Orta Asya bölgesinin en gelişmiş şehri olan Almatı’da gece hayatı, bölgenin en iyisidir. Almatı’da akşam saatlerinde ellerinde biralarıyla dolaşan birçok insan görebilirsiniz. Hafta içi durgun olan barlar ve eğlence merkezleri hafta sonu geldiğinde hareketlenir. Şehirde canlı müzik kültürü oldukça yaygındır. Giriş ücreti alınmayan barlarda keyifli vakit geçirebilir, iyi müzik dinleyebilirsiniz. Şehrin bazı gece kulüplerinin girişlerinde kıyafet kontrolü yapıldığı unutulmamalıdır. Bu mekânlarda eğlenmek için son derece şık ve kaliteli giyinmeniz gerekebilir.

Almatı çevresindeki üzüm bağları bir dönem yok edilmiştir ancak üretim daha sonra tekrar başlamıştır. Ancak şarap yapımında kullanılan yöntemler de çok iyi olmadığı için yerel şaraplar fazla lezzetli değildir. Kazakistan'da satılan biraların yaklaşık %40'ı Rusya ve Türkiye'den ithal edilmektedir. Çoğu barda yöresel biralar bulmak da mümkündür.

Panfilov Park'a 100 metre uzaklıktaki Chukotka şehrin popüler mekanlarından birisidir. LGBTI+ dostu da olan mekan gece yarısından önce bar olarak hizmet verir ve gece yarısından sonra da DJ performansları başlar. Mekanın üst katında da Dacha isimli bir kısım bulunur. İsterseniz bu katı da tercih edebilirsiniz. Dostyk Bulvarı üzerinde bulunan Cumhuriyet Sarayı isimli konser salonunda da yıl boyunca çeşitli konserler düzenlenir. 500 metre ilerisinde bulunan Studio 69 şehirdeki gaylerin de tercih ettiği en eğlenceli gece kulüplerinden birisidir. Studio 69'a girmek için Barvikha isimli gece kulübünden geçmek gerekiyor. Da Freak ise house müzik sevenler için en iyi noktalardan birisidir. Indie, house, techno gibi tarzlarda müzik çalan gece kulübü turistler tarafından da yoğun ilgi görmektedir. Panfilov Park'ın yakınında bulunan mekana giriş ücreti 1000-2000 Tenge arasında değişmektedir.

İki gece kulübü, dört restoranı, cafe ve barları ile Esperanza bir yeme-içme ve eğlence kompleksi olarak Almatı'nın en popüler noktalarından birisidir. Gece kulüpleri hafta içleri de kalabalık olsa da hafta sonları çok daha kalabalık ve eğlenceli olmaktadır. Kulüplerden birinde house müzik çalınırken diğerinde 80 ve 90'lardan şarkılar çalınmaktadır. Girişte verilen ücretle iki gece kulübüne de girmek mümkündür.

Silkway City Alışveriş Merkezi'ne çok yakın olan Shtab bira tutkunları için idealdir. Shtab'ın 3 kilometre batısındaki Bar Pivnitsa müziğin çok gürültülü olmadığı, arkadaşlarınızla oturup rahatça sohbet edebileceğiniz bir bardır. Gogol Caddesi'nin yakınındaki Soho Almaty Club, Beatles gibi müzik gruplarının posterleriyle dizayn edilmiş bir bardır. Caz, rock ve blues sevenlerin uğrak noktası olan mekanda 22.00'dan sonra amatör müzik grupları sahne almaktadır. Studio 69'a yakın bir konumda olan Shakespeare Pub'ın pizzaları ve hamburgerleri de çok lezzetlidir. Biranızın yanında siz de pizza yiyerek Almatılılar gibi akşamınızın tadını çıkarabilirsiniz. Dostyk Bulvarı'nda bulunan Guinness Pub da en popüler noktalardan birisidir. Başta İrlanda biraları olmak üzere pek çok ithal birayı burada bulabilirsiniz. Yard House Pub, Brooklyn Bar, Solomon da tercih edebileceğiniz barlardır.