Google+

Arama formu

Astana

Kazakistan’ın Akmola eyaletinde yer alan başkent Astana, 722...
Devamı oku
Astana, Türkiye Cumhuriyeti Astana Büyükelçiliği’nin görev alanı...
Devamı oku
Astana, Orta Asya’da çok sert karasal iklim etkisi altında olan bir...
Devamı oku
Astana’da en çok kullanılan şehir içi ulaşım aracı “Saparzhai”...
Devamı oku
İstanbul’dan Astana’ya gitmek için en kolay ve kısa yol havayoludur....
Devamı oku
İtfaiye: 101 Polis: 102 Ambulans: 112
Devamı oku
1 Ocak: Yeni yıl 21 Mart: Nevruz 7 Mayıs: Anavatanı Savunma bayramı...
Devamı oku
Astana’da her sene farklı organizasyon ve festivaller yapılıyor....
Devamı oku
Fransız yazar Victor Hugo para harcamak hakkında “Cüzdanınız boş ise...
Devamı oku
Kazakistan’ın otoriter bir başkan ve muhafazakâr bir hükümet ile...
Devamı oku
Kazakistan’ın başkenti Astana’da birbirinden lezzetli yemekleri yemek...
Devamı oku
Astana bomboş Orta Asya steplerinin ortasına kurulan bir şehir olduğu...
Devamı oku
Tüm SSCB ülkeleri gibi 1991’de bağımsızlığını kazanan Kazakistan’ın...
Devamı oku
Astana, ülkenin en yeni ve ikinci büyük şehri olarak; 1998 yılından beri...
Devamı oku
Astana bir Orta Asya ülkesi olan Kazakistan’ın başkentidir. Astana,...
Devamı oku
Kazakistan’ın resmi para biri Kazak tengesidir. 1 tenge yaklaşık olarak...
Devamı oku
Kazakistan’ın Kazakça ve Rusça olmak üzere iki resmi dili vardır....
Devamı oku
Kış saati uygulamasında Astana ile Türkiye arasında 3 saat farkı vardır...
Devamı oku
tours42plus.com Bir Orta Asya ülkesi olarak Kazakistan'ın genelinde olduğu...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 KZT = 0.00
Priz Tipi Type C250V-2.5 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca -16℃
Şub -16℃
Mar -10℃
Nis 3℃
May 12℃
Haz 18℃
Tem 20℃
Ağu 17℃
Eyl 11℃
Eki 2℃
Kas -7℃
Ara -14℃
Kısa Kısa...
Nüfus: 1.029.556 / Dil: Kazakça, Rusça / Para Birimi: Kazak tengesi / İklim: Sert karasal iklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3-4 gün

Astana Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Astana Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Tüm SSCB ülkeleri gibi 1991’de bağımsızlığını kazanan Kazakistan’ın 1997’ye kadar başkenti ülkenin güneyindeki Almatı idi. Akmola 1997 yılında Kazakistan Başkanı Nursultan Nazarbayev tarafından yeni başkent ilân edilmiştir. Üstelik şehrin adını da Astana diye değiştirmiştir. Nitekim Kazak dilinde Astana “başkent” demektir. Bu değişikliğin sebebi Almatı’da çok yoğun ve kuvvetli depremler olmasıdır. Akmola (Astana) 347 metre rakımlı Orta Asya steplerinin ortasında, İşim Nehri kıyısında bulunan kuş uçmaz kervan geçmez misali boşluğun ortasında olduğu için bir şehir olduğu bile söylenemezdi.

Rus Çarlığı döneminde Akmola Oblastı (bölgesi) 1830 yılında kurulmuştur. Sadece 8 sene sonra 1838’de Kazak Hanlığı destekçileri ve Kazak milliyetçileri Çarlığa karşı bağımsızlık mücadelesi başlatır ancak çok geçmeden hezimete uğrarlar. 1879’da Akmola’ya demiryolu inşa edilmesi ve bazı Rus şehirleri ile arasında ulaşımın kolaylaşması nüfusun artmasına sebep olur. Çarlığın yıkılıp komünizmin kurulması Kazakların işine gelmediği gibi durumu daha da kötüleştirecektir. SSCB’de hükümlüler bir hiçliğin ortasına açılan ve gulag denen çalışma kamplarına gönderilirdi. Bu gulaglardan biri de Akmola’da açılmıştır. 2. Dünya Savaşı sonunda Stalin hem Rus hem Alman hükümlüleri Akmola’ya hapse ya da sürgüne gönderir. Bu sistem komünizmin çökmesine kadar devam eder. 1950’lerde Rusya’nın adeta buğday ve arpa üreticisi haline gelen Akmola, komünist devlet adamı Nikita Kruşçev’in girişimleriyle Bakir Topraklar Ekonomik Bölgesi’nin merkezi olur. Amaç Orta Asya steplerini tarım cenneti yapmak idi. 1956 yılı hasatında 125 milyon ton buğday bu proje sayesinde üretildi. Bu rakam Batı ülkelerinin toplam buğday üretiminin 2 katı idi.

Astana Gezilecek Yerler

Astana Gezilecek Yerler

Astana bomboş Orta Asya steplerinin ortasına kurulan bir şehir olduğu için şehirde her zaman çok büyük ve çok gösterişli binalar görmeye hazır olun. Kazakistan Devleti'nin yer altı zenginliklerinden kaynaklanan zenginliği alabildiğine boş ve müsait alan ile birleşince ortaya böyle büyük yapılar ortaya çıkıyor. Bu büyük yapıların büyük kısmını turist olarak ziyaret etmeniz mümkün. Bunlardan 10 tanesi ile ilgili detaylı bilgiyi yazımızda bulabileceksiniz.

Astana Nerededir?

Astana bir Orta Asya ülkesi olan Kazakistan’ın başkentidir. Astana, Kazakistan’ın kuzeydoğusunda yer alır. Kuzeyinde Rusya, güneyinde Kırgızistan ve Özbekistan, batısında Hazar Denizi, doğusunda Çin ve Moğolistan bulunur.

Astana’ya Ne Zaman Gidilir?

kazakhstan-1886796_960_720.jpg

Astana, Orta Asya’da çok sert karasal iklim etkisi altında olan bir başkenttir ve bu yüzden hava sıcaklığı öngörülebilirdir. Örneğin kışın çok soğuk yazın ise çok sıcaktır. Kış mevsiminde yani kasım ayının sonundan itibaren şubat sonuna kadar ve hatta martın ortalarına kadar Astana’da hava sıcaklığı en az -20 derece en yüksek ise -2 derece olur. Kısacası kışın Astana’ya gitmenizi tavsiye etmeyiz. Sıcaklık bazı kış günlerinde -30’u görebilmektedir. Astana’nın düşük sıcaklık rekoru -40’tır. Nisan ayından itibaren en fazla 10 dereceye kadar çıkar ve yağışlar önemli ölçüde azalır, güneş yüzünü gösterir. Mayıs ayında hava sıcaklığı 7 ilâ 20 derece dolaylarında seyrettiği için turistler gelmeye başlar. Haziran, temmuz ve ağustos aylarında hava sıcaklığı 12 ilâ 26 arasında seyreder ve bazen kuru sıcaklık yaşanabilir. Astana’nın havasının en tatlı olduğu zamanlar ise eylül ve ekim aylarıdır. Eylülde 5 ilâ 19 derece arasında seyreden sıcaklık ekimde 10 ilâ -1 derece arasında değişkenlik gösterir. Ancak yine de gündüzleri çok keyifli vakit geçirir, üşüme derdiniz olmadan Astana’yı doyasıya gezebilirsiniz. Haziran-eylül arası dönemde Tien Shan Dağları’nda yürüyüş yapmak gibisi yoktur. Sırf bu doğa deneyimini edinmek için bile Astana’ya gidilebilir. Kışın çok soğukta veya yazın çok sıcakta yolunuz Astana’ya düşerse nemlendirici kreminizi düzenli olarak ellerinize ve yüzünüze sürmeyi ihmal etmeyiniz. Kuru soğuk veya kuru sıcak caninizi acıtacak kadar hasar verebilir.

Astana’ya Nasıl Gidilir?

İstanbul’dan Astana’ya gitmek için en kolay ve kısa yol havayoludur. İstanbul’dan kalkan direkt uçuşlar ile 5 saat içinde Astana’ya varabilirsiniz. Türkiye’nin başka hiçbir şehrinden Astana’ya direkt uçuş bulunmamaktadır.

Astana şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Astana’da Nerede Kalınır?

Astana, ülkenin en yeni ve ikinci büyük şehri olarak; 1998 yılından beri Kazakistan’ın başkentliğini yapıyor. Eski adı Akmola olan şehrin ismi sonradan Astana yani “Başkent” olarak değiştiriliyor. Eski başkent Almatı’nın deprem bölgesinde yer alması ve geliştirilememesi nedeni ile yeni bir başkent ihtiyacı doğmuş ve Astana güzel projeler ile hazırlanarak 1997 senesinde ülkenin yeni başkenti olarak dünyaya duyurulmuş bulunuyor.

Astana’da Nerede Kalınır?

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Astana otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Booking.com

Astana pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli HotelsCombined.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Astana Otel Önerileri hotelscombined-logo

Sehir Merkezine En Yakın Astana Otelleri
En Uygun Fiyatlı Astana Otelleri
Sizin İçin Seçtiğimiz Astana Otelleri
Astana Ev Kiralama

Astana Otelleri

Kazakistan’ın Akmola eyaletinde yer alan başkent Astana, 722 kilometrekarelik bir alan içinde planlanmış, oldukça yeni ve modern bir şehir. Ülkenin ikinci başkenti olan Astana, 1998 senesinden beri bu unvana sahip bulunuyor. İşim Nehri kıyısındaki şehir, son derece büyük binaları, parkları, sosyal etkinlik alanları ve modern müzeleri ile turistik bir çekim merkezi oluşturuyor. İdari binaların dahi titizlikle planlandığı şehir, camiler, saraylar gibi pek çok ikonik binası ile de ilgi çekici bulunuyor.  

Astana Otelleri

Gece yarısından itibaren oldukça hareketli bir ritme kavuşan şehirde gece hayatı, sabahın ilk ışıkları ile buluşana kadar hız kesmeden eğlenme imkânı da sunuyor. Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Astana otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Astana Şehir İçi Ulaşım

astana-1934912_960_720.jpg

Astana’da en çok kullanılan şehir içi ulaşım aracı “Saparzhai” ismiyle bilinen otobüslerdir. Bu otobüslerin çoğu 1990’lı yıllardan kalma otobüslerdir ancak son zamanlarda yeni otobüslerin sayısı artmıştır. Fütüristik ve devasa yapılar sebebiyle size çok farklı gelecek olan Astana’da eski otobüslerin trafikte olması şehrin görünümünü daha da garipleştirmektedir. Akıllı telefonunuza “2GIS” veya “Astra Bus” isimli uygulamaları indirdiğiniz takdirde turistik noktaların hangisine hangi otobüsün gittiğini görebilecek ve kimseden yardım istemeden şehir turu yapabileceksiniz. Belediye otobüsleri için kişi başı bilet ücreti 90 KZT’dir. Biletinizi şoförden temin edebilirsiniz. Astana ne yazık ki parklar dışında bisikletle gezilebilecek bir şehir değildir. Ana caddelere bisikletle çıkmamanızı tavsiye ederiz. Daha önce de belirttiğimiz gibi Astana’nın en önemli noktaları İşim Nehri’nin sol yakasında yer alır. Eğer nehrin bu tarafında kalıp taksiyle ulaşımınızı sağlarsanız en fazla 500 KZT ödersiniz ancak binmeden önce fiyatı netleştirmek adına şoförle baştan konuşmanızı tavsiye ederiz. Buradaki taksicilerle İngilizce hatta Türkçe anlaşmanız mümkün olacaktır. Nehrin diğer yakasına veya şehrin banliyölerine taksiyle giderseniz 1000 KZT’ye varan ücretler ödemek zorunda kalabilirsiniz. Havalimanı ile şehir merkezi arasındaki mesafe ise 16 kilometredir ve 10 ve 12 numaralı otobüsleri havaalanından şehir merkezine gitmek için kullanabilirsiniz. Tek kişilik bilet ücreti 90 KZT’dir. Havaalanı otobüsleri 06.30-23.00 saatleri arasında hizmet vermektedir. Şehir merkezinden taksi ile havaalanına gitmek isterseniz ortalama 1500-2000 KZT ödemeniz gerekecektir.

Astana Mutfağı

Astana Mutfağı

Kazakistan’ın başkenti Astana’da birbirinden lezzetli yemekleri yemek için hazır olun! Kazaklar Rus yemekleri dışında hala binlerce yıldır göçmen yemeklerini yiyorlar. Orta Asya’daki Türk kavimlerinden günümüze kadar gelen bu yemeklerin bazıları Türkiye’de de yeniyor. Hava koşulları sebebiyle et yemekleri bazen çok yağlı görünebilir size ancak lezzeti şüphesiz harikadır. Besbarmak ile başlayalım, yani beş parmak. Haşlanmış at eti veya günümüzde daha çok kuzu eti kullanılan bir et yemeğidir bu. Soğanlı erişte ile beraber hazırlanır ve servis edilir. Kazakistan’da misafire beş parmak ikram etmek ev sahibi için gurur vericidir. Şiş kebaba gelince bu yemek kuzu eti, tavuk hatta balıktan bile yapılabilir. Kebabın püf noktası baharatla marine edilip bir gece bekletilmesidir. Plov veya pilav havuç, soğan ve kuzu eti ile beraber servis edilir. Ülkenin batısındaki Hazar Denizi’nden çıkan balık yumurtasını yani havyarı denemenizi de tavsiye ederiz. Restoranda yemeseniz bile marketlerde bütçeye uygun fiyata bulabilirsiniz. Pancar çorbası olan borsch Orta Asya’dan Doğu Avrupa ülkelerine kadar ulaşmış meşhur bir çorbadır. Bir Avrupa şehrinde içtiyseniz bile bir de Kazakistan’da tatmanızı öneririz. Bağırsak sözcüğünü çağrıştırsa da Kazakların “Buarsak” isimli hamur işi çöreği çok lezzetlidir ve özellikle çocuklar arasında popülerdir. Anneanneler genelde torunları için yaparlar. Kıymalı mantı da Kazakistan’da yiyebileceğiniz aşina olduğumuz bir yemektir. Pelmeni ise içinde kıyma değil sebze olan mantı çeşididir. Onu da mutlaka tatmalısınız. Yanınızda bir paket pelmeni götürmek isterseniz marketlerden satın alabilirsiniz. Buğday arpasından üretilen Kazak biralarını ise mutlaka denemelisiniz. Kazakistan’ın milli içkisinin mayalandırılmış at sütü kımız olduğunu hatırlatırız. Son olarak Champansky denen Rus şarabından içmenizi tavsiye ediyoruz. Bu şarap Fransız şampanyalarından daha tatlıdır ve fiyatı da uygundur.

Astana’da Gece Hayatı

astana-1934481_960_720.jpg

Kazakistan’ın otoriter bir başkan ve muhafazakâr bir hükümet ile yönetilmesi sizi yanıltmasın: Astana’da güneş battığında eğlenmek, dans etmek, kadehiniz elinizde müzik dinlemek ve lezzetli yemekler yemek için birçok seçenek var. Elektronik müzikten gece kulüplerinin partilerine, DJ performanslarından canlı müziğe kadar geniş bir yelpazede eğlence mekânları Astana’da mevcuttur.

Astana’da gece eğlence mekânları gece 00.00’dan önce açılmaz ve sabah 05.00’ten önce kapanmaz. Hem kadın hem erkeklerin spor kıyafetlerden kaçınması gerekir. Fashion, Azhur, Salvador Dali ve The Chocolate Room isimli gece kulüpleri gibi Astana’nın en iyi mekânlarıdır ve ancak şık görünümünüzle girmeniz mümkün olacaktır. Çoğuna giriş ücreti ortalama 2.000 KZT yani yaklaşık 6 $’dır. Bu mekânlar ışık gösterileri, kadın ve erkek dansçıları, ithal ve yerli içki yelpazesi ile size sadece kaliteli eğlence vaat etmektedir. Bunların dışında Turan Caddesi üzerinde bulunan Icon Astana’nın hoş bir bar olduğunu söyleyebiliriz. Zaza, Astana’nın en lüks mekânlarından biridir. Imanov Caddesi üzerinde bulunur. Dans pisti ve içkileri bir yana Michelin yıldızlı şef Thomas Muller’in yemeklerini Zaza’da yemelisiniz. Rezervasyon yaptırırsanız kapıda beklemek zorunda kalmazsınız. Imperial Hit isimli mekânda canlı performansları izleyebilirsiniz. 2000 yılında Kenessary Bulvarı’nda açılan Imperial Hit’te Mysterious, Sunshine ve Archive gibi Kazak müzik gruplarının yanı sıra Rus şarkıcılar da sahne almaktadır. Bu mekân akşam 20.00’de kapılarını açar. Astana Rock Club, Azure Chillout Bar, Night Park Disco Club, The VIP Rooms ve Yerlan Kokeev Disco Club size önerdiğimiz diğer gece kulüpleridir. Size tavsiyemiz şehir merkezindeki eğlence yerleri dışında bir mekâna gitmemenizdir. Böylece hem dilediğiniz saate kadar eğlenebilirsiniz hem de otelinize ulaşmanız kolay olur.

Astana’daki sosyal hayatı inceleyince gündüz olduğu kadar gece de kaliteli vakit geçirebileceğinizi söyleyebiliriz. Yabancı bir şehirde eğlencenin devam etmesi için yapmanız gereken tek şey önce kendinize sonra kıymetli eşyanıza dikkat etmenizdir.

Astana’daki Festivaller

astana-1934473_960_720.jpg

Astana’da her sene farklı organizasyon ve festivaller yapılıyor. Kazakistan’ın başkentinde gerçekleşen etkinlikler hakkında detaylı bilgiyi yazımızda bulabileceksiniz.

Başkent Bayramı: Astana 1998 senesi itibariyle resmen Kazakistan’ın yeni başkenti olmuştur. Bu sebeple her sene 6 temmuz günü Başkent bayramı Astana’da sevinçle kutlanır. Başkent ilan edilmesinin şehrin gelişmesine büyük katkısı olduğu için Astanalılar bundan gurur duyarlar.

Astana Aksiyon Filmleri Festivali: Jackie Chan, Nicolas Cage gibi Hollywood aksiyon filmi yıldızlarının ve Vincent Cassel gibi ünlü Fransız aktörlerin davet edildiği Astana Uluslararası Aksiyon Filmleri Festivali Kazakistan’ın en gurur duyduğu ve önem verdiği organizasyonlarından biridir. Festival her sene temmuz ayında gerçekleşir.

Astana Yemek Festivali: 100’ü aşkın ülkeden şeflerin katıldığı Astana Uluslararası Yemek Festivali dünyanın çeşitli mutfaklarının ve dolayısıyla kültürlerinin bir araya geldiği önemli bir organizasyondur. Bu etkinlik boyunca sadece yemek yenmez hem çocuklar hem yetişkinler için çeşitli eğlence ve aktiviteler de düzenlenir. Festival her sene ağustos ayında gerçekleşir.

Uyarı: Her festivalin tarihleri yolculuk öncesi kendi sitelerinden teyit edilmelidir.

Astana’da Alışveriş

1.jpg

Fransız yazar Victor Hugo para harcamak hakkında “Cüzdanınız boş ise kalbiniz doludur” der. Bu söz belki de en çok Astana için geçerli olabilir. Astana’da çok sayıda alışveriş merkezi bulunur. Bir gününüzü sırf AVM dolaşarak geçirebilirsiniz. Astana için AVM cenneti diyebiliriz. Lüks butikler ve elektronik eşya mağazaları halk arasında popülerdir. Bu AVM’lerde hem bütçeye uygun hem lüks mağazalar bulabilirsiniz. Bir kısmı Türk mühendis ve müteahhitler tarafından inşa edilen alışveriş merkezleri gündüzleri Astana’nın sosyal hayatının yaşandığı yerlerdir. Kıyafet, ayakkabı ve aksesuar ürünleri satın alabileceğiniz gibi Astana’ya özgü, Kazakistan ve göçmen Orta Asya kültürüne ait anı eşyası ve dekorasyon ürünleri de bulabilirsiniz. Üstelik her AVM’de olduğu gibi bu yerlerde de fast food lokantaları bulunur ve alışverişe ara vererek bu lokantalarda öğle yemeği veya akşam yemeği yiyebilirsiniz. Genelde alışveriş merkezleri 10.00-22.00 saatleri arasında hizmet verir. 2010 yılında hizmete giren Khan Shatyr şehrin en büyük ve en gösterişli alışveriş merkezidir. Sary Arka, Mega Mall, Keruen Mall, Sine Tempore, Ajar Center, Hanşatır AVM ve Empire in Astana diğer önemli AVM’lerdir. Sine Tempore Astana’nın ilk alışveriş merkezidir ve içindeki lüks butiklerle meşhurdur. Talisman ve Empire Casa isimli merkezler ise daha çok anı eşyası satın almanız için uygundur. Alışveriş merkezlerinin çoğunda çocuklar için oyun alanı bulunmaktadır.

Astana Saat Farkı

Kış saati uygulamasında Astana ile Türkiye arasında 3 saat farkı vardır. Kazakistan Türkiye’den 3 saat ileridedir.

Astana Para Birimi

Kazakistan’ın resmi para biri Kazak tengesidir. 1 tenge yaklaşık olarak 0,012 Türk lirasıdır.

Astana’nın Resmi Dili

Kazakistan’ın Kazakça ve Rusça olmak üzere iki resmi dili vardır. Dolayısıyla Astana’da da bu iki resmi dil konuşulur.

Astana Dış Temsilcilikleri

Astana, Türkiye Cumhuriyeti Astana Büyükelçiliği’nin görev alanı içindedir.

TC Dışişleri Bakanlığı Astana Büyükelçiliği

Telefon: +7 71 72 704 704

Eposta: embassy.astana@mfa.gov.tr

Adres: Taşenov No: 3, 010000 Astana KAZAKİSTAN

İnternet sitesi: http://astana.be.mfa.gov.tr/Mission

Uyarı: Türk Büyükelçiliği’nin sitesindeki resmi tatiller listesinde bulunan bazı tatil günlerinin sadece Türkiye’ye ait olduğu ve o günlerde sadece Büyükelçiliğin kapalı olacağı unutulmamalıdır.

Astana Resmi Tatiller

1 Ocak: Yeni yıl

21 Mart: Nevruz

7 Mayıs: Anavatanı Savunma bayramı

9 Mayıs: Zafer bayramı (Nazilerin Sovyet topraklarından çekilişi)

6 Temmuz: Başkent bayramı (Astana’nın başkent ilan ediliş yıldönümü)

30 Ağustos: Anayasa bayramı

17-18 Aralık: SSCB’den Bağımsızlık yıldönümü

*Yukarıda belirtilen dini bayram günleri 2018 takvimine ait olup yıllara göre değişebilmektedir.

Astana İçin Faydalı Bilgiler

İtfaiye: 101

Polis: 102

Ambulans: 112

Kazakistan Vizesi

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 30 gün süreyle vizeden muaftır.

Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri 30 gün süreyle vizeden muaftır.

Türk vatandaşlarının Kazakistan’da 5 günden fazla kalmak istemeleri halinde, ülkeye giriş tarihini takip eden 5 gün içerisinde göç polisine kayıt olma ve kayıt yaptırılan şehirden başka bir şehre gidildiğinde kayıt yenileme zorunlulukları bulunmaktadır.