Almatı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Eski adıyla Alma-ataKazakistan Cumhuriyeti’nin eski başkentidir. Ülkenin güney doğusunda konumlanan Almatı, 1854’de Ruslar tarafından sınır kalesi olarak kurulmuştur. Günümüzde Almatı, alışveriş merkezleri, yüksek binaları, restoranları ve kültür tesisleri ile Orta Asya’nın en kozmopolit şehridir. Trans-İli Ala Dağları ile çevrili şehir birçok doğal güzelliği içinde barındırmaktadır. 1991 yılında Kazakistan’ın Sovyetler Birliği’nden ayrılıp bağımsızlığını kazanmasıyla Almatı hızlı bir değişim ve gelişime uğramıştır. Çin sınırına yakın olduğu gerekçesiyle 1997 yılında başkent statüsünü kaybetmiştir ancak halen Kazakistan’ın ekonomik, endüstriyel ve kültürel merkezi konumundadır.

Almatı şehrinin tarihinin Bronz Çağı'na dayandığı düşünülmektedir. Şehrin çevresinde bu döneme ait yerleşim izleri keşfedilmiştir. M.Ö. 700 civarlarında Orta Asya'ya hakim olan Sakalar veya diğer adıyla İskitler bu çevrede çok değerli izler bırakmıştır. Şehrin 50 kilometre uzağında bulunan Esik Kurganı isimli kurganda bu millete ait çok değerli eserler keşfedilmiştir. Altın ve gümüşten oluşan bir hazineye sahip olan kurganın en kıymetli parçalarından birisi üzerinde yüzlerce altın levha bulunan Altın Elbiseli Adam'dır. Orta Çağ'a doğru gelindiğinde Almatı, Çin'den Avrupa'ya uzanan İpek Yolu'nun en önemli şehirlerinden birisi olmuştur. Uzun yıllar ticaretin kalbi olan İpek Yolu'nun önemli bir duraklarından olmuştur. Ancak 15. yüzyıldan itibaren coğrafi keşifler etkisiyle dünya ticaretinin İpek Yolu'ndan kaymasıyla şehir de gözden düşmeye başlamıştır. Bu dönemden 1800'lerin ortalarına kadar Çin başta olmak üzere Asya devletleri bölgede hakimiyet kurmaya çalışmıştır. 1850'de Rusya şehri topraklarına katmıştır ve şehir uzun bir dönem Rus hakimiyetinde kalmıştır.

Devamını Oku

Almatı (Alma- Ata) ile İlgili

Almatı Nerededir?

AlmatıOrta Asya’da, Kazakistan Cumhuriyeti’nin güneydoğu sınırında yer almaktadır. Komşu ülkeleri Kırgızistan ve Çin’dir.

Almatı’ya Nasıl Gidilir?

Türkiye'den kalkan direkt uçuşlar ile ortalama 5 saat 30 dakikada gidilebilir.

Almatı'ya Ne Zaman Gidilir?

Almatı’da karasal iklim hakimdir. Hava ülkenin kuzeyinde olduğu kadar soğuk değil, nispeten ılıktır. Yüksek nem dolayısıyla kışlar olduğundan daha soğuk hissedilmektedir. Üç tarafı dağlarla çevrili olduğu için vadi-dağ arası hava akımı özellikle şehrin kuzeyinde hissedilir. Yazların sıcak ve kurak, kışların soğuk ve yağışlı geçtiği Almatı'da en soğuk ay Ocak, en sıcak ay Temmuz'dur. Ocak ayında ortalama sıcaklık -4 derecedir ancak denizden çok uzak olduğu için gece-gündüz arası sıcaklık farkı çok yüksektir. Kış aylarında gece sıcaklık -20'lere kadar düşebilmektedir. Bu nedenle kışın kar yağışı çok sık görülür. Hatta kar yağışı Kasım ayında da başlayabilir. Nisan ve Mayıs aylarında kar yağdığı da görülmüştür. Ancak bu aylar genellikle en çok yağmur yağışının alındığı aylardır. Kayak turizmine oldukça elverişli olan bu şehir, her ne kadar soğuk olsa da kış aylarında da ziyaret edilebilir. Yazın ise 30 derecenin üzerinde sıcaklıklar görmek mümkündür. Almatı’yı ziyaret etmek için en uygun zaman ilkbahar ve yaz aylarıdır.

Almatı’da Nerede Kalınır?

Kazakistan’ın en büyük metropollerinden biri olan eski başkent Almatı, tarihi eserleri, büyük parkları, çevresini saran dağların etkileyici görüntüsüyle konuklarına hem yaz hem de kış turizmi için ortam sunuyor. Kültür ve sanat etkinliklerinin yıl boyunca sergilendiği şehir, tiyatroları ve zengin koleksiyon içeren müzeleriyle bir hayli ilgi çekiyor.

Tarihi İpek Yolu’nun en gözde duraklarından biri olan şehir, günümüzde Orta Asya’nın en gelişmiş kentleri arasında yer alıyor. Düzenli şehircilik ile şehir halkının yaşam standardını yükseltebilen Almatı hem geçmişten kalma sosyalist yapıların hem de günümüzü işaret eden lüks ve modern binaların oluşturduğu değişik havasıyla şehir ziyaret eden herkesi etkiliyor. Turistik değeri yüksek olan bu güzel şehir, size keyifli bir tatil vadediyor. 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Almatı otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.
 

Almatı’da Nerede Kalınır - Almatı’nın Bölgeleri

Sovyet dönemi izlerini de yer yer görebileceğiniz Almatı, gezilecek noktalarıyla turistler için keyifli bir destinasyon. Cumhuriyet Meydanı resmi geçitlere de ev sahipliği yapan en önemli meydan olarak gezilerin çoğuna başlangıç noktası oluyor. Kentin ve ülkenin en önemli müzesi olan Ulusal Müze ve muhteşem bir görkeme sahip olan Yükseliş Katedrali Almatı’nın simgeleri arasında yer alıyor. Katedral, ahşap yapısıyla ilgi çekerken müze geniş eserlerin sergilendiği salonlarıyla bir hayli popüler. Kentin merkezindeki devasa Panfilov Parkı içinde yer alan katedrali gezdikten sonra parkın tadını çıkarabilirsiniz. Kentin en yüksek noktası olan Kök-Tobe yani Yeşil Tepe bölgesine teleferikle çıkıp şehri izleyebilirsiniz. Ziloni Bazaar yani Yeşil Pazar adındaki halk pazarı, kentin en büyük ve sabit pazarı olarak yerli yabancı herkesin ziyaret noktalarından biri oluyor.

Şehirde konaklama için önereceğimiz bölgelerin ilki şehir merkezi. Şehrin her yere kolay ulaşım sunan en önemli mevkii. İkinci bölgemiz olan Havalimanı, özellikle iş ziyaretleri için veya kısa süreli seyahatler için kente gelip havalimanına yakın konaklamayı tercih eden turistlerin ilgisini çekiyor. Sonraki bölgemiz şehrin kayak ve kış sporları merkezlerine yakın dağlık ve turistik bölgesi Medeu. Yaz kış ilgi çeken keyifli bir konumda yer alıyor. Ekonomik tesisleriyle ön plana çıkan Frunze bölgesi ve ana istasyona ulaşımdaki rahatlığıyla da konuklarına hareket alanı yaratan Gorny Gigant bölgesi Almatı’da size önereceğimiz diğer bölgeler olarak listemizde yer buluyor.

Türkiye’den Kazakistan’ın popüler metropolü Almatı’ya ulaşmak için en kolay yol düzenli yapılan direkt uçuşlardan geçiyor. Kentin 16 kilometre dışında kalan Almatı Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşmak için taksileri veya otobüsleri kullanabilirsiniz.

Şehir içinde hizmet veren metro, tramvay, otobüs ve dolmuşlarla şehrin dilediğiniz noktasına ulaşabilirsiniz. Ayrıca taksilerden de hizmet alabilirsiniz. Ancak standart ücret ölçen bir taksimetre sistemi bulunmadığı için araca binmeden önce şoförle anlaşmayı unutmayın.
 

Şehir merkezi bölgesinde yer alan Almatı Otelleri

Almatı şehir merkezinde yer alan oteller, konukları için şehrin her yerine kolay ulaşım fırsatı sunuyor. Almatı Merkez Camii, Yükseliş Katedrali, Panfilovtsev Parkı, Hayvanat Bahçesi, Opera Binası gibi önemli noktalara ve çok sayıda alışveriş ve yeme-içme tesisine yakın konumlu merkez bölge şehrin en popüler yerleri arasında bulunuyor. Bölgenin çeşitli standartlatdaki en iyi otellerini aşağıdaki bağlantılarla inceleyebilirsiniz.
 

 • Otrar

Özellikler: 4 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, kahvaltı, sigara içilmeyen oda, havaalanı hizmeti, spor merkezi
Konum: Gogolya Street 73
Fiyat: Geceliği 42€ - 47€ arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
Detaylı bilgi için tıklayın.


Otrar
 

 • D'Rami

Özellikler: 3 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, kahvaltı, sigara içilmeyen oda, havaalanı hizmeti
Konum: Abylay Khana Prospekt 123
Fiyat: Geceliği 28€ - 42€ arasında(Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Berkana Hotel

Özellikler: 3 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, kahvaltı, sigara içilmeyen oda, havaalanı hizmeti
Konum: Aiteke bi Street 83
Fiyat: Geceliği 32€ - 37€ arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Almaty Hotel

Özellikler: 3 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, kahvaltı, sigara içilmeyen oda, havaalanı hizmeti
Konum: Corner of Kabanbay Batyra Street 85 and Panfilova Street 133A
Fiyat: Geceliği 58€ - 60€ arasında(Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Hotel Saya

Özellikler: 3 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, kahvaltı, sigara içilmeyen oda, aile odası
Konum: 135 Furmanov Street
Fiyat: Geceliği 36€- 37€ arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
Detaylı bilgi için tıklayın.


Hotel Saya
 

Havaalanı bölgesinde yer alan Almatı Otelleri

Kent merkezinin 16 kilometre dışında yer alan Almatı Havalimanı uluslararası uçuşların iniş noktası oluyor. Almatı gibi iş ziyaretleri yoğun olan bir şehirde konukların bir kısmı özellikle havalimanına yakın tesislerde konaklamayı tercih ediyorlar. Bu nedenle Almatı havalimanı otelleri de tercih oranı yüksek tesisler arasında bulunuyor. Aşağıdaki listemizde havalimanına yakın konumlarıyla misafirlerini ağırlayan işletmelerden oluşan öneri listemizi görebilirsiniz.
 

 • Inn Dovlat

Özellikler: 2 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, kahvaltı, sigara içilmeyen oda, havaalanı hizmeti
Konum: ул.Майлина,28
Fiyat: Geceliği 23€ - 25€ arasında(Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
Detaylı bilgi için tıklayın.


Inn Dovlat
 

 • Aksunkar Hotel

Özellikler: Ücretsiz Wi-Fi, otopark, sigara içilmeyen oda, havaalanı hizmeti
Konum: Zakarpatskaya Street 1B
Fiyat: Geceliği 16€ - 21€ arasında(Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Hostel Airport

Özellikler: Ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, kahvaltı, sigara içilmeyen oda, havaalanı hizmeti
Konum: Mailin Street 1 V
Fiyat: Geceliği 6€ - 7€ arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Zakarpatskaya 6 (32)

Özellikler: Ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, evcil hayvan girebilir
Konum: Zakarpatskaya Street
Fiyat: Geceliği 36€ - 39€ arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Apartments on Ahmetova 4

Özellikler: Ücretsiz Wi-Fi, otopark, sigara içilmeyen oda, havaalanı hizmeti
Konum: Ахметова д4 кв 6 2
Fiyat: Geceliği 28€ - 30€ arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
Detaylı bilgi için tıklayın.


Apartments on Ahmetova 4
 

Medeu bölgesinde yer alan Almatı Otelleri

Almatı’nın dağlar arasında geçiş ve ulaşım noktası olan Medeu, muhteşem doğasıyla konukların yaz kış tercih ettikleri bir bölge. Kış dönemi kayak merkezi olarak hizmet veren ve olimpik buz pistiyle ilgi çeken bölge yaz aylarında keyifli yürüyüşler ve dağ geçişleri için ortam sağlıyor. Simbulak Kayak Merkezine çıkan teleferik için de biniş noktası olan Medeu’nun en iyi otellerini sizler için listeliyoruz.
 

 • Medeu Hotel Almaty

Özellikler: Ücretsiz Wi-Fi, kahvaltı, sigara içilmeyen oda, aile odası
Konum: Горная 465
Fiyat: Geceliği 35€ - 46€ arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
Detaylı bilgi için tıklayın.


Medeu Hotel Almaty
 

 • Namaste Shalle 2000M

Özellikler: Ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, kahvaltı, sigara içilmeyen oda, havaalanı hizmeti
Konum: Gornaya 481
Fiyat: Geceliği 47€ - 50€ arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Mountains House

Özellikler: Ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, sigara içilmeyen oda, havaalanı hizmeti, evcil hayvan girebilir
Konum: Ulitsa Gornaya 501
Fiyat: Geceliği 700€ - 750€ arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Shymbulak Resort Hotel  

Özellikler: Ücretsiz Wi-Fi, kahvaltı, sigara içilmeyen oda, havaalanı hizmeti
Konum: Gornaya Street 640
Fiyat: Geceliği 58€ - 65€ arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
Detaylı bilgi için tıklayın.

 • S.N.e.G

Özellikler: Ücretsiz Wi-Fi, kahvaltı, sigara içilmeyen oda, havaalanı hizmeti
Konum: Shybulak Ski Resort
Fiyat: Geceliği 82€ - 121€ arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
Detaylı bilgi için tıklayın.


S.N.e.G
 

Frunze bölgesinde yer alan Almatı Otelleri

Almatı 1 ve 2 numaralı tren istasyonlarına yakın konumda yer alan Frunze bölgesi, ekonomik tesisleriyle öne çıkıyor. Kafeler, alışveriş mağazaları, parklar gibi kentin genel sosyal ortamlarını da barındıran bu bölge, merkezin 6 kilometre kadar dışında yer alıyor. Frunze, yerel yaşamı yakından izlemek ve ekonomik alternatifleri değerlendirmek isteyen konukların ilgisini çekiyor.
 

 • Halal Hotel 

Özellikler: Ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, kahvaltı, sigara içilmeyen oda, havaalanı hizmeti
Konum: Palladina 206
Fiyat: Geceliği 28€ - 30€ arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
Detaylı bilgi için tıklayın.


Halal Hotel
 

 • Tiflis

Özellikler: Ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, sigara içilmeyen oda
Konum: Ahan Sery Street 103
Fiyat: Geceliği 23€ - 25€ arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Renion Hotel

Özellikler: 3 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, kahvaltı, sigara içilmeyen oda, havaalanı hizmeti, SPA
Konum: Seifullin Prospekt 163A
Fiyat: Geceliği 24€ - 31€ arasında(Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Hostel on Serpukhovskoj

Özellikler: Ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, kahvaltı, sigara içilmeyen oda, havuz
Konum: Ulitsa Serpukhovskaya 61
Fiyat: Geceliği 7€ - 8€ arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Apartments on Masanchi 98

Özellikler: Ücretsiz Wi-Fi, otopark, sigara içilmeyen oda, havaalanı hizmeti, aile odası
Konum: ulitsa Masanchi 98B
Fiyat: Geceliği 46€ - 50€ arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
Detaylı bilgi için tıklayın.


Apartments on Masanchi 98
 

Gorny Gigant bölgesinde yer alan Almatı Otelleri

Şehrin önemli noktalarından biri olan Gorny Gigant bölgesi, ana istasyona kolay ulaşım imkanı sunan keyifli bir bölge. Kok Tobe Dağı’nın manzarasıyla ve çevre park ve yeşil alanlarla öne çıkan bölge, Kazakistan Ticaret Borsası’na yakın konumda bulunuyor. Almatı Kulesi, Kazakistan Ulusal Müzesi, Botanik Parkı ve Özgürlük Anıtı da bölgeden kolay ulaşılabilen önemli simgelerden bazıları olarak ilgi çekiyor.
 

 • Golden Mir Hotel & SPA

Özellikler: 4 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, kahvaltı, sigara içilmeyen oda, havaalanı hizmeti, SPA
Konum: Zhamakayev str.
Fiyat: Geceliği 73€ - 80€ arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
Detaylı bilgi için tıklayın.


Golden Mir Hotel & SPA
 

 • Almaty Sapar

Özellikler: 3 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, sigara içilmeyen oda, havuz
Konum: Zhamakaeva Street 177
Fiyat: Geceliği 28€ - 35€ arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Al Farabi Hotel

Özellikler: 3 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, kahvaltı, sigara içilmeyen oda, havaalanı hizmeti, havuz
Konum: Taimanov Street 222А
Fiyat: Geceliği 28€ - 30€ arasında(Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Renion Hills Hotel

Özellikler: 3 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, kahvaltı, sigara içilmeyen oda, havaalanı hizmeti
Konum: Prospect Nazarbayeva 281 (former Furmanova Street)
Fiyat: Geceliği 54€ - 60€ arasında(Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
Detaylı bilgi için tıklayın.

 • AHome 34 at Dostyk 117B

Özellikler: Ücretsiz Wi-Fi, sigara içilmeyen oda, havaalanı hizmeti, aile odası
Konum: Prospekt Dostyk 117/b
Fiyat: Geceliği 40€ - 45€ arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
Detaylı bilgi için tıklayın.


AHome 34 at Dostyk 117B

Almatı’da bölgelere göre konaklama önerilerimiz bu şekilde, bu rehberde aradığınız oteli bulamadıysanız Almatı Otelleri Rehberi'mize bakmanızı da öneriyoruz. Ayrıca tüm Almatı otellerini görmek için tıklayın.
 

Almatı Otelleri

Kazakistan’ın eski başkenti ve en büyük şehri olan Almatı ülkenin güney doğusunda yer alıyor. Çevresi dağlarla sarılmış olan bu güzel şehir, kentin hemen içinde yer alan büyük parkları, bol ağaçlı ve geniş caddeleri, sosyalist dönemin izlerini taşıyan yapılarıyla oluşmuş bir profile sahip.  

Orta Asya’nın çağdaş kentleri arasında adını sıklıkla duyabildiğimiz Almatı hem geleneksel Kazak yaşamının izlerini taşıyan hem de modern dünyanın tüm ihtiyaçlarını karşılayan keyifli bir metropol. Yıl boyunca her mevsimi kendine özgü güzelliğiyle karşılayıp yaşayan bu büyük şehir, adını elma ağaçlarından alıyor. Şehrin her yerinde bulunan çok sayıda türe ait elma ağaçlarıyla öne çıkan Almatı, elmanın vatanı sayılıyor.  

Devamını Oku

Almatı Gezilecek Yerler

Tarihi İpek Yolu üzerinde konumlanan Almatı, geçmişten günümüze gelen eserleri, yemyeşil parkları ve kusursuz doğası her yıl pek çok ziyaretçi ağırlamaktadır. Orta Asya kültürüyle Sovyet kültürünün harmanlandığı en güzel şehirlerden birisidir. Sovyetler Birliği'nin dağılması sonucunda da şehir hızla gelişip bir ticaret merkezi olmuştur. Bunun sonucunda da şehirde pek çok kafe, restoran ve eğlence yeri açılmıştır. Eski zamanların eskimeyen dokusunu ve modern zamanların ruhunu içinde barındıran şehrin ferah sokaklarında yürümek, şehri keşfetmek oldukça heyecan vericidir.

Almatı Gezilecek Yerler

Kazakistan'a başkentlik yapmış Almatı'da yolunuz mutlaka Cumhuriyet Meydanı'na düşecektir. Komünist dönemde sık sık kullanılan bu meydanın yakınında ise ülkenin en önemli müzelerinden biri olan Devlet Merkez Müzesi bulunuyor. Almatı'da dikkat çeken eserlere imza atan mimar Andrey Pavlovich Zenkov'un eserlerini görmeden dönmek olmaz. Zenkov'un ürünü olan Panfilov Parkı ve park bünyesinde bulunan Zenkov Katedrali ile Kazak Halk Müziği Enstrümanları Müzesi de görülmeye değer. Orta Asya kültürünü tanımak için uğranması gereken nokta ise Yeşil Pazar'dır. Görkemli Almatı Merkez Camii ise ülkenin en büyük camisidir. Harika bir şehir manzarası sunan Kök-Töbe'yi de mutlaka ziyaret etmek gerekir. Şehirden 30 kilometre uzakta bulunan Büyük Almatı Gölü de nefes kesen bir manzara sunar. Bu yerlerle ilgili daha detaylı bilgiye de aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Devamını Oku

Almatı İçi Ulaşım

 

Almatı, şehir içi ulaşım sağlamak için metro, tramvay, otobüs ve taksi gibi pek çok seçenek sunmaktadır. Ancak büyük bir şehir olduğundan, şehrin her yerini keşfetmek isterseniz bu ulaşım imkanları yetersiz kalabilir. Ayrıca martuşka adı verilen dolmuşlarla da şehir içinde seyahat edebilirsiniz. Şehirde saat 22.00’den sonra otobüsler hizmet vermediğinden gece yolculuklarınızı taksi ya da metro ile yapabilir ya da araç kiralayabilirsiniz. Dağlarla çevrili bu yemyeşil şehrin geniş caddelerinde araba sürmek oldukça keyifli olacaktır. Ulaşımda dikkat edilmesi gereken nokta jeton sistemidir. Jetonunuzu, toplu taşıma araçlarına binmeden önce istasyonlarda bulunan otomatlardan almanız gerekmektedir.

Almatı Metro Haritası

Almatı Otobüs Haritası

Almatı Tramvay Haritası

Metro Hattı
Almatı’nın ilk metro hattı olan Line 1, 2011 yılında hizmete açılmıştır. Almatı şehir merkezi ve çevresinde hizmet veren metro hattı istasyonları, kapsamlı bir mimariye sahiptir. Line 1; Alatau, Auezov Drama Theatre, Baikonur, Abay, Almaly, Zhibek Zholy ve Raiymbek Batyr olmak üzere 8 istasyondan oluşmaktadır. Şehrin daha uzak bölgelerine ulaşması planlanan metro hatları henüz inşaat aşamasındadır. Metro hattını kullanmak için istasyonların içinde bulunan otomatlardan jeton almak gerekmektedir. Tek kullanımlık jeton ücreti 80 tengedir. Metro hattı 06.00 – 00.00 saatleri arasında çalışmaktadır.

Otobüs
Almatı’da son derece geniş bir otobüs hattı vardır. Otobüsler şehrin hemen hemen her bölgesine hizmet vermektedir. Metro hattında olduğu gibi otobüslerde de jeton sistemi geçerlidir ve jeton ücreti sabit olup 80 tengedir.

Tramvay
Almatı’da 4 ve 6 numaralı olmak üzere iki küçük tramvay hattı mevcuttur. Tramvay hatları tetro ve otobüslerle bağlantıdır. 4 numaralı hat Zhetysuyskaya – Aksay arası; 6 numaralı hat ise Zhetysuyskaya – Orbita arası hizmet vermektedir.

Taksi
Yoğun saatlerde toplu taşımanın yetersiz kalmasından dolayı taksiler sıklıkla tercih edilmektedir. Lisanslı taksilerin yanı sıra şehirde birçok araba taksi gibi çalışmaktadır. Yolda durup elinizi kaldırdığınızda önünüzde duran arabaları görebilirsiniz. Sadece gideceğiniz yeri söylemeniz ve binmeden önce ücret konusunda anlaşmanız gerekmektedir. Mesafeye bağlı olarak 200 – 1000 tenge arası bir ücrette anlaşmanız mümkündür.

Almatı Havaalanı ve Şehir Merkezine Ulaşım
Almatı Uluslararası Havaalanı, Kazakistan’ın en büyük havaalanıdır. Şehir merkezinin yaklaşık 15 kilometre kuzeyinde bulunmaktadır. Tüm uluslararası havalimanlarında bulunan Wi-Fi, döviz büroları, ATM’ler, duty-free mağaza ve postane gibi bölümler burada da mevcuttur.

Havaalanından Kente Ulaşım

Taksi ile,
Terminal dışında bekleyen taksiler ile şehre ulaşmak mümkündür. Ulaşım bedeli ortalama 2000 – 3500 tenge arasıdır. Dilerseniz havalanı dışında bekleyen taksileri de kullanabilirsiniz, alan dışındaki taksilerle şehre ulaşmak ortalama 1200 tenge tutacaktır.

Otobüs ile,
Havaalanından şehre ulaşmak için 79, 86, 92 ve 106 numaralı otobüsleri kullanabilirsiniz. Otobüsler saat 07.00’de hizmet vermeye başlar ve bilet bedeli 80 tengedir.

Almatı Mutfağı

 

Kazak kültüründe hayvancılık geniş bir yer tuttuğundan Kazak mutfağı ağırlıklı olarak etli yemeklerden oluşmaktadır. Et ürünlerinin yanı sıra süt ve süt ürünlerinin her çeşidini de Almatı’da bulabilirsiniz. Mantı, pişi, samsa gibi hamur işleri de Kazakistan’da sıklıkla tüketilmektedir. Dikkat etmeniz gereken nokta, Kazak yemeklerinde at eti kullanılmasıdır. Atlar, kesilmek için özel olarak yetiştirilir ve at eti diğer etlere oranla daha pahalıdır.

Kazak mutfağının en ünlü geleneksel yemekleri; et ve bir çeşit yufka ile hazırlanan beşparmak, etli, pirinçi ve yoğurtlu Kazak çorbası ve koyun sakatatından yapılan kurdaktır. Hamur işi baursaki, bir kebap çeşidi olan shashlik, havuç, soğan ve pirinçle yapılan plov da yerel lezzetler arasındadır. Kazakların en ünlü geleneksel içeceği ise kısrak sütünden mayalanarak elde edilen kımızdır. Almatı’da Kazakistan’ın yerel lezzetleri tadabileceğiniz birçok mekan mevcuttur. Yerel lezzetleri tatmaktan hoşlanmıyorsanız; Kore, İtalyan, Çin ve Rus mutfağı gibi dünya mutfaklarından seçkiler sunan restoranları da tercih edebilirsiniz.

Kazakistan’ın yerel yemeklerinden oluşan menüsüyle öne çıkan Daredzhani akşam yemeği için iyi bir tercih olabilir. Malaya Almatinka Nehri kenarında bulunan Venetsia popüler restoranlardandır. RUMI de ilgi çekici dekorasyonu ve menüsüyle turistler tarafından yoğun ilgi görmektedir. Uygun fiyatlı yemek için bir lokanta olan Kaganat'ı tercih edebilirsiniz. Kazakh Restaurant Gakku, Zheti Kazyna, Kok Tobe Kafe de seçenekleriniz arasında bulunabilir.

Almatı'da Alışveriş

Almatı’nın en popüler alışveriş caddesi Gogol, şehir merkezinin kuzeyinde bulunmaktadır. Bu caddede, Avrupa'dan ve Amerika'dan pek çok markanın mağazalarını bulabilirsiniz. Gogol’dan sonra ikinci sırada gelen alışveriş bölgesi ise Zhibek Zholy’dir. Semt pazarları ve yerel çarşının kurulduğu caddede yerel lezzetler ve el işi ürünlerin satıldığı mağazaları görebilirsiniz. Pogulay isimli şehir rehberini yaklaşık 10 lira gibi bir ücrete satın alıp şehirle ilgili pek çok bilgiye sahip olabilirsiniz.

 

Ayrıca, kozmopolit bir şehir olan Almatı’da lüks mağazaların yer aldığı Silk Way City, Mega Center Almaata ve Ramstor gibi büyük alışveriş merkezleri de ilginizi çekebilir. Yerel takılar, hediyelik eşyalar ve kürk şapkalar gibi ürünlerin satıldığı birçok küçük mağazadan oluşan kompleks alışveriş merkezi TsUM’u ziyaret edebilirsiniz. Kazak Ulusal Agrarian Üniversitesi'nin yakınında bulunan Amanulla Shafii'de birbirinden güzel Kazak, Türkmen ve Afgan halıları satılmaktadır. Kok-Tobe isimli dükkan da hediyelik eşyalar için tercih edebileceğiniz bir adrestir. Fötr şapkalar, yöresel takılar, minyatür çadırlar, develer ve Altın Elbiseli Adam heykelleri bulabileceğiniz eşyalardan bazılarıdır. Devlet Merkez Müzesi'nin giriş katında bulunan hediyelik eşya dükkanı da uygun fiyatlı bir noktadır. Halılardan küçük el işlerine kadar pek çok eşya burada da satılmaktadır. Ayrıca yılın belli dönemlerinde de halı fuarlarına ev sahipliği yapmaktadır.

Almatı'nın kuzeydoğusundaki Barakholka pazarı da yöresel pazarları görmek isteyenler için doğru adres. Pazar özellikle hafta sonu sabahları kalabalık olmaktadır. Uygur, Kazak, Türkmen ve Çinli pazarcılar burada birbirinden değişik ürünler satmaktadır. 4 kilometre uzunluğundaki bu pazarda pazarlık yaparak alacağınız ürünlerde indirim yapabilirsiniz.

Almatı Gece Hayatı

Orta Asya bölgesinin en gelişmiş şehri olan Almatı’da gece hayatı, bölgenin en iyisidir. Almatı’da akşam saatlerinde ellerinde biralarıyla dolaşan birçok insan görebilirsiniz. Hafta içi durgun olan barlar ve eğlence merkezleri hafta sonu geldiğinde hareketlenir. Şehirde canlı müzik kültürü oldukça yaygındır. Giriş ücreti alınmayan barlarda keyifli vakit geçirebilir, iyi müzik dinleyebilirsiniz. Şehrin bazı gece kulüplerinin girişlerinde kıyafet kontrolü yapıldığı unutulmamalıdır. Bu mekânlarda eğlenmek için son derece şık ve kaliteli giyinmeniz gerekebilir.

Almatı çevresindeki üzüm bağları bir dönem yok edilmiştir ancak üretim daha sonra tekrar başlamıştır. Ancak şarap yapımında kullanılan yöntemler de çok iyi olmadığı için yerel şaraplar fazla lezzetli değildir. Kazakistan'da satılan biraların yaklaşık %40'ı Rusya ve Türkiye'den ithal edilmektedir. Çoğu barda yöresel biralar bulmak da mümkündür.

Panfilov Park'a 100 metre uzaklıktaki Chukotka şehrin popüler mekanlarından birisidir. LGBTI+ dostu da olan mekan gece yarısından önce bar olarak hizmet verir ve gece yarısından sonra da DJ performansları başlar. Mekanın üst katında da Dacha isimli bir kısım bulunur. İsterseniz bu katı da tercih edebilirsiniz. Dostyk Bulvarı üzerinde bulunan Cumhuriyet Sarayı isimli konser salonunda da yıl boyunca çeşitli konserler düzenlenir. 500 metre ilerisinde bulunan Studio 69 şehirdeki gaylerin de tercih ettiği en eğlenceli gece kulüplerinden birisidir. Studio 69'a girmek için Barvikha isimli gece kulübünden geçmek gerekiyor. Da Freak ise house müzik sevenler için en iyi noktalardan birisidir. Indie, house, techno gibi tarzlarda müzik çalan gece kulübü turistler tarafından da yoğun ilgi görmektedir. Panfilov Park'ın yakınında bulunan mekana giriş ücreti 1000-2000 Tenge arasında değişmektedir.

Devamını Oku

Almatı Festivaller

 • Voice of Asia Festivali
 • Almatı Uluslararası Film Festivali
 • Uluslararası Jazz Festivali
 • Nevruz Festivali

Almatı Resmi Tatiller

 • Yeni Yıl (1 Ocak)
 • Kuruluş Günü (28 Ocak)
 • Dünya Kadınlar Günü (8 Mart)
 • Nevruz Bayramı (21 Mart)
 • İşçi Bayramı (1 Mayıs)
 • Zafer Bayramı (9 Mayıs)
 • Cumhuriyet Bayramı (25 Ekim)
 • Bağımsızlık Günü (16 Aralık)

Almatı Pratik Bilgiler

 • Acil Yardım: 103
 • Yangın: 103
 • Polis: 103

Almatı Vize İşlemleri

Kazakistan, vizesiz ülkeler arasında geliyor. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, 30 günü aşmayan seyahatlerinde Kazakistan’a vizesiz olarak girebilmektedir. Kazakistan mevzuatınca, ülkeye 5 günden fazla kalmak üzere gelen yabancı ülke vatandaşları, vizesiz gidilen ülkeler arasında olan Kazakistan’a giriş yaptıklarında Göç Polisi’ne gitmeli ve bulundukları adresi kayıt ettirmelidir. Kayıt yaptırılmadığı taktirde para cezası ile karşılaşılmaktadır. 

Türkiye'den vize istemeyen ülkeler hakkında daha detaylı bilgi için bu yazımızı okuyabilirsiniz. 

Almatı Türkiye Dış Temsilcilikleri

ALMATI BAŞKONSOLOSLUĞU
Adres: TOLE BI, 29 480100 ALMATY
Telefon: 00 7727 278 41 65 - 00 7727 278 41 77 - +7 701 971 62 80 (Nöbetçi Telefon)
Faks: 00 7727 278 41 68
[email protected]
http://almati.bk.mfa.gov.tr
Görev Bölgesi: Almatı Şehri, Almatı Eyaleti, Kızılorda Eyaleti, Güney Kazakistan Eyaleti, Jambıl Eyaleti

Almatı Para Birimi

Almatı’da Kazak Tengesi (KZT) kullanılmaktadır. Ülkede dövizle alışveriş yapılamadığından yabancı para birimlerinin Tenge ile değiştirilebileceği döviz büroları bulunmaktadır.

Almatı Resmi Dili

Almatı’nın resmi dili Kazakça ve Rusça’dır.

Almatı Saat Farkı

Almatı (GMT +6) ile Türkiye (GMT +2) arasında dört saat zaman farkı vardır. Yani Türkiye’de saat 14.00 iken Almatı’da 18.00’dir.

Almatı (Alma- Ata) Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type C / 250V / 2.5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca -12.9oC
  • Şub -12.5oC
  • Mar -6.2oC
  • Nis 4.9oC
  • May 12.9oC
  • Haz 17.2oC
  • Tem 19oC
  • Agu 16.4oC
  • Eyl 11.1oC
  • Eki 3.6oC
  • Kas -5.3oC
  • Ara -10.7oC

Kısa Kısa

Ülke: Kazakistan
Nüfus: 1,552,349
Dil: Kazakça, Rusça
Para Birimi: Kazak Tengesi (KZT)
İklim: Kıta İklimi
Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 Gün