Bakü Otelleri

Tatil denince ilk başta akla gelen birçok yer vardır. Gerek modern yaşam şartları, gerek doğal güzellikleri ile öne çıkan bu tatil yerleri dışında daha farklı coğrafyalarda da turizm sektörü gelişmektedir. Alışılmışın biraz dışında farklı bir tatil lokasyonu için Bakü çok uygun bir yer. Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de tüm ihtiyaçları karşılayacak farklı otel türleri bulunmaktadır. Ülkemize de çok yakın bir kültüre sahip olan Azerbaycan, Türkiye’den çok sayıda turistin uğradığı bölgeler arasındadır.

Bakü otelleri

Bakü nerede? diye soracak olursanız çok yakınımızda olduğunu söyleyebiliriz. Kafkasların en büyük şehri olarak da nam salan Bakü, Abşeron Yarımadası’nın güney ucundadır. Özellikle 2000’lerde hızlı bir şekilde gelişme gösteren Bakü şehri genel olarak üç bölüme ayrılmaktadır. Bunlar içeri şehir olarak da bilinen eski şehir, Sovyetler Birliği zamanında inşa edilen bölüm ve son olarak modern Bakü bölgesidir. Başkent merkezinde pek çok yer yürüyerek gezilebilecek mesafededir. Şehir içerisinde ulaşım minibüs, otobüs ve metro ile sağlanmaktadır. Bakü gezilecek yerler açısından zengin bir şehirdir. Şehir merkezinde alışveriş olanakları herkesi memnun edecek çeşitliliktedir. Bakü gece hayatı için de renkli fırsatları içinde barındırdığını, şehirde çok sayıda dans ve müzik mekanı olduğunu belirtelim. 

Bakü gibi diğer şehirleri de gezmek, Azerbaycan gezilecek yerler hakkında bilgi almak istiyorsanız Azerbaycan gezi rehberi  sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. 

Bakü İklimi

Bakü’de yazları hava sıcak ve nemlidir. Kışları soğuk, yağışlı ve rüzgarlı geçen Bakü’de, Hazar Denizi’nin etkisiyle mevsimler arası sıcaklık farklı aynı enlemde yer alan birçok farklı yerden daha azdır. Yaz ayları Bakü’de 22-32 derece arası değişiklik gösterirken Ocak ve Şubat aylarında ise 2-7 derece arası sıcaklıklar yaşanmaktadır. Bakü’de yıllık ortalama sıcaklık 14.2 derecedir. Bu sıcaklık dünya genelinde tüm karaların ortalama yıllık sıcaklık değeri ile aynıdır.

Bakü şehri Azerbaycan’ın doğusunda Güney Kafkaslar bölgesindedir. Şehir konumu itibariyle Hazar Denizi’nin ise batı kıyısında bulunmaktadır. Şehrin bir ismi de rüzgarlar şehridir. Her mevsimde ziyaret için uygun olan Bakü şehri, özellikle Nisan-Mayıs-Haziran ve Eylül aylarında turist yoğunluğu yaşamaktadır.

Şehirde Türklerin ve Türk lokantalarının çokluğu fark edilmektedir. Türk şirketlerin de rastlandığı Bakü şehrinde Türkçe konuşarak anlaşmak da kolay olacaktır. Dini hayat açısından tarihsel sürecin de etkisiyle Bakü şehrinin geri kaldığını görüyoruz. Ancak sosyal yaşam tarzı olarak Bakü şehri ülkemize benzer bir yapıdadır.

Bakü’de ulaşım otobüsler, tramvaylar ve troleybüsler ile gerçekleştirilir. Ücretler direkt olarak şoföre ya da kontrol ünitesine nakit ödenir. Seferler 06:00 ile 23:00 arasında gerçekleşmektedir.

Bakü’de Yeme İçme
Ülkemiz ile çok benzer özellikler gösteren Bakü’de yemekler de Anadolu mutfağına benzerdir. Azeri Yaprak Dolması, Azerilere özgü pilav ve Hazar Denizi’ne has ünlü Mersin Balığı, Bakü’de tadabilecekleriniz arasındadır. Bakü’de yenilip içilecek şeylerden ziyade dikkat çeken bir etmen restoranlardaki sunumdur. Azerbaycan restoranlarında çalışanlar oldukça duyarlı ve naziktir. Özellikle ülkemizden gelen ziyaretçiler Azerbaycan’da çok iyi karşılanmaktadır.

Bakü yemekleri

Bakü’de Gezilecek Yerler

Bakü’de gezilecek başlıca yerler arasında İçeri Şehir, Şirvan Şah Sarayı, Kız Kulesi, Bakı Bulvarı, Nizami Caddesi, Azerbaycan Ulusal Güzel Sanatlar Müzesi, Bayrak Meydanı sayılabilir. Şehirde otel tercihi yaparken bu yerlere yakın bir konumda olmasına dikkat edilebilir.

Bakü’de Ulaşım

Bakü şehri genel olarak küçük sayılabilecek bir şehir. Dolayısıyla pek çok yere yürüyerek rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Bunun yanı sıra şehirde yeterli derecede bir metro ağı da bulunmaktadır. Metro ile şehirde pek çok önemli yere ulaşabilirsiniz.

Bakü Havalimanı – Şehir Merkezi Ulaşım

Bakü Havalimanı’ndan şehrin merkezine ulaşmak fazla zahmetli değildir. Havalimanı önünden kalkan otobüslere binerek 1.5 manat karşılığında şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Bunun haricinde 60 TL’ye tekabül eden uygun bir fiyat karşılığında günlük araba da kiralayabilirsiniz.

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de konaklama için farklı otel türleri bulunmaktadır. 5 yıldızlı lüks otellerin bulunduğu şehirde daha uygun fiyatlı hosteller de bulunmaktadır. Bunların yanı sıra Bakü şehri apart otel, butik otel vb. pek çok otel imkanı sunan bir yapıya sahiptir. Şehirde otel fiyatları bu konaklama tiplerinden hangilerinin tercih edileceğine göre değişiklik gösterecektir. Bakü’de lüks bir otelde rezervasyon için 1000 TL’den fazlasını ödemek gerekecektir. Bunun yerine daha uygun ucuz bir konaklama tercihi için hostellere gidilebilir. Otel fiyatlarındaki değişkenlik tarihe göre de yaşanmaktadır. Bu doğrultuda özellikle Şubat aylarında Azerbaycan’da daha uygun fiyatlara otel rezervasyonları yapılabilir. Şubat’ta Azerbaycan genelinde otel fiyatları gecelik 90-100 TL bandına inebilir. Bakü şehrine de bu dalgalanma ülke genelinde olduğu gibi yansımaktadır. Ancak Bakü şehrinin Azerbaycan’da otel fiyatları hususunda biraz daha farklı bir yerde olduğunu söylemek mümkün. Bakü otelleri ülkenin geri kalanı ile karşılaştırıldığında diğer şehirlerden %396 daha pahalıdır. Bununla birlikte en ucuz otel imkanlarına da yine Bakü’de rastlayabilirsiniz. Azerbaycan’ın başkenti Bakü şehrinde en lüks otel tercihleri için 2000 TL bandında bir ödeme yapmanız gerekirken, ucuz konaklama tercihleri için bu rakam 50 TL’ye kadar düşebilir.

Bakü otelleri fiyatları

Bakü’de 2 yıldızlı oteller 50-100 TL aralığındadır. 3 yıldızlı otellerde fiyatlar yine benzer aralıkta olup 100 TL’nin üzerine çıkan seçenekler de vardır. 4-5 yıldızlı otellerde fiyatlarda artış gözlenir. 400-600 TL bandında fiyatlar bu seviyede otellerde görülebilir. 4-5 yıldızlı lüks oteller arasından Ambiance Hotel gibi uygun fiyatlı ucuz oteller de bulabilirsiniz. Bu otel 90 TL civarı fiyatı ile en ucuz lüks otellerdendir.

Bakü’de konaklama için tercih edilecek en ucuz ay Şubat ayıdır. Şubat’ta fiyatlar büyük oranda düşmektedir. Mayıs ayında otel fiyatları tavan yapmaktadır. Bakü şehrinin en pahalı fiyatları Mayıs ayında yaşandığı için ucuz otel arayanlar Mayıs’ta rezervasyon yaptırmamalıdır.

Bakü şehrinde gecelik 234 TL’den başlayan fiyatlar ile 18 adet 5 yıldızlı otel bulunmaktadır. Söz konusu lüks oteller, Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de güzel bir tatil geçirmek isteyenler için etkileyici özelliklere sahiptir. Şehirde 112 TL’den başlayan fiyatlarla 4 yıldızlı 89 otel bulunuyor. Bakü şehrinde 87 TL’den başlayan fiyatlarla 30 adet 3 yıldızlı otel ve 18 TL’den başlayan fiyatlarla 8 adet 2 yıldızlı otel vardır. Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de otel fiyatları genel olarak bu aralıklarda değişiklik göstermektedir. Bununla birlikte turistik faaliyetlerin fazlaca yoğunlaştığı dönemlerde söz konusu fiyatlar farklılaşabilmektedir.

Oteller tatillerin olmazsa olmazı konaklama yerleridir. Pek çok tatilci ve gezgin, yapacağı seyahat öncesinde planlamaya otel araştırmasını da eklemelidir. Birçok insan seyahat öncesinde ucuz bir otel bulmak için çaba harcar. Ucuz otel bulma konusunda bazı hususlara dikkat etmek önemlidir. Bunların başında erken rezervasyon gelmektedir. Erken rezervasyon, ucuz oteller bulmak için büyük öneme sahip olup, ani fiyat artışları ile son dakikada hüsrana uğramanızı engellemektedir. Otel rezervasyonlarının gidiş tarihinden minimum 1 ay önce yapılmasında fayda vardır. Rezervasyon esnasında dikkat edilmesi gereken bir diğer mesele de otel rezervasyonunun yapılacağı gündür. Pek çok insan konaklama tercihlerini hafta sonu kullandığı için Cuma ve Cumartesi günleri yapılan otel rezervasyonları hayli pahalı olmaktadır. Bu nedenle esnek bir konaklama programına sahip olanların Pazar gününe yer ayırtmaları fiyat açısından çok daha uygun olacaktır. Yine tatil günleri de fiyatların önemli değişimler yaşadığı zamanlardır. Ucuz otel arayanların tatil günlerini de muhakkak göz önüne alması ve bu günlerde kampanyaları dikkatle takip etmesi gerekir.

Tüm tatil şehirlerinde olduğu gibi Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de de çeşitli fiyatlarda oteller bulunmaktadır. Bakü’de seyahat planı yapanlar için ucuz otel bulmak önem arz etmektedir. Dolayısıyla Bakü seyahati öncesi ziyaretçiler ucuz oteller için erken rezervasyon ve doğru zamanda check-in gibi meselelere dikkat etmelidir. Yine bir diğer faktör olan tatil sezonları da fiyatların çeşitlenmesinde çok büyük etkiye sahiptir. Örneğin Bakü’de Mayıs ayında fiyatlar tavan yapmaktadır. Buna karşılık Şubat ayı Bakü’de ucuz otel arayanlar için en doğru zamandır. Şimdi Bakü şehrinde öne çıkan ucuz otellerden bazılarına bakalım.

ucuz Bakü otelleri

Freedom Hostel

Ucuz otel denince akla gelen ilk otel türü hostellerdir. Bakü şehrinde bulunan uygun fiyatlı hostellerden birisi olan Freedom Hosstel, Şirvanşahlar Sarayı’na 2,9 km uzaklıktadır. Özgürlük Meydanı’na 1 km, Fevvareler Meydanı’na 1,5 km uzaklıkta yer alan tesiste 24 saat açık resepsiyon ve ortak mutfak hizmetleri vardır. Hostelde bütün odalarda oturma alanı vardır. Yine tüm odalarda klima ve ortak banyo seçeneği yer almaktadır.

Capital Hostel Baku

Bakü’deki ucuz otellerden bir diğeri de Capital Hostel Baku otelidir. Bakü’nün Sebail bölgesindeki bu otel, konumu itibariyle oldukça iyi bir yerdedir. Alev Kuleleri’ne 1,4 km, Şirvanşahlar Sarayı ve Kız Kulesi’ne ise 1,6 km uzaklıkta olan tesiste ücretsiz Wi-Fi hizmeti sunulmaktadır. Terası da bulunan tesis bulunduğu bölge açısından Bakü’nün en beğenilen bölgelerinden birinde olmasının avantajına sahiptir. Çiftlerin büyük oranda tercih ettiği bu tesis çift kişilik seyahatlerde hayli yüksek puanlar almıştır.

5 yıldızlı oteller her şehirde en fazla dikkat çeken konaklama mekanlarındandır. Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de de eşsiz bir tatil deneyimi yaşamak isteyenler için pek çok 5 yıldızlı otel vardır. Şimdi Bakü’de bulunan 5 yıldızlı otellere daha yakından bakalım.

Boutique 19 Hotel

Boutique 19 Hotel Bakü’de bulunan 5 yıldızlı otellerden birisidir. Kız Kulesi’ne 200 metre mesafede bulunan otel, Şirvanşahlar Sarayı’nın 1 km uzağındadır. Odalarında klima ve düz ekran TV bulunan otelde 24 saat boyunca açık resepsiyon hizmeti verilmektedir. Tesisin her bölümünde ücretsiz Wi-Fi erişimi vardır. Konuklar ortak salonda dinlenebilir. Yine tüm odalarda gardırop ile özel banyo yer almaktadır. Boutique 19 Hotel’de konuklar kontinental kahvaltı yapabilir. Çiftlerin uğrak mekanı olan bu otel iki kişilik rezervasyonlardan 9,7 puan almıştır.

Boutique 19 Hotel’de giriş saati 14:00 çıkış saati 12:00 itibariyle sona erer. Tesiste Dolce Vita adlı restoran bulunur. Restoranda alakart mönü verilmekte ve uluslararası lezzetler yer almaktadır.

Boutique 19 Hotel tesisine en yakın havaalanından ulaşım araba ile 20, taksi ile 30 dakikadır.

Boutique 19 Hotel’de çift kişilik, çift kişilik/2 yataklı, süit ve aile oda seçenekleri bulunmaktadır.

Adres: Aziz Aliyev street 19, Sabayil , AZ1005 Bakü, Azerbaycan

Lüks Bakü Otelleri

Four Seasons Hotel Baku

Bakü Eski Kent manzarası bulunan 5 yıldızlı bu otelde salon, bar, restoran ve kapalı yüzme havuzu vardır. Tesiste odalarda klima bulunur. Banyolar mermer panellidir ve duş vardır. Otelde harika bir iç mekan ile büyüleyici bir manzara bulunmaktadır. Otel bünyesinde yer alan Zafferano Restaurant’ta İtalyan mutfağının çeşitli lezzetleri sunulmaktadır. Yine Piazza isimli salon veya Bentley’s Whiskey Bar’da konuklar içecekleri deneyebilir.

For Seasons Hotel Baku’de en üst katta bulunan Jaleh spa merkezi; masaj, hamam ve sauna hizmetleri sunuyor. Yine bu otelde yüzme havuzu ya da fitness merkezinden yararlanılabilir.

Tesiste toplam 80 adet oda vardır. Four Seasons Hotel Baku’ye giriş saati 15:00’tür. Çıkış saati 12:00 itibariyle sona erer.

Four Seasons Hotel Baku’de kapalı yüzme havuzu, spa ve sağlık merkezi bulunur. Ayrıca konuklar tesiste sauna, masaj Türk hamamı ve buhar banyosu imkanlarından faydalanabilmektedir. Tesiste fitness merkezi ve fitness eğitmenleri yer alıyor. Otelde bulunan masaj seçenekleri tam vücut masajı, baş masajı, boyun masajı, sırt masajı ve çift masajıdır. Otelde saç ve tırnak bakımı ile de alakalı geniş hizmetler bulunmaktadır.

Theatrum Hotel Baku

Bakü’nün lüks hizmetler sunan 5 yıldızlı otellerinden biri de Theatrum Hotel Baku’dür. Otelin odalarında düz ekran kablo TV, duş, su ısıtıcısı, saç kurutma makinesi ve masa yer alır. Theatrum Hotel Baku’de konuklara kontinental kahvaltı sunulmaktadır. Özgürlük Meydanı ve Kız Kulesi’ne yakın bir konumda bulunan tesis, çiftlerin oldukça beğendiği bir yerdir. Otel, iki kişilik seyahatlerde 9,8 puan almıştır.

Promenade Hotel Baku, ART Gallery Boutique Hotel, Dinamo Hotel Baku - Adult Only, JW Marriott Absheron Baku Hotel ve Grand Hotel Europe Bakü’de bulunan diğer 5 yıldızlı otellerdir.

Sahil Hostel & Hotel

Sahil Hostel & Hotel, Çeşme Meydanı'ndan 600 metre uzaklıkta olan Bakü şehrinde konuklardan en iyi puan alan otellerden birisidir. Otel Kız Kulesi’ne 700 metre uzaklıktadır. Tesiste geniş bir şarap seçkisi ve sıcak içeceklerin bulunduğu bar konukları karşılamaktadır. Oteldeki tüm konaklama birimleri klimalıdır ve ses yalıtımına sahiptir. Otelin bazı odalarında Grand Prix Formula 1 pistinin 4-5 numaralı dönüşler bazı odalar ile balkonlarından görülebilmektedir. Otel resepsiyonu 24 saat boyunca hizmet verir. Merkezi bir konumda bulunan otelin çevresinde kafe, restoran, bar ve gece kulübü seçenekleri vardır. Bu mekanlar otele yürüme mesafesindedir.

Adres: Zarifa Aliyeva street 27, 4th floor, Sabayil, AZ1019 Bakü, Azerbaycan

Haydar Aliyev Havaalanı noktasından Sahil Hostel & Hotel tesisine toplu taşıma ile 25 dakika, taksi ile 20 dakika, özel transfer hizmeti ile 20 dakikada ulaşılmaktadır. Otele en yakın metro istasyonu 100 metre uzaklıktadır. Bakü bulvarı 100 metre aralıktadır. Haydar Aliyev Uluslararası Havaalanı ise 21 km uzaklıktadır.

Özellikle çiftlerin çokça tercih ettiği otel, iki kişilik seyahat konusunda 9,3 puan almıştır.

Bakü en iyi oteller

Winter Park Hotel Baku

Bakü’de en çok beğenilen otellerden birisi de Winter Park Hotel’dir. Kış Park’nın sadece birkaç adım uzaklığında bulunan otelde etkileyici lezzetleri ile konukları bekleyen bir restoran bulunuyor. Otelin bütün odaları klimalı ve düz ekran TV ile dizayn edilmiştir. Odalarda su ısıtıcısı, özel banyo ve ücretsiz banyo malzemeleri vardır. Tesiste 24 saat boyunca hizmet veren resepsiyon bulunuyor. Dileyen konuklar otelden bisiklet ya da araba kiralayabilirler. Winter Park Hotel Bakı ile Azerbaycan Opera ve Bale Tiyatrosu arasında 800 metre mesafe bulunmaktadır. Fevvareler Meydanı ise 550 metre uzaklıktadır. Tesise en yakın havaalanı olan Haydar Aliyev Uluslararası Havaalanı 25 km uzaklıktadır.

Adres: Mirzaga Aliev 210 Nasimi district, Nasimi, AZ1014 Bakü, Azerbaycan

KAHA Hotel & Hostel

Bakü’de Fevvareler Meydanı’na 600 metre uzaklıkta bulunan otel, Bakü’nün en fazla beğenilen otellerinden birisidir. Kız Kulesi’ne de 1,5 km mesafede yer alan otel, Şivanşahlar Sarayı’na 2,2 km, Azadlık Meydanı’na 1,7 km mesafededir. Alev Kuleleri de 2,6 km uzaklıkta görülebilecek yerler arasındadır. Tesiste 24 saat açık resepsiyon ve döviz bozdurma hizmeti bulunmaktadır. Tesisin konuk odalarında oturma alanı bulunmaktadır. Ayrıca tesisin genelinde ücretsiz Wi-Fi erişimi sağlanmaktadır. Odaların her birinde gardırop ve su ısıtıcısı da ayarlanmıştır. Otelde konuklara her sabah kontinental kahvaltı verilmektedir.

Adres: Mərdənov Qardaşları 13, Nasimi, AZ1014 Bakü, Azerbaycan

Bir şehirde konaklama için yer aranırken bakılacak parametrelerin arasında merkeze yakınlık ölçütü ilk sıralarda yer alır. Şehrin tüm canlılığının yaşandığı merkezden kopmak istemeyen tüm konuklar, seçimlerini bu bölgelerde bulunan otellerden yana yaparlar. Böylece hem şehirde gezilecek pek çok yere ve diğer birçok imkana yakın olunmuş, hem de uzun süreli yolculuk masrafı ve trafik sıkıntısı gibi dertlerden uzak kalınmış olur. Şimdi ana konumuz olan Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de bulunan merkez otellerini gözden geçirelim.

La Casa Nizami

Bakü'de Fevvarreler Meydanı'nın bitişiğinde tarihi bir binanın ikinci katında bulunan 4 yıldızlı bir otel olan La Casa Nizami, merkezi konumu açısından Bakü'de dikkat çeken oteller arasındadır. Otelin odalarında düz ekran TV, küvetli özel banyo ve su ısıtıcısı vardır. Bazı odalarda balkon da bulunmaktadır. Ücretsiz ulaşım imkanı da sunan La Casa Nizami, her sabah açık büfe kahvaltı servisi ile konuklarının güne güzel başlamasını sağlamaktadır.

Tesisin bulunduğu bölgede bisiklet gezisi popüler aktivitelerdendir. Dileyen konuklar La Casa Nizami'de bisiklet de kiralayabilirler.

Tesiste gün boyu hizmet veren resepsiyondaki personele Türkçe, İngilizce ve Rusça bilmektedir.

Bakü'nün merkezinde bulunan Fevvarreler Meydanı, La Casa Nizamiye'ye yalnızca 1 dakikalık yürüme mesafesindedir.

Bakü merkez otelleri

Fountains Residence

Bakü'de, Kız Kulesi'ne 1 km'den daha az bir mesafede yer alan Fountains Residence, bar, ücretsiz Wi-Fi, 24 saat açık resepsiyon ve ortak bir mutfak içeren konaklama birimleri sunmaktadır. Şirvanşahlar Sarayı'na 1,6 km mesafede yer alan bu tesis, ortak salon ve ücretsiz özel otopark imkanlarına sahiptir.

Klimalı dairede 1 ayrı yatak odası, oturma odası ve tam donanımlı bir mutfak ile 1 banyo bulunmaktadır. Ayrıca odalarda düz ekran TV bulunmaktadır.

Yakın Çevre: Otelin 100 metre yakınında Çeşme Meydanı, 550 metre yakınında ise Kız Kulesi bulunmaktadır. Bakü’de bulunan müzeleri ziyaret etmek isteyen konuklar için tesise 1,2 km uzaklıkta bulunan Azerbaycan Halı Müzesi, 250 metre mesafedeki Azerbaycan Ulusal Tarih Müzesi ve 150 metredeki Azerbaycan Edebiyatı Müzesi iyi seçeneklerdir. Yine otelin 1,6 km uzağında Alev Kuleleri’nin görebilirsiniz.

Haydar Aliyev Havaalanı konumundan tesise transfer hizmeti ile ulaşım 30 dakika.

Adres: 63 Nizami Street block 1, Sabayil, Bakü.

Apartment on MADO

Bir restoran, bar ve bahçe sunan Apartment on MADO, Bakü'de ücretsiz Wi-Fi ve bahçe manzaralı konaklama birimleri sunan bir tesistir. Bu tesiste balkonlu ve klimalı konaklama birimleri bulunmaktadır.

DVD oynatıcı bulunan dairede bulaşık makinesi, mikrodalga fırın ve buzdolabı içeren bir mini mutfak ile oturma alanı ve yemek alanı içeren bir oturma odası, 3 yatak odası ve hidromasajlı küvet içeren 2 banyo bulunmaktadır.  Ayrıca uydu kanallarını izleyebileceğiniz bir düz ekran TV sunulmaktadır.

Otelde İngilizce, İbranice, Rusça ve Türkçe konuşan personel, resepsiyonda yardımcı olmak için daima hazırdır.

Tesis bünyesinde hem bisiklet kiralama hem de araç kiralama hizmeti verilmektedir.

Yakın Çevre: Otelin 50 metre yakınında Çeşme Meydanı, 600 metre yakınında ise Kız Kulesi bulunmaktadır. Azerbaycan Halı Müzesi 1,3 km, Azerbaycan Ulusal Tarih Müzesi 400 metre ve Azerbaycan Edebiyatı Müzesi 150 metre uzaklıktadır. Tesisten 1,6 km uzakta Upland Park’ı görebilirsiniz.

Haydar Aliyev Havaalanı konumundan tesise ücretsiz transfer hizmeti 20 dakika sürmektedir.

Buta Hotel, Seven Rooms BoutiqueHotel ve Jireh Baku Hotel Bakü şehrinin merkezinde bulunan farklı otellerdendir.

Butik oteller konaklama seçenekleri arasında en dikkat çeken özelliklere sahip türdür. Butik otellerde kalan konukların özel misafir hissine kapılması için her şey düşünülür. Daha az oda sayısına sahip olan butik oteller sunmuş oldukları hizmet açısından çok daha lüks seviyededir. Tatil şehirlerinin en önemli unsurlarından olan butik oteller, Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de de göz alıcı güzelliklerde karşımıza çıkmaktadır. Şimdi Bakü şehrindeki butik otellerden bazılarına yakından bakalım.

Passage Boutique Hotel

Passage Boutique Hotel, İçeri Şehir Metro İstasyonu’na 10 dakikada yürünerek gidilebilen bir konumdadır. Tesisin her alanında ücretsiz Wi-Fi erişimi bulunur. Bakü şehrinin dikkat çeken yerlerinden biri olan Nazavi Gyandjavi Müzesi otele 300 metre mesafededir. Passage Boutique Hotel’de tüm odalarda DVD oynatıcı ile düz ekran TV bulunuyor. Aynı zamanda saç kurutma makinesi ve ücretsiz banyo malzemelerinin yer aldığı özel banyolar da otel kapsamında konukları bekleyen hizmetlerdendir.

Passage Boutique Hotel’de çeşitli yemeklerle hizmet veren restoran yer alır. Tesisten diğer farklı yemek mekanlarına ise 5 dakikalık yürüyüşle ulaşabilirsiniz. 24 saat açık resepsiyon hizmeti olan otelde tur masası ve bilet servisi hizmetleri sağlanır.

Otel Bakü Tren İstasyonu’ndan 3 km uzaklıktadır. Haydar Aliyev Uluslararası Havalimanı ise 27 km uzaklıkta bulunmaktadır.

Otelde teras ve ortak mutfak seçenekleri vardır. Tesis içerisinde evcil hayvan bulundurmak yasaktır. Tesis bünyesinde kafe, çikolata veya kurabiye, meyve, şişe su, çocuk dostu büfe, çocuklar için menüler, özel diyet menüleri (isteğe tabi), snack bar, odaya kahvaltı servisi, restoran bulunuyor. Otelin tüm birimlerinde ücretsiz Wi-Fi erişimi vardır. Otelden havaalanına ücretli ulaşım servisi vardır.

Tesiste bebek arabası, eğlence ve aile hizmetleri çocuklar için TV kanalları, çocuklar için kitap, DVD, müzik gibi aile hizmetleri vardır. Yine masa oyunları ve yap bozlar da eğlence seçenekleri arasındadır.

Otelde günlük temizlik hizmeti verilmektedir. İlave ücret karşılığında ütü seçeneği de vardır.  Yine kuru temizleme ve çamaşırhane de ilave ücret ile sağlanan hizmetler arasındadır. Otelde çalışma alanları bulunmakta ve faks/fotokopi gibi imkanlar sağlanmaktadır. Yine özellikle şirket gezilerinde büyük öneme sahip olan toplantı salonları ile ziyafet imkanları da yer almaktadır.

Otelin tüm odalarında klima vardır. Günlük gazete hizmeti de bulunan otelde konuşulan diller Arapça, Azerice, İngilizce, Rusça ve Türkçe’dir.

Bakü butik oteller

Boutique Hotel Baku

Fevvareler Meydanı’nın 1 km yakınında bulunan otel şehir manzarasına sahiptir. Tüm konaklama birimlerinde düz ekran uydu TV, su ısıtıcısı, buzdolabı, saç kurutma makinesi ve gardırop vardır. otelde açık büfe kahvaltı sunulur. Yine Boutique Hotel Baku, İngiliz/İrlanda tarzında kahvaltının da sunulduğu dikkat çekici Bakü otellerinden biridir. Yapılan değerlendirmeler sonucunda Bakü’nün en sevilen konumlarından birinde bulunan otel, çiftlerin de ilgisini çekmektedir. Otelin iki kişilik seyahat puanı 9,3’tür. Tesise Haydar Aliyev Havaalanı’ndan toplu taşıma ile 35 dakika, taksi ile 25 dakikada varılmaktadır.

Adres: Alovsat Guliyev 136, Nasimi, AZ1000 Bakü, Azerbaycan.

Citrus Boutique Hotel

Bakü şehrinde bulunan özel hizmet sunan otellerden birisi de Citrus Boutique Hotel’dir. Azerbaycan Ulusal Müzesi’ne 400 metre, Şirvanşahlar Sarayı’na 1,5 km mesafede bulunan otel, Filarmoni Parkı’na da 1,5 km uzaklıktadır. Tesiste 24 saat boyunca resepsiyon hizmeti verilir. Tüm konaklama birimlerinde düz ekran uydu TV, çalışma masası, küvet ve banyo malzemeleri vardır. Çiftlerin sevdiği bu otelin iki kişilik seyahat puanı 9,7’dir.

Adres: 9 Tarlan Aliyarbeyov , Baku, Azerbaijan , AZ1005, Sabayil , AZ1005 Bakü, Azerbaycan

Romantik balayı tatilleri için balayı otelleri çok önemlidir. Mutlu bir yuvanın ilk adımlarının atıldığı bu eşsiz zamanlarda güzel bir balayı anısı için doğru otelleri tercih etmek çok mühimdir. Bu eşsiz romantik tatil için birçok farlı şehir tercih edilebilmektedir. Balayı tatili için Azerbaycan’ın başkenti Bakü’yü tercih eden evli çiftler için birçok güzel seçenek vardır. Şimdi bu seçeneklerden bazılarına bakalım.

Amber Hotel

Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de bulunan Amber Hotel, Caspian Plaza İş Merkezi'ne yürüyerek 3 dakika uzaklıktadır. Klima ve su ısıtıcısı bulunan odalarda düz ekran TV de bulunur. Ayrıca tesis genelinde ücretsiz Wi-Fi erişimi sunulmaktadır. Odalar genel anlamda kahverengi ve mavi tonlarında tasarlanmıştır. Konukların konforunun çokça düşünüldüğü tesiste banyolarda terlik ile saç kurutma makinesi de verilmektedir.

Amber Hotel'de yer alan şık restoranda Azerbaycan mutfağına ait yerel lezzetlerin yanı sıra Avrupa yemekleri de servis edilmektedir. Yine otelde bulunan kahve barda keyifle kahve içebilirsiniz.

Amber Hotel Nizami Metro İstasyonu'ndan 3 dakikalık yürüme mesafesindedir. Yine Bakü şehrinin Eski Kent bölgesi ile Şirvanşahlar Sarayı da araç ile 8 dakikalık mesafededir. Amber Hotel'den Haydar Aliyev Havalimanı'na araçla 30 dakikada gidilebilir. Dileyen konuklar için havaalanı ulaşım servisi de sağlanmaktadır.

Otelde ilave ücret karşılığında spa, sağlık merkezi, kapalı yüzme havuzu gibi seçenekler yer alır. Havuz barı da otelde havuz keyfini katlayan etmenler arasındadır.

Yakın Çevre: Otel Nizami Metro İstasyonu’na 150 metre uzaklıkta bulunmaktadır. Azerbaycan Edebiyatı Müzesi 1,3 km, Alev Kuleleri 2,4 km ve Çeşme Meydanı 1,2 km uzaklıktadır. Yine tesisten 1,7 km uzaklıkta Azerbaycan’ın meşhur yerlerinden biri olan Kız Kulesi’ni de görebilirsiniz.

Adres: Jafar Jabbarli Street 29, Yasamal , Bakü

Bakü romantik oteller

Hilton Baku

Eski Kent ile arasında 8 dakikalık yürüme mesafesi olan Hilton Baku, havuz, spor salonu ve döner çatı barı ile konuklarına eşsiz hizmetler sunmaktadır. Hazar Denizi manzarasına sahip odaları ile dikkat çeken tesisin odalarında düz ekran TV, sıcak içecek hazırlama seçeneği ve kral yatak imkanı bulunmaktadır.

Otelde kalan ziyaretçiler Hilton 360 Bar'da eşsiz manzaraya karşı kokteyllerini içebilirler. Yine bir diğer mekan olan Teraslı Sky Grill, deniz mahsulleri ile biftek servisi yapmaktadır. Hilton 360 Bar'da muhteşem manzara eşliğinde kokteyllerin tadını çıkarabilirsiniz. Teraslı Sky Grill'de deniz mahsulleri ve biftek servis edilmektedir. Hilton Baku, yeni evli çiftlere sağladığı etkileyici hizmetler ile dikkat çeken Bakü balayı otellerindendir.

Winter Park Hotel Baku

Kış Parkı’na yalnızca kısa bir yürüme mesafesinde bulunan romantik balayı otellerindendir. Tesiste 24 saat açık resepsiyon vardır. Dileyen konuklar otelden araba ve bisiklet kiralayabilir. Tesisin yakın çevresinde çok sayıda bar ve restoran bulunmaktadır. Yürüyüş seven gezginlerin oldukça keyif aldığı merkezi bir konumda bulunan tesis, çiftlerin de fazlaca beğendiği bir konaklama mekanıdır. Tesisin iki kişilik seyahat puanı 9,2’dir.

Adres: Mirzaga Aliev 210 Nasimi district, Nasimi, AZ1014 Bakü, Azerbaycan

Seven Rooms Boutique Hotel, Buta Hotel ve JW Marriott Absheron Baku Hotel Bakü’de bulunan diğer butik otellerden bazılarıdır.

Revelton Studios Baku

Bakü'nün önemli sembollerinden Şirvanşahlar Sarayı'nın 300 metre ve Kız Kulesi'nin 1,1 km uzaklığında olan Revelton Studios Baku, tesis genelinde ücretsiz Wi-Fi hizmeti sunulan apart otellerdendir. Odalarda düz ekran TV, yemek alanı ve oturma odası vardır. Ayrıca saç kurutma makinesi ile ücretsiz banyo malzemeleriyle beraber duş da bulunur. Su ısıtıcısı, set üstü ocak, mikrodalga fırın ve buzdolabı tesisin diğer hizmetleridir. Revelton Studios Baku, konuklarına güneşlenme terası da sunan bir apart oteldir.

Yakın Çevre: Tesis Azerbaycan Halı Müzesi’ne 650 metre mesafededir. Alev Kuleleri ile 850 metre uzaklıktadır. Tesisten 150 metre uzaklıktaki Azerbaycan Devlet Filarmoni Salonu’na ulaşabilirsiniz.

Haydar Aliyev Havaalanı'ndan tesise ulaşım taksi ile 35 dakikadır.

Adres: icheri sheher, 1ci qesr dongesi 28, Sabayil , Bakü

Bakü apart oteller

Old City Hotel & Apartments

Bakü'de bulunan dağ manzarasına sahip bir apart otel olan Old City Hotel & Apartments, 24 saat açık resepsiyon hizmeti ve ücretsiz Wİ-Fi imkanları ile konuklarını ağırlamaktadır. Restoranı da bulunan apart otelin odalarında şömine, mikrodalga fırın, set üstü ocak, düz ekran TV, oturma alanı, çamaşır makinesi ve özel banyo vardır. Otelde her sabah konuklara alakart ve kontinental kahvaltı seçenekleri sunulmaktadır. Old City Hotel & Apartments tesisinde teras da yer alır. Yine bu tesiste araba kiralama imkanına da sahipsiniz.

Yakın Çevre: Old City Hotel & Apartments, Philharmony Park’a 200 m uzaklıkta bulunmaktadır. Tesisten gidebileceğiniz müzelerden birisi 600 metre uzaklıktaki Azerbaycan Halı Müzesi’dir. Meşhur Kız Kulesi 250 metre, Çeşme Meydanı ise 650 metre uzaklıktadır.

Old City Hotel & Apartments'e Haydar Aliyev Havaalanı'ndan ulaşım 60 dakika sürer. Tesise en yakın toplu ulaşım alanı ise 250 m uzaklıktaki metro istasyonudur.

Adres: Mirza Mansur 36, Icheriseher Isvechre sefirliyinin arxasi, Sabayil , Bakü

City Apartments

City Apartments Haydar Aliyev Kültür Merkezi'nden 3,4 kilometre uzakta bulunan günlük açık büfe kahvaltı ve ücretsiz Wi-Fi erişimi sunan bir tesistir. Tesisin parke zeminli birimleri, mikrodalga fırını, düz ekran TV ve özel banyosu bulunmaktadır. City Apartments tesisinde konuklara ücretsiz banyo malzemeleri de verilmektedir.

Apart otelde dileyen konuklar için araba kiralama hizmeti de verilmektedir.

Yakın Çevre: Otel ile Haydar Aliyev Kültür Merkezi arasında 350 metre mesafe bulunmaktadır. Meşhur Kız Kulesi 4,3 km uzaklıktadır. Bakü şehrinin bir diğer önemli noktası olan Çeşme Meydanı da tesise 4 km uzaklıktadır.

Adres: Ismayil Hidayat Zadeh 16, Bakü

Panorama of Baku - 22 Floor, Paradise Apart Hotel Baku ve Hotel Diplomat Suites Bakü’de bulunan farklı apart otellerden bazılarıdır.

Hosteller, uygun fiyatlı konaklama tercihi olan kişiler için her zaman en uygun adreslerdir. Çantasını sırtına takıp tura çıkan gezginler için en uygun konaklama biçimlerinden olan hosteller, tüm tatil şehirlerinde önemli bir yere sahiptir. Tatilcilerin sıklıkla tercih ettiği yerlerden birisi olan Bakü’de de birçok hostel bulunmaktadır. Şimdi Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de yer alan bazı hostelleri inceleyelim.

Yasamal Hostel

Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de bulunan Yasamal Hostel, Ganjlil Mall'a 7 km ve Alev Kuleleri'ne 6 km uzaklıktadır. Tesiste bahçe ve barbekü imkanı vardır. 2 yıldızlı Yasamal Hostel'de oda servisi, ücretsiz Wi-Fi, ortak mutfak, bankamatik ve döviz bozdurma hizmetleri de vardır. Yine tesiste 24 saat açık resepsiyondan da faydalanabilirsiniz.

Hostel'in odalarında duşlu ortak banyo vardır. Çocuklu misafirler için Yasamal Hostel'de çocuk oyun alanı da bulunmaktadır.

Yakın Çevre: Tesis meşhur Çeşme Meydanı’na 4,4 km uzaklıktadır. Kız kulesi ise 4,8 km mesafede görülebilecek güzel yerlerden birisidir. Otelden Inshaatchylar Metro İstasyonu’na ulaşım için 800 metre mesafe kat etmeniz gerekir.  Bir diğer istasyon 2,8 km uzaklıktaki Elmlar Akademiyasi Metro İstasyonu’dur.

Adres: Baku, Yasamal, General Hamidov 13, Yasamal, Bakü.

Bakü hosteller

Main Street Hostel

Bakü şehrinde bulunan hostellerden birisi de Main Street Hostel’dir. Bu tesis Çeşme Meydanı’na 400 metre uzaklıktadır. Otelde ücretsiz Wi-Fi erişimi ve 24 saat açık resepsiyon hizmeti vardır. Tesiste klimalı odalar ile ortak salon yer alıyor. Tesiste döviz bozdurma imkanı ve ortak bir mutfak da bulunuyor. Hostelde bulunan bütün birimler oturma alanıyla donatılmıştır. Tesiste ortak banyo ile gardırop da yer almakta. Tesiste konuklara günlük olarak kontinental kahvaltı sunulmaktadır.

White City Hostel

Bakü’de bulunan bir diğer hostel White City Hostel’dir. Tüm alanlarda ücretsiz Wi-Fi erişimi olan tesiste tüm odalar TV ve klima desteğine sahiptir. Otelde 24 saat boyunca geçerli resepsiyon hizmeti bulunmaktadır. Konuklar balkon ya da terasta çay keyfi yapabildikleri otelde oturma alanlarında da dinlenebilir. Tesiste ücretsiz banyo hizmetleri de yer almaktadır. Hostelde bisiklet de kiralayabilmektesiniz. White City Hostel’den Haydar Aliyev Kültür Merkezi'ne 1,4 km mesafe bulunuyor. Formula 1 Grand Prix Bakü ile tesis arasında ise 1,6 km mesafe yer alıyor. Otel Haydar Aliyev Uluslararası Havaalanı’na 18 km uzaklıktadır. Çiftlerin sıklıkla tercih ettiği otelin iki kişilik seyahat puanı 8,0.

Adres: Yusif Safarov 62/76, AZ1025 Bakü, Azerbaycan.

Sahil Hostel & Hotel, Travel Inn Hostel, ANAS-Guest House ve Khamsa Hostel Bakü’de bulunan diğer hostellerdir.