Mevlid-i Halil (Dergah) Camii ve Mağarası

Mevlid-i Halil (Dergâh) Camii ve Mağarası Şanlıurfa ilimizin önemli simgelerinden birisidir. Şanlıurfa Kalesi’nin kuzeyinde yer alan iki mağaradan, içinde Hz. İbrahim’in doğduğu mağara şehrin en çok turistik ziyaret alan yerlerinden biri olmakla birlikte “dergâh” diye de anılmaktadır. Bu mağaranın bulunduğu alanda mescit, hücre ve havuzların yanı sıra Mevlid-i Halil Camii de yer almaktadır.

Mevlid-i Halil (Dergah) Camii

Cami dikdörtgen bir plan ile inşa edilmiştir. Mağara ile cami arasında yer alan duvar, burası camiye çevrilirken minare olarak planlanmış ve inşaat buna göre yapılmıştır.  Daha sonra da güney ve kuzey doğu bölümlerine birer minare daha ilave edilmiştir. Yazılı kitabelerde okunduğu üzereMevlid-i Halil (Dergâh) Camii 1816 ve 1852 yıllarında sırası ile Muhammed Mesud ve Mahmut oğlu Mahmut tarafından onarım görmüştür. Caminin avlu kısmına Urfalı Ahmet Bican Paşa ve Derviş Musa tarafından eklentiler yapılmıştır ve son olarak da 1951 yılında halkın da maddi desteği ile restore edilerek bugün sahip olduğu görüntüye kavuşmuştur.

Mevlid-i Halil Cami Nerede?

Mevlidi Halil Camii nerede sorusuna cevaben Dergâh Platosu içerisinde, Balıklıgöl civarında bulunduğunu söyleyebiliriz. Cami, Hz. İbrahim peygamberin doğum yeri olan Mevlid-i Halil Mağarasının yanında inşa edildiği için bu isimle anılmaktadır.

Şanlıurfa Dergah Camii Tarihi

Şanlıurfa Dergâh Camii tarihi incelendiğinde görülür ki dergâh alanı ve bina civarı günümüze kadar büyük değişime uğramıştır.

İlk olarak bu alanda bir putperest tapınağı yapılmıştır ancak Yahudilik dönemi sürecinde aynı bölgede bir havra olduğu düşünülmektedir. Hristiyanlığın hüküm sürdüğü ilk yıllarda, gene bu alan üzerinde adına Hristiyanlar Kilisesi denilen bir kilise yapılmıştır.

Bizans Dönemi’ne gelindiğinde ise Urfa Ayasofyası adı verilen bina inşa edilmiştir. Bölgenin geçirdiği son değişim Osmanlı Dönemi’nde yaşanmış ve 1523 yılında Muhammed Salih Paşa’nın talimatı ile bu alana Şanlıurfa Dergâh Camii yaptırılmıştır.

Mevlid-i Halil Mağarası

Şehrin güney kısmında, Urfa Kalesi’nin de batısında bulunan Mevlid-i Halil Mağarası Hz. İbrahim’in doğduğu mağara olarak bilinir. Hz. İbrahim’in burada doğmuş ve 7 yaşına kadar da bu mağarada yaşamış olduğu rivayet edilir. Bu nedenle kutsal sayılan mağara “İbrahim Halilullah Makamı (Dergâh)” olarak yoğun ziyaret almaktadır.

Bu doğum ile ilgili anlatı şu şekildedir; Babil Kralı olan Nemrut bir gece uyurken bir kâbusla uyanır. Kâbusunda tahtının altından alındığını ve hükümdarlığının da bittiğini görür. Danıştığı kâhinler,rüyayı dinini ve tahtını kaybetme sebebinin doğacak bir çocuk olduğu şeklinde yorumlarlar. Bu nedenle kral o yıl doğacak tüm çocukların öldürülmesi emrin verir. Ancak Hz. İbrahim’in hamile annesi Nuna, kaçarak gizlice bu mağaraya saklanır ve oğlu Hz. İbrahim’i burada doğurur.

Dergâh şehrin dinî turizm potansiyelini ciddi olarak arttıran bir değere sahiptir ve yöre halkı tarafından Mevlid-i Halil Mağarası’ndan çıkan kaynak suyun zemzemden sonraki en kutlu su olduğuna ve şifa dağıttığına inanılmaktadır. Bu nedenle ziyaretçiler suyu içer ve şişeler ile alıp götürürler.

Mevlid-i Halil (Dergah) Camii ve Mağarası Ulaşım

Mevlid-i Halil (Dergâh) Camii ve Mağarası ulaşım son derece kolaydır. Şanlıurfa’nın Eyyübiye ilçesinde, şehir merkezinde bulunan mekân, hemen Balıklı Göl yakınında yer almaktadır.

Otomobil:Şanlıurfa’ya geldikten sonra E 99 çevre yolundan, Atatürk Bulvarı ve Sarayönü Caddesi üzerinden ulaşabileceğiniz camiye Balıklı Göl tabelalarını takip ederek kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Otobüs: Şanlıurfa İstanbul’a 1.300 km, Ankara’ya 850 km, İzmir’e 1250 km mesafededir. Şanlıurfa otogarından toplu taşıma araçları ile camiye ulaşabilirsiniz

Uçak: Şanlıurfa havalimanına birçok ilimizden düzenli uçak seferleri vardır. Havalimanından Şanlıurfa merkez 35 km uzaklıktadır. Toplu taşıma araçları, havaalanı servisleri ve taksi ile şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

Mevlid-i Halil (Dergah) Camii ve Mağarası Ücreti

Mevlid-i Halil (Dergâh) Camii ve Mağarası giriş ücreti – öğrenci: Ücretsiz

Mevlid-i Halil (Dergâh) Camii ve Mağarası giriş ücreti – sivil: Ücretsiz

Mevlid-i Halil (Dergah) Camii ve Mağarası Ziyarete Açık Gün ve Saatler

Yaz Dönemi (15 Nisan-2 Ekim): Gün boyu

Kış Dönemi (3 Ekim-14 Nisan): Gün boyu

Mevlid-i Halil (Dergah) Camii ve Mağarası İletişim

Adres:Göl Mahallesi, Balıklı Göl Cad. No. 51, 63210 Eyyübiye/ŞANLIURFA

Telefon: Şanlıurfa İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü – 0 (414) 312 53 3