Google+

Bakü

Bakü - : - / -
12℃
1 AZN=2.28 TRY
Type C250V2.5 A
 • Ocaweather-icon4.1℃
 • Şubweather-icon3.5℃
 • Marweather-icon6.6℃
 • Nisweather-icon12.6℃
 • Mayweather-icon17.8℃
 • Hazweather-icon22.8℃
 • Temweather-icon25.9℃
 • Ağuweather-icon25.6℃
 • Eylweather-icon22℃
 • Ekiweather-icon15.8℃
 • Kasweather-icon11℃
 • Araweather-icon6.3℃
Nüfus:3.181.800 / Dil: Azerice / Para Birimi: Azeri Manatı/ İklim: Karasal İklim/ Ortalama Kaç Günde Gezilir:3-4 gün

Bakü, Azerbaycan Cumhuriyeti’nin başkentidir. Ülkenin Hazar Denizi’ne olan kıyısında bulunan şehir Kafkas bölgesinin en büyük şehridir. Bölge içinde önemli kültür ve ticaret merkezi sayılan Bakü, sanayi alanında da önemli bir merkezdir. Bulunduğu konum itibariyle de liman kenti olarak oldukça önemli bir merkezdir. Bakü Limanı Hazar Denizi’nde bulunan en önemli limandır.

Bakü’de kültürel aktiviteler oldukça önemlidir. Bu tarz etkinlikler için şehirde çok sayıda kütüphane, sinema, tiyatro, sergi salonu gibi mekanlar bulunmaktadır. Özellikle 2000’li yıllardan itibaren şehir hızla gelişmeye başlamıştır. Gelişen ekonominin bir getirisi olarak inşa edilen yeni binalar, restoranlar, oluşan mahalle ve sokaklar şehrin genişlemesini de sağlamıştır. Oldukça hareketli bir gece hayatına da sahip olan Bakü gezginlerin gözde şehirlerinden bir tanesidir. Yaklaşık 4 milyona ulaşan şehir nüfusunun büyük çoğunluğunu yerli halk oluşturmaktadır. Azerbaycan nüfusunun üçte biri ise Bakü’de yaşamaktadır. Azerbaycan’ın sanayi merkezi olan Bakü’de çok sayıda büyük kurumun merkezleri bulunmaktadır. Bakü Uluslararası Deniz Ticaret Limanı, yılda iki milyon tonu bulan yük taşımacılığına ev sahipliği yapmaktadır.

Bakü, ticari faaliyetlerin yanı sıra son yıllarda kültürel faaliyetler için de sıklıkla tercih edilen bir mekan haline gelmiştir. 2012 yılında 57. Eurovision şarkı yarışmasının Bakü’de gerçekleştirilmesi şehrin dünyaya tanıtımı açısından oldukça etkili olmuştur. Dünyanın dört bir yanından misafir ağırlayan Bakü, ziyaret edenleri kendisine hayran bırakmayı başarmıştır. 2015 Avrupa Oyunları’na da ev sahipliği yapan Bakü, 2016 yılında Avrupa Grand Prix olarak bilinen Formula 1 müsabakalarına da ev sahipliği yapmıştır. Tüm bu kültürel faaliyetlerle ve ticaretteki konumu dolayısıyla şehri her yıl binlerce kişi ziyaret etmektedir.

Çok eski dönemlerden beri yerleşim yeri olarak tercih edilen Bakü’nün tarihi milattan önceki devirlere kadar uzanır. Merdekan, Binegedi, Emircani Zığ gölü etrafı gibi çeşitli bölgelerden çıkarılan arkeolojik kalıntıların M.Ö 1. yüxyılına ait oldukları tespit edilmiştir. 8. yüzyılda Şirvanşah Devleti’nin idaresi altında bulunan Bakü sık sık Hazarların da saldırısına uğramıştır. Şirvanşahların şehre en büyük katkıları geride bıraktıkları yapılar olmuştur. Ramana Kulesi, Nardaran Kulesi, Mardakan Kulesi gibi yapılar Şirvanşahlar döneminde inşa edilmiştir.

İlerleyen yüzyıllarda da pek çok devletin sahip olmak istediği Bakü 16. yüzyılda Akkoyunlu ve Karakoyunlu Devletleri’nin yönetiminde kalmıştır. Akkoyunlu Devleti’nin yıkılmasıyla Safevi yönetimine girmiş oldu.

Önemli ticaret yolları üstünde bulunması, Hazar Denizi’ne olan kıyısı, sahip olduğu doğal zenginlikleri sebebiyle pek çok devletin ilgisini çeken Bakü 16. yüzyılın sonlarında Osmanlı Devleti tarafından ele geçirilmiştir. Fakat bu durum çok uzun sürmemiş ve Bakü 17. yüzyılın ilk yıllarında yeniden İran yönetimine katılmıştır. 18. yüzyıla gelindiğinde ise Rusya’nın ilgisini çeken Bakü, sık sık Rus işgaline maruz kalmıştır ve 19. yüzyılda Rusya’nın yönetimi altına girmiştir.

Bakü, Birinci Dünya Savaşı sırasında çeşitli karışıklıklarla karşılaşmıştır. Ekim Devrimi’nden sonra Rusya’nın zayıflamasının ardından Bolşevik bir komutanın kontrolünde bulunan Bakü Komününün yönetiminde kalmıştır.

Tüm bunların ardından Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti kurulmuş ve Bakü başkent yapılmıştır. Fakat bu durum da çok uzun sürmemiştir. 1920’de Kızıl Ordu tarafından işgal edilen Bakü, Azerbaycan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’nin başkenti olmuştur. Bakü bu dönemlerde oldukça büyük Rus etkisi altında kalmıştır. Yönetim, eğitim, şehir planlaması, inşa edilen yapılar gibi pek çok alanda Rus etkisi görülmektedir.

Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından 1991 yılında Azerbaycan’ın bağımsızlığını ilan etmesiyle hızlı bir değişim sürecine girmiştir. Sovyet döneminden kalan binalar yıkılmış yerine yenileri inşa edilmiştir. Şehrin genel görünümünde değişikliğe gidilerek yeni yaşam alanları oluşturulmuş, yeni kurulan mahallelerle şehir hızla genişlemeye başlamıştır. Bu değişim sürecini hiç bırakmayan Bakü şu anda sahip olduğu modern yapıları, çeşitli kültürel aktiviteleri, yepyeni çehresiyle ziyaretçilerini oldukça memnun eder.

Tarihi boyunca çeşitli devletlerin ve kültürlerin etkisi altında kalan şehrin ismi ise Farsçadan gelmektedir. Farsça Bâd-kube kelimesinden türetilen Bakü, rüzgarların şehri anlamına gelmektedir. Şehrin iklimi düşünüldüğünde oldukça anlamlı bir isme sahip Bakü. Şiddetli kışlara ve kar fırtınalarına, oldukça güçlü rüzgarlara sahip olan Bakü tam bir rüzgar şehridir.

Bakü ekonomisinin büyük bir kısmını petrol oluşturuyor. Şehirdeki petrol 8. yüzyıldan beri ekonomik değere sahip. Bu dönemlerde yüksek teknolojili olmasa da elle yapılan kuyulardan çıkartılan petrol şehrin önemli geçim kaynaklarından biriydi. 19. yüzyılda bu kaynaklar dolayısıyla sömürüyle tanışan Bakü, 20. yüzyılın başına gelindiğinde dünyanın en büyük petrol bölgelerinden biri olmuştu. İkinci Dünya Savaşı sırasında paylaşılamaz hale gelen Bakü petrol kuyuları dünyanın petrol ihtiyacının neredeyse yarısını karşılıyordu. Günümüzde 1768 kilometre uzunluğundaki Bakü-Tiflis-Ceylan boru hattıyla petrol ihracatına devam eden Bakü, Azerbaycan ekonomisine büyük katkı sağlamaktadır.

Bakü, petrolün yanı sıra menkul kıymetler borsası ve liman ticaretiyle de ülke ekonomisini desteklemektedir. Son yıllarda gerçekleşen kültürel etkinliklere ev sahipliği yapması da şehrin turizm geliri açısından oldukça önemlidir.

Bakü mimarisi tam anlamıyla eskiyle yeninin bir araya gelişine örnek. Eski şehir (İçeri Şeher) merkezinde bulunan tarihi binalarla yeni inşa edilen ve şehrin modern yüzünü gösteren yeni nesil binalar iç içe geçmiş durumda. Şehrin en etkileyici ve gösterişli binaları 20. yüzyılın başında inşa edilen binalar olarak gösteriliyor. Pek çok kişi tarafından “Kafkasların Paris’i” olarak anılmasında bu büyüleyici mimari yapıların etkisi olduğunu söyleyebiliriz.

2000 yılının kasım ayında yaşanan bir depremden sonra pek çok yapıda hasar meydana gelmiştir. Bunun ardından Bakü’nün eski şehir merkezi 2003 yılında UNESCO tarafından “Tehlikede Olan Dünya Mirası” listesine alınmıştır. Üniversiteleri, müzeleri, tiyatroları, kültürel etkinlikler için inşa edilmiş yapıları, eşsiz tarihi binalarıyla Bakü seyahatiniz oldukça keyifli geçecektir.

Tanıtıcı Video:

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışı seyahatinizde yaşayabileceğiniz aksaklıklara karşı yurtdışı seyahat sigortası yapmanız tavsiye edilir. Pek çok ülkenin vize işlemleri sırasında talep ettiği seyahat sigortasını online olarak dakikalar içerisinde, 6 Euro’dan başlayan fiyatlarla Axa Sigorta’dan alabilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Hızla değişen ve gelişen yüzüyle binlerce turist çeken Bakü’de gezilecek çok fazla yer var. Yerli halk tarafından İçeri Şeher olarak anılan ve şehrin ilk yerleşim yerlerinden olan bölgede sizleri Bakü’nün tarihi yapılar karşılıyor. Zamanla büyüyen ve gelişen şehir merkezinde ise çeşitli kültürel ve sanatsal yerler bulabilirsiniz.

Şirvanşahlar Sarayı

021 Nis 2017Gezilecek Yerler

Şirvanşahlar Sarayı

Bakü’nün İçeri Şeher olarak anılan eski yerleşim bölgesinde bulunan saray 15. yüzyılda yapılmıştır. Bu yüzyılda şehirde hakimiyet kuran Şirvanşah Devletinin şahı İbrahim Halillullah döneminde inşa edilmiştir. Bu saray yakın doğunun en ihtişamlı yapılarından biri olarak kabul edilir. Şirvanşah Devleti’ne başkentlik yaptığı sırada devletin görkemini yansıtması için inşa edilmiş.

Şirvanşahlar Sarayı’nın içinde 52 adet oda bulunmakta. Mimari özellikleriyle de dikkat çeken sarayın surları içinde görkemli bir cami ve şahın ailesi için ayrılmış bir türbe bulunuyor. Bunların yanı sıra yine şah ve ailesinin kullanımı için yapılmış bir de saray hamamı mevcut. Sarayın dikkat çeken bir başka unsuru ise yeraltı su deposu. 34 basamakla inilen su deposu o dönemde sarayın bütün su ihtiyacını karşılar nitelikteydi.

Şirvanşahlar Sarayı iki kattan oluşuyor. Sarayı üst katı şah ve ailesinin özel kullanımına ayrılmışken alt kat devlet işlerinin yürütüldüğü misafirlerin ağırlandığı yer olarak kullanılıyordu. Sarayın içinde şahın çocuklarının eğitim alabilmesi için yaptırılmış Keykubad Mescidi ve Şah Mescidi adlı bölümler de bulunuyor. Sarayda “büyük kapı” olarak bilinen Murad Darvazası isimli bölüm ise Osmanlılar döneminde yapılmış. Padişah III. Murat tarafından sonradan eklenen bu bölüm de sarayın görülmesi gereken yerlerinden bir tanesi.

Şirvanşalar Sarayı 1964 yılından itibaren müze olarak hizmet vermeye başlamıştır. Haftanın her günü açık olan sarayın çalışma saatleri 10.00-18.00 arasındadır. Şirvanşahlar Sarayı’na ulaşım da oldukça kolaydır. Şehrin iç kısmında kalan saraya merkezden yürüyerek kolayca ulaşabilirsiniz.

-

Bakü lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Baku Old City Hostel, Four Seasons Hotel Baku, Fairmont Baku at the Flame Towers. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Aysberq Resort, Azcot Hotel gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Hyatt Regency Baku, Grand Hotel, The Empire Hotel otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Bakü aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Kız Kalesi

021 Nis 2017Gezilecek Yerler

Kız Kalesi

Sadece Bakü’nün değil Azerbaycan’ın da simgelerinden biri haline gelmiş Kız Kalesi seyahatiniz sırasında ziyaret etmeniz gereken yerlerden birisi. Kız Kalesi’nin tam olarak ne zaman inşa edildiği bilinmiyor. Kalenin inşasının Sümerlere kadar gittiğini iddia eden kaynaklar bile var fakat net bir bilgiye henüz ulaşılmış değil.

Hazar Denizi’nin hemen kıyısında yer alan bu kale eski dönemlerde önemli bir savunma merkeziydi. Kalenin adının nereden geldiğiyle ve ne amaçla yapıldığıyla ilgili halk arasında çeşitli söylenceler vardır. Bu söylencelerden bir tanesine göre kralın güzelliği dillere destan bir kızı vardır. Bu kız o kadar güzeldir ki kral ona aşık olur. Kızını diğer erkeklerden korumak ve kendi elinden kaçmasını önlemek için Kız Kalesi’ni yaptırır ve kızını buraya hapseder. Kalede hapis hayatı yaşayan kız babasının kendisiyle evlenmek istediğini öğrenir ve dehşete düşer. Hem bu durumdan kaçmak hem de yaşadığı hapse son vermek isteyen güzeller güzeli kız kendini kalenin tepesinden Hazar Denizi’nin sularına bırakarak intihar eder. Bir başka söylence ise kalenin savunma açısından çok güçlü oluşu ve hiçbir ordu tarafından işgal edilememesi sebebiyle bu adı aldığı yönünden. Hiç kimse tarafından zapt edilemeyen kale halk arasında el değmemişliğin, bekaretin sembolü olduğu için Kız Kalesi adını aldığı yönündedir.

İçeri Şeher bölümünde yer alan Kız Kalesi Şirvanşahlar Sarayı ile birlikte 2000 yılında UNESCO tarafından Dünya mirası listesine alınmıştır.

Haftanın her günü ziyaret edebileceğiniz Kız Kalesi, 09.00-18.00 saatleri arasında açıktır. Kız Kalesi’ne giriş ücreti ise yetişkinler için 7 Azeri Manatı’dır. Kalenin tepesine kadar tırmanabilir ve Hazar Denizi’nin eşsiz görüntüsünün tadını çıkarabilirsiniz.

-
Bakü şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; Özel Tek Yönlü Haydar Aliyev Uluslararası Havaalanı Transfer (39.7 €), Bakü: 3 saatte Özel Gece Turu (Yanardağ ve daha fazla) (60 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.

Letif Kerimov Halı Müzesi/ Azerbaycan Halı Müzesi

421 Nis 2017Gezilecek Yerler

Letif Kerimov Halı Müzesi/ Azerbaycan Halı Müzesi

Azerbaycan’ın dünya çapında ün kazandığı konulardan bir tanesi de halıcılık ve dokumacılıktır. Ülke halıları dünyanın dört bir yanında bilinir. Azerbaycan’ın bu meşhur sanatının anısına başkent Bakü’de bir halı müzesi bulunmakta. Şehrin merkezinde bulunan bu müze Bakü’nün en önemli müzelerinden bir tanesidir. Deniz kenarına oldukça yakın Mikayıl Hüsenyov Caddesi üzerinde bulunan müzeye isterseniz yürüyerek isterseniz toplu taşıma kullanarak kolayca ulaşabilirsiniz.

Azerbaycan’ın ünlü halıcısı ve ressamı Letif Kerimov’un öncülüğünde inşasına başlanan müze, 1967 yılında hizmete açılmıştır. Müzeye, yaptığı katkılar dolayısıyla ünlü sanatçının adı verilmiştir. Letif Kerimov Halı Müzesi dünyanın ilk ve en büyük halı müzesi olma özelliğini taşıyor. Müze binasının çatısı da adına yakışır şekilde rulo yapılmış bir halı biçimdedir.

Müzenin içerisinde 6000’in üzerinde halı bulunmakta. Çeşitli tarihi dönemlerden kalma halıların bulunduğu müze ziyaretçilerine oldukça değerli bir koleksiyon sunuyor. Müzedeki halıların bir kısmı 14. yüzyıldan 20.yüzyıla kadar olan süreçte dokunmuş Karabağ Halıları, Kasımuşağı Halıları gibi halılardır. Müzede bulunan halılar birbirlerinden farklı yöntemlerle dokunmuş olanlardan seçilmiştir. Her halı kendine özgü bir dokuma yöntemine ve özel desenlere sahiptir.

Letif Kerimov Halı Müzesi’nde sergilenen halılar kronolojik sırayla ve dokundukları bölgelere göre sınıflandırılmıştır. Bakü’yü ziyarete gelen turistler tarafından oldukça ilgi gösterilen müzeyi mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Pazartesi günleri kapalı olan müzeyi haftanın diğer günleri ziyaret edebilirsiniz. Hafta içi 10.00-18.00, hafta sonu 10.00-20.00 saatleri arasında açıktır. Müze giriş ücreti; yetişkinler için 7 Azeri Manatı, çocuklar ve öğrenciler için 3 Azeri Manatı’dır.

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Azerbaycan’ın başkenti olan Bakü ülkenin doğu kesiminde bulunuyor. Ülkenin en doğusunda bulunan Bakü, Hazar Denizi’nin kıyısındadır. Bakü’nün önemli bir liman şehri olmasında bu durum oldukça etkilidir. Kafkasların Paris’i olarak ünlenmiş Bakü, Azerbaycan’ın en büyük şehridir.

Geolocation

Bakü lokasyonunu gezmenin en pratik yollarından biri de tur paketlerini tercih etmek. Eğer zorlanmadan, bir rehber eşliğinde Bakü lokasyonunu gezmek isterseniz; Bakü Turu - 449 EUR , Ateşler Ülkesi Bakü Turu - 589 EUR , Ateşler Ülkesi Bakü Turu - 589 EUR , Bakü Turu - 449 EUR , Bakü Turu - 449 EUR gibi seçenekleriniz bulunuyor. Ayrıca tüm Bakü turlarının listesini buraya tıklayarak görebilirsiniz.

city-2147190_960_720.jpg

Karasal iklimin etkisi altında bulunan Bakü’de kışlar çok soğuk ve kar yağışlı, yazlar ise sıcak geçmektedir. Rüzgarlar şehri anlamına gelen Bakü adına yaraşır şekilde dört mevsim rüzgarlıdır. Yaz rüzgarları oldukça sıcak eser ve şehrin sıcaklığını kırk dereceye kadar taşıyabilir. Bakü’yü ziyaret etmek için en uygun zamanlar bahar mevsiminin yaşandığı Nisan, Mayıs ayları ve sonbaharda Eylül, Ekim aylarıdır.

img_2609w.jpg

Bakü’ye uçakla ile gitmek isterseniz Haydar Aliyev Uluslararası Havalimanı’nı kullanacaksınız. Dilerseniz Türk hava şirketlerinden birini dilerseniz de Azerbaycan’ın ulusal havayolu şirketi olan Azal’ı kullanabilirsiniz. İstanbul- Bakü arası uçakla 2 saat 45 dakika sürerken İstanbul- Ankara 2 saat sürmektedir.

Havalimanından şehir merkezine gitmek içinse taksi ya da havalimanı servislerini kullanabilirsiniz. Taksiler havalimanından şehir merkezi yaklaşık 20 Azeri Manatı tutmakta fakat taksiye binmeden önce mutlaka fiyat pazarlığı yapın. Havalimanından şehir merkezine giden servisler ise 06.00-22.00 saatleri arasında her yarım saatte bir sefer düzenliyor. 22.00’dan sonra ise sefer sıklığı bir saate düşüyor. Bu servisler için satılan bilet ise 1.30 Azeri Manatı.

Bakü’ye tren ile gitmek isterseniz Türkiye üzerinden bir tren seferi olmadığını söyleyelim. Fakat Rusya ve Ukrayna’dan gece trenleri var. Moskova’dan düzenli olarak tren seferi yapılıyor. Hafta bir kez de pazar günleri St. Petersburg’dan tren bulabilirsiniz.

Bakü’ye otobüs ile gitmek isterseniz de İran, Türkiye ve Tiflis üzerinden giden uluslararası otobüsü tercih edebilirsiniz. Bu otobüste bilet fiyatı yolda geçireceğiniz saate göre hesaplanıyor. Bir saatlik yol için 1 Azeri Manatı ödemelisiniz.

Bakü’ye dilerseniz feribot ile de ulaşabilirsiniz. Rusya, Kazakistan ve Türkmenistan arasında yapılan feribot seferleriyle Bakü’ye gidebilirsiniz.

baku-hotels.jpg

Bakü seyahatinizi planlarken konaklamaya geniş bir bütçe ayırmanız gerekiyor. Azerbaycan’ın başkenti olan Bakü’de hayat oldukça pahalı. Bu durumun en çok gözlemlendiği alan ise konaklama. Şehrin son yıllarda geçirdiği değişimler ve yenilenen yüzü dolayısıyla hareketlenen turizm faaliyetleri şehirdeki konaklama imkanlarını da artırmış durumdadır.

Bakü’nün çeşitli bölgelerine yayılmış çok sayıda otel mevcut. Bu otellerin bir kısmı oldukça lüks hizmetler sunarken bir kısmı ise kısıtlı hizmetler sunmakta. Ne yazık ki şehirdeki konaklama mekanları arasında orta bütçeli yerler yok denecek kadar az sayıda. Bakü seyahatinizi planlarken “orta” kalitede yerler konusunda çok fazla alternatifiniz olmadığını bilmelisiniz. Konaklama için seçeceğiniz mekana karar verirken bu durumu göz önünde bulundurmalı ve seyahatiniz çok iyi planlamalısınız.

Bakü’de pek çok yere kolaylıkla ulaşabilme imkânınız var. Yine de şehrin bazı bölgeleri merkeze ve gezilecek yerlere uzak kalıyor. Bu yüzden konaklama için seçeceğiniz mekâna karar verirken konumunu da göz önünde bulundurmalısınız. Bakü’nün iç kısmında kalan ve İçeri Şeher diye anılan bölgesinden her yere kolaylıkla ulaşmanız mümkün. Bu bölgede bulunan oteller de misafirlerine oldukça iyi hizmet sağlayan otellerdir. Bu yüzden bu bölgedeki otellerden birinde kalmanız ulaşım açısından elverişli olabilir.

Şehirde dünyaca tanınan konaklama zincirlerinin otellerini bulabilirsiniz. Şehir merkezinde konumlanan ve misafirlerine çok çeşitli hizmetler sunan bu lüks otellerde bir gecelik ücret ortalama olarak 300 Azeri Manatı’dır. Seçeceğiniz otele ve odaya göre bu fiyat elbette değişebilir. Şehirde geceliği yaklaşık 200 Azeri Manatı olan oteller de bulunmakta fakat bu otellerde yer ayırtmadan önce konumunun size uyup uymadığından emin olmalısınız.

Bakü Devlet Üniversitesi çevresinde de çok sayıda otel bulmanız mümkün. Bu civarda yer alan otellerin bir gecelik fiyatları 220 Azeri Manatı’ndan başlayıp otele ve odaya göre değişmektedir. Ayrıca üniversite çevresi şehrin hareketli yerlerinden biri olduğu için konaklamanız sırasında elverişli olacaktır.

Üniversite çevresinin haricinde Haydar Aliyev Sarayı ve Haydar Aliyev Kültür Merkezi civarında bulunan oteller de sizin için güzel bir alternatif. Şehrin merkezinde bulunan bu bölgelerdeki otelleri tercih etmeniz ulaşım sıkıntısı yaşamanızı önleyecektir. Bu civarda bulunan oteller de ziyaretçilerine çok sayıda imkan sunmaktadır. Bu bölgedeki otellerin bir gecelik fiyatları 230 Azeri Manatı’ndan başlamaktadır.

Bakü’de bulunan oteller misafirlerinin memnuniyeti için ellerinden geleni yapmaktadır. Çeşit çeşit yemekler bulabileceğiniz Azeri mutfağının en güzel örneklerini sunan restoranlara, Bakü gece hayatını yansıtan barlara sahip olan otellerde ayrıca çeşitli masaj ve spa imkanları da mevcut. Pek çok otel temiz ve kaliteli hamam ve havuz hizmeti de sunmakta. Üstelik bu hizmetlerden faydalanmak için otelde kalmanız gerekmiyor. Hamam, havuz ve masaj gibi imkanları denemek isteyen ziyaretçileri günlük ücreti ödemeleri yeterli. O otelde kalmıyor bile olsanız yaralanmak istediğiniz hizmetin ücretini ödeyerek giriş yapabilirsiniz.

Şehirde çok sayıda konaklama mekanı olsa da turizmin hız kazandığı bahar aylarında yerler hızla dolmaya başlıyor. Bu yüzden Bakü’ye gitmeden önce yerinizi ayırtmanızı tavsiye ediyoruz. Böylece hem konaklama sıkıntı çekmeyecek hem de erken rezervasyon indirimleriyle seyahat bütçenizi rahatlatmış olacaksınız.

0c581ee6-93c0-4e3a-92e3-4669c2259f0a.jpg

Bakü şehir içi ulaşımında otobüsler, metro, minibüsler ve taksileri kullanabilirsiniz. Fakat taksiler için küçük bir hatırlatma yapalım, taksilerde taksimetre bulunmuyor. Bu yüzden taksiye binmeden önce mutlaka pazarlık yapın. Şehirde yeni yeni trafiğe çıkmaya başlamış mor renkli taksilerde taksimetre olma şansı var.

Bakü’de otobüs ve minibüs durakları şehrin her sokağında bulunuyor. Oldukça geniş bir güzergahları var. Her otobüsün önünde geçtiği durakların olduğu tabelaları görebilirsiniz. Bakü, otobüs ve minibüslerde kartlı sistem kullanmıyor. Yani biletinizi araca binince içerideki görevliden alıyorsunuz. Tek kişilik bilet ücreti ise yaklaşık 0.20 Azeri Manatı’dır.

Metro Bakü’deki bir diğer toplu ulaşım aracı ve en ucuz olanı. Fazla karmaşık bir metro sistemi yok Bakü’de. Yeşil ve kırmız olmak üzere iki metro hattı var. Metro hatlarının güzergahlarını ve durak isimlerini metro duraklarında bulabilirsiniz. Bakülüler tarafından da en çok tercih edilen metroyu kullanabilmek için “Metropolitien” adı verilen biletlerden almalısınız. Bu biletlerin fiyatı 2 Azeri Manatıdır.

Toplu taşımanın haricinde şehirde yürüyerek de rahatlıkla gezebilirsiniz. Şehrin gezilecek yerleri birbirlerinden çok uzakta olmadığı için Bakü’yü yaya olarak keşfedebilirsiniz.

Azeri-Pilavi.jpg

Azerbaycan Mutfağı dünyanın en lezzetli mutfaklarından bir tanesidir. Oldukça zengin yemeklere sahip Azerbaycan Mutfağı’nın en güzel örneklerini Bakü’de bulabilirsiniz.

Azeri Plovu: Bizim bildiğimiz pilav gibi olsa da içerisine konulan malzemeler açısından farklıdır. Azeri Pilavı tavuk eti ve kuzu etinin kızartılıp pirincin içine katılmasıyla yapılır. Son olarak da kuru kayısı, kestane ve kuru üzüm katılır. Azerilerin özellikle özel günlerde pişirdikleri bu yemeği Bakü’de denemelisiniz.

Duşbara: Bakü mutfağına özgü olan bu yemek bir çeşit börektir. İçerisine kıymalı karışım konulan duşbara yuvarlak form verilerek pişirilir.

Mersin Balığı: Hazar Denizi’ne özgü bir balık olan Mersin Balığı, Bakü mutfağında önemli bir yere sahiptir. Hazar Denizi’ne komşu olan Bakü’de Mersin Balığının en lezzetli halini bulabilirsiniz. Genellikle şişte çeşitli sebzelerle pişirilen bu yemeği denemenizi öneririz.

Bakü Baklavası: Azeri Baklavası olarak da bilinen Bakü Baklavasını deneyenler tadını unutamıyor. Bizdeki baklava gibi her kat için tek tek açılan yufkalar geniş bir tepsiye diziliyor ve aralarına ceviz ya da badem serpiliyor. Bakü baklavasını farklı kılan ise içerisinde kullanılan safran.

Bunların haricinde zengin bir mutfağı olan Bakü’de tike kebabını ve yaprak dolmalarını da deneyebilirsiniz.

baku-at-night.jpg

Bakü pek çok tarihi ve doğal güzelliğinin yanı sıra gece hayatıyla da ziyaretçilerini memnun ediyor. Renkli ve eğlenceli bir gece hayatına sahip olan Bakü’de eğlenmek için çeşitli mekanlar bulabilirsiniz.

Eğlence hayatının yaşandığı mekanların büyük çoğunluğu “Fıskiye Meydanı” denilen bölgede toplanmıştır. Bakü’nün gece hayatına renk verenler genellikle öğrenciler ve şehri ziyarete gelen turistlerdir. Eğlence mekanları açısından oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir. Bakü, her ne kadar pahalı bir şehir olsa da her bütçeye uygun eğlence mekanı bulabilmek mümkün.

Bakü’deki eğlence mekanlarının büyük çoğunluğunu publar oluşturmaktadır. Bu pubları genellikle şehri ziyarete gelen turistler tercih etmektedir. İçkinizi içip arkadaşlarınızla sohbet edebilirsiniz. Bunun yanında bu mekanların içerisinde bilardo, langırt gibi masa oyunları da bulunuyor. Bu sayede akşamınıza ayrı bir renk katmanız mümkün. Şehirde uzun süredir yaşayan pek çok insan bazı akşamlar maç seyretmek için bile gelebiliyor bu mekanlara. Publarda arkadaşlarınızla keyifli vakit geçirip sohbet edebileceğiniz gibi kendinizi müziğe bırakarak dans ederek de Bakü eğlence hayatının tadını çıkarabilirsiniz.

Son zamanlarda oldukça popüler olan pubların pek çoğu günün belli saatlerinde indirimler de yapmakta (happy hours). Büyük çoğunluğu Targovi çevresinde bulunan publarda bir şişe biranın fiyatı ortalama olarak 4 Azeri Manatı’dır.

Pubların haricinde şehirde çeşitli gece kulüpleri bulunmaktadır. Genellikle şehrin yerlileri tarafından tercih edilen bu mekanlarda sabit bir fiyattan bahsetmek pek mümkün değil. Genellikle içeri girebilmek için giriş ücreti ödemeniz gerekiyor. 5-10 Azeri Manatı arasında değişen bu giriş ücretine bir şişe bira dahildir. Bu mekanlarda hesap öderken dikkatli olmanızı tavsiye ederiz. Sabit olmayan fiyat aralıkları dolayısıyla normalin çok üstünde hesaplarla karşılaşabilirsiniz.

Bakü’de, eğlence hayatında lüksü seven ziyaretçiler için de çok sayıda mekan bulmak mümkün. Bu mekanlar oldukça yüksek fiyatlı olduğunu hatırlatalım. Bu lüks eğlence mekanlarına girebilmek için kontrolden geçmeniz gerekiyor. Kapıdaki görevliler ziyaretçileri içeri almadan önce mekana uygun kıyafet giyip giymediğinize bakıyorlar. Bu mekanların bir kısmı giriş ücreti de istemektedir. Bakü seyahatiniz sırasında lüks eğlence mekanlarından birini ziyaret etmek isterseniz o mekanın düzenli müşterisi olan ya da mekanı bilen biriyle gitmenizi tavsiye ederiz. Böylece mekana girerken yaşayacağınız sorunları önlemiş olursunuz.

Bakü’nün her ne kadar renkli ve eğleceli bir gece hayatı olsa da bunun çok uzun sürmediğini söyleyebiliriz. Eğlence mekanlarının büyük çoğunluğu hafta sonu 2-3, hafta içiyse 1 gibi kapanıyor. Şehirde sabaha kadar açık olan mekan bulmak elbette mümkün ama bu mekanların sayılarının çok çok az olduğunu hatırlatalım.

Eğer şehir merkezindeki eğlence mekanlarını tercih etmek istemezseniz kaldığınız otelin barını da tercih edebilirsiniz. Bakü’de bulunan oteller şehrin kalabalık gece hayatına karışmadan da eğlenmenizi sağlayan barlara sahiptir. Şehirde bulunan binaların hava kararınca rengarenk bir görünüme kavuşmaları ve sokakları ışıldatmasıyla başlayan Bakü gece hayatına katılma seyahatinizi keyifli hale getirecektir.

14740-800x450.jpg

Bakü, son yıllarda geçirdiği değişimlerle dünyanın farklı yerlerinden ziyaretçi çekmeyi başarıyor. Bu durumda şehirde düzenlenen çok sayıda festivalin de etkili olduğunu söyleyebiliriz.

Bakü Uluslararası Caz Festivali: Bakülü ünlü saksafoncu Rain Sultanov önderliğinde başlayan caz festivaline her yıl çok sayıda ülkeden yetenekli caz sanatçıları katılıyor. Haziran ayında gerçekleşen festivale katılmanızı öneririz.

Bakü Uluslararası Turist Film Festivali: Son dönemlerde yapılmaya başlanan bu festival hiçbir ekonomik kaygı içermiyor. Festivale katılan filmlerin tanıtımlarının yapılmasının yanı sıra sinema sektörüne yeni adım atmış kişilerle profesyonel sinemacıları bir araya getiriyor. Bakü Uluslararası Turist Film Festivali kasım ayında gerçekleştiriliyor.

Bakü Nevruz Kutlamaları: Orta Asya’dan gelen bir gelenek olarak her yıl baharın gelişi Bakü’de coşkuyla karşılanıyor. 21 Mart tarihinde gerçekleştirilen nevruz kutlamaları için hazırlıklar bir ay önceden başlıyor. Nevruz kutlamaları sırasında Bakü’nün dört bir yanı rengarenk ve kıpır kıpır oluyor.

seyahat_18.jpg

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de alışveriş imkanları çok fazladır. Başkent olmasına yaraşır şekilde çok sayıda alışveriş merkezi barındıran Bakü’nün bazı caddeleri adeta Paris gibidir. Dünyaca ünlü lüks markaların olduğu mağazaları Bakü’de bulabilirsiniz.

Bakü’de alışveriş merkezine gitmek isterseniz seçeneğiniz çok fazla. TSUM Alışveriş merkezi Bakü’nün eski alışveriş merkezlerinden bir tanesi ve hala oldukça gözde. Şehirde bulunan mağazaların büyük çoğunluğu Fıskiye Meydanı ve Nizami Caddesi’nde toplanmıştır. Sadece yayaların kullanımına açık olan Nizami Caddesinde gönül rahatlığıyla gezebilirsiniz. Bakü’nün İçeri Şeher denilen bölümünde çok sayıda hediyelik eşya satan dükkanlar bulabilirsiniz. Dilerseniz buralardan Bakü hatırası olacak eşyalar satın alabilirsiniz.

Bakü halı ve kilimleri ile meşhur olan bir şehir. Eğer bütçeniz elverişli ise Bakü kilimlerinden alabilirsiniz. Bakü’de bulunan ve Guinness Dünya Rekorlar Kitabına girmeyi başarmış minyatür kitaplar yapıp satan bir dükkan bulunuyor. Dilerseniz buradan da minyatür boyutlarda kitaplar satın alabilirsiniz.

Bakü (GMT +4) ile İstanbul (GMT +3) arasında 1 saatlik fark vardır. Türkiye saati, Bakü’den 1 saat geridir.

Bakü’nün para birimi Azerbaycan Manatıdır. 1 Azerbaycan Manatı 2.19 Türk Lirası’dır.

Bakü’de konuşulan resmi dil Azericedir. Türkçe ile ortak noktaları olan Azericenin büyük çoğunluğunu anlayabilirsiniz. Yine de her kelime ve yapının aynı olmadığını hatırlatalım, karışıklıklara mahal vermemek adına dikkatli olmak önemli.

Başkent Bakü’de bir tane Türkiye Büyükelçiliği bulunmaktadır.

T.C. BAKÜ BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: Samed Vurgun küçesi 134 Baku

Telefon: +994 12 444 73 20

E-posta adresi: embassy.baku@mfa.gov.tr

Çalışma saatleri: Pazartesi- Cuma: 09.00-13.00- 14.30-18.30

Yeni yıl: 1 Ocak

Kara Ocak: 20 Ocak

Kadınlar Günü: 8 Mart

Nevruz: 20-24 Mart arası

Zafer Günü: 9 Mayıs

Cumhuriyet Bayramı: 28 Mayıs

Milli Kurtuluş Günü: 15 Haziran

Silahlı Kuvvetler Günü: 26 Haziran

Dayanışma Günü: 31 Aralık

Ramazan Bayramı

Kurban Bayramı

*Yukarıdaki tarihler 2017 yılına aittir. Tarihler yıla göre değişmektedir.

Acil yardım: 103

Yangın: 101

Polis: 102

Azerbaycan Vizesi Nasıl Alınır? 

Azerbaycan’a giriş için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları umuma mahsus pasaport sahibiyse giriş için vize başvurusu yapmak zorundadırlar. Resmî ve hizmet türü pasaport sahipleri vizeden muaftır. Azerbaycan Schengen bölgesine dâhil değildir, ayrıca bir vize başvurusunda bulunmak gerekir.