Tataristan

Tataristan Hakkında Temel Bilgiler

1990 senesinde bağımsızlığını ilan etse de henüz bağımsızlığı tanınmamış olan Tataristan Rusya Federasyonu’na bağlı bir cumhuriyet olarak kabul edilmektedir. Petrol ve maden açısından hayli zengin olan ülke yaklaşık 68.000 kilometrekarelik yüzölçümüne sahiptir. Tatar kelimesi halk anlamına gelmektedir. İslam ve Hristiyanlık kültürünün iç içe geçtiği ülkede sadece Tatr ve Rus nüfus değil, Çuvaşlar, Çirmişler ve Udmurtlar da yaşamaktadır.

istock_000017923690medium.jpg

Ülkenin en önemli tarihi yapılarından Kazan Kremlin Sarayışehrin hemen her tarafından görülebildiği yüksek bir tepeye konumlanmıştır. Kremlin Sarayı’nın içinde özgün mimarisiyle Rusya’nın en büyük camisi Kul Sharif Camii vardır. Kentin en önemli iki caddesi Baumana ve Universitetyska ise ülkedeki en önemli alışveriş ve restoranların bulunduğu caddelerdir.

Tataristan ile İlgili

Tataristan’ın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

Tataristan’ın başkenti Kazan’dır. Rusya’nın en büyük camisine sahip Kazan Tatar kültürünün merkezi konumundadır. 2 şehirden oluşan ülkenin diğer önemli kentlerinden Nizhnekamsk aynı zamanda petrol şehri olarak da anılmaktadır. Yelabuga ise 11. yüzyıldan kalma tarihi eserleriyle ülkenin kültür kenti sayılabilir.

Tataristan Nerededir?

Tataristan Doğu Avrupa’da yer alır. Orta Volga bölgesinde yer alan ülke Çulman ve İdil nehirlerinin birleştiği noktada konumlanmıştır. Tataristan Moskova’nın doğusunda yer almaktadır.

Tataristan’a Nasıl Gidilir?

Tataristan’a direkt uçuşlar mevcuttur. Ayrıca Moskova üzerinden aktarma yapma şansınız da vardır. Rusya Federasyonu’na bağlı Tataristan’a giderken Rusya Konsolosluğu’na vize başvurusu yapmanız gerekecektir.

Tataristan’a Ne Zaman Gidilir?

Tataristan’a gitmek için en uygun dönem hava sıcaklıklarının 19 derece civarında olduğu temmuz dönemidir. Ülkede en yüksek sıcaklıkların görüldüğü yaz ayı olan temmuz haricinde kışın sıcaklıklar ortalama -16 civarında seyretmektedir.

Tataristan Kültürü

Tataristan kültürü Türk kültürüne benzemektedir. Yeme içme alışkanlıklarından, selamlaşma biçimine Türk kültürüyle arasında çokça benzerlikler bulunan ülkede Rusya etkisi de elbette görülmektedir. Henüz siyasi anlamda çözülememiş bir pozisyonu olduğu için Tatarlarla konuşurken bu konuda hassas olmanız gerekmektedir. Büyüklere saygının oldukça önemsendiği Tataristan’da sizden büyük birinin önünde yürümeniz hoş karşılanmaz.

Tataristan Mutfağı

Her ne kadar Rusya Federasyonu’na bağlı olsa da Tatar mutfağı Orta Avrupa ve Türk mutfağından çokça izler taşımaktadır. Hamur işi ve et tüketiminin oldukça yaygın olduğu ülkede geleneksel yemeklerin başında gubayda gelir. Bir tatlı çeşidi olan gubayda bohça şeklinde bir hamurun içinde pirinç, lor peyniri ve kuru üzüm karışımı konularak hazırlanmaktadır. Pelmeni adını verdikleri diğer yemekleri ise mantıyı andırmaktadır. Rus usulü mantı diye tarif edilebilecek bu yemek kemik suyunda haşlanarak hazırlanır. Sunumunda ise sarımsaklı yoğurt ve tereyağlı salça kullanılır.

At etinin tüketildiği Tataristan’da at yahnisi ülke mutfağının olmazsa olmaz yemekleri arasındadır. Bulgar pilavı olarak da bilinen pilavlarını havuç, bezelye, mısır ve kırmızı tatlıbiberle hazırlayan Tatarların bir diğer geleneksel yemeği çakçak ise ince şeritler halinde kesilen hamurun şekere bulanıp yağda kızartılmasıyla hazırlanmaktadır.

Ülkede et çok ucuz olduğu için hemen her yemeğe bolca karıştırılmaktadır. Ayrıca kuru kayısı da en çok tüketilen yiyecekler arasındadır. Ülkenin yerel içeceği ise qatiq adını verdikleri fermente edilmiş süttür.

Tataristan'dan Alınacak Hediyelik Eşyalar 

El işçiliğinin bilhassa örgü ve dokumanın yaygın olduğu Tataristan’dan dönerken sevdiklerinize bu yöresel hediyelerden alabilirsiniz. Ayrıca bir diğer seçeneğiniz ise ülkenin yöresel kıyafetleri olacaktır. Oldukça popüler bu hediye seçeneğinden başka ülkede kuru kayısı, peksimet gibi gıdalar çokça tüketilmektedir. Bunların en tazesini de dönerken sevdiklerinize götürmek için alabilirsiniz.

Tataristan’ın Festivalleri

Tataristan’da kültür sanat festivallerinin yanı sıra askeri ve tarihi de çokça festival düzenlenmektedir. Bu festivallerin en büyüğü Tarihi Bolgar Festivali’dir. Festival süresince Tatarların tarihini sembolize eden şovlar sergilenir. Sviyajsk Maslennitsa Karnavalı ise ülkenin el sanatları ve halk geleneklerini içermektedir.

Tataristan’da her eylül ayında Müslüman Filmleri Festivali düzenlenmektedir. Festivale Müslüman ülkelerin sinemacıları katılır. Şubat ayında başkent Kazan’da düzenlenen Sabantuy Festivali ise ülkenin en büyük kültür festivalidir.

Tataristan’ın Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

Yeni Yıl Tatili (1, 2, 3, 4, 5 Ocak)
Noel (7 Ocak)
Anavatan Savunma Günü (23 Şubat)
Dünya Kadınlar Günü (8 Mart)
Bahar ve Emek Tatili (1 Mayıs),
Zafer Günü (9 Mayıs)
Rusya Günü (12 Haziran)
Tataristan Cumhuriyeti Günü (30 Ağustos)
Millî Birlik Günü (4 Kasım)
Tataristan Cumhuriyeti Anayasası Günü (6 Kasım)
Ramazan Bayramı
Kurban Bayramı

Tataristan’da İklim ve Hava Durumu

Tataristan’da karasal iklim hâkimdir. Kışların hayli soğuk ve sert yaşandığı ülkede yazlar için ise çok sıcak denemez. En çok yağışın yaz aylarında görüldüğü ülkede kar kalınlığı kışları 60 santimetreye kadar varmaktadır. Ocak ayının en soğuk olduğu ülkede bu dönemdeki sıcaklık ortalaması -16’dır. En sıcak dönemin yaşandığı temmuz ayında ise ortalama sıcaklık 19 derece civarındadır.

Tataristan’ın Kısa Tarihi

Tataristan coğrafyasında kurulduğu bilinen ilk topluluk 700 senesinde Volga Bulgarlarıdır. Bir ticaret topluluğu olan Volga Bulgarları Avrasya, Baltık ve Orta Avrupa ülkeleriyle yakın ilişki içinde olmuştur. 13. yüzyılda Moğolların eline geçen Tataristan bölgesi Volga Tatarları olarak anılmaya başlamış ve Kıpçak Türkleri ile karışmıştır. 16. yüzyılda Rus istilasına uğrayan ülkede o döneme kadarki tüm ibadethaneler yıkılıp katedraller inşa edilmiş ve çok yoğun bir Ruslaştırma çabası başlamıştır. SSCB’nin dağılma sürecinde tam bağımsızlığını ilan eden Tataristan’ın bağımsızlığı henüz tanınmış değildir. 1990 senesinden bu yana Rusya Federasyonu içerisinde Tataristan Cumhuriyeti olarak kabul edilen ülke en son 1994 senesinde Rusya Federasyonu ile arasındaki belli başlı yetki sınırlamalarının olduğu bir antlaşma imzalamıştır.

Tataristan Ekonomisi

Tataristan ekonomik açıdan hayli gelişmiş bir ülkedir. Hatta Rusya’nın bu anlamda en gelişmiş bölgelerinden biridir. Ekonomik anlamdaki bu üstünlüğünü petrole borçlu olan ülke endüstri anlamında da üst sıralardadır. Mühendisliğin gelişmiş olduğu ülke aynı zamanda zengin su kaynaklarına sahiptir. Tataristan’ın bir diğer özelliği ise yine oldukça gelişmiş bir ulaşım ağına sahip olmasıdır. Özellikle otobanların çok olduğu ülkede demiryolu çok gelişmemiş olsa da ulaşımda en çok kullanılan yol nehir taşımacılığıdır. Tarım alanında mısır, keten, şeker, pancar, buğday ve çavdar çokça üretilmektedir.

 Tataristan'da Din ve İnanç

Tataristan’da İslam inancı oldukça yaygındır. Özellikle Sünniliğin baskın olduğu Müslüman halk ülkede yaşayan nüfusun yüzde 55’ini oluşturmaktadır. Ülkedeki bir diğer yaygın dini inanç ise Hristiyanlıktır. Hristiyan nüfus ise Rus Ortodoks Kilisesini benimsemiştir.

Tataristan’da Bulunan Türkiye Dış Temsicilikleri

MOSKOVA BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: 7.ROSTOVSKIY PEREULOK 12 119121 MOSCOW/RUSSIAN FEDERATION

Telefon: 00 (7 495) 994 4808 - 00 (7 495) 994 9359 (Konsolosluk)

Faks: 00 (7 495) 956 55 97

[email protected]

http://moskova.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Kazan, Novorossisk ve S.T. Petersburg Başkonsoloslukları görev bölgesi hariç Rusya Federasyonu ve (De Facto)

Tataristan’da Konuşulan Diller

Tataristan’da konuşulan iki resmi dil vardır. Bunlardan ilki Tatarca’dır. İkincisi olan Rusça ise ülkede yaşayan nüfusun neredeyse tamamı tarafından bilinmektedir. Ayrıca her ne kadar nüfusun çoğunluğu karşı olsa da ülkede Kiril alfabesi kullanılmaktadır.

Tataristan Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type A / 100-125V / 15 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca -12.2oC
  • Şub -11.1oC
  • Mar -5.6oC
  • Nis 3.9oC
  • May 12.8oC
  • Haz 17.2oC
  • Tem 19.4oC
  • Agu 17.2oC
  • Eyl 11.1oC
  • Eki 3.3oC
  • Kas -3.9oC
  • Ara -9.4oC

Kısa Kısa

  Nüfus: 3,786,488 Dili: Tatarca ve Rusça Para Birimi: Ruble İklim: Karasal İklim