Moskova Nerededir?

Oka ve Volga nehirleri arasında, Rusya’nın Avrupa kanadının merkezinde yer alan Moskova, ortalama denizden 156 metre yüksekte yer alır. 2006 yılında elde edilen verilere göre 1081 metrekarelik yüzölçümüyle Rusya’nın en küçük şehri olma özelliğine sahiptir. Koordinatları 55°45' N 37°37' E olarak belirlenmiştir.

Moskova’ya Nasıl Gidilir?


 

Moskova’ya ulaşım ülkemizden 3 saatlik bir yolculuk ile aktarmasız olarak gerçekleştirilebilir. İsterseniz haftanın 3 günü aktarmasız, 2 saat 50 dakika süren uçuşlarla Domodedova Havaalanı’na iniş yapabilirsiniz.

Devamını Oku

Moskova’da Nerede Kalınır?

Moskova, yıllardır korumuş olduğu tarihî binalarıyla her bir köşesinde sanatı hissedeceğiniz bir şehir. Yıl içinde genel olarak soğuk bir iklim hâkim olmasına rağmen, her gün dünyanın dört bir yanından turistler Moskova’yı keşfetmek için gelmektedir. Moskova büyük ve kalabalık bir şehirdir. Yürüyerek şehri keşfetmeniz zor olacaktır bu yüzden şehir içinde seyahat için en doğru tercih metroyu kullanmaktadır. Metro istasyonuna girdiğiniz an müzede gibi hissedeceğinizden yolculuk daha merak uyandırıcı olacaktır. Birçok kültürü içinde barındıran bu şehir, her yıl dünyanın dört bir yanından milyonlarca turist ağırlamaktadır. Soğuk bir iklime sahip olduğundan genellikle en kalabalık zamanı ve en rahat seyahat edilebilecek zamanı yaz aylarıdır. Haziran ve temmuz aylarında ortalama sıcaklık 27 - 28 dereceyi bulmaktadır. 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Moskova otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Devamını Oku

Moskova Otelleri

Moskova Otelleri

Rusya’nın başkenti ve en yoğun şehri olan Moskova, Doğu Avrupa’nın önemli kültür ve bilim noktalarındandır.  İstanbul’un ardından Avrupa’nın en büyük şehri olma unvanını elinde tutan bu kent, hızla büyüyen metropol kentlerin en güzel örneklerinden biridir. Avrupa’nın en uzun kulesi olan ve Kutsal Ekim Devrimi’nin 15.yılına özel tasarlanan Ostankino Kulesi, sıklıkla Kremlin Sarayı ile karıştırılan, yuvarlak kubbeli çatılarıyla turistlerin vazgeçilmez mekanlarından biri haline gelen Aziz Vasil Katedrali, şehir içindeki kale anlamını taşıyan, Moskova’nın tam göbeğinde bir orta çağ kalesi olarak inşa edilmiş aynı zamanda Rusya devlet başkanının da çalışma yeri olan Moskova Kremlini, hem Rusya hem eski Sovyetler birliğinin amblemi niteliğinde olan günümüzde de oldukça büyük bir öneme sahip, tarihsel süreç boyunca idamlara, gösterilere ve savaşlara sahne olmuş Kızıl Meydanve bu meydanın tam kalbinde bulunan, Sovyetler Birliği’nin kurucusu Vladimir Lenin için inşa edilen Lenin Mozolesi, Moskova’nın önemli tarihi yapı taşlarıdır.  Bu zengin tarihi mimariyi gözlemlemek ve Rusya’da edindiği deneyimleri seyahat defterlerine eklemek isteyen turistler için Kızıl Meydan ve çevre civardaki tarihsel anıtlar büyük bir önem taşımaktadır. Moskova'ya gidecekseniz ve bölgedeki tesisleri merak ediyorsanız Moskova otelleri yazımızın devamını da okumalısınız.

Devamını Oku

Moskova’da Gezilecek Yerler

Rusya pek çok tarihi olaya ev sahipliği yapmış, eski medeniyetlerden biri olarak, ülke yerleşkesinde pek çok önemli değeri barındırıyor. Ve Moskova,Rusya başkenti olarak bu değerlerin pek çoğuna ev sahipliği yapıyor. Doğa güzelliğiyle pek değerlendiremesek de, Moskova, mimarisi, tarihi ve tarih kokan şehirleriyle her adımda geçmişten bir anı bırakıyor bize. Üstelik bunlar şehrin dört bir yanına dağılmış bir şekilde değil, pek çoğunu bir arada görebilme imkanıyla karşımıza çıkıyor.
Devamını Oku

Moskova’da Alışveriş

matryoshka-775328_960_720.jpg
 

Pahalılığı ile bilinen Moskova, alışveriş konusunda da baya ünlü bir şehir. Sabah 10.00 akşam 22.00 arası açık olan mağazalar şehrin dört bir tarafına dağılmış ve alıcılarını bekleyen ürünlerle dolu.

Devamını Oku

Moskova Resmi Tatilleri

Yeni Yıl (1 Ocak - 7 Ocak)

Defender of the Fatherland (23 - 24 Şubat)

Dünya Kadınlar Günü (8 Mart)

Bahar ve İşçi Bayramı (1 Mart)

Zafer Günü (9 Mayıs)

Rusya Günü (12 Haziran)

Birleşme Günü (4 Kasım)

Moskova Para Birimi

Moskova para birimi Rus Rublesi’dir. 2017 Şubat ayı verilerine göre 1 Rus Rublesi ortalama 0,06 Türk Lirası değerindedir.

Moskova Resmi Dili

Moskova’da resmi dil Rusça’dır. Ancak yer yer Ukraynaca da konuşulduğu görülür. Alışık olmadığımız farklı bir dil olan Rusça kiril alfabesinden oluşur, kelime vurguları ve tonlamalar anlam açısından önemli bir yere sahiptir. Bazı önemli kelimeler:

Günaydın: do’bra u’tra

Merhaba: zdra’vstvuyte

İyi Günler: do’brıy den

İyi Akşamlar: do’brıy veçer

İyi Geceler: do’brıy no’çi

Teşekkür Ederim: spasi’ba

Moskova Saat Farkı

8 Eylül 2016 tarihinden itibaren Bakanlar Kurulu kararı ile Türkiye UTC +3 saat dilimine geçmiş ve Moskova, St. Petersburg ve Volgograd ile aynı saat dilimini paylaşmaktadır. Bu nedenle Moskova ve Türkiye arasında herhangi bir saat farkı bulunmamaktadır.

Moskova Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type C / 250V / 2.5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca -8oC
  • Şub -7oC
  • Mar -2oC
  • Nis 5oC
  • May 12oC
  • Haz 15oC
  • Tem 17oC
  • Agu 15oC
  • Eyl 10oC
  • Eki 3oC
  • Kas -2oC
  • Ara -6oC

Kısa Kısa

Nüfus: 10.406.578 / Dil: Rusça / Para Birimi: Ruble (RUB) / İklim: Karasal / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2-3 gün