır.

Toplu taşımanın haricinde şehirde yürüyerek de rahatlıkla gezebilirsiniz. Şehrin gezilecek yerleri birbirlerinden çok uzakta olmadığı için Bakü’yü yaya olarak keşfedebilirsiniz.

Bakü Mutfağı

Azeri-Pilavi.jpg

Azerbaycan Mutfağı dünyanın en lezzetli mutfaklarından bir tanesidir. Oldukça zengin yemeklere sahip Azerbaycan Mutfağı’nın en güzel örneklerini Bakü’de bulabilirsiniz.

Azeri Plovu: Bizim bildiğimiz pilav gibi olsa da içerisine konulan malzemeler açısından farklıdır. Azeri Pilavı tavuk eti ve kuzu etinin kızartılıp pirincin içine katılmasıyla yapılır. Son olarak da kuru kayısı, kestane ve kuru üzüm katılır. Azerilerin özellikle özel günlerde pişirdikleri bu yemeği Bakü’de denemelisiniz.

Duşbara: Bakü mutfağına özgü olan bu yemek bir çeşit börektir. İçerisine kıymalı karışım konulan duşbara yuvarlak form verilerek pişirilir.

Mersin Balığı: Hazar Denizi’ne özgü bir balık olan Mersin Balığı, Bakü mutfağında önemli bir yere sahiptir. Hazar Denizi’ne komşu olan Bakü’de Mersin Balığının en lezzetli halini bulabilirsiniz. Genellikle şişte çeşitli sebzelerle pişirilen bu yemeği denemenizi öneririz.

Bakü Baklavası: Azeri Baklavası olarak da bilinen Bakü Baklavasını deneyenler tadını unutamıyor. Bizdeki baklava gibi her kat için tek tek açılan yufkalar geniş bir tepsiye diziliyor ve aralarına ceviz ya da badem serpiliyor. Bakü baklavasını farklı kılan ise içerisinde kullanılan safran.

Bunların haricinde zengin bir mutfağı olan Bakü’de tike kebabını ve yaprak dolmalarını da deneyebilirsiniz.

Bakü’de Gece Hayatı

baku-at-night.jpg

Bakü pek çok tarihi ve doğal güzelliğinin yanı sıra gece hayatıyla da ziyaretçilerini memnun ediyor. Renkli ve eğlenceli bir gece hayatına sahip olan Bakü’de eğlenmek için çeşitli mekanlar bulabilirsiniz.

Eğlence hayatının yaşandığı mekanların büyük çoğunluğu “Fıskiye Meydanı” denilen bölgede toplanmıştır. Bakü’nün gece hayatına renk verenler genellikle öğrenciler ve şehri ziyarete gelen turistlerdir. Eğlence mekanları açısından oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir. Bakü, her ne kadar pahalı bir şehir olsa da her bütçeye uygun eğlence mekanı bulabilmek mümkün.

Bakü’deki eğlence mekanlarının büyük çoğunluğunu publar oluşturmaktadır. Bu pubları genellikle şehri ziyarete gelen turistler tercih etmektedir. İçkinizi içip arkadaşlarınızla sohbet edebilirsiniz. Bunun yanında bu mekanların içerisinde bilardo, langırt gibi masa oyunları da bulunuyor. Bu sayede akşamınıza ayrı bir renk katmanız mümkün. Şehirde uzun süredir yaşayan pek çok insan bazı akşamlar maç seyretmek için bile gelebiliyor bu mekanlara. Publarda arkadaşlarınızla keyifli vakit geçirip sohbet edebileceğiniz gibi kendinizi müziğe bırakarak dans ederek de Bakü eğlence hayatının tadını çıkarabilirsiniz.

Son zamanlarda oldukça popüler olan pubların pek çoğu günün belli saatlerinde indirimler de yapmakta (happy hours). Büyük çoğunluğu Targovi çevresinde bulunan publarda bir şişe biranın fiyatı ortalama olarak 4 Azeri Manatı’dır.

Pubların haricinde şehirde çeşitli gece kulüpleri bulunmaktadır. Genellikle şehrin yerlileri tarafından tercih edilen bu mekanlarda sabit bir fiyattan bahsetmek pek mümkün değil. Genellikle içeri girebilmek için giriş ücreti ödemeniz gerekiyor. 5-10 Azeri Manatı arasında değişen bu giriş ücretine bir şişe bira dahildir. Bu mekanlarda hesap öderken dikkatli olmanızı tavsiye ederiz. Sabit olmayan fiyat aralıkları dolayısıyla normalin çok üstünde hesaplarla karşılaşabilirsiniz.

Bakü’de, eğlence hayatında lüksü seven ziyaretçiler için de çok sayıda mekan bulmak mümkün. Bu mekanlar oldukça yüksek fiyatlı olduğunu hatırlatalım. Bu lüks eğlence mekanlarına girebilmek için kontrolden geçmeniz gerekiyor. Kapıdaki görevliler ziyaretçileri içeri almadan önce mekana uygun kıyafet giyip giymediğinize bakıyorlar. Bu mekanların bir kısmı giriş ücreti de istemektedir. Bakü seyahatiniz sırasında lüks eğlence mekanlarından birini ziyaret etmek isterseniz o mekanın düzenli müşterisi olan ya da mekanı bilen biriyle gitmenizi tavsiye ederiz. Böylece mekana girerken yaşayacağınız sorunları önlemiş olursunuz.

Bakü’nün her ne kadar renkli ve eğleceli bir gece hayatı olsa da bunun çok uzun sürmediğini söyleyebiliriz. Eğlence mekanlarının büyük çoğunluğu hafta sonu 2-3, hafta içiyse 1 gibi kapanıyor. Şehirde sabaha kadar açık olan mekan bulmak elbette mümkün ama bu mekanların sayılarının çok çok az olduğunu hatırlatalım.

Eğer şehir merkezindeki eğlence mekanlarını tercih etmek istemezseniz kaldığınız otelin barını da tercih edebilirsiniz. Bakü’de bulunan oteller şehrin kalabalık gece hayatına karışmadan da eğlenmenizi sağlayan barlara sahiptir. Şehirde bulunan binaların hava kararınca rengarenk bir görünüme kavuşmaları ve sokakları ışıldatmasıyla başlayan Bakü gece hayatına katılma seyahatinizi keyifli hale getirecektir.

Bakü Festivalleri

14740-800x450.jpg

Bakü, son yıllarda geçirdiği değişimlerle dünyanın farklı yerlerinden ziyaretçi çekmeyi başarıyor. Bu durumda şehirde düzenlenen çok sayıda festivalin de etkili olduğunu söyleyebiliriz.

Bakü Uluslararası Caz Festivali: Bakülü ünlü saksafoncu Rain Sultanov önderliğinde başlayan caz festivaline her yıl çok sayıda ülkeden yetenekli caz sanatçıları katılıyor. Haziran ayında gerçekleşen festivale katılmanızı öneririz.

Bakü Uluslararası Turist Film Festivali: Son dönemlerde yapılmaya başlanan bu festival hiçbir ekonomik kaygı içermiyor. Festivale katılan filmlerin tanıtımlarının yapılmasının yanı sıra sinema sektörüne yeni adım atmış kişilerle profesyonel sinemacıları bir araya getiriyor. Bakü Uluslararası Turist Film Festivali kasım ayında gerçekleştiriliyor.

Bakü Nevruz Kutlamaları: Orta Asya’dan gelen bir gelenek olarak her yıl baharın gelişi Bakü’de coşkuyla karşılanıyor. 21 Mart tarihinde gerçekleştirilen nevruz kutlamaları için hazırlıklar bir ay önceden başlıyor. Nevruz kutlamaları sırasında Bakü’nün dört bir yanı rengarenk ve kıpır kıpır oluyor.

Bakü’de Alışveriş

seyahat_18.jpg

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de alışveriş imkanları çok fazladır. Başkent olmasına yaraşır şekilde çok sayıda alışveriş merkezi barındıran Bakü’nün bazı caddeleri adeta Paris gibidir. Dünyaca ünlü lüks markaların olduğu mağazaları Bakü’de bulabilirsiniz.

Bakü’de alışveriş merkezine gitmek isterseniz seçeneğiniz çok fazla. TSUM Alışveriş merkezi Bakü’nün eski alışveriş merkezlerinden bir tanesi ve hala oldukça gözde. Şehirde bulunan mağazaların büyük çoğunluğu Fıskiye Meydanı ve Nizami Caddesi’nde toplanmıştır. Sadece yayaların kullanımına açık olan Nizami Caddesinde gönül rahatlığıyla gezebilirsiniz. Bakü’nün İçeri Şeher denilen bölümünde çok sayıda hediyelik eşya satan dükkanlar bulabilirsiniz. Dilerseniz buralardan Bakü hatırası olacak eşyalar satın alabilirsiniz.

Bakü halı ve kilimleri ile meşhur olan bir şehir. Eğer bütçeniz elverişli ise Bakü kilimlerinden alabilirsiniz. Bakü’de bulunan ve Guinness Dünya Rekorlar Kitabına girmeyi başarmış minyatür kitaplar yapıp satan bir dükkan bulunuyor. Dilerseniz buradan da minyatür boyutlarda kitaplar satın alabilirsiniz.

Bakü Saat Farkı

Bakü (GMT +4) ile İstanbul (GMT +3) arasında 1 saatlik fark vardır. Türkiye saati, Bakü’den 1 saat geridir.

Bakü Para Birimi

Bakü’nün para birimi Azerbaycan Manatıdır. 1 Azerbaycan Manatı 2.19 Türk Lirası’dır.

Bakü Resmi Dili

Bakü’de konuşulan resmi dil Azericedir. Türkçe ile ortak noktaları olan Azericenin büyük çoğunluğunu anlayabilirsiniz. Yine de her kelime ve yapının aynı olmadığını hatırlatalım, karışıklıklara mahal vermemek adına dikkatli olmak önemli.

Bakü Türkiye Dış Temsilcilikleri

Başkent Bakü’de bir tane Türkiye Büyükelçiliği bulunmaktadır.

T.C. BAKÜ BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: Samed Vurgun küçesi 134 Baku

Telefon: +994 12 444 73 20

E-posta adresi: embassy.baku@mfa.gov.tr

Çalışma saatleri: Pazartesi- Cuma: 09.00-13.00- 14.30-18.30

Bakü Resmi Tatiller

Yeni yıl: 1 Ocak

Kara Ocak: 20 Ocak

Kadınlar Günü: 8 Mart

Nevruz: 20-24 Mart arası

Zafer Günü: 9 Mayıs

Cumhuriyet Bayramı: 28 Mayıs

Milli Kurtuluş Günü: 15 Haziran

Silahlı Kuvvetler Günü: 26 Haziran

Dayanışma Günü: 31 Aralık

Ramazan Bayramı

Kurban Bayramı

*Yukarıdaki tarihler 2017 yılına aittir. Tarihler yıla göre değişmektedir.

Bakü İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 103

Yangın: 101

Polis: 102

Azerbaycan Vizesi

Azerbaycan Vizesi Nasıl Alınır? 

Azerbaycan’a giriş için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları umuma mahsus pasaport sahibiyse giriş için vize başvurusu yapmak zorundadırlar. Resmî ve hizmet türü pasaport sahipleri vizeden muaftır. Azerbaycan Schengen bölgesine dâhil değildir, ayrıca bir vize başvurusunda bulunmak gerekir.