Bakü’de Nerede Kalınır?

Hazar Denizi’nin kıyısına kurulan Bakü, Azerbaycan’ın hem başkenti hem de en popüler şehridir. Osmanlı İmparatorluğu, İran ve Rusya’nın egemenliğinde kalmış, Hazarların da bir dönem yaşadığı bu topraklar günümüzde bağımsız bir devlet olan Azerbaycan’ın dışarıya açılan kapısıdır. Özellikle Eurovision şarkı yarışmasının Bakü’deki Kristal Saray’da yapılmasıyla birlikte daha da popülerleşmiş ve bu vesileyle turistler için keşfedilmeye değer bir şehir olmuştur.


İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Bakü otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.  

Bakü’de Nerede Kalınır? 

Bakü’nün yüzölçümü İstanbul ile karşılaştırıldığında daha büyük olsa da, turistlerin tercih ettiği ve kaliteli tesislerin bulunduğu bölgeler birbirilerine yakındır. Bunun sebebi, Bakü’de turistik aktivitelerin belirli bir yerde toplanmış olması ve şehrin geri kalanında daha çok iş merkezlerinin bulunmasıdır. Otellerin sayısı bile şehrin Hazar Denizi’ne doğru olan bölgesinde daha fazladır. Bakü’yü ziyaret edenlerin konaklayabileceği en ideal noktalar; Old City, Nizami Caddesi ile yakın çevresi bir de Bayrak Meydanı civarıdır.

Bakü’de toplu taşıma için çok fazla seçenek vardır. Otobüs, metro, taksi ve bisikletle şehrin her noktasına ulaşılabilir. Şehirdeki en ucuz ulaşım aracı metrodur. 0,11$ ile metroyu tek yön kullanabilirsiniz. Bunun için Baku Metro Kart satın alarak içine yükleme yapılabilir. Otobüsü de tek yönü 0,11$’a kullanabilirsiniz. Her otobüsün üzerinde ve sağında gittiği destinasyon yazar. Bisiklet ise şehirde oldukça yaygındır. Ancak yoğun trafikli olan yerlerde kullanmak güvenlik için biraz sakıncalı olacağından, Old Town gibi trafiğin az olduğu bölgeler daha uygundur. 

Bakü’de resmi olarak belediye vardır ancak bu belediyeler ve sınırları turistler için bir anlam ifade etmeyecektir. Bunun yerine Bakü’de üç farklı şehrin deneyimlenebileceğini söylemek daha doğru olur. Old City eski ve tarihi bir bölgeyken, New City Azerbaycan’ın bağımsızlığından sonra inşa etmeye başladığı, daha modern bölümdür. Bakü’nün bir de Sovyet etkilerinin hissedilebileceği bir bölgesi vardır. 

Old City (İçeri Şehir) Bölgesinde Bakü Otelleri 

Bu bölgede konaklayarak şehrin eski surlarının içinde dar sokaklarda yürümenin keyfini yaşarsınız. Şehirdeki nostaljik ruhu tatmak, yöresel lezzetlerden yemek için Old City ideal konumdur. Burası aynı zamanda Osmanlı izleri taşıyan, içinde bir çok cami ve kilise gibi tarihi yapıları bulunduran bölgedir.

 • Four Seasons Hotel Baku
  Özellikler:
  5 yıldızlı, spa ve sağlık merkezi, bar
  Fiyat: Geceliği 259$ - 524$ arasındadır.
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Four Seasons Hotel Baku

 • Golden Time Hotel
  Özellikler:
  4 yıldızlı, kahvaltı dahil, ücretsiz Wi-Fi hizmeti
  Fiyat: Geceliği 48$ - 172$ arasındadır.
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Giz Galasi hotel
  Özellikler:
  3 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi hizmeti, evcil havyan dostu
  Fiyat: Geceliği 31$ - 85$ arasındadır.
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Premier Old Gates Hotel
  Özellikler:
  4 yıldızlı, restoran, kahvaltı dâhil
  Fiyat: Geceliği 59$ - 102$ arasındadır.
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Shah Palace Hotel
  Özellikler:
  4 yıldızlı, spa ve sağlık merkezi, kahvaltı dâhil
  Fiyat: Geceliği 87$ - 286$ arasındadır.
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Shah Palace Hotel

Nizami Caddesi Bölgesindeki Bakü Otelleri

Nizami Caddesi, Bakü’nün alışveriş bulvarıdır. Özellikle Old City’i gezdikten sonra Nizami Caddesi’nde yürümek, çok farklı gelecektir. Bu cadde çevresinde, Fıskiye Meydanı gibi simgesel yapıların yanı sıra müze, restoran ve kafeleri bulabilirsiniz. Nizami Caddesi’ni Old City ile karşılaştırdığımızda burayı Bakü’nün modern yüzü olarak adlandırabiliriz.

Bayrak Meydanı Bölgesindeki Bakü Otelleri 

Bayrak Meydanı şehrin önemli simgesel yapılarından biri olup, Old City’den daha uzakta ve sakin bir bölgedir. Ayrıca Eurovision yarışmasının yapıldığı Kristal Palas ve Ateş Kuleleri gibi ikonik yapılar da bu bölgede ziyaret edilebilir.

Bakü'de bölgelere konaklama önerilerimiz bu şekilde, bu rehberde aradığınızı oteli bulamadıysanız Bakü Otelleri Rehberi'mize bakmanızı da öneriyoruz. Ayrıca tüm Bakü otellerini görmek için tıklayın.