Bakü’de Gece Hayatı

Bakü pek çok tarihi ve doğal güzelliğinin yanı sıra gece hayatıyla da ziyaretçilerini memnun ediyor. Renkli ve eğlenceli bir gece hayatına sahip olan Bakü’de eğlenmek için çeşitli mekanlar bulabilirsiniz.

Eğlence hayatının yaşandığı mekanların büyük çoğunluğu “Fıskiye Meydanı” denilen bölgede toplanmıştır. Bakü’nün gece hayatına renk verenler genellikle öğrenciler ve şehri ziyarete gelen turistlerdir. Eğlence mekanları açısından oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir. Bakü, her ne kadar pahalı bir şehir olsa da her bütçeye uygun eğlence mekanı bulabilmek mümkün.

Bakü’deki eğlence mekanlarının büyük çoğunluğunu publar oluşturmaktadır. Bu pubları genellikle şehri ziyarete gelen turistler tercih etmektedir. İçkinizi içip arkadaşlarınızla sohbet edebilirsiniz. Bunun yanında bu mekanların içerisinde bilardo, langırt gibi masa oyunları da bulunuyor. Bu sayede akşamınıza ayrı bir renk katmanız mümkün. Şehirde uzun süredir yaşayan pek çok insan bazı akşamlar maç seyretmek için bile gelebiliyor bu mekanlara. Publarda arkadaşlarınızla keyifli vakit geçirip sohbet edebileceğiniz gibi kendinizi müziğe bırakarak dans ederek de Bakü eğlence hayatının tadını çıkarabilirsiniz.

Son zamanlarda oldukça popüler olan pubların pek çoğu günün belli saatlerinde indirimler de yapmakta (happy hours). Büyük çoğunluğu Targovi çevresinde bulunan publarda bir şişe biranın fiyatı ortalama olarak 4 Azeri Manatı’dır.

Pubların haricinde şehirde çeşitli gece kulüpleri bulunmaktadır. Genellikle şehrin yerlileri tarafından tercih edilen bu mekanlarda sabit bir fiyattan bahsetmek pek mümkün değil. Genellikle içeri girebilmek için giriş ücreti ödemeniz gerekiyor. 5-10 Azeri Manatı arasında değişen bu giriş ücretine bir şişe bira dahildir. Bu mekanlarda hesap öderken dikkatli olmanızı tavsiye ederiz. Sabit olmayan fiyat aralıkları dolayısıyla normalin çok üstünde hesaplarla karşılaşabilirsiniz.

Bakü’de, eğlence hayatında lüksü seven ziyaretçiler için de çok sayıda mekan bulmak mümkün. Bu mekanlar oldukça yüksek fiyatlı olduğunu hatırlatalım. Bu lüks eğlence mekanlarına girebilmek için kontrolden geçmeniz gerekiyor. Kapıdaki görevliler ziyaretçileri içeri almadan önce mekana uygun kıyafet giyip giymediğinize bakıyorlar. Bu mekanların bir kısmı giriş ücreti de istemektedir. Bakü seyahatiniz sırasında lüks eğlence mekanlarından birini ziyaret etmek isterseniz o mekanın düzenli müşterisi olan ya da mekanı bilen biriyle gitmenizi tavsiye ederiz. Böylece mekana girerken yaşayacağınız sorunları önlemiş olursunuz.

Bakü’nün her ne kadar renkli ve eğleceli bir gece hayatı olsa da bunun çok uzun sürmediğini söyleyebiliriz. Eğlence mekanlarının büyük çoğunluğu hafta sonu 2-3, hafta içiyse 1 gibi kapanıyor. Şehirde sabaha kadar açık olan mekan bulmak elbette mümkün ama bu mekanların sayılarının çok çok az olduğunu hatırlatalım.

Eğer şehir merkezindeki eğlence mekanlarını tercih etmek istemezseniz kaldığınız otelin barını da tercih edebilirsiniz. Bakü’de bulunan oteller şehrin kalabalık gece hayatına karışmadan da eğlenmenizi sağlayan barlara sahiptir. Şehirde bulunan binaların hava kararınca rengarenk bir görünüme kavuşmaları ve sokakları ışıldatmasıyla başlayan Bakü gece hayatına katılma seyahatinizi keyifli hale getirecektir.