Google+

Aşkabat

37.9333333,58.366666699999996
Genel Bilgiler / Rehber

Türkmenistan'ın başkenti olan Aşkabat, ülkenin güneyinde, İran sınırından 26 km uzaklıkta yer alır. Çöl ortasında bir vaha üzerine yayvan bir biçimde kurulmuş olan şehrin diğer adı da “Aşkın Şehri”dir. Kent bir liman ve uluslararası bir havaalanına sahiptir, ayrıca önemli bir endüstri merkezidir. Özellikle Makina, Elektroteknik, Tekstil ve Gıda endüstrileri yoğunluktadır.

Nüfus : 773.400
İklim / Hava Durumu

Şehirde sert bir kara iklimi hakimdir. Sıcaklık gün ve sene içinde büyük farklılıklar gösterir. Çok az yağış alır. Mevsim dönemlerinde İran ve Afganistan yönünden esen kum fırtınalarına sahne olur.

Nasıl Gidilir?

THY'nin istanbul'dan Aşkabat'a direk uçuşu bulunmaktadır. Uçuş süresi gidiş yönünde yaklaşık 3 saat 35 dakika, dönüş yönünde 4 saat 5 dakikadır.

Ne Zaman Gidilir?

Şehir, Türkmenistan'ın güneyinde çöl ortasında bir vahada kurulduğundan sert ve elverişsiz iklim koşulları vardır. Hava sıcaklıkları arasındaki değişim çok yüksektir. Kışın çok soğukken yazın hava sıcaklıkları çok yükselir. Bu nedenle şehri ziyaret etmek için en uygun dönem Nisan, Mayıs, Eylül ve Ekim aylarıdır.

Yemek / Restoran / Ne Yenir Ne İçilir?

Ağırlığı ete ve sebzeye dayanan Türkmen mutfak alışkanlıkları yörelere göre farklılıklar gösteriyor. Aşkabat mutfağı bol etli yemeklere sahipken, Hazar Denizi kıyılarında balık ön plana çıkıyor. En çok tüketilen besin maddesi pirinçin sadece lezzet olarak değil, kültürel anlamda da önemli yeri vardır. Türkmenler perşembe ve cuma akşamları ölülerinin ruhu için pilav pişirirler. Kaybettikleri kişilerin ruhuna dua okuyarak pilav yerler. Ekmeğin her çeşidi makbul. Sütlü, yumurtalı, yağlı gibi birçok ekmek çeşitleri bulunuyor. “Petir ekmeği” mutlaka tadılmalı. Çay, Türkmenlerin vazgeçemediği bir içecek. Sadece kahvaltıda değil yemek sonralarında ve akşam üzerleri de içiliyor. Yemek sonralarında ağırlık yeşil çaya veriliyor. Çay, “çaylık” adı verilen bir çaydanlıkla ortaya getiriliyor, yanında da reçel, kuru veya taze üzümle tükenene kadar içiliyor. "Türkmenbaşı" (Turkmenbashi) markalı votkaları, "Berk" ve "Zip" ismindeki yerel biraları denemeye değerdir.
Salata, çorba, kızarmış veya haşlanmış et tercih edilen öğle yemeği, akşam mönüsüne göre daha ağırdır. Akşam yemekleri oldukça hafif tutuluyor. Yemek sırasında ayran içmek veya yoğurt yemek de birçok Türkmen’in tercihi. Özellikle deve sütünden yapılan ayran hem lezzetli hem de daha özel kabul ediliyor. Bu yüzden misafirlere bu ayran ikram edilir. Türkmenler günlük öğünlerinde tatlı yerine taze ve kuru meyveyi tercih ediyorlar. Tatlı, bayram, düğün gibi özel günlerde hazırlanıyor. En sevilen tatların başında “şekşeki” ve “katlama” geliyor. Şekşeki, düğünlerde gelinin arkadaşları tarafından yapılan hafif bir hamur tatlısıdır. Katlama ise, kız evlendikten 40 gün sonra ailesinin evine gider. Damadın akrabaları o gün ilişkiler tatlı olsun diye katlama yaparak kız evine götürürler. Kızın ailesi de kızlarını ziyarete giderken yine aynı tatlıyı götürür.

Önemli Yerler / Gezilecek Yerler

Kentte çok sayıda anıt bulunmaktadır. Bu kadar çok anıt olmasının nedeni Türkmenistan’ın bağımsızlığını kazandıktan sonraki özgürlük hissini gelecek nesillerine aktarma isteğidir. En önemli anıt ve heykelleri ise; “Tarafsızlık Kulesi” anıtı, “Türkmenbaşı” Saparmurat Niyazov’un altın kaplı heykeli, 1948 Aşkabat Depremzedeleri Anıtı, 10 Ahalteke Atı Heykeli'dir. Milli Halı ile Tarih ve Etnografya Ulusal müzeleri, Türkmen kültürünü sergileyen iki kurum. Cumhurbaşkanlığı Sarayı, Cumhuriyet Meydanı ve Altın Asır Milli Parkı da görülmesi gereken yerler arasında. Orta Asya’nın en büyük camisi olarak anılan Kıpçak Camisi, 2004 yılında ibadete açıldı. Tamamı mermerden inşa edilen cami 18 bin metre kare alana sahip. Duvarları 55, dört minaresi 80 metreye yükseliyor. Yanındaki eski Türkmen lideri Niyazov’un kabristanı bulunuyor. Mozole biçimindeki bu türbede Niyazov ailesinin tamamı yatıyor. Şehrin 8 km kuzeyinde yer alan Aşkabat’taki çöl pazarı (Tolkuchka Bazaar) ise mutlaka gidilmesi gereken yerler arasında yer almaktadır.

Ne Yapılır?

Aşkabat’ta ulaşım çok rahat ve çok ucuzdur. Bu nedenle istediğiniz her bölgeye kolayca ve uygun fiyatlar ile gidebilirsiiniz. Ülkenin güney bölgesinde 1948 yılında gerçekleşen deprem nedeniyle, Aşkabat tamamen tahrip olmuş. Bu nedenle de diğer Orta Asya şehirlerindeki gibi bir eski kent merkezi bulunmuyor. Şehir, depreme dayanıklı modern çelik-beton ve cam binalarla donatılmış durumda. Şehirde 35 bin kişilik iki stadyum, dokuz tiyatro binası bulunuyor. Merhum Devlet Başkanı Saparmurat Türkmenbaşı vatandaşlarına bembeyaz bir kent inşa etme sözü vermiş ve bunu da Türkiye ve İtalya gibi ülkelerden ithal edilen bembeyaz ve damarsız mermerleri tüm binalarında kullanarak gerçekleştirmiş. Gündüz şehir turunda bu yapılar sizi büyüleyecektir. Ülke, doğalgaz zengini olduğu için hava kirliliği yok. Kullandıkları doğal gaz sıfıra yakın kükürt oranıyla dünyanın en temiz enerji kaynaklarından biri. Dolayısıyla mermerler Aşkabat güneşinde ışıl ışıl parıldıyor. Cadde, sokak ve parklar çok düzenli. Kmuya açık bu alanlarda sigara içmek te yasak. Gün içinde şehrin 15 km güneyindeki Anau'ya giderek yerel yaşamı daha yakından tanıyabilirsiniz. Aşkabat’ın 18 km. batısında yer alan Nissa – Parfiyallılar Krallığı Sarayı’nı da ziyaret edebilirsiniz. Saray İÖ 3. yüzyıl ile İS 3. yüzyıl arasında parlak bir dönem yaşamıştır ve görülmeye değer bir yerdir.

Gece Hayatı / Bar / Eğlence

Birçok restoran, barın olduğu Aşkabat'ta Rus ve Avrupa opera, tiyatro ve bale gösterilerini izleyebilirsiniz.

Alışveriş / Ne Alınır?

Şehrin en önemli Alışveriş noktası, Aşkabat’taki çöl pazarı (Tolkuchka Bazaar). Burası Aşkabat'ın 8 km kuzeyinde olup, Türkmenlerin geçmiş zamanlardan gelen yaşam şekillerini ortaya koyan ve çöl dünyasını da içinde barındıran egzotik bir pazardır. Pazarda, Türkmen kadınları rengârenk yerel kıyafetleri ve ilginç takılarıyla tezgâhlarda el işlerini satıyor. Onlardan Türkmen kilimi, el dokuması kumaş, takı ve çeşitli sebze, baharat ve bitkileri satın almanız mümkün.

Festival / Fuar

Her Ocak ayında Türkmenistan'ın genelinde İpek yolu Rally'si düzenlenmektedir. Ülkenin en coşkulu zamanları Bağımsızlık ve Tarafsızlık bayramlarında yaşanıyor. Bağımsızlık Bayramı 27–28 Ekim, Tarafsızlık Bayramı ise 12 Aralık günlerinde kutlanıyor. Görkemli kutlamalara Türkmen halkı büyük ilgi gösteriyor.

Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler
  • Yeni yıl-1 ocak,
  • Hatıra günü-12 ocak,
  • Ulusal Bayrak günü-19 şubat,
  • Nevruz 22 Mart,
  • Anayasa Günü-18 Mayıs,
  • Türkmen Kültürü Çalışanları Günü-27 Haziran,
  • Bağımsızlık Günü-28 Ekim,
  • Tarafsızlık Bayramı-12 Aralık.
Dikkat Edilmesi Gerekenler / Önemli Bilgiler

Aşkabat'ta ulaşım otobüs, troleybüs, dolmuş ve taksilerle yapılmaktadır. Ulaşım çok rahat ve ucuzdur. Geniş bir alana kurulu Aşkabat’ı gezmek için yürümek iyi bir seçim değil, araba tercih edilmeli.

13 dak 19 sn önce
Gezi Notu

MOSTAR: DO NOT FORGET

Saraybosna seyahatimizi planlarken Nisan ayını seçtiğimiz için 2015 yılı baharının bize sürpriz yapacağını hiç düşünmemiştik. Bitmeyen kış bizi bu seyahatte bayağı zorladı. Normal şartlar altında güneşli ve ılık bir seyahat geçirmek niyetindeydik ancak Saraybosna'daki ilk iki günümüz sağanak yağış ve soğuk hava altında geçti. Bu sebeple Mostar gezimizi güneş yüzünü gösterene... daha fazla

51 dak 31 sn önce
Galeri

Karasu

Sakarya’ya bağlı sessiz sakin bir kıyı kasabası olan Karasu, yaz aylarında oldukça kalabalıklaşıyor. Bundan dolayı kıyı boyunca çok sayıda yazlık daire ve site görebilirsiniz.

Fotoğraf: wikimapia.org

Abant Gölü

Bolu il merkezinin 34 km güneybatısında yer alan gölün 7 kilometrelik çevresi her mevsim gidilebilecek bir dinlenme alanı oluşturuyor. Bu alanda yürüyüşler yapabilir fayton turlarına katılabilirsiniz.

Fotoğraf: www.travelshopturkey.com

Amasra

Karadeniz’in ortasında Bartın’a bağlı olan Amasra, eski evleri ve plajı ile görsel bir şölen sunuyor. Burası 3000 yıllık tarihi, kıyıyı çevreleyen ormanlık alanları ile görülmeye değer bir bölge. Bu alanlara kurulmuş restoranlar ve butik oteller bölgenin turizmine katkıda bulunuyor.

Fotoğraf: www.theguardian.com

İnebolu

Yemyeşil bitki örtüsü ve upuzun sahili ile Kastamonu’da saklı bir cennet. Burada bulunan meşhur İnebolu evleri 3 katlı, bahçeli ve genellikle bordo-beyaz rengindedir. Evlere rengini veren şey ise aşı boyasıdır.

Fotoğraf: en.wikipedia.org

Akçakoca

Akçakoca geniş ve güzel kumsalı ile ünlüdür. Gün geçtikçe de daha çok popülerleşen bir turizm bölgesidir. Özellikle ziyaretçilerin geceleri dolaştığı Çınar Caddesi, ismini yol boyunca uzanan ağaçlardan alır. Çeşitli ağaçlardan oluşan bitki örtüsü de ilgi çekmektedir.

Fotoğraf: www.wolpy.com

Karadeniz Kıyıları Tatil Rehberi

Karasu

Sakarya’ya bağlı sessiz sakin bir kıyı kasabası olan Karasu, yaz aylarında oldukça kalabalıklaşıyor. Bundan dolayı kıyı boyunca çok sayıda yazlık daire ve site görebilirsiniz.

Fotoğraf: wikimapia.org

15 saat 52 dak önce
Galeri

Henk Jonkers, Hollanda Delft Üniversitesi’nden bir mikrobiyolog. Jonkers 2006’dan beri biotuğla ya da biobeton yapmak üzerinde çalışıyor.
Kaynak: http://distractify.com/matt-buco/concrete-that-repairs-itself/
Fotoğraf: cnn.com

Burada betonun içerisine bir bakteri mixi katılıyor. Olayı yenilenebilir hale getiren de bu tek hücreli canlı oluyor.
Fotoğraf: cnn.com

‘’İyileştirici ajan’’ ya da orijinal haliyle ‘’healing agent’’ denilen bakteri kireçtaşı tarzında bir madde üretiyor ve bu betonun bir nevi kendini yenilemesi anlamına geliyor.
Fotoğraf: cnn.com

Çalışma mekanizmasına bakarsak, eğer betonda her hangi bir çatlama olur da içine su sızarsa bakteri aktive oluyor ve süreç işlemeye başlıyor.
Fotoğraf: cnn.com

Bu fotoğrafta örnek olarak çatlatılmış bir beton var.
Fotoğraf: cnn.com

Kendini Yenileyen Beton Yapıldı

Henk Jonkers, Hollanda Delft Üniversitesi’nden bir mikrobiyolog. Jonkers 2006’dan beri biotuğla ya da biobeton yapmak üzerinde çalışıyor.
Kaynak: http://distractify.com/matt-buco/concrete-that-repairs-itself/
Fotoğraf: cnn.com

16 saat 22 dak önce
Galeri

Balinaların zeki ve dev canlılar olduğunu biliyoruz. Bu kocaman cüsseler tam 55 milyon yıldır sularda yüzüyorlar. Dünyanın en büyük canlılarını oluşturan balinalar hakkında öğrenmeniz gereken ilk madde onların memeli sınıfına dahil olduğu. Tabii burada balinaların yanına yunusları da eklememek olmaz.
Kaynak: http://www.unbelievable-facts.com/2015/03/facts-about-whales.html

1.Bir mavi balinanın kalp damarlarında sürünerek ilerleyebilirsiniz.

Bir mavi balinanın kalbi Mini Cooper ile aynı boydadır. Bu kocaman kalpli canlıların kalbi su yüzeyinde dakikada 5-6, su altında ise 3 kez çarpıyor. Arterleri ve venleri haliyle o kadar geniş ki sürünerek rahatça ilerleyebilirsiniz.
Fotoğraf: https://pbs.twimg.com/media/BdLmXfvIUAAF3Ke.png

2.Balina kusmuğu aslında oldukça önemli bir madde çünkü parfüm yapımında kullanılıyor.

Fotoğrafta görülen Ken Wilman sahilde köpeğiyle yürürken alışık olmadığı bir maddeyle karşılaşmış ve kokusunun garip olduğunu fark etmiş. Güzel kokan bu madde bir balinan sindirim sisteminden geliyordu ve kozmetik firmaları onun 3kg için 43.000 pound ödüyordu.
Fotoğraf: www.mirror.co.uk

3.Balinalar bazen bir bacakla dünyaya gelirler bazen de iki.

Bu duruma Atavizm deniyor yani bir nevi geriye dönme. Balinalarda meydana gelen genetik bir hata sonucu bacak yapısı oluşuyor. Eskiden karaya çıkıp yürüyen atalarının  bazı özellikleri bir şekilde bugüne yansıyor.
Fotoğraf: ngm.nationalgeographic.com

4.Boynuzlu balinaların boynuzu aslında dışarı doğru çıkmış bir diştir.

Boynuzlu balinaların bu uzantısı evrimsel süreçte özelleşmiş ve bu formu almış. Tabii bunun bir amacı var dostlar bu mekanizma boşa değil. Bu organ suyun basıncı, sıcaklığı ya da tuzluluğunu algılamada kullanılıyor ve sadece erkek bireylerde bulunuyor.
Fotoğraf: www.worldwildlife.org

En Devasa Memeli Sınıfı Üyeleri Olan Balinalar Hakkında 13 Bilgi

Balinaların zeki ve dev canlılar olduğunu biliyoruz. Bu kocaman cüsseler tam 55 milyon yıldır sularda yüzüyorlar. Dünyanın en büyük canlılarını oluşturan balinalar hakkında öğrenmeniz gereken ilk madde onların memeli sınıfına dahil olduğu. Tabii burada balinaların yanına yunusları da eklememek olmaz.
Kaynak: http://www.unbelievable-facts.com/2015/03/facts-about-whales.html

16 saat 36 dak önce
Galeri

Marmara Adası

Marmara Adası, Gökçeada’dan sonra Türkiye’nin en büyük ikinci adasıdır. Balıkesir’e bağlı olan adaya deniz otobüsü ve feribotlarla ulaşım mümkündür. Doğası, denizi, tarihi kalıntıları ve ada turları ile hoş vakit geçirtecek bir tatil mekanı olabilir.

Fotoğraf: topturkeytravel.com

İznik Gölü

Bursa’daki İznik Gölü tektonik hareketler sonucu oluşmuş bir tatlı su gölüdür. Gölün çevresi zengin bitki örtüsü, piknik ve turistik gezi alanları ile çevrelenmiştir. Aynı zamanda önemli bir kuş alanı statüsündedir. Çeltikçi, erguvan balıkçıl, yılan kartalı, Macar ördeği gibi kuşlara ev sahipliği yapmaktadır.

Fotoğraf: en.wikipedia.org

Gelibolu Yarımadası

Çanakkale’nin bir ilçesi olan Gelibolu, Saros Körfezi yakınında bulunmasıyla, doğal güzelliğiyle ve tarihi milli parkı ile ziyaretçileri kendisine çeker. Gelibolu Yarımadası’nın ucunda kalan Tarihi Gelibolu Yarımadası Milli Parkı, şehitlikleri ve Çanakkale Savaşı’ndan kalan abideleri ile görülmeye değerdir.

Fotoğraf: www.turkeytour.net

Avşa Adası

Yine Balıkesir’e bağlı bir ada olan Avşa, geniş ve uzun kumsallara sahip. İstanbul’dan gemi veya deniz otobüsüyle de ulaşım sağlanmakta. Bölge de deniz ürünleri oldukça bol hatta buraya özel istavritiyle de ünlüdür. Üzümleriyle de ünlü adada kaliteli şaraplar da üretilmekte.

Fotoğraf: www.telegraph.co.uk

Sapanca Gölü

Kocaeli ve Sakarya sınırında yer alan göl, Sakarya’ya bağlıdır. Etrafında 69 kuş türü tespit edilen göl her yıl on binlerce kuşun konakladığı önemli bir alandır. Burada en fazla bulunan kuş türü ise sakarnekedir. Göl sörf, kürek ve yelken sporlarına da elverişlidir.

Fotoğraf: wikimapia.org

Marmara Kıyıları Tatil Rehberi

Marmara Adası

Marmara Adası, Gökçeada’dan sonra Türkiye’nin en büyük ikinci adasıdır. Balıkesir’e bağlı olan adaya deniz otobüsü ve feribotlarla ulaşım mümkündür. Doğası, denizi, tarihi kalıntıları ve ada turları ile hoş vakit geçirtecek bir tatil mekanı olabilir.

Fotoğraf: topturkeytravel.com

16 saat 40 dak önce
Galeri

Fransa Parlamentosu büyük süpermarketlerin elde kalan, satılmamış yiyecekleri yok etmesini engelleyecek bir yasayı oyluyor. Yasa yiyeceklerin bu şekilde yok edilmesinden ziyade hayır kurumlarına, barınaklara ya da çiftliklere bağışlanmasını teşvik ediyor.

Kaynak: http://www.huffingtonpost.com/2015/05/22/france-supermarkets-unsold-food...

Meclis tarafından onaylanan yasa taslağı buradan senatoya gidecek ve büyük ihtimalle geçecek.

Fotoğraf: www.switchroad.com

Yasa taslağında marketlerin yiyeceklerini bağışlaması temel taşı oluşturuyor. Son kullanma tarihi geçse bile tüketilmesinde sakınca olmayan, yanlış ambalajlanmış veya ambalajı zarar görmüş fakat yenilebilir özelliğini koruyan yiyecekler bağışlanacaklar sınıfa giriyor. Bunların çiftliklere, barınaklara hayvan beslenmesi ya da gübre haline getirilmesi için gönderilmesi isteniyor.
Fotoğraf: www.boredpanda.com

Bunların yanında okullarda çocuklara da yemek israfı konusunda eğitim verilmesi isteniyor. Kanun yapıcılar çocukların kendi mutfaklarında da bunun uygulamasının teşvik edilmesi üzerinde tartışıyorlar.
Fotoğraf: saynotofoodwaste.org

Çevreci gruplar yasaya gülerek hoş geldin derken Gıda Dağıtıcıları Birliği yasanın süpermarketlere fazlaca fatura kestiğini, bu israfta en büyük payın kişisel israf olduğunu hatırlatıyor ve marketlerin yıl içerisinde gerekli bağışları yaptığını ekliyor.
Fotoğraf: sapphirical.wordpress.com

Fransa Gıda İsrafını Azaltmak İçin Yasal Süreçleri Başlattı-Alkışlanası Bir Yasa Tasarısı

Fransa Parlamentosu büyük süpermarketlerin elde kalan, satılmamış yiyecekleri yok etmesini engelleyecek bir yasayı oyluyor. Yasa yiyeceklerin bu şekilde yok edilmesinden ziyade hayır kurumlarına, barınaklara ya da çiftliklere bağışlanmasını teşvik ediyor.

Kaynak: http://www.huffingtonpost.com/2015/05/22/france-supermarkets-unsold-food...

Editör
16 saat 42 dak önce
Duyuru

Dünyayı dolaşan Fransız bisikletçi Marmaris'te hayatını kaybetti

Marmaris’te bir otomobilin emniyet şeridinde arkadan çarptığı Fransız bisikletçi 59 yaşındaki Christian Jean Auguste Niaffe’nin yaşamını yitirdiği bildirildi. Birçok ülke gezen ve Türkiye’de bisiklet turuna çıkan bilgisayar mühendisi Christian Jean Auguste Niaffe’nin, Gökova’da mola verdikten sonra Marmaris’e hareket ettiği ve olayın Taşhan Mevkii’nde meydana geldiği... daha fazla

16 saat 53 dak önce
Gezi Notu

PİZZANIN, KAHVENİN, ŞAHANE EZGİLERİN, MUHTEŞEM KIYILARIN EV SAHİBİ: NAPOLİ

Güney İtalya'nın incisindeyiz bugun... Napoli... Pizzanın, kahvenin, şahane ezgilerin, muhteşem kıyıların ev sahibi deniz kokan bir kent. Aynı zamanda Kuzey İtalya’nın nefret ettiği, Vezüv patlasa da Napoli'yi de yutsa dediği güzeller güzeli bir Akdeniz kentindeyiz. Aklımızda; güvenlik sorunları, mafyası, toplanmayan çöpleri ile kokan sokakları gibi duydugumuz okudugumuz tüm... daha fazla

16 saat 57 dak önce
Galeri

Kaplumbağaları bilirsiniz karikatürlere konu olan, yavaş yürüyen, bakışları nispeten çok anlam ifade etmeyen sürüngen sınıfından akrabalarımız. Fakat bu nevi şahsına münhasır hayvanların öyle özellikleri var ki aslında, o kadar da basit olmadıklarını anlıyoruz. Ayrıca gerçekten reddedilemez bir cazibeleri var!
Kaynak: http://distractify.com/beth-buczynski/the-truth-about-turtles/

1.Kaplumbağaların ses telleri yoktur (fakat bir şekilde ses çıkartabiliyorlar).

Kaplumbağaları bu maddeden sonra gerçekten küçümsememek gerekiyor. Çünkü adamlar işi çözmüşler. Ses telleri olmasa da kafalarını ani bir hareketle öne çıkararak ciğerlerinde sıkıştırdıkları hava sayesinde kendilerince sesler çıkartabiliyorlar. Evrim yolunda sürüngen olarak kalmış olsalar da yeteneklerini geliştirmekten geri durmamışlar.
Fotoğraf: cheezburger.com

2.Bazı kaplumbağalar anüslerinden nefes alıyorlar.

Bazı kaplumbağa türlerinin kloakı ince bir zarla çevrelenmiştir. Bu zar sayesinde meydana gelen gaz değişimi kaplumba su altına daldığında oksijenin kana karışmasını sağlıyor.
Fotoğraf: gldar

3.Kaplumbağalar ayın etrafını dolaşan ilk canlı uçuşu gerçekleştirmişlerdir.

Rusya ve Amerika’nın uzay, teknoloji alanındaki sidik yarışında pek çok hayvan kullanılmıştır. Fakat bunların arasından sadece Sovyetler tarafından 1968 yılında Zond 5’le uzaya gönderilen kaplumbağalar ilk canlı uçuşu gerçekleştirmiştir.
Fotoğraf: calvertjoural.com

4.Kaplumbağalar av-avcı durumlarında fazlasıyla sert ve kural tanımaz olabilirler.

Özellikle alligator snapping turtle gibi bazı kaplumbağa türleri avlarına karşı oldukça sert davranıyorlar. Zaman zaman bu avların başka kaplumbağalar olduğunu düşündükçe daha da rahatsız edici bir boyuta ulaşabiliyorlar. Bu bahsettiğimiz sürüngen 90 cm boya erişebilir ve genelde 80 kilo civarındadır. Fakat sertliği çengel görünümlü sert çenesi, uzun tırnakları ve kaslı kuyruğundan geliyor.
Fotoğraf: teeturtledesigns.tumblr.com

Yavaş Akrabalarımız Kaplumbağalar Hakkında Birtakım Bilgiler

Kaplumbağaları bilirsiniz karikatürlere konu olan, yavaş yürüyen, bakışları nispeten çok anlam ifade etmeyen sürüngen sınıfından akrabalarımız. Fakat bu nevi şahsına münhasır hayvanların öyle özellikleri var ki aslında, o kadar da basit olmadıklarını anlıyoruz. Ayrıca gerçekten reddedilemez bir cazibeleri var!
Kaynak: http://distractify.com/beth-buczynski/the-truth-about-turtles/

17 saat 7 dak önce
Galeri

La Maison du Chocolat - Paris

La Maison du Chocolat, 1955 yılında mütevazi bir dükkan olarak başlasa da günümüzde önemli bir marka olma başarısını yakalamış. Çikolata ve trüflerini mutlaka denemelisiniz. Marka Sevgililer Günü'ne özel bir kutu da sunuyor.

Fotoğraf: www.greatchefs.com

Mary - Brüksel

Mary, Belçika’da 1919 yılında kurulmuş. Burada çikolata yapımı için geleneksel odaklı malzemeler kullanılıyor. Mary'de klasik cevizli şekerlemelerden tadıp, sevimli dekorasyonun tadını çıkarabilirsiniz.

Fotoğraf: www.alexinwanderland.com

Teuscher - Zürih

Küçük bir İsviçre köyünde başlamış olan Teuscher işletmesi, sonraları Zürih’te yer edinmiş ve küresel bir çapa ulaşıp fabrikasını kurmuştur. Buradan Avrupa, Orta Doğu ve Kuzey Amerika’ya da sevk yapılmaktadır.

Fotoğraf: www.bonjourandhola.com

Theo - Seattle

Seattle’ın Theo çikolatası 10 yıldır tane bar şeklinde satılıyor. Organik tanelerin Theo ürünlerinin kaynak verimliliğini kanıtladığı belirtiliyor. Bu yıl Sevgililer Günü'nde vişneli sütlü çikolata ve tarçınlı bitter aşk çikolatası çıkarmış.

Fotoğraf: 1800recycling.com

Dandelion Chocolate - San Francisco

Dandelion Chocolate, San Francisco'nun Mission bölgesinde yer alıyor. Çikolatalarının kaynağında kavrulmuşluk lezzetini bulabilirsiniz. Kakaosu ise doğal asitliğini korumak için Ambanja adında özel bir kurutma yöntemi olan meyveli bir kaplamaya sahiptir.

Fotoğraf: neelywang.com

Uğruna Seyahat Edilecek 10 Çikolata Mağazası

La Maison du Chocolat - Paris

La Maison du Chocolat, 1955 yılında mütevazi bir dükkan olarak başlasa da günümüzde önemli bir marka olma başarısını yakalamış. Çikolata ve trüflerini mutlaka denemelisiniz. Marka Sevgililer Günü'ne özel bir kutu da sunuyor.

Fotoğraf: www.greatchefs.com