Astana Hakkında Bilinmesi Gerekenler

city-1895404_960_720.jpg

Tüm SSCB ülkeleri gibi 1991’de bağımsızlığını kazanan Kazakistan’ın 1997’ye kadar başkenti ülkenin güneyindeki Almatı idi. Akmola 1997 yılında Kazakistan Başkanı Nursultan Nazarbayev tarafından yeni başkent ilân edilmiştir. Üstelik şehrin adını da Astana diye değiştirmiştir. Nitekim Kazak dilinde Astana “başkent” demektir. Bu değişikliğin sebebi Almatı’da çok yoğun ve kuvvetli depremler olmasıdır. Akmola (Astana) 347 metre rakımlı Orta Asya steplerinin ortasında, İşim Nehri kıyısında bulunan kuş uçmaz kervan geçmez misali boşluğun ortasında olduğu için bir şehir olduğu bile söylenemezdi.

Rus Çarlığı döneminde Akmola Oblastı (bölgesi) 1830 yılında kurulmuştur. Sadece 8 sene sonra 1838’de Kazak Hanlığı destekçileri ve Kazak milliyetçileri Çarlığa karşı bağımsızlık mücadelesi başlatır ancak çok geçmeden hezimete uğrarlar. 1879’da Akmola’ya demiryolu inşa edilmesi ve bazı Rus şehirleri ile arasında ulaşımın kolaylaşması nüfusun artmasına sebep olur. Çarlığın yıkılıp komünizmin kurulması Kazakların işine gelmediği gibi durumu daha da kötüleştirecektir. SSCB’de hükümlüler bir hiçliğin ortasına açılan ve gulag denen çalışma kamplarına gönderilirdi. Bu gulaglardan biri de Akmola’da açılmıştır. 2. Dünya Savaşı sonunda Stalin hem Rus hem Alman hükümlüleri Akmola’ya hapse ya da sürgüne gönderir. Bu sistem komünizmin çökmesine kadar devam eder. 1950’lerde Rusya’nın adeta buğday ve arpa üreticisi haline gelen Akmola, komünist devlet adamı Nikita Kruşçev’in girişimleriyle Bakir Topraklar Ekonomik Bölgesi’nin merkezi olur. Amaç Orta Asya steplerini tarım cenneti yapmak idi. 1956 yılı hasatında 125 milyon ton buğday bu proje sayesinde üretildi. Bu rakam Batı ülkelerinin toplam buğday üretiminin 2 katı idi.

Devamını Oku

Astana ile İlgili

Astana Nerededir?

Astana bir Orta Asya ülkesi olan Kazakistan’ın başkentidir. Astana, Kazakistan’ın kuzeydoğusunda yer alır. Kuzeyinde Rusya, güneyinde Kırgızistan ve Özbekistan, batısında Hazar Denizi, doğusunda Çin ve Moğolistan bulunur.

Astana’ya Nasıl Gidilir?

İstanbul’dan Astana’ya gitmek için en kolay ve kısa yol havayoludur. İstanbul’dan kalkan direkt uçuşlar ile 5 saat içinde Astana’ya varabilirsiniz. Türkiye’nin başka hiçbir şehrinden Astana’ya direkt uçuş bulunmamaktadır.

Astana’ya Ne Zaman Gidilir?

kazakhstan-1886796_960_720.jpg

Astana, Orta Asya’da çok sert karasal iklim etkisi altında olan bir başkenttir ve bu yüzden hava sıcaklığı öngörülebilirdir. Örneğin kışın çok soğuk yazın ise çok sıcaktır. Kış mevsiminde yani kasım ayının sonundan itibaren şubat sonuna kadar ve hatta martın ortalarına kadar Astana’da hava sıcaklığı en az -20 derece en yüksek ise -2 derece olur. Kısacası kışın Astana’ya gitmenizi tavsiye etmeyiz. Sıcaklık bazı kış günlerinde -30’u görebilmektedir. Astana’nın düşük sıcaklık rekoru -40’tır. Nisan ayından itibaren en fazla 10 dereceye kadar çıkar ve yağışlar önemli ölçüde azalır, güneş yüzünü gösterir. Mayıs ayında hava sıcaklığı 7 ilâ 20 derece dolaylarında seyrettiği için turistler gelmeye başlar. Haziran, temmuz ve ağustos aylarında hava sıcaklığı 12 ilâ 26 arasında seyreder ve bazen kuru sıcaklık yaşanabilir. Astana’nın havasının en tatlı olduğu zamanlar ise eylül ve ekim aylarıdır. Eylülde 5 ilâ 19 derece arasında seyreden sıcaklık ekimde 10 ilâ -1 derece arasında değişkenlik gösterir. Ancak yine de gündüzleri çok keyifli vakit geçirir, üşüme derdiniz olmadan Astana’yı doyasıya gezebilirsiniz. Haziran-eylül arası dönemde Tien Shan Dağları’nda yürüyüş yapmak gibisi yoktur. Sırf bu doğa deneyimini edinmek için bile Astana’ya gidilebilir. Kışın çok soğukta veya yazın çok sıcakta yolunuz Astana’ya düşerse nemlendirici kreminizi düzenli olarak ellerinize ve yüzünüze sürmeyi ihmal etmeyiniz. Kuru soğuk veya kuru sıcak caninizi acıtacak kadar hasar verebilir.

Astana’da Nerede Kalınır?

Astana, ülkenin en yeni ve ikinci büyük şehri olarak; 1998 yılından beri Kazakistan’ın başkentliğini yapıyor. Eski adı Akmola olan şehrin ismi sonradan Astana yani “Başkent” olarak değiştiriliyor. Eski başkent Almatı’nın deprem bölgesinde yer alması ve geliştirilememesi nedeni ile yeni bir başkent ihtiyacı doğmuş ve Astana güzel projeler ile hazırlanarak 1997 senesinde ülkenin yeni başkenti olarak dünyaya duyurulmuş bulunuyor.

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Astana otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Astana’da Nerede Kalınır - Astana’nın Bölgeleri

Kazakistan’ın başkenti Astana, planlanarak geliştirilmiş bir şehir olmanın tüm avantajına sahip bulunuyor. İşim Nehri kenarında kurulan başkent, son derece keyifli hazırlanmış büyük parkları ile doğa seven ziyaretçilerini kendine bağlıyor. Geniş ve güzel caddeleri, dümdüz uzanan şehir yapısı ile yaya olarak da son derece zevkli gezilebilecek bu şehir son yirmi yılda, giderek artan bir talep oranı ile turistik bir cazibe merkezi haline geliyor.

Özellikle yaz ve bahar aylarında talep gören şehir, ekonomik olarak da kalkınma düzeyi yüksek bir şehir. Kış aylarında yaşanan zor hava şartları nedeni ile ziyaretçi sayısında bir miktar düşme yaşanabiliyor. Tatil için Astana’yı seçen turistler, bazı bölgeleri konaklama için özellikle tercih ediyorlar. Şehrin merkezi sayılabilecek Nurzhol Bulvarı bölgesi civarı keyifli kafeleri ve yemyeşil parkları ile tam bir cazibe merkezi. Gene çok uzağında olmayan Bakanlıkbölgesi hem merkezî konumu hem de İşim Nehri’ne yakın pozisyonu ile tercih edilen bir bölge. İşim Nehri’nin karşı kıyısında bulunan Kültür Merkezi ve civarındaki bölge de sanat ve kültürel ziyaretler planı yapan konukların ilgi gösterdiği mevkiiler arasında yer alıyor. Yeşil bölgede yer alan ve Nazarbayev Üniversitesi’ne yakın konumda bulunan tesisler ise genellikle genç ziyaretçilerin tercihleri arasında yer alıyor. Şehrin kuzey batı kısmında yer alan Saryarkabölgesi de müze ve parkların arasında bulunan konumu ile gene yüksek talep alan bölgeler arasında sayılıyor.

Astana’da şehir içi ulaşım için kullanılan toplu taşıma araçlarının başında yer alan otobüsler, hemen herkesin ilk tercihleri arasında bulunuyor. Çok konforlu olmasa da yaygın olarak kullanılıyorlar. Biz özellikle bu seyahatinizde yanınızda yürüyüş ayakkabısı bulundurmanızı öneriyoruz. Şehrin her yerinde rastlayacağınız park ve yeşil alanlar gerçekten çok keyifli, her köşesini gezmeden dönmek istemeyebilirsiniz. Taksi de şehirde yoğun kullanılan bir diğer alternatif ancak araca binmeden önce fiyat konuşmanızı öneriyoruz.

Nurzhol Bulvarı Bölgesindeki Astana Otelleri

Şarkı Çeşmesi’nin de içinde bulunduğu parka yakın konumdaki bu bölge şehrin en güzel yerleri arasında yer alıyor. Bu parkta yapılan müzik ve ışık şovları büyük ilgi görüyor. Bayterek Tower gibi simge yapılara da çok yakın olan bu mevkii oldukça keyifli bir tatil için size önereceğimiz ilk bölge oluyor.

 • Belon-Lux Hotel
  Özellikler:
  3 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, kahvaltı, sigara içilmeyen oda, restoran, bar
  Fiyat: Geceliği 55 € - 63 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Belon-Lux Hotel

 • Sky Luxe Hotel
  Özellikler:
  3 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, kahvaltı, sigara içilmeyen oda, restoran, havaalanı ulaşım hizmeti, bar
  Fiyat: Geceliği 65 € - 76 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Best Western Plus Astana Hotel
  Özellikler:
  Ücretsiz Wi-Fi, kahvaltı, sigara içilmeyen oda, restoran, bar, SPA
  Fiyat: Geceliği 76 € - 89 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Versal Hotel
  Özellikler:
  3 yıldızlı,ücretsiz Wi-Fi, kahvaltı, sigara içilmeyen oda, 24 saat açık resepsiyon
  Fiyat: Geceliği 50 € - 56 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Bayterek Hotel
  Özellikler:
  3 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, kahvaltı, sigara içilmeyen oda
  Fiyat: Geceliği 41 € - 43 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Bayterek Hotel

Bakanlık Bölgesindeki Astana Otelleri

Yuvarlak Meydan da denilen bu bölgede bulunan oteller, genelde hem turistik hem de iş ilişkileri için şehri ziyaret eden konuklar tarafından tercih ediliyor. Sarayshik Caddesi, bölgenin büyük caddelerinden biri olup İşim Nehri’nin diğer tarafına doğru uzanıyor.

 • Jasmine Hotel
  Özellikler:
  Ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, sigara içilmeyen oda, restoran, bar
  Fiyat: Geceliği 38 € - 57 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Jasmine Hotel

 • Versal Hotel
  Özellikler:
  3 yıldızlı,ücretsiz Wi-Fi, kahvaltı, sigara içilmeyen oda, 24 saat açık resepsiyon
  Fiyat: Geceliği 50 € - 56 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Bayterek Hotel
  Özellikler:
  3 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, kahvaltı, sigara içilmeyen oda
  Fiyat: Geceliği 41 € - 43 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Baiterek Premium
  Özellikler:
  Ücretsiz Wi-Fi, kahvaltı, sigara içilmeyen oda, kahvaltı, bar, restoran
  Fiyat: Geceliği 46 € - 51 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Capital Hostel
  Özellikler:
  Ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, evcil hayvan girebilir, 24 saat açık resepsiyon
  Fiyat: Geceliği 16 € - 20 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Capital Hostel

Kültür Merkezi Bölgesindeki Astana Otelleri

Astana Kültür Merkezi, İşim Nehri ile Hazrat Sultan Camii arasında yer alıyor. Bu keyifli bölge sanat, kültür ve spor imkânlarını barındırmanın yanı sıra misafirlerine müzelere de kolay erişim avantajı sağlıyor. Bu bölgeye yakın konumda yer alan konaklama tesisleri de şehrin ilgi gören tesisleri arasında sayılıyor.

 • The ONE Hotel Astana
  Özellikler:
  4 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, kahvaltı, restoran, bar, sigara içilmeyen oda, SPA
  Fiyat: Geceliği 85 € - 92 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  The ONE Hotel Astana

 • Alanda Hotel
  Özellikler:
  3 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, otopark, kahvaltı, bar, sigara içilmeyen oda, restoran
  Fiyat: Geceliği 80 € - 93 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Kazzhol Hotel Astana
  Özellikler:
  4 yıldızlı,ücretsiz Wi-Fi, otopark, kahvaltı, sigara içilmeyen oda, restoran, bar, SPA
  Fiyat: Geceliği 67 € - 74 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Elite Apart-Hotel
  Özellikler:
  Ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, sigara içilmeyen oda, aile odası, çay/kahve makinesi
  Fiyat: Geceliği 37 € - 49 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Hotel Monaco
  Özellikler:
  4 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, kahvaltı, sigara içilmeyen oda, restoran, bar
  Fiyat: Geceliği 61 € - 71 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Hotel Monaco

Yeşil Bölgedeki Astana Otelleri

Astana’nın etrafındaki 65bin hektar genişliğindeki yeşil bölge şehrin en büyük gelecek yatırımlarından biri belki de. Nazarbayev Üniversitesi’nin de yakın konumlandığı bu bölgede dinamik bir yaşam tarzı mevcut. Bölgede bulunan en iyi konaklama tesislerini hemen aşağıdaki listeden inceleyebilirsiniz.

 • Hilton Astana
  Özellikler:
  5 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, kahvaltı, sigara içilmeyen oda, bar
  Fiyat: Geceliği 136 € - 170 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Hilton Astana

 • Eco Apart Hotel Astana
  Özellikler:
  Ücretsiz Wi-Fi hizmeti, ücretsiz otopark, aile odası, sigara içilmeyen oda
  Fiyat: Geceliği 89 € - 97 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Wyndham Garden Astana
  Özellikler:
  4 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, sigara içilmeyen oda, restoran, kahvaltı, SPA
  Fiyat: Geceliği 96 € - 113 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Orynbor Boutique Hotel
  Özellikler:
  Aile odası, sigara içilmeyen oda, Wi-Fi hizmeti
  Fiyat: Geceliği 96 € - 113 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın

 • The Square
  Özellikler:
  4 yıldız, ücretsiz Wi-Fi hizmeti, sigara içilmeyen oda, aile odası, restoran
  Fiyat: Geceliği 31 € - 43 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  The Square

Saryarka Bölgesindeki Astana Otelleri

Müzeleri, parkları, mağazaları ile şehri ziyaret eden konukların konaklama yapmayı seçtiği mevkiiler arasında yer alıyor merkezi Saryarka Bölgesi. Şehrin kalbi diye tanımlanabilecek bu bölge hem alışveriş yapabileceğiniz hem de tatil keyfini yaşayabileceğiniz pek çok noktaya da yakın konumda.  

 • Belon-Land Hotel
  Özellikler:
  3 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, kahvaltı, sigara içilmeyen oda, bar
  Fiyat: Geceliği 46 € - 51 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Belon-Land Hotel

 • Grand Park Esil Hotel
  Özellikler:
  4 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, restoran, bar, sigara içilmeyen oda, kahvaltı
  Fiyat: Geceliği 65 € - 71 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Brown Hotel
  Özellikler:
  3 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, kahvaltı, sigara içilmeyen oda, havaalanı ulaşım hizmeti
  Fiyat: Geceliği 43 € - 48 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Business Hotel
  Özellikler:
  Ücretsiz Wi-Fi, havaalanı ulaşım hizmeti, kahvaltı, oda servisi, bar
  Fiyat: Geceliği 44 € - 51 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Sunkar
  Özellikler:
  4 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, sigara içilmeyen odalar, restoran, bar, kahvaltı
  Fiyat: Geceliği 27 € - 34 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Sunkar

Astana'da bölgelere konaklama önerilerimiz bu şekilde, bu rehberde aradığınızı oteli bulamadıysanız Astana Otelleri Rehberi'mize bakmanızı da öneriyoruz. Ayrıca tüm Astana otellerini görmek için tıklayın.

Astana Otelleri

Kazakistan’ın Akmola eyaletinde yer alan başkent Astana, 722 kilometrekarelik bir alan içinde planlanmış, oldukça yeni ve modern bir şehir. Ülkenin ikinci başkenti olan Astana, 1998 senesinden beri bu unvana sahip bulunuyor. İşim Nehri kıyısındaki şehir, son derece büyük binaları, parkları, sosyal etkinlik alanları ve modern müzeleri ile turistik bir çekim merkezi oluşturuyor. İdari binaların dahi titizlikle planlandığı şehir, camiler, saraylar gibi pek çok ikonik binası ile de ilgi çekici bulunuyor.  

Gece yarısından itibaren oldukça hareketli bir ritme kavuşan şehirde gece hayatı, sabahın ilk ışıkları ile buluşana kadar hız kesmeden eğlenme imkânı da sunuyor. Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Astana otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Devamını Oku

Astana Gezilecek Yerler

Astana bomboş Orta Asya steplerinin ortasına kurulan bir şehir olduğu için şehirde her zaman çok büyük ve çok gösterişli binalar görmeye hazır olun. Kazakistan Devleti'nin yer altı zenginliklerinden kaynaklanan zenginliği alabildiğine boş ve müsait alan ile birleşince ortaya böyle büyük yapılar ortaya çıkıyor. Bu büyük yapıların büyük kısmını turist olarak ziyaret etmeniz mümkün. Bunlardan 10 tanesi ile ilgili detaylı bilgiyi yazımızda bulabileceksiniz.

Astana’da Gezilecek Yerler

Astana’da bir yapıyı ziyaret ederken bir diğerinden gözlerinizi alamayacaksınız. Çünkü bunların her biri dikkat çekici büyüklük ve gösterişe sahiptir. Astana’nın en önemli 10 yapısının detaylarını sizin için araştırdık. O kadar büyük ve farklı mimariye sahip binalar göreceksiniz ki “Bu kadarı da olmaz” diyebilirsiniz. Ulusal Müzeden Barış ve Uzlaşma Sarayı’na, Silahlı Kuvvetler Müzesi’nden Nur Astana Camii’ne, Khan Shatyr Eğlence Merkezi’nden Ak Orda Başkanlık Konutu’na kadar Astana’nın en önemli yapılarını detaylandırdık.

Devamını Oku

Astana Şehir İçi Ulaşım

astana-1934912_960_720.jpg

Astana’da en çok kullanılan şehir içi ulaşım aracı “Saparzhai” ismiyle bilinen otobüslerdir. Bu otobüslerin çoğu 1990’lı yıllardan kalma otobüslerdir ancak son zamanlarda yeni otobüslerin sayısı artmıştır. Fütüristik ve devasa yapılar sebebiyle size çok farklı gelecek olan Astana’da eski otobüslerin trafikte olması şehrin görünümünü daha da garipleştirmektedir. Akıllı telefonunuza “2GIS” veya “Astra Bus” isimli uygulamaları indirdiğiniz takdirde turistik noktaların hangisine hangi otobüsün gittiğini görebilecek ve kimseden yardım istemeden şehir turu yapabileceksiniz. Belediye otobüsleri için kişi başı bilet ücreti 90 KZT’dir. Biletinizi şoförden temin edebilirsiniz. Astana ne yazık ki parklar dışında bisikletle gezilebilecek bir şehir değildir. Ana caddelere bisikletle çıkmamanızı tavsiye ederiz. Daha önce de belirttiğimiz gibi Astana’nın en önemli noktaları İşim Nehri’nin sol yakasında yer alır. Eğer nehrin bu tarafında kalıp taksiyle ulaşımınızı sağlarsanız en fazla 500 KZT ödersiniz ancak binmeden önce fiyatı netleştirmek adına şoförle baştan konuşmanızı tavsiye ederiz. Buradaki taksicilerle İngilizce hatta Türkçe anlaşmanız mümkün olacaktır. Nehrin diğer yakasına veya şehrin banliyölerine taksiyle giderseniz 1000 KZT’ye varan ücretler ödemek zorunda kalabilirsiniz. Havalimanı ile şehir merkezi arasındaki mesafe ise 16 kilometredir ve 10 ve 12 numaralı otobüsleri havaalanından şehir merkezine gitmek için kullanabilirsiniz. Tek kişilik bilet ücreti 90 KZT’dir. Havaalanı otobüsleri 06.30-23.00 saatleri arasında hizmet vermektedir. Şehir merkezinden taksi ile havaalanına gitmek isterseniz ortalama 1500-2000 KZT ödemeniz gerekecektir.

Astana Mutfağı

DSC_0162-1024x681.jpg

Kazakistan’ın başkenti Astana’da birbirinden lezzetli yemekleri yemek için hazır olun! Kazaklar Rus yemekleri dışında hala binlerce yıldır göçmen yemeklerini yiyorlar. Orta Asya’daki Türk kavimlerinden günümüze kadar gelen bu yemeklerin bazıları Türkiye’de de yeniyor. Hava koşulları sebebiyle et yemekleri bazen çok yağlı görünebilir size ancak lezzeti şüphesiz harikadır. Besbarmak ile başlayalım, yani beş parmak. Haşlanmış at eti veya günümüzde daha çok kuzu eti kullanılan bir et yemeğidir bu. Soğanlı erişte ile beraber hazırlanır ve servis edilir. Kazakistan’da misafire beş parmak ikram etmek ev sahibi için gurur vericidir. Şiş kebaba gelince bu yemek kuzu eti, tavuk hatta balıktan bile yapılabilir. Kebabın püf noktası baharatla marine edilip bir gece bekletilmesidir. Plov veya pilav havuç, soğan ve kuzu eti ile beraber servis edilir. Ülkenin batısındaki Hazar Denizi’nden çıkan balık yumurtasını yani havyarı denemenizi de tavsiye ederiz. Restoranda yemeseniz bile marketlerde bütçeye uygun fiyata bulabilirsiniz. Pancar çorbası olan borsch Orta Asya’dan Doğu Avrupa ülkelerine kadar ulaşmış meşhur bir çorbadır. Bir Avrupa şehrinde içtiyseniz bile bir de Kazakistan’da tatmanızı öneririz. Bağırsak sözcüğünü çağrıştırsa da Kazakların “Buarsak” isimli hamur işi çöreği çok lezzetlidir ve özellikle çocuklar arasında popülerdir. Anneanneler genelde torunları için yaparlar. Kıymalı mantı da Kazakistan’da yiyebileceğiniz aşina olduğumuz bir yemektir. Pelmeni ise içinde kıyma değil sebze olan mantı çeşididir. Onu da mutlaka tatmalısınız. Yanınızda bir paket pelmeni götürmek isterseniz marketlerden satın alabilirsiniz. Buğday arpasından üretilen Kazak biralarını ise mutlaka denemelisiniz. Kazakistan’ın milli içkisinin mayalandırılmış at sütü kımız olduğunu hatırlatırız. Son olarak Champansky denen Rus şarabından içmenizi tavsiye ediyoruz. Bu şarap Fransız şampanyalarından daha tatlıdır ve fiyatı da uygundur.

Akşam yemeği için restoran tavsiyelerimize gelecek olursak baştan belirtmeliyiz ki Astana’da her zevke uygun restoran bulmanız mümkün olacaktır. İtalyan mutfağı severler Pane&Vino’ya gidebilir. Gürcü mutfağını sevenlere veya denemek isteyenlere Astana Nury’i ve Daredzhani’yi tavsiye ederiz. Japon yemekleri için Izumi Tai’yi önerebiliriz. Ukrayna yemekleri için Melnitsa, Rus mutfağı için Epoch’a gidebilirsiniz. Kore yemekleri için Korean House ve Hint yemeği tutkunları için Fusion Guru’yu şiddetle tavsiye ediyoruz. “Ben Türk yemeklerinden ayrılamam” diyecek olan turistler için şüphesiz Divan isimli Türk restoranını öneriyoruz. Öte yandan fast food yemeyi tercih edenlerin Mega Astana ve Keruen Mall isimli AVM’lerde fast food lokantaları bulabileceğini belirtmek isteriz. Avrupa mutfağından seçkileri tadabileceğiniz Rafé’yi ve dünyanın her yerinden ithal edilen biraların bulunduğu Line Brew’u denemeniz gerektiğini hatırlatırız. Bir kafede alışveriş sonrası kahve içmek veya şehir turuna ara verip soluklanmak isteyenler Hot Spot, Eagilik Books & Coffee veya Caramel’e gidebilir.

Astana’da Alışveriş

1.jpg

Fransız yazar Victor Hugo para harcamak hakkında “Cüzdanınız boş ise kalbiniz doludur” der. Bu söz belki de en çok Astana için geçerli olabilir. Astana’da çok sayıda alışveriş merkezi bulunur. Bir gününüzü sırf AVM dolaşarak geçirebilirsiniz. Astana için AVM cenneti diyebiliriz. Lüks butikler ve elektronik eşya mağazaları halk arasında popülerdir. Bu AVM’lerde hem bütçeye uygun hem lüks mağazalar bulabilirsiniz. Bir kısmı Türk mühendis ve müteahhitler tarafından inşa edilen alışveriş merkezleri gündüzleri Astana’nın sosyal hayatının yaşandığı yerlerdir. Kıyafet, ayakkabı ve aksesuar ürünleri satın alabileceğiniz gibi Astana’ya özgü, Kazakistan ve göçmen Orta Asya kültürüne ait anı eşyası ve dekorasyon ürünleri de bulabilirsiniz. Üstelik her AVM’de olduğu gibi bu yerlerde de fast food lokantaları bulunur ve alışverişe ara vererek bu lokantalarda öğle yemeği veya akşam yemeği yiyebilirsiniz. Genelde alışveriş merkezleri 10.00-22.00 saatleri arasında hizmet verir. 2010 yılında hizmete giren Khan Shatyr şehrin en büyük ve en gösterişli alışveriş merkezidir. Sary Arka, Mega Mall, Keruen Mall, Sine Tempore, Ajar Center, Hanşatır AVM ve Empire in Astana diğer önemli AVM’lerdir. Sine Tempore Astana’nın ilk alışveriş merkezidir ve içindeki lüks butiklerle meşhurdur. Talisman ve Empire Casa isimli merkezler ise daha çok anı eşyası satın almanız için uygundur. Alışveriş merkezlerinin çoğunda çocuklar için oyun alanı bulunmaktadır.

Astana’da Gece Hayatı

astana-1934481_960_720.jpg

Kazakistan’ın otoriter bir başkan ve muhafazakâr bir hükümet ile yönetilmesi sizi yanıltmasın: Astana’da güneş battığında eğlenmek, dans etmek, kadehiniz elinizde müzik dinlemek ve lezzetli yemekler yemek için birçok seçenek var. Elektronik müzikten gece kulüplerinin partilerine, DJ performanslarından canlı müziğe kadar geniş bir yelpazede eğlence mekânları Astana’da mevcuttur.

Devamını Oku

Astana’daki Festivaller

astana-1934473_960_720.jpg

Astana’da her sene farklı organizasyon ve festivaller yapılıyor. Kazakistan’ın başkentinde gerçekleşen etkinlikler hakkında detaylı bilgiyi yazımızda bulabileceksiniz.

Başkent Bayramı: Astana 1998 senesi itibariyle resmen Kazakistan’ın yeni başkenti olmuştur. Bu sebeple her sene 6 temmuz günü Başkent bayramı Astana’da sevinçle kutlanır. Başkent ilan edilmesinin şehrin gelişmesine büyük katkısı olduğu için Astanalılar bundan gurur duyarlar.

Astana Aksiyon Filmleri Festivali: Jackie Chan, Nicolas Cage gibi Hollywood aksiyon filmi yıldızlarının ve Vincent Cassel gibi ünlü Fransız aktörlerin davet edildiği Astana Uluslararası Aksiyon Filmleri Festivali Kazakistan’ın en gurur duyduğu ve önem verdiği organizasyonlarından biridir. Festival her sene temmuz ayında gerçekleşir.

Astana Yemek Festivali: 100’ü aşkın ülkeden şeflerin katıldığı Astana Uluslararası Yemek Festivali dünyanın çeşitli mutfaklarının ve dolayısıyla kültürlerinin bir araya geldiği önemli bir organizasyondur. Bu etkinlik boyunca sadece yemek yenmez hem çocuklar hem yetişkinler için çeşitli eğlence ve aktiviteler de düzenlenir. Festival her sene ağustos ayında gerçekleşir.

Uyarı: Her festivalin tarihleri yolculuk öncesi kendi sitelerinden teyit edilmelidir.

Astana Resmi Tatiller

1 Ocak: Yeni yıl

21 Mart: Nevruz

7 Mayıs: Anavatanı Savunma bayramı

9 Mayıs: Zafer bayramı (Nazilerin Sovyet topraklarından çekilişi)

6 Temmuz: Başkent bayramı (Astana’nın başkent ilan ediliş yıldönümü)

30 Ağustos: Anayasa bayramı

17-18 Aralık: SSCB’den Bağımsızlık yıldönümü

*Yukarıda belirtilen dini bayram günleri 2018 takvimine ait olup yıllara göre değişebilmektedir.

Astana İçin Faydalı Bilgiler

İtfaiye: 101

Polis: 102

Ambulans: 112

Astana Dış Temsilcilikleri

Astana, Türkiye Cumhuriyeti Astana Büyükelçiliği’nin görev alanı içindedir.

TC Dışişleri Bakanlığı Astana Büyükelçiliği

Telefon: +7 71 72 704 704

Eposta: [email protected]

Adres: Taşenov No: 3, 010000 Astana KAZAKİSTAN

İnternet sitesi: http://astana.be.mfa.gov.tr/Mission

Uyarı: Türk Büyükelçiliği’nin sitesindeki resmi tatiller listesinde bulunan bazı tatil günlerinin sadece Türkiye’ye ait olduğu ve o günlerde sadece Büyükelçiliğin kapalı olacağı unutulmamalıdır.

Astana Para Birimi

Kazakistan’ın resmi para biri Kazak tengesidir. 1 tenge yaklaşık olarak 0,012 Türk lirasıdır.

Astana’nın Resmi Dili

Kazakistan’ın Kazakça ve Rusça olmak üzere iki resmi dili vardır. Dolayısıyla Astana’da da bu iki resmi dil konuşulur.

Astana Saat Farkı

Kış saati uygulamasında Astana ile Türkiye arasında 3 saat farkı vardır. Kazakistan Türkiye’den 3 saat ileridedir.

Astana Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type C / 250V / 2.5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca -16oC
  • Şub -16oC
  • Mar -10oC
  • Nis 3oC
  • May 12oC
  • Haz 18oC
  • Tem 20oC
  • Agu 17oC
  • Eyl 11oC
  • Eki 2oC
  • Kas -7oC
  • Ara -14oC

Kısa Kısa

Nüfus: 1.029.556 / Dil: Kazakça, Rusça / Para Birimi: Kazak tengesi / İklim: Sert karasal iklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3-4 gün