Bakü İçi Ulaşım

Bakü şehir içi ulaşımında otobüsler, metro, minibüsler ve taksileri kullanabilirsiniz. Fakat taksiler için küçük bir hatırlatma yapalım, taksilerde taksimetre bulunmuyor. Bu yüzden taksiye binmeden önce mutlaka pazarlık yapın. Şehirde yeni yeni trafiğe çıkmaya başlamış mor renkli taksilerde taksimetre olma şansı var.

Bakü’de otobüs ve minibüs durakları şehrin her sokağında bulunuyor. Oldukça geniş bir güzergahları var. Her otobüsün önünde geçtiği durakların olduğu tabelaları görebilirsiniz. Bakü, otobüs ve minibüslerde kartlı sistem kullanmıyor. Yani biletinizi araca binince içerideki görevliden alıyorsunuz. Tek kişilik bilet ücreti ise yaklaşık 0.20 Azeri Manatı’dır.

Metro Bakü’deki bir diğer toplu ulaşım aracı ve en ucuz olanı. Fazla karmaşık bir metro sistemi yok Bakü’de. Yeşil ve kırmız olmak üzere iki metro hattı var. Metro hatlarının güzergahlarını ve durak isimlerini metro duraklarında bulabilirsiniz. Bakülüler tarafından da en çok tercih edilen metroyu kullanabilmek için “Metropolitien” adı verilen biletlerden almalısınız. Bu biletlerin fiyatı 2 Azeri Manatıdır.

Toplu taşımanın haricinde şehirde yürüyerek de rahatlıkla gezebilirsiniz. Şehrin gezilecek yerleri birbirlerinden çok uzakta olmadığı için Bakü’yü yaya olarak keşfedebilirsiniz.