Bakü’ye Nasıl Gidilir?

Bakü’ye uçakla ile gitmek isterseniz Haydar Aliyev Uluslararası Havalimanı’nı kullanacaksınız. Dilerseniz Türk hava şirketlerinden birini dilerseniz de Azerbaycan’ın ulusal havayolu şirketi olan Azal’ı kullanabilirsiniz. İstanbul- Bakü arası uçakla 2 saat 45 dakika sürerken İstanbul- Ankara 2 saat sürmektedir.

Havalimanından şehir merkezine gitmek içinse taksi ya da havalimanı servislerini kullanabilirsiniz. Taksiler havalimanından şehir merkezi yaklaşık 20 Azeri Manatı tutmakta fakat taksiye binmeden önce mutlaka fiyat pazarlığı yapın. Havalimanından şehir merkezine giden servisler ise 06.00-22.00 saatleri arasında her yarım saatte bir sefer düzenliyor. 22.00’dan sonra ise sefer sıklığı bir saate düşüyor. Bu servisler için satılan bilet ise 1.30 Azeri Manatı.

Bakü’ye tren ile gitmek isterseniz Türkiye üzerinden bir tren seferi olmadığını söyleyelim. Fakat Rusya ve Ukrayna’dan gece trenleri var. Moskova’dan düzenli olarak tren seferi yapılıyor. Hafta bir kez de pazar günleri St. Petersburg’dan tren bulabilirsiniz.

Bakü’ye otobüs ile gitmek isterseniz de İran, Türkiye ve Tiflis üzerinden giden uluslararası otobüsü tercih edebilirsiniz. Bu otobüste bilet fiyatı yolda geçireceğiniz saate göre hesaplanıyor. Bir saatlik yol için 1 Azeri Manatı ödemelisiniz.

Bakü’ye dilerseniz feribot ile de ulaşabilirsiniz. Rusya, Kazakistan ve Türkmenistan arasında yapılan feribot seferleriyle Bakü’ye gidebilirsiniz.