Google+

Aşkabat

37.9333333,58.366666699999996
Genel Bilgiler / Rehber

Türkmenistan'ın başkenti olan Aşkabat, ülkenin güneyinde, İran sınırından 26 km uzaklıkta yer alır. Çöl ortasında bir vaha üzerine yayvan bir biçimde kurulmuş olan şehrin diğer adı da “Aşkın Şehri”dir. Kent bir liman ve uluslararası bir havaalanına sahiptir, ayrıca önemli bir endüstri merkezidir. Özellikle Makina, Elektroteknik, Tekstil ve Gıda endüstrileri yoğunluktadır.

Nüfus : 773.400
İklim / Hava Durumu

Şehirde sert bir kara iklimi hakimdir. Sıcaklık gün ve sene içinde büyük farklılıklar gösterir. Çok az yağış alır. Mevsim dönemlerinde İran ve Afganistan yönünden esen kum fırtınalarına sahne olur.

Nasıl Gidilir?

THY'nin istanbul'dan Aşkabat'a direk uçuşu bulunmaktadır. Uçuş süresi gidiş yönünde yaklaşık 3 saat 35 dakika, dönüş yönünde 4 saat 5 dakikadır.

Ne Zaman Gidilir?

Şehir, Türkmenistan'ın güneyinde çöl ortasında bir vahada kurulduğundan sert ve elverişsiz iklim koşulları vardır. Hava sıcaklıkları arasındaki değişim çok yüksektir. Kışın çok soğukken yazın hava sıcaklıkları çok yükselir. Bu nedenle şehri ziyaret etmek için en uygun dönem Nisan, Mayıs, Eylül ve Ekim aylarıdır.

Yemek / Restoran / Ne Yenir Ne İçilir?

Ağırlığı ete ve sebzeye dayanan Türkmen mutfak alışkanlıkları yörelere göre farklılıklar gösteriyor. Aşkabat mutfağı bol etli yemeklere sahipken, Hazar Denizi kıyılarında balık ön plana çıkıyor. En çok tüketilen besin maddesi pirinçin sadece lezzet olarak değil, kültürel anlamda da önemli yeri vardır. Türkmenler perşembe ve cuma akşamları ölülerinin ruhu için pilav pişirirler. Kaybettikleri kişilerin ruhuna dua okuyarak pilav yerler. Ekmeğin her çeşidi makbul. Sütlü, yumurtalı, yağlı gibi birçok ekmek çeşitleri bulunuyor. “Petir ekmeği” mutlaka tadılmalı. Çay, Türkmenlerin vazgeçemediği bir içecek. Sadece kahvaltıda değil yemek sonralarında ve akşam üzerleri de içiliyor. Yemek sonralarında ağırlık yeşil çaya veriliyor. Çay, “çaylık” adı verilen bir çaydanlıkla ortaya getiriliyor, yanında da reçel, kuru veya taze üzümle tükenene kadar içiliyor. "Türkmenbaşı" (Turkmenbashi) markalı votkaları, "Berk" ve "Zip" ismindeki yerel biraları denemeye değerdir.
Salata, çorba, kızarmış veya haşlanmış et tercih edilen öğle yemeği, akşam mönüsüne göre daha ağırdır. Akşam yemekleri oldukça hafif tutuluyor. Yemek sırasında ayran içmek veya yoğurt yemek de birçok Türkmen’in tercihi. Özellikle deve sütünden yapılan ayran hem lezzetli hem de daha özel kabul ediliyor. Bu yüzden misafirlere bu ayran ikram edilir. Türkmenler günlük öğünlerinde tatlı yerine taze ve kuru meyveyi tercih ediyorlar. Tatlı, bayram, düğün gibi özel günlerde hazırlanıyor. En sevilen tatların başında “şekşeki” ve “katlama” geliyor. Şekşeki, düğünlerde gelinin arkadaşları tarafından yapılan hafif bir hamur tatlısıdır. Katlama ise, kız evlendikten 40 gün sonra ailesinin evine gider. Damadın akrabaları o gün ilişkiler tatlı olsun diye katlama yaparak kız evine götürürler. Kızın ailesi de kızlarını ziyarete giderken yine aynı tatlıyı götürür.

Önemli Yerler / Gezilecek Yerler

Kentte çok sayıda anıt bulunmaktadır. Bu kadar çok anıt olmasının nedeni Türkmenistan’ın bağımsızlığını kazandıktan sonraki özgürlük hissini gelecek nesillerine aktarma isteğidir. En önemli anıt ve heykelleri ise; “Tarafsızlık Kulesi” anıtı, “Türkmenbaşı” Saparmurat Niyazov’un altın kaplı heykeli, 1948 Aşkabat Depremzedeleri Anıtı, 10 Ahalteke Atı Heykeli'dir. Milli Halı ile Tarih ve Etnografya Ulusal müzeleri, Türkmen kültürünü sergileyen iki kurum. Cumhurbaşkanlığı Sarayı, Cumhuriyet Meydanı ve Altın Asır Milli Parkı da görülmesi gereken yerler arasında. Orta Asya’nın en büyük camisi olarak anılan Kıpçak Camisi, 2004 yılında ibadete açıldı. Tamamı mermerden inşa edilen cami 18 bin metre kare alana sahip. Duvarları 55, dört minaresi 80 metreye yükseliyor. Yanındaki eski Türkmen lideri Niyazov’un kabristanı bulunuyor. Mozole biçimindeki bu türbede Niyazov ailesinin tamamı yatıyor. Şehrin 8 km kuzeyinde yer alan Aşkabat’taki çöl pazarı (Tolkuchka Bazaar) ise mutlaka gidilmesi gereken yerler arasında yer almaktadır.

Ne Yapılır?

Aşkabat’ta ulaşım çok rahat ve çok ucuzdur. Bu nedenle istediğiniz her bölgeye kolayca ve uygun fiyatlar ile gidebilirsiiniz. Ülkenin güney bölgesinde 1948 yılında gerçekleşen deprem nedeniyle, Aşkabat tamamen tahrip olmuş. Bu nedenle de diğer Orta Asya şehirlerindeki gibi bir eski kent merkezi bulunmuyor. Şehir, depreme dayanıklı modern çelik-beton ve cam binalarla donatılmış durumda. Şehirde 35 bin kişilik iki stadyum, dokuz tiyatro binası bulunuyor. Merhum Devlet Başkanı Saparmurat Türkmenbaşı vatandaşlarına bembeyaz bir kent inşa etme sözü vermiş ve bunu da Türkiye ve İtalya gibi ülkelerden ithal edilen bembeyaz ve damarsız mermerleri tüm binalarında kullanarak gerçekleştirmiş. Gündüz şehir turunda bu yapılar sizi büyüleyecektir. Ülke, doğalgaz zengini olduğu için hava kirliliği yok. Kullandıkları doğal gaz sıfıra yakın kükürt oranıyla dünyanın en temiz enerji kaynaklarından biri. Dolayısıyla mermerler Aşkabat güneşinde ışıl ışıl parıldıyor. Cadde, sokak ve parklar çok düzenli. Kmuya açık bu alanlarda sigara içmek te yasak. Gün içinde şehrin 15 km güneyindeki Anau'ya giderek yerel yaşamı daha yakından tanıyabilirsiniz. Aşkabat’ın 18 km. batısında yer alan Nissa – Parfiyallılar Krallığı Sarayı’nı da ziyaret edebilirsiniz. Saray İÖ 3. yüzyıl ile İS 3. yüzyıl arasında parlak bir dönem yaşamıştır ve görülmeye değer bir yerdir.

Gece Hayatı / Bar / Eğlence

Birçok restoran, barın olduğu Aşkabat'ta Rus ve Avrupa opera, tiyatro ve bale gösterilerini izleyebilirsiniz.

Alışveriş / Ne Alınır?

Şehrin en önemli Alışveriş noktası, Aşkabat’taki çöl pazarı (Tolkuchka Bazaar). Burası Aşkabat'ın 8 km kuzeyinde olup, Türkmenlerin geçmiş zamanlardan gelen yaşam şekillerini ortaya koyan ve çöl dünyasını da içinde barındıran egzotik bir pazardır. Pazarda, Türkmen kadınları rengârenk yerel kıyafetleri ve ilginç takılarıyla tezgâhlarda el işlerini satıyor. Onlardan Türkmen kilimi, el dokuması kumaş, takı ve çeşitli sebze, baharat ve bitkileri satın almanız mümkün.

Festival / Fuar

Her Ocak ayında Türkmenistan'ın genelinde İpek yolu Rally'si düzenlenmektedir. Ülkenin en coşkulu zamanları Bağımsızlık ve Tarafsızlık bayramlarında yaşanıyor. Bağımsızlık Bayramı 27–28 Ekim, Tarafsızlık Bayramı ise 12 Aralık günlerinde kutlanıyor. Görkemli kutlamalara Türkmen halkı büyük ilgi gösteriyor.

Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler
  • Yeni yıl-1 ocak,
  • Hatıra günü-12 ocak,
  • Ulusal Bayrak günü-19 şubat,
  • Nevruz 22 Mart,
  • Anayasa Günü-18 Mayıs,
  • Türkmen Kültürü Çalışanları Günü-27 Haziran,
  • Bağımsızlık Günü-28 Ekim,
  • Tarafsızlık Bayramı-12 Aralık.
Dikkat Edilmesi Gerekenler / Önemli Bilgiler

Aşkabat'ta ulaşım otobüs, troleybüs, dolmuş ve taksilerle yapılmaktadır. Ulaşım çok rahat ve ucuzdur. Geniş bir alana kurulu Aşkabat’ı gezmek için yürümek iyi bir seçim değil, araba tercih edilmeli.

7 saat önce
Galeri
Paris’te 1 Günlüğüne Bütün Trafik Duracak

Dünyanın her hangi bir yerinde her hangi büyük bir şehrin bütün gün boyunca trafiksiz olduğunu hayal edin. Bu şehir Paris.
27 Eylül’de bu durum gerçek olacak ve tarihinde ilk olarak Paris arabasız bir gün geçirecek “Une Journée Sans Voiture” -.

Fotoğraf: Paris City Hall

Paris’te 1 Günlüğüne Bütün Trafik Duracak

Belediye başkanı Anna Hidalgo geçtiğimiz aylarda yapmış olduğu açıklamada ‘’ Paris oldukça değişik bir gün geçirecek. Bu Parisliler ve turistler için bir fırsat, kirlilik, gürültü ve stresten uzak eğlence içinde geçirebilecekleri bir gün olacak.’’ dedi.

Fotoğraf: Paris Sans Voiture
 

Paris’te 1 Günlüğüne Bütün Trafik Duracak

İnsanların yeni bir Paris keşfedebilecekleri bu günde trafiğe kapalı olacak olan alanlar şöyle Eiffel Kulesi civarı, Champs Élysées, Place de la Republique, Place Stalingrad, Place de la Bastille, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 10, 11’inci bölgeler, Bois de Vincennes ve Boulogne.

Fotoğraf: Paris Sans Voiture

Paris’te 1 Günlüğüne Bütün Trafik Duracak

The Day Without Car -arabasız bir gün- şehrin kirliliğe karşı yürüttüğü kampanyanın bir parçası.
Global sorunlara karşı duyarlı davranmaya gayret eden yönetim ve Paris Sans Voiture gibi çevreci gruplar iklim değişikliği, küresel ısınma gibi kavramların sanıldığından daha çok hayatımızı etkilediğinin farkındalar.

Fotoğraf: en.wikipedia.org

Paris’te 1 Günlüğüne Bütün Trafik Duracak

Dünya Sağlık Örgütü raporlarına göre sağlık sorunlarındaki temel sebeplerden biri kirlilik ve büyük şehirlerde bu oran fazlasıyla yüksek. Bunun yanında Fransız Senatosu kirliliğin her yıl Fransa’ya milyarlarca euroya mal olduğunu da açıklıyor.

Fotoğraf: momentummag.com

Paris’te 1 Günlüğüne Bütün Trafik Duracak

Dünyanın her hangi bir yerinde her hangi büyük bir şehrin bütün gün boyunca trafiksiz olduğunu hayal edin. Bu şehir Paris.
27 Eylül’de bu durum gerçek olacak ve tarihinde ilk olarak Paris arabasız bir gün geçirecek “Une Journée Sans Voiture” -.

Fotoğraf: Paris City Hall

8 saat önce
Galeri
Tarih Sayfalarında Ölümsüzleşmiş Cesur Kadınlar

Geçmişten bu yana dünyanın en zor işlerinden biri olageldi kadın olmak. Gerek bilim gerek spor gerek teknoloji gerekse günlük hayatta sürekli bastırılmaya çalışılan kadınlar neyse ki çetin ceviz çıktılar da bir şekilde işleri kotardılar. Tanıdığımız tanımadığız baş kaldıran bütün kadınlara selam ederiz.

1.Marie Curie
1.Marie Curie

Polonyalı fizikçi ve kimyacı bu güçlü kadın radyoktivite üzerinde inanılmaz çalışmalar yaptı ve iki kez Nobel Ödülü aldı. Öldüğü zaman üzerinde çalıştığı bu radyoktif maddeler iç organlarını neredeyse tamamen yıkıma uğratmıştı. Bilim dünyasına kazandırdıklarının yanında bu kulvardaki kadınlara tepki gösteren zihniyete de verilmiş bir cevaptı.

2.Kathrine Switzer
2.Kathrine Switzer

1967’de Boston Maratonu’nda koşan ilk kadın, Kathrine Switzer. Yarışmanın organizatöre ise bir kadının koşuyor olmasından rahatsız olmuş olacak ki onu engellemeye çalışıyor.

3.
3.

13 Nisan 1985 tarihli bu fotoğrafta İsveç’te Neo Nazilere çantasıyla tepki gösteren bir kadın görülüyor. 

4.Komako Kimura
4.Komako Kimura

1917’de kadınlara oy hakkını savunan Japon kadın Komako Kimura.

Tarih Sayfalarında Ölümsüzleşmiş Cesur Kadınlar

Geçmişten bu yana dünyanın en zor işlerinden biri olageldi kadın olmak. Gerek bilim gerek spor gerek teknoloji gerekse günlük hayatta sürekli bastırılmaya çalışılan kadınlar neyse ki çetin ceviz çıktılar da bir şekilde işleri kotardılar. Tanıdığımız tanımadığız baş kaldıran bütün kadınlara selam ederiz.

9 saat önce
Galeri
18 Yaşında Okulu Bırakıp 97 Ülke Gezdi

Christian Lindgren Norveçli bir arkadaşımız. 18 yaşında okulu bırakarak seyahate çıkan Chris şu an 27 yaşında ve tam 97 ülke gezip görmüş.

Kaynak: http://unusualtraveler.com/

18 Yaşında Okulu Bırakıp 97 Ülke Gezdi

18’inde Hindistan’a tek yön bilet alıp plansız yola koyulan Lindgren kıta kıta, şehir şehir yolları arşınlayarak 8 dopdolu pasaporta sahip olmuş.
Seyahatlerinde rehber kitap kullanmayan ve düşük bütçesiyle geçinmeye çalışan Chris için önemli olan farklı yerlerde çektiği güzel kareleri insanlarla buluşturmak.

Attabad Gölü, Pakistan
Attabad Gölü, Pakistan
Çin
Çin
Kuzey Kore
Kuzey Kore

18 Yaşında Okulu Bırakıp 97 Ülke Gezdi

Christian Lindgren Norveçli bir arkadaşımız. 18 yaşında okulu bırakarak seyahate çıkan Chris şu an 27 yaşında ve tam 97 ülke gezip görmüş.

Kaynak: http://unusualtraveler.com/

NEVİN SALMAN
Gold Yazar
10 saat önce
Gezi Notu

SIRTINI KÜÇÜK DAĞA, GORICA DAĞLARINA YASLAYAN KENT: PODGORICA

THY’nin 1,5 saat süren uçuşundan sonra başkent Podgorica (Podgoritsa - c harfi ts okunuyor)’dayız. Havaalanına indiğimiz anda bir alev topunun içinde buluyoruz kendimizi. Kendisi gibi havaalanı da küçük olduğundan pasaport kontrolleri ve bavul alımı işlemleri oldukça hızlı. Kiralık araba için işlemlerimizi tamamlıyor ve arabamıza biner binmez klimayı çalıştırıp ferahlamaya... daha fazla

SIRTINI KÜÇÜK DAĞA, GORICA DAĞLARINA YASLAYAN KENT: PODGORICA
NEVİN SALMAN
Gold Yazar
11 saat önce
Gezi Notu

TURİZM CENNETİ KARADAĞ

Karadağ ya da benim nedense daha yakıştırdığım Montenegro (monte-Dağ / negro-siyah)’dayız bu hafta. Adriyatik kıyılarının ortasında, Hırvatistan'ın hemen altında yer alan turizm cenneti. Avrupa'da henüz görmediğim, “yakın yerler nasıl olsa giderim” listemde olan Balkan ülkelerinden bazıları epeydir gezi rotamda. Geçen sene Hırvatistan, bu sene Karadağ, arkası gelir artık diye... daha fazla

TURİZM CENNETİ KARADAĞ
Özlem Mete
Editör
11 saat önce
Etkinlik
10 Ekim 2015,Cumartesi

Journée Pâtisserie et Boulangerie 10 Ekim’de İstanbul’da

Fransız pastane kültürünün, bir günlüğüne İstanbul'a konuk olacağı belirtildi. 10 Ekim'de Fransız Sarayı'nda gerçekleşecek etkinlikte, sektörden profesyoneller ve tatlıseverler yer alacak. Journée Pâtisserie et Boulangerie adlı etkinlik, Fransa Başkonsolosluğu ve Hybrid işbirliğiyle düzenleniyor. Etkinlikteki leziz pastane ürünlerine kahveler, çaylar, kokteyller ve müzik eşlik... daha fazla

UFUK AKKUŞ
Silver Yazar
11 saat önce
Gezi Notu

ZÜRİH'TE BİR GÜN

Şöyle şu meşhur İsviçre bankalarındaki paralarımı kontrol etmek için bir Zürih yapıyım dedim belki adıma bir hesap mesap yüklü bir para vardır, kim bilir!!! Diyecem ama nerede bende o şans! Ya aslında Milano, Como Gölü, San Bernardo ve Alpler derken sırasıyla Basel ve ardından Zürih’te buldum kendimi. Nedense herkes ki ben de dahil Paris, Amsterdam, Roma falan filan yapıyoruz... daha fazla

ZÜRİH'TE BİR GÜN
Özlem Mete
Editör
12 saat önce
Duyuru

Japonya'da mafya alarmı

Japon yetkililer, Japonya'daki çete dünyasının ayrılıklarla yüz yüze olduğunu açıkladı ve şiddetin artabileceği konusunda halkı uyardı. Yakuza olarak bilinen organize suç gruplarına bağlı en büyük topluluklardan biri olan Yamaguchi-gumi üyelerinin arasında çıkan anlaşmazlık üzerine bu uyarının geldiği belirtiliyor. Dünyanın en varlıklı suç örgütü ve yaklaşık 100 yıllık bir... daha fazla

12 saat önce
Gezi Notu

ATİNA VE AKROPOLİS

Eğer tatiller nedeniyle kısıtlı zamanınız varsa bazı şehirleri küçük tatillere sıkıştırmak gerekebiliyor. Atina bu açıdan iyi bir seçenek. Yunanistan havayolundan uygun bir fiyatlı bilet bulunca bunu kaçırmayalım dedik, Cuma akşamı Atina'ya uçtuk Pazar akşam da geri döndük. 2 günde şehrin altını üstüne getirmeyi planladığımız için kalacağımız yerin konumu bizim için çok... daha fazla

ATİNA VE AKROPOLİS

Özlem Mete
Editör
12 saat önce
Duyuru

Notting Hill Karnavalı başladı

Bu yıl 49. kez düzenlenen Notting Hill Karnavalı’nın, Londra’da başladığı belirtildi. Her yıl Ağustos ayının son haftası düzenlenen karnavalda, Karayip Adaları'nın hareketli dansları ve müzikleri sergileniyor. İngiltere'deki dans okullarından katılan her yaştan dansçının rengârenk kostümleriyle karnavala katıldığı ifade edildi. Rio Karnavalı'ndan sonra dünyanın en büyük ikinci... daha fazla