İstanbul’a yakın gezilecek yerler

Bilindiği üzere; ülkemizin en büyük şehri İstanbul. Öğrenim için, çalışmak için ve pek çok farklı sebeple 16 milyondan fazla insan İstanbul’da yaşamayı tercih etmiş durumda.

İstanbul’da yaşayan nüfusun büyük bir çoğunluğuysa fırsat bulduğunda bir iki günlük tatillerinde şehre yakın gezilecek yerler arıyor. Şehrin kalabalığı ve gürültüsünden sıkılanlar için İstanbul çevresi gezilecek yerler önerilerimizi paylaşmak istedik. Dilerseniz başlayalım.

Sapanca

Sakarya’nın ilçesi olan Sapanca, İstanbul’a 135 kilometre uzaklıkta. Sapanca’yı çekici yapan unsurların başında Sapanca Gölü geliyor.

Geçmişte yaz dönemlerinde İstanbulluların nefes almak için gittikleri bir yer olan Sapanca’ya son yıllarda yoğun şekilde bir Arap turist akını olduğunu görmek mümkün.

Son yıllarda buraya olan yoğun talebi gören işletmeciler tarafından inşa edilen işletmelerin çoğalmasıyla birlikte Sapanca’ya günübirlik de olsa giden kişilerin burada konaklama imkanlarının artmasıyla Sapanca yaz-kış yerli-yabancı turist çeken bir yer olmuştur.

Sapanca Gölü’nün çekici atmosferi ve göl etrafında bisiklet turu ve bölgede yoğun bulunan Çerkez nüfusunun etkisindeki Sapanca yemekleri, Sapanca turunuzu renklendirecek.

Sapanca, Ankara-İstanbul otoyolu üzerinde yer alan bir konum olduğu için buraya şehirlerarası otobüsle kolay bir şekilde gidilebilmektedir.

Sapanca

Tirilye

Tirilye, Bursa’nın çok bilinmeyen ilçelerinden biri. Bursa’nın kuzeyinde Mudanya ilçesinin batısında yer alan minik ve çok şirin bir sahil kasabası.

Tirilye, eski bir Rum balıkçı köyüdür. Dolayısıyla burada yaşayan insanların büyük bir çoğunluğu hala gayrimüslimlerden oluşuyor.

İstanbul’un gürültüsünden sıkılanların giderek sakinlik bulacakları yerlerin son zamanlarda en popülerlerinden biri Tirilye olmuştur. Sadece deniz değil, tarihi dokunun da sonuna kadar tadına varılacak bir ilçedir. Tirilye’nin bir diğer ismi de Zeytinbağı’dır.

Tarihi dokusunu devam ettiren ilçeye İstanbul’dan ulaşım Yenikapı’dan kalkan İDO’larla oldukça kolay. Mudanya’ya geldikten sonra Mudanya’dan kalkan Tirilye otobüsleri ile 20 dakikalık bir yolculuk sonrasında bu muhteşem ilçeye varmış olacaksınız.

Tirilye

Kartepe

İzmit’e bağlı olan Kartepe’nin ünü de İstanbul’a oldukça yakın bir yer olması nedeniyle son yıllarda ciddi anlamda arttı. Kartepe, kış tatili ve kayak sevenler için çok uygun bir yer.

Kartepe, Marmara Bölgesi’nin en yüksek üçüncü noktası. Bu haliyle de kış mevsiminin tamamında yoğun kar alan bir yer. Uzun kayak pistleri ve her türlü teçhizat ile kayak yapma imkânı sunan Kartepe de İstanbul’a yakın gezilecek yerler listesinde kesinlikle yer almayı hak ediyor.

Kartepe’de kayak pistlerinin yanı sıra Maşukiye, Aygır Deresi ve Kuzu Yaylası da gezilecek diğer yerler arasında yer alıyor.

Kartepe’ye İstanbul’dan en kolay özel araçla gidilebilir. Bununla birlikte bazı firmaların buraya özellikle kış aylarında otobüs seferi düzenlediklerini de unutmamak gerekir.

Kartepe

Kastro

Tekirdağ’ın Saray ilçesine bağlı olan bir köydür Kastro. İstanbul’a yaklaşık 250 kilometre uzaklıkta olan Kastro,  özellikle yazın kamp yapmak isteyenler için en iyi yerlerdendir.

Doğa ve deniz tatili arayan kişilerin İstanbul’a yakın ve el değmemiş yer arayışları varsa Kastro’yu tercih etmelerini kesinlikle tavsiye ediyoruz. Özellikle yaz dönemlerinde bölgede işletmeciler tarafından kurulan çadırlarda kamp yapmak oldukça iyi bir keyif.

Karadeniz’in hırçın sularında yüzmek ve deniz ile birleşmek üzereyken son anda vazgeçen Bahçe Deresi’nde deniz bisikleti ile orman içerisinde gezinti yapmak büyük bir keyif olacak.

Çok fazla bilinmeyen ve Tekirdağ’ın saklı hazinelerinden olan Kastro, aynı zamanda Tekirdağ’ın Karadeniz’e kıyısı olan tek toprak parçasıdır.

Gezi ve tatil için daha fazla öneriyi aşağıda bulabilirsiniz.

https://www.kizlarsoruyor.com/tatil-seyahat

Kastro