Google+

Aşkabat

37.9333333,58.366666699999996
Genel Bilgiler / Rehber

Türkmenistan'ın başkenti olan Aşkabat, ülkenin güneyinde, İran sınırından 26 km uzaklıkta yer alır. Çöl ortasında bir vaha üzerine yayvan bir biçimde kurulmuş olan şehrin diğer adı da “Aşkın Şehri”dir. Kent bir liman ve uluslararası bir havaalanına sahiptir, ayrıca önemli bir endüstri merkezidir. Özellikle Makina, Elektroteknik, Tekstil ve Gıda endüstrileri yoğunluktadır.

Nüfus : 773.400
İklim / Hava Durumu

Şehirde sert bir kara iklimi hakimdir. Sıcaklık gün ve sene içinde büyük farklılıklar gösterir. Çok az yağış alır. Mevsim dönemlerinde İran ve Afganistan yönünden esen kum fırtınalarına sahne olur.

Nasıl Gidilir?

THY'nin istanbul'dan Aşkabat'a direk uçuşu bulunmaktadır. Uçuş süresi gidiş yönünde yaklaşık 3 saat 35 dakika, dönüş yönünde 4 saat 5 dakikadır.

Ne Zaman Gidilir?

Şehir, Türkmenistan'ın güneyinde çöl ortasında bir vahada kurulduğundan sert ve elverişsiz iklim koşulları vardır. Hava sıcaklıkları arasındaki değişim çok yüksektir. Kışın çok soğukken yazın hava sıcaklıkları çok yükselir. Bu nedenle şehri ziyaret etmek için en uygun dönem Nisan, Mayıs, Eylül ve Ekim aylarıdır.

Yemek / Restoran / Ne Yenir Ne İçilir?

Ağırlığı ete ve sebzeye dayanan Türkmen mutfak alışkanlıkları yörelere göre farklılıklar gösteriyor. Aşkabat mutfağı bol etli yemeklere sahipken, Hazar Denizi kıyılarında balık ön plana çıkıyor. En çok tüketilen besin maddesi pirinçin sadece lezzet olarak değil, kültürel anlamda da önemli yeri vardır. Türkmenler perşembe ve cuma akşamları ölülerinin ruhu için pilav pişirirler. Kaybettikleri kişilerin ruhuna dua okuyarak pilav yerler. Ekmeğin her çeşidi makbul. Sütlü, yumurtalı, yağlı gibi birçok ekmek çeşitleri bulunuyor. “Petir ekmeği” mutlaka tadılmalı. Çay, Türkmenlerin vazgeçemediği bir içecek. Sadece kahvaltıda değil yemek sonralarında ve akşam üzerleri de içiliyor. Yemek sonralarında ağırlık yeşil çaya veriliyor. Çay, “çaylık” adı verilen bir çaydanlıkla ortaya getiriliyor, yanında da reçel, kuru veya taze üzümle tükenene kadar içiliyor. "Türkmenbaşı" (Turkmenbashi) markalı votkaları, "Berk" ve "Zip" ismindeki yerel biraları denemeye değerdir.
Salata, çorba, kızarmış veya haşlanmış et tercih edilen öğle yemeği, akşam mönüsüne göre daha ağırdır. Akşam yemekleri oldukça hafif tutuluyor. Yemek sırasında ayran içmek veya yoğurt yemek de birçok Türkmen’in tercihi. Özellikle deve sütünden yapılan ayran hem lezzetli hem de daha özel kabul ediliyor. Bu yüzden misafirlere bu ayran ikram edilir. Türkmenler günlük öğünlerinde tatlı yerine taze ve kuru meyveyi tercih ediyorlar. Tatlı, bayram, düğün gibi özel günlerde hazırlanıyor. En sevilen tatların başında “şekşeki” ve “katlama” geliyor. Şekşeki, düğünlerde gelinin arkadaşları tarafından yapılan hafif bir hamur tatlısıdır. Katlama ise, kız evlendikten 40 gün sonra ailesinin evine gider. Damadın akrabaları o gün ilişkiler tatlı olsun diye katlama yaparak kız evine götürürler. Kızın ailesi de kızlarını ziyarete giderken yine aynı tatlıyı götürür.

Önemli Yerler / Gezilecek Yerler

Kentte çok sayıda anıt bulunmaktadır. Bu kadar çok anıt olmasının nedeni Türkmenistan’ın bağımsızlığını kazandıktan sonraki özgürlük hissini gelecek nesillerine aktarma isteğidir. En önemli anıt ve heykelleri ise; “Tarafsızlık Kulesi” anıtı, “Türkmenbaşı” Saparmurat Niyazov’un altın kaplı heykeli, 1948 Aşkabat Depremzedeleri Anıtı, 10 Ahalteke Atı Heykeli'dir. Milli Halı ile Tarih ve Etnografya Ulusal müzeleri, Türkmen kültürünü sergileyen iki kurum. Cumhurbaşkanlığı Sarayı, Cumhuriyet Meydanı ve Altın Asır Milli Parkı da görülmesi gereken yerler arasında. Orta Asya’nın en büyük camisi olarak anılan Kıpçak Camisi, 2004 yılında ibadete açıldı. Tamamı mermerden inşa edilen cami 18 bin metre kare alana sahip. Duvarları 55, dört minaresi 80 metreye yükseliyor. Yanındaki eski Türkmen lideri Niyazov’un kabristanı bulunuyor. Mozole biçimindeki bu türbede Niyazov ailesinin tamamı yatıyor. Şehrin 8 km kuzeyinde yer alan Aşkabat’taki çöl pazarı (Tolkuchka Bazaar) ise mutlaka gidilmesi gereken yerler arasında yer almaktadır.

Ne Yapılır?

Aşkabat’ta ulaşım çok rahat ve çok ucuzdur. Bu nedenle istediğiniz her bölgeye kolayca ve uygun fiyatlar ile gidebilirsiiniz. Ülkenin güney bölgesinde 1948 yılında gerçekleşen deprem nedeniyle, Aşkabat tamamen tahrip olmuş. Bu nedenle de diğer Orta Asya şehirlerindeki gibi bir eski kent merkezi bulunmuyor. Şehir, depreme dayanıklı modern çelik-beton ve cam binalarla donatılmış durumda. Şehirde 35 bin kişilik iki stadyum, dokuz tiyatro binası bulunuyor. Merhum Devlet Başkanı Saparmurat Türkmenbaşı vatandaşlarına bembeyaz bir kent inşa etme sözü vermiş ve bunu da Türkiye ve İtalya gibi ülkelerden ithal edilen bembeyaz ve damarsız mermerleri tüm binalarında kullanarak gerçekleştirmiş. Gündüz şehir turunda bu yapılar sizi büyüleyecektir. Ülke, doğalgaz zengini olduğu için hava kirliliği yok. Kullandıkları doğal gaz sıfıra yakın kükürt oranıyla dünyanın en temiz enerji kaynaklarından biri. Dolayısıyla mermerler Aşkabat güneşinde ışıl ışıl parıldıyor. Cadde, sokak ve parklar çok düzenli. Kmuya açık bu alanlarda sigara içmek te yasak. Gün içinde şehrin 15 km güneyindeki Anau'ya giderek yerel yaşamı daha yakından tanıyabilirsiniz. Aşkabat’ın 18 km. batısında yer alan Nissa – Parfiyallılar Krallığı Sarayı’nı da ziyaret edebilirsiniz. Saray İÖ 3. yüzyıl ile İS 3. yüzyıl arasında parlak bir dönem yaşamıştır ve görülmeye değer bir yerdir.

Gece Hayatı / Bar / Eğlence

Birçok restoran, barın olduğu Aşkabat'ta Rus ve Avrupa opera, tiyatro ve bale gösterilerini izleyebilirsiniz.

Alışveriş / Ne Alınır?

Şehrin en önemli Alışveriş noktası, Aşkabat’taki çöl pazarı (Tolkuchka Bazaar). Burası Aşkabat'ın 8 km kuzeyinde olup, Türkmenlerin geçmiş zamanlardan gelen yaşam şekillerini ortaya koyan ve çöl dünyasını da içinde barındıran egzotik bir pazardır. Pazarda, Türkmen kadınları rengârenk yerel kıyafetleri ve ilginç takılarıyla tezgâhlarda el işlerini satıyor. Onlardan Türkmen kilimi, el dokuması kumaş, takı ve çeşitli sebze, baharat ve bitkileri satın almanız mümkün.

Festival / Fuar

Her Ocak ayında Türkmenistan'ın genelinde İpek yolu Rally'si düzenlenmektedir. Ülkenin en coşkulu zamanları Bağımsızlık ve Tarafsızlık bayramlarında yaşanıyor. Bağımsızlık Bayramı 27–28 Ekim, Tarafsızlık Bayramı ise 12 Aralık günlerinde kutlanıyor. Görkemli kutlamalara Türkmen halkı büyük ilgi gösteriyor.

Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler
  • Yeni yıl-1 ocak,
  • Hatıra günü-12 ocak,
  • Ulusal Bayrak günü-19 şubat,
  • Nevruz 22 Mart,
  • Anayasa Günü-18 Mayıs,
  • Türkmen Kültürü Çalışanları Günü-27 Haziran,
  • Bağımsızlık Günü-28 Ekim,
  • Tarafsızlık Bayramı-12 Aralık.
Dikkat Edilmesi Gerekenler / Önemli Bilgiler

Aşkabat'ta ulaşım otobüs, troleybüs, dolmuş ve taksilerle yapılmaktadır. Ulaşım çok rahat ve ucuzdur. Geniş bir alana kurulu Aşkabat’ı gezmek için yürümek iyi bir seçim değil, araba tercih edilmeli.

Atçantana.com'dan sizin için seçtiğimiz ürünler.
3 dak önce
Özel Yazı

SEYAHAT ÇANTANIZDA BULUNMASI GEREKEN İLKYARDIM MALZEMELERİ

Yurt içi ve yurt dışı gezileri fark etmeksizin hepsinde yanınızda tedbir amaçlı bir ilkyardım çantası bulundurmalısınız. Böylece ufak kazalarda ve yaralanmalarda hızlıca ve olay yerinde müdahale edebilecek ekipmanlarınız yakınınızda olmuş olacak ve ilk müdahaleyi zaman kaybetmeden yapabilmenizi kolaylaştıracaktır. Fotoğraf Kaynak Seyahat ilkyardım çantası içerisinde... daha fazla

SEYAHAT ÇANTANIZDA BULUNMASI GEREKEN İLKYARDIM MALZEMELERİ
25 dak önce
Özel Yazı

YURTDIŞI SEYAHATLERİNDE YANINIZA ALMANIZ GEREKEN TEMEL İLAÇLAR

Özellikle yurtdışı seyahatleri daha fazla gezmek ve görmek amacıyla olduğundan her vakti verimli harcamak gerekiyor. Seyahatinizin hafif ya da ağır rahatsızlıklarla bozulmasını, planlarınızın aksamasını istemiyorsanız yanınızda bazı ilaçlar da bulundurmalısınız. Öncelikle kronik bir hastalığınız ve sürekli kullandığınız ilaçlarınız varsa bunları mutlaka bavulunuza... daha fazla

YURTDIŞI SEYAHATLERİNDE YANINIZA ALMANIZ GEREKEN TEMEL İLAÇLAR
28 dak önce
Ağ Günlüğü

12 saat önce
Galeri
Dünyanın En Lezzetli Mutfaklarından Biri: Meksika Mutfağı

Yüzölçümünün büyük olması Meksika'da mutfak çeşitliliğinin olmasını sağlıyor. Meksika'nın kuzeyi daha çok sığır, keçi ve devekuşu yetiştiriciliği ile bilinmektedir.

Fotoğraf: www.riviera-maya-holidays.com

Dünyanın En Lezzetli Mutfaklarından Biri: Meksika Mutfağı

Meksika mutfağında en çok kullanılan besinler, mısır ve fasulyedir. Mısır taze olarak koçan şeklinde de tüketilmekle birlikte yemeklerde malzeme olarak da kullanılıyor. Kabak ve chili biberi de mutfağın diğer yaygın malzemelerinden.

Fotoğraf: www.food.com

Dünyanın En Lezzetli Mutfaklarından Biri: Meksika Mutfağı

Bal ise Meksika tatlıları için temel gıda rolünü üstlenmiş durumda. Meksika mutfağı aynı zamanda UNESCO tarafından "Soyut Kültürel Miraslar" içerisine de alınmış.

Fotoğraf: basiccookbooks.com

Dünyanın En Lezzetli Mutfaklarından Biri: Meksika Mutfağı

Meksika'nın Yucatan bölgesinde yemeklere lezzet vermek için annatto bitkisi kullanılır. Bunun yanı sıra ekşi portakaldan yapılan hem acı hem de tatlı bir tadı olan sos achiote yaygın kullanılan lezzetlerdendir.

Fotoğraf: www.personal.psu.edu

Dünyanın En Lezzetli Mutfaklarından Biri: Meksika Mutfağı

Oaxaca bölgesi baharatlı yemekleri ile tanınırken, Jalisco gibi dağlık bölgelerde baharatlı domates sosunda yapılmış keçi eti yemeği birria oldukça meşhurdur.

Fotoğraf: almostfearless.com

Dünyanın En Lezzetli Mutfaklarından Biri: Meksika Mutfağı

Yüzölçümünün büyük olması Meksika'da mutfak çeşitliliğinin olmasını sağlıyor. Meksika'nın kuzeyi daha çok sığır, keçi ve devekuşu yetiştiriciliği ile bilinmektedir.

Fotoğraf: www.riviera-maya-holidays.com

12 saat önce
Galeri
Bir Denizci Yerleşimi: Bretonya

Bretonya, Fransa'nın Atlantik kıyısına konumlanmış bir yerleşim birimi. Burada yaşayanlar yıllar önce İngiliz topraklarından gelmiş olan Kelt kökenli Fransızlardır.

Fotoğraf: tr.wikipedia.org

Bir Denizci Yerleşimi: Bretonya

Bölgede Fransızcadan farklı olarak o yöreye ait bir dil olan Bretonca konuşuluyor. Tabelaların da çoğunda hem Fransızca hem Bretonca yazılar yer alıyor. Bölgenin kendine ait bir dili olmasının yanı sıra kendine ait bayrağı da var.

Fotoğraf: tr.wikiloc.com

Bir Denizci Yerleşimi: Bretonya

Bretonya'da yıllardır en yaygın meslek denizcilik ve balıkçılık. Bunun en önemli gerekçelerinden biri bölgenin Manş Denizi ve Biskay Körfezi ile çevrelenmiş olması.

Fotoğraf: faostat.fao.org

Bir Denizci Yerleşimi: Bretonya

Bretonya bölgesinin güneyinde yer alan Vannes de Morbihan Körfezi kıyısında yer alıyor. Denizden içeriye doğru ilerleyen 3 km'lik uzunlukta bir limanı bulunuyor.

Fotoğraf: www.worldtourismplace.com

Bir Denizci Yerleşimi: Bretonya

Vannes şehrinin sokaklarını gezdiğinizde ise Tudor tarzı evlerle karşılaşacaksınız. Bu açıdan adeta bir masal şehrini anımsatıyor. Bu küçük şehri gezmek için yarım gün yeterli olacaktır.

Fotoğraf: www.touristeye.com

Bir Denizci Yerleşimi: Bretonya

Bretonya, Fransa'nın Atlantik kıyısına konumlanmış bir yerleşim birimi. Burada yaşayanlar yıllar önce İngiliz topraklarından gelmiş olan Kelt kökenli Fransızlardır.

Fotoğraf: tr.wikipedia.org

13 saat önce
Galeri
Bizim Çöplerimiz Onların Süsleri

Etiyopya’nın güneyinde Omo Vadisi’nde The Daasanach adında yarı göçebe bir kabile bulunuyor.

Kaynak: http://sobadsogood.com/2015/09/30/beautiful-ethiopian-headwear-made-your-trash-by-photographer-Eric-Lafforgue/

Bizim Çöplerimiz Onların Süsleri

Daasanach’lılar tarım faaliyetleriyle uğraşan, medeniyet adı altındaki modernizme dahil olmayan, geleneklerine bağlı bir topluluk.

Bizim Çöplerimiz Onların Süsleri

Fakat yine de bu onları tamamen izole etmiyor. Çevrede biz modern topluluklardan birkaç parça eşya –çöp- bulmak işten bile değil.

Bizim Çöplerimiz Onların Süsleri

Fransız gezi fotoğrafçısı Eric Lafforgue bu ilginç kabileyi tanımak ve anlamak adına onlarla birkaç yıl geçirmiş.

Bizim Çöplerimiz Onların Süsleri

Daasanach’ların çevreden buldukları maddelerle yaptıkları aksesuarlar, kafalarına taktıkları süsler gerçekten inanılmaz.

Bizim Çöplerimiz Onların Süsleri

Etiyopya’nın güneyinde Omo Vadisi’nde The Daasanach adında yarı göçebe bir kabile bulunuyor.

Kaynak: http://sobadsogood.com/2015/09/30/beautiful-ethiopian-headwear-made-your-trash-by-photographer-Eric-Lafforgue/

14 saat önce
Galeri
Yolda Tanışıp Yoldaş Olan Çift

Hikayemiz fazlaca romantizm ve macera içeriyor. Bir Romanyalı bir Alman, Ben ve Maria’yla tanışın.

Kaynak: http://www.wonderlusters.com/about-us/

Yolda Tanışıp Yoldaş Olan Çift

Ben eve dönüş yolunda Maria’yla karşılaşınca hayatının değişeceğini tahmin edemezdi heralde. 

Yolda Tanışıp Yoldaş Olan Çift

Birkaç günlük misafirlik şeklinde başlayan ilişki sonrasında daha büyük bir şeye dönüşmüş.

Yolda Tanışıp Yoldaş Olan Çift

Güzel ikili Türkiye, Hindistan, İran, Kırgızistan, İtalya, Bulgaristan, Nepal, Tacikistan ve Umman olmak üzere 9 destinasyonu geride bırakmışlar. Bunu da blogları wonderlusters.com’da paylaşmışlar.

Yolda Tanışıp Yoldaş Olan Çift

Eylül 2014’ten beri yollarda olan çiftimiz işlerini, bağımlıklarını ve modern dünya hırslarını geride bırakarak dolaşmaya devam ediyorlar.

Yolda Tanışıp Yoldaş Olan Çift

Hikayemiz fazlaca romantizm ve macera içeriyor. Bir Romanyalı bir Alman, Ben ve Maria’yla tanışın.

Kaynak: http://www.wonderlusters.com/about-us/

Özlem Mete
Editör
14 saat önce
Duyuru

Avrupa kapılarını Türklere açacak mı?

Times gazetesinin, Avrupa’nın Türklere kapılarını açacağını yazmasının ardından tartışmalar başladı. Brüksel'de toplanan liderlerin vizesiz seyahat imkânını konuştuğu belirtiliyor. Gelecek yıl Türk vatandaşlarına vize muafiyeti getirilmesi görüşülüyor. Türkiye Başbakanı Ahmet Davutoğlu'nun katıldığı ve Brüksel'de düzenlenen zirvede, işbirliği karşılığında AB... daha fazla

14 saat önce
Galeri
Kedi Gözü – Hindistan
Kedi Gözü – Hindistan

Kedi Gözü – Hindistan

Hindistan’da Kedi Gözü taşları oldukça yaygın. Bu taşı yanında taşıyan kişi, sağlıklı olurmuş. Bir diğer özelliği ise öngürülemeyen maddi kayıplardan sizi korurmuş.

Fotoğraf: http://catseye.org.in/

Bambu – Çin
Bambu – Çin

Çin kültüründe bambu; şans, sağlık ve parayı simgeliyor. Feng-Shui öğretisine göre evinizin güneydoğusuna bambu bitkisi koymak, şansınızı arttırırmış.

Fotoğraf: http://3.bp.blogspot.com/

Hamsa – Orta Doğu
Hamsa – Orta Doğu

Orta Doğu kültüründe çokça rastlanan hamsa; kötüyü def eder, iyi şans getirirmiş.

Fotoğraf: http://www.tattoosforyou.org/

At Nalı – ABD
At Nalı – ABD

Oldukça bilinen bir şans sembolü. Nalın açık tarafını yukarı bakacak şekilde evinize asarsanız, size iyi şans getirir. Eğer uçlar aşağı bakarsa, büyün şansınızı kaybedermişsiniz.

Fotoğraf: http://www.chromerestorationspecialist.co.uk/

Dört Yapraklı Yonca – İrlanda
Dört Yapraklı Yonca – İrlanda

Bir başka çok bilinen şans öğesi ise dört yapraklı yonca. Efsaneye göre; Havva cennetten kovulduğu zaman, kendine şans getirmesi için yanına dört yapraklı bir yonca almış. Bu nedenle dört yapraklı yoncanın şans getirdiğine inanılıyor.

Fotoğraf: orig00.deviantart.net

Ülkeler ve Şans Sembolleri

Kedi Gözü – Hindistan

Hindistan’da Kedi Gözü taşları oldukça yaygın. Bu taşı yanında taşıyan kişi, sağlıklı olurmuş. Bir diğer özelliği ise öngürülemeyen maddi kayıplardan sizi korurmuş.

Fotoğraf: http://catseye.org.in/

Çağlar Erözgen
Silver Yazar
20 saat önce
Gezi Notu

ÜRDÜN SEYAHAT NOTLARI

Çok kısa bir süre öncesine kadar Akabe hakkındaki bilgim, Kim Milyoner Olmak İster'de sorulacak olsa şıklar arasındaki Ürdün’ü joker kullanmadan fakat büyük ihtimalle çok da emin olmadan ancak bilebilecek kadardı.  Ama Ben Akabe’yi cidden sevdim. 15–18 Kasım tarihlerinde Gezimanya. com yazarı ve blogger olarak Türk Hava Yolları’nın davetiyle Ürdün’deydim ve Ürdün’deki... daha fazla

ÜRDÜN SEYAHAT NOTLARI