Google+

Arama formu

Kobustan (Gobustan)

Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 AZN = 0.00
Priz Tipi Type C250V-2.5 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 0.8℃
Şub 1.3℃
Mar 4.9℃
Nis 11.9℃
May 16.5℃
Haz 21℃
Tem 24.3℃
Ağu 23.4℃
Eyl 19.4℃
Eki 13℃
Kas 7.9℃
Ara 3.1℃
Genel Bilgiler / Rehber

Gobustan, Azerbaycan’da bulunan bir şehirdir. Başkent Bakü’nün 90 kilometre batısında konumlanmaktadır. Burası 1930 – 1943 ve 1960 – 1990 seneleri arasında Şamahı bölgesine aitti. Yüzölçümü 1369,4 kilometre kare olan Gobustan’ın toplam nüfusu ise 37,137’dir. Kilometre kare başına düşen insan sayısı 27’dir.

Gobustan, adeta Azerbaycan’ın önemli bir milli parkıdır. Burada günümüze değin pek çok medeniyetin eserleri sergilenmektedir ve bu da turistik anlamda bölgeyi cazip kılmaktadır. Bu bölgede hâkim olan iklim tipi ise ılıman iklimdir. Gobustan kenti bununla birlikte, oldukça iyi kayalık petroglifleri ve çamur volkanlarıyla da bilinmektedir. Bu bölge, milattan önce 8. yüzyıldan beri iskân edilmiştir. Bu bölgede yapılan çalışmalar sonucunda, tunç devrinden kalma eserler, çeşitli seramik ürünler, silah ve süs eşyaları da bulunmuştur.

İklim / Hava Durumu
Nasıl Gidilir?
Ne Zaman Gidilir?
Nerede Kalınır?
Yemek / Restoran / Ne Yenir Ne İçilir?
Önemli Yerler / Gezilecek Yerler
Ne Yapılır?
Gece Hayatı / Bar / Eğlence
Alışveriş / Ne Alınır?
Festival / Fuar
Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler
Dikkat Edilmesi Gerekenler / Önemli Bilgiler

Azerbaycan Vizesi

Azerbaycan Vizesi Nasıl Alınır? 

Azerbaycan’a giriş için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları umuma mahsus pasaport sahibiyse giriş için vize başvurusu yapmak zorundadırlar. Resmî ve hizmet türü pasaport sahipleri vizeden muaftır. Azerbaycan Schengen bölgesine dâhil değildir, ayrıca bir vize başvurusunda bulunmak gerekir.