Astana Gezilecek Yerler

Astana bomboş Orta Asya steplerinin ortasına kurulan bir şehir olduğu için şehirde her zaman çok büyük ve çok gösterişli binalar görmeye hazır olun. Kazakistan Devleti'nin yer altı zenginliklerinden kaynaklanan zenginliği alabildiğine boş ve müsait alan ile birleşince ortaya böyle büyük yapılar ortaya çıkıyor. Bu büyük yapıların büyük kısmını turist olarak ziyaret etmeniz mümkün. Bunlardan 10 tanesi ile ilgili detaylı bilgiyi yazımızda bulabileceksiniz.

Astana’da Gezilecek Yerler

Astana’da bir yapıyı ziyaret ederken bir diğerinden gözlerinizi alamayacaksınız. Çünkü bunların her biri dikkat çekici büyüklük ve gösterişe sahiptir. Astana’nın en önemli 10 yapısının detaylarını sizin için araştırdık. O kadar büyük ve farklı mimariye sahip binalar göreceksiniz ki “Bu kadarı da olmaz” diyebilirsiniz. Ulusal Müzeden Barış ve Uzlaşma Sarayı’na, Silahlı Kuvvetler Müzesi’nden Nur Astana Camii’ne, Khan Shatyr Eğlence Merkezi’nden Ak Orda Başkanlık Konutu’na kadar Astana’nın en önemli yapılarını detaylandırdık.

Kazakistan Cumhuriyeti Ulusal Müzesi

National-Museum-of-the-Republic-of-Kazakhstan-External-View.jpg

Kazakistan Ulusal Müzesi dışı kadar içi de gösterişli bir müzedir. Fütüristik bir mimarisi olan müzede Astana başta olmak üzere tüm Kazakistan’ın tarih öncesi çağlardan günümüze kadar tüm tarihini bizzat gözlemleyebileceksiniz. Giriş ücreti 500 tenge (yaklaşık 6 TL) olan müzede özellikle 1930-1933 yıllarında yaşanan kıtlığı anlatan sergi sizi derinden etkileyecek. Bu kıtlık boyunca 1,5 milyon Kazak hayatını kaybetmişti. Müzeye gittiğinizde bir sergi salonunun sırf Başkan Nazarbayev’e adandığını göreceksiniz. 1991’den beri düzenli olarak seçimler yapılsa da her seferinde oyların neredeyse %97’sini alarak başkanlığı elinde tutan Nazarbayev’in hayatı hakkında birçok bilgi edineceksiniz. Müzeyi pazartesi günleri hariç haftanın her günü 10.00-18.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Nur Astana Camii

Nur Astana Camii Kazakistan’ın başkenti Astana’da bulunur ve Orta Asya’nın üçüncü en büyük camisidir. İslam Peygamberi Hz. Muhammed’in ilk vahyi 40 yaşında aldığı rivayetinden dolayı bu cami de 40 metre yükseklikte inşa edilmiştir. Hz. Muhammed 63 yaşında vefat ettiği için caminin minareleri 63’er metre yüksekliktedir. Astana şehrindeki tüm önemli yapıların ve yerleşim birimlerinin olduğu gibi bu ibadethane de İşim Nehri’nin sol yakasında yer alır. 5 bin içeride ve 2 bin kişi avlusunda olmak üzere toplam 7 bin kişilik kapasitesi vardır. Caminin inşası 2005 yılında başlamış olup 2008 yılında hizmete açılmıştır. Caminin inşasında yoğunlukla cam ve granit kullanılmıştır. Nur Astana Camii gösterişiyle Astana’nın sembollerinden biri olmuştur.

Barış ve Uzlaşma Sarayı

Barış ve Uzlaşma Sarayı’nı dışardan gördüğünüzde şaşırabilirsiniz zira daha önce de belirttiğimiz gibi Astana’da sıra dışı bir mimariyle karşılaşacaksınız. Diğer adı Barış ve Uyum Piramidi de olan bu yapı Astana’da konser, seminer, tiyatro gibi çeşitli organizasyonların yapıldığı yerdir. Örneğin Astana Uluslararası Aksiyon Filmleri Festivali burada gerçekleştirilmektedir. Sarayın içinde ayrıca 1300 kişi kapasiteli opera salonu, sergi salonları, Türk Dünyası Araştırma Merkezi de bulunur. Yapımına yaklaşık 58 milyon $ harcanan bu saray 77 metre yüksekliktedir ve 28 bin metrekarelik alanı kaplamaktadır. İngiliz ve Türk mimarlık şirketlerinin beraber inşa ettiği bu yapı 2006’dan beri hizmet vermektedir. Haftanın her günü piramit sarayı ziyaret edebilirsiniz. Piramidin içinde Rusça, Kazakça ve İngilizce dil seçenekleriyle rehberli turlar da düzenlenmektedir. Bu turlara katılıp saray hakkında daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Bayterek Anıtı


 

1996’da başlayan inşaatı tam 6 sene süren Bayterek Anıtı Astana’nın en önemli sembolüdür. Bayterek Kazakçada “uzun kavak ağacı” anlamına gelir. Kazak kültüründeki masallarda adı geçen bir yaşam ağacı ve Samruk isimli büyülü mutluluk kuşundan yola çıkılarak inşa edilen bu kule 105 metre yüksekliktedir. Kulenin tepesinde bulunan altın renkli küre 22 metre çapa sahiptir. Bu kule Astana’nın zenginliğinin ve gösterişinin bir özeti gibidir. 97 metre yükseklikteki gözlem terasına çıkarak 360 derece Astana manzarasını izleyebilirsiniz. Yetişkinler için kişi başı giriş ücreti 700 KZT iken çocuklar için 300 KZT’dir. Haftanın her günü 10.00-22.00 saatleri arasında Nurzhol Bulvarı üzerindeki kuleyi ziyaret edebilirsiniz.

Silahlı Kuvvetler Müzesi

yvision.kz_.jpg

Kazakistan’ın ilk ve tek askeri tarih müzesi Astana’da bulunan ve 2015 yılı sonunda açılan Silahlı Kuvvetler Müzesi’dir. Respublika Caddesi üzerinde bulunan askeri tarih müzesi mavi kubbesiyle dikkat çekmektedir. Mavi kubbeli bu bina 2015’e kadar Kültür Merkezi olarak kullanılıyordu. Taş Devri’nden başlayarak Kazakistan’ın tüm tarihini gözler önüne seren müzede toplam 7 bin parça tarihî eser göreceksiniz. İsveç’teki askeri müze ile ortaklaşa çalışmalar yürüten Kazakistan askeri müzesinden bazı taşınabilir tarihî eserler orada sergilenmek üzere İsveç’e gönderilecek. Müzede Türk, Kazak ve Moğol askeri tarihi hakkında birçok bilgi edinebilirsiniz. Müzeyi pazartesi günleri hariç her gün 10.00-18.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Hazreti Sultan Camii

Astana’nın Tauelsizdik Caddesi üzerinde bulunan Hazreti Sultan Camii Orta Asya’nın ikinci en büyük camisidir. Devlet Başkanı Nazarbayev’in bu camiye Hazreti Sultan ismini vermesinin sebebi Divanı Hikmet eserinin yazarı Sufi Ahmed Yesevi’nin lakaplarından biri olmasıdır. İçinde ve avlusunda olmak üzere 10 bin kişi aynı anda bu ibadethanede namaz kılabilmektedir. Toplamda 18 bin metrekarelik alanı kaplayan cami 2012’den beri hizmet vermektedir. 55 metre yükseklikte olan bu bembeyaz caminin minareleri 77’şer metre yüksekliktedir. Astana’nın gösterişli, abartılı ve göz alıcı yapılarının en güzel örneklerinden biri Hazreti Sultan Camii’dir.

Dostoyevski’nin Evi

Rus edebiyatının en önemli isimlerinden olan yazar Fyodor Dostoyevski’nin eşi çocuğuyla beraber 1857-1859 yılları arasında sürgündeyken yaşadığı bu ev aynı zamanda Suç ve Ceza ile Budala isimli dünyaca ünlü eserlerini yazdığı evdir. Kazakistan’ın Rusya sınırındaki Semey şehrinde bulunan eve Astana’dan yapacağınız 12 saatlik araba veya otobüs yolculuğuyla ulaşabilirsiniz. Yolculuk yorucu olacaksa da Rus edebiyatı ve özellikle Dostoyevski hayranları için yeşil panjurlu bu şirin evi ziyaret etmek hoş bir etkinlik olabilir. Evin içi yazarın ölümünden bu yana değiştirilmemiştir. Dostoyevski Müzesi'nde yazarın kişisel eşyasını, orijinal el yazısı notlarını, mektuplarını bizzat görebileceksiniz. Müzeye kişi başı giriş ücreti 200 KZT’dir. Pazar günleri hariç her gün 09.00-18.00 saatleri arasında müze evi ziyaret edebilirsiniz.

Devlet Opera Bale Tiyatro Merkezi

ea18129418fd3114cedc417e76e4c7ae.jpg

Astana’nın Dinmukhamed Qonayev Caddesi üzerinde bulunan Opera ve Bale Salonu Astana’nın en büyük gurur kaynaklarından biridir. Sovyetler Birliği’nin az sayıdaki olumlu yanlarından biri opera, bale gibi yüksek sanat dallarına büyük önem verilmesi ve devlet destekli sanatçıların yetiştirilmesi idi. Günümüzde her eski SSCB ülkesinde olduğu gibi Kazakistan’da da opera ve baleye hala büyük önem verilmektedir. İnşaatı 300 milyon $’a mal olan bu yapı 2013’ten bu yana hizmet vermektedir. İlk bakışta Antik Yunan tapınaklarını andıran opera ve bale binası Devlet Başkanı Nazarbayev’in Rusçada “Kanun hükmünde kararname” anlamına gelen “Ukase” vermesi sonucu inşa edilmiştir ve bizzat Nazarbayev tarafından tasarlanmıştır. Ana salonu 1.250 kişi kapasiteli olan binanın küçük salonu ise 250 kişi kapasitelidir.

Khan Shatyr Eğlence Merkezi

Khan-Shatyr-Fireworks_02_Nigel-Young_Foster-and-Partners.jpg

Astana’daki Neo-fütüristik mimariye sahip bu bina şehrin eğlence merkezidir. Khan Shatyr “Kağanın otağı” anlamına gelmektedir. Bu bina gerçekten de Orta Asya Türklerinin otağlarını andırmaktadır. Yalıtım teknolojisi sayesinde binanın içindeyken -30 derece Astana soğuğunu bile hissetmezsiniz. En üst katında palmiye ağaçları arasında havuza girebilir, golf oynayabilir, alışveriş yapabilir veya kano kiralayıp binanın içindeki kanalda tur atabilirsiniz. Eğlence merkezinin mimarisi kadar içindeki etkinlikler de fütüristik bir bakış açısının ürünüdür. Astana’daki birçok çılgın eserin mimarı Norman Foster bu binanın da inşaatını üstlenmiştir. 150 metre yükseklikteki bina tam 140 bin metrekare alanı kaplamaktadır. Khan Shatyr Eğlence Merkezi 2010 yılında Başkan Nazarbayev’in 70. doğum günü vesilesiyle açılmıştır.

Ak Orda Başkanlık Konutu

kazakhstan-1886788_960_720.jpg

Ak Orda Başkanlık Konutu, 1991’den beri Kazakistan’ın Devlet Başkanı olan Nursultan Nazarbayev’in 2004’ten bu yana başkanlık konutudur. İşim Nehri’nin sol yakasında bulunan konut koyu mavi kubbesiyle dikkat çekmektedir ve Astana’daki tüm turistik ve tarihî yapılar gibi çok büyük ve göz alıcıdır. 80 metre yüksekliğindeki 7 katlı binanın ilk katında basın konferansları, balolar düzenlenmektedir. Ayrıca bina kompleksinin içinde bir de kış bahçesi bulunmaktadır. İkinci kat devlet memuru ve bürokratların ofislerine ayrılmıştır. Üçüncü katta ise uluslararası organizasyonlar yapılmakta ve yabancı devlet adamları ağırlanmaktadır. Başkanlık konutu yaklaşık 37 bin metrekarelik alanı kaplamaktadır. Burası Londra’daki Buckingham Sarayı ve ABD’deki Beyaz Saray’dan esinlenerek inşa edilmiştir.