Google+

Arama formu

Moskova

Moskova, Rusya’nın tarihî güzelliklerini barındıran ve her yıl...
Devamı oku
8 Eylül 2016 tarihinden itibaren Bakanlar Kurulu kararı ile Türkiye UTC...
Devamı oku
MOSKOVA BÜYÜKELÇİLİĞİ Adres: 7.ROSTOVSKIY PEREULOK 12 119121 MOSCOW/...
Devamı oku
Yeni Yıl (1 Ocak - 7 Ocak) Defender of the Fatherland (23 - 24 Şubat...
Devamı oku
Yangın:101 Polis: 102 Ambulans: 103 Acil durum : 112
Devamı oku
Rusya pek çok tarihi olaya ev sahipliği yapmış, eski medeniyetlerden...
Devamı oku
  Moskova tarihi 1300’lerde beylik olarak başlamış ve günümüze kadar...
Devamı oku
  Moskova için fiyat ve hava performansları incelendiğinde...
Devamı oku
  Moskova’ya ulaşım ülkemizden 3 saatlik bir yolculuk ile aktarmasız...
Devamı oku
  Moskova şehiriçi ulaşım konusunda oldukça gelişmiş şehirler arasında...
Devamı oku
  Pek çok mutfağın etkisinde kalan Moskova mutfağı, genelde akıllarda...
Devamı oku
  Gece hayatı denilince akla Rusya, Rusya’da gece hayatı denilince de...
Devamı oku
  Moskova’nın önemli ve ünlü festivallerinden biri Maslenitsa Festivali...
Devamı oku
  Pahalılığı ile bilinen Moskova, alışveriş konusunda da baya ünlü bir...
Devamı oku
Oka ve Volga nehirleri arasında, Rusya’nın Avrupa kanadının merkezinde...
Devamı oku
Moskova, yıllardır korumuş olduğu tarihî binalarıyla her bir köşesinde...
Devamı oku
Moskova para birimi Rus Rublesi’dir. 2017 Şubat ayı verilerine göre 1...
Devamı oku
Moskova’da resmi dil Rusça’dır. Ancak yer yer Ukraynaca da konuşulduğu...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 RUB = 0.00
Priz Tipi Type C250V-2.5 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca -8℃
Şub -7℃
Mar -2℃
Nis 5℃
May 12℃
Haz 15℃
Tem 17℃
Ağu 15℃
Eyl 10℃
Eki 3℃
Kas -2℃
Ara -6℃
Kısa Kısa...
Nüfus: 10.406.578 / Dil: Rusça / Para Birimi: Ruble (RUB) / İklim: Karasal / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2-3 gün

Moskova Hakkında Bilinmesi Gerekenler

moscow-1701022_960_720.jpg
 

Moskova tarihi 1300’lerde beylik olarak başlamış ve günümüze kadar gelmiştir. 1480’e kadar beylik olarak kalan Moskova daha sonra Rusya’nın başkenti olmuştur ve ortalama 860 yaşında bir başkent olarak varlığını sürdürmektedir. Sovyet Birliği zamanında da (1922-1991), başkentlik unvanını sürdürmüştür.

Geniş bir ovada yer alan Moskova, Volga’ya dökülen Oka’nın bir kolu olan Moskova Irmağı’nın geçtiği sığ bir vadide konumlanmıştır. Sert bir karasal iklime sahiptir ve kışın ortalama -10, yazın ise 18 derece civarlarında bir sıcaklığa sahiptir. Dünyadaki pahalı şehirler arasında sıralanan Moskova’ya turistik bir gezi için en uygun zaman Nisan ve Mayıs olarak gösterilir. Bu dönem, sıcaklık ve fiyatlar olarak en iyi performansın alındığı zamandır. Tabii ki yazın hava daha güzel olmakla beraber fiyatlar da bir hayli yükselmektedir.

Moskova adının geçtiği ilk tarihi kayıt 1147 yılından kalmadır. Bugünkü Kremlin’in bulunduğu yerde savunmaya yönelik önemli bir yapı inşa edildikten sonra, ki takribi 1156 yılına rastlar, Moskova Vladimir-Suzdal Prensliği’nin önemli bir şehri haline gelir. Moğol istilası sırasında büyük bir yıkım gören şehir 15. yüzyılın yarısından sonra Birleşik Rus Devleti’nin kurulması döneminde önemli bir siyasi merkez konumuna gelmiştir.

Rusya’da sokağa çıkarken yanınızda pasaport bulundurmanız çok önemli; aksi takdirde pek çok sıkıntıya düşebilirsiniz. Şehrin resmi dili Rusça olduğu gibi, İngilizce pek yaygın kullanılmamaktadır. Bilen sayısı da ona göre epey bir düşük. Ancak şehirdeki pek çok insan, Azeriler, Özbekler, Tacikler, Gürcüler ve Ahıska Türkleri gibi, gayet iyi Türkçe konuşabiliyor.

Dünyanın en önemli metro kentlerinden biri olarak görülen Rusya’da 11 hat üzerinden 160’tan fazla istasyon bulunuyor. Uluslararası sergilerde Büyük Ödül’e layık olan Moskova metroları tarihsel ve eşsiz bir mimariye sahip olma özelliği taşıyor. Halk kullanımına açık hatların dışında, hükümet binalarını şehrin kenarında bulunan mistik bir yeraltı şehriyle birleştiren esrarengiz bir metro (II. Metro) daha olduğu söyleniyor.

Moskova’da sahne sanatları, bale, tiyatro, film gibi etkinlikler oldukça yaygındır. Moskova Uluslararası Sahne Sanatları Merkezi klasik müzik icrasında çığır açmıştır diyebiliriz. Moskova Sirki ve Moskova Devlet Sirki de şehri sirk konusunda üst sınıflara taşıyan etkinliklere imza atmaktadır. Doğa güzelliğinden çok gece hayatıyla gündeme gelen Moskova, Tverskaya Caddesi’nin güneyindeki mekanların pahalılık ve lüks olmalarıyla da dikkat çekiyor. Bunların yanında Novy Arbat Caddesi en ünlü gece kulüplerinin bulunduğu yer olarak gösterilir.

Tanıtıcı Video:

 

Moskova’da Gezilecek Yerler

Rusya pek çok tarihi olaya ev sahipliği yapmış, eski medeniyetlerden biri olarak, ülke yerleşkesinde pek çok önemli değeri barındırıyor. Ve Moskova, Rusya başkenti olarak bu değerlerin pek çoğuna ev sahipliği yapıyor. Doğa güzelliğiyle pek değerlendiremesek de, Moskova, mimarisi, tarihi ve tarih kokan şehirleriyle her adımda geçmişten bir anı bırakıyor bize. Üstelik bunlar şehrin dört bir yanına dağılmış bir şekilde değil, pek çoğunu bir arada görebilme imkanıyla karşımıza çıkıyor.

Kızıl Meydan (Red Square)

Kızıl Meydan (Red Square)
 

Şehrin kalbi olarak bilinen Kızıl Meydan, tüm gezginlerin Moskova seyahatinin başlangıç noktasıdır. Tarih boyunca, neredeyse her taşında bir anı taşıyan bu meydanda, pek çok idam, gösteri ve geçit düzenlenmiş, tarihsel dokusu hala üstünde durmaktadır. Eskiden bir pazar alanı ve pek çok şehrin geçiş ve bağlantı noktası olarak kullanılan en büyük meydandır. Sovyetler zamanında her yıl 1 Mayıs ve 7 Kasım’da düzenlenen geçit törenleri meydandaki en önemli kutlamalardır. Bu ve pek çok tarihi nedenden dolayı, Kızıl Meydan 1990 yılında UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne adını yazdırmıştır. Kızıl Meydan ismi açısından da merak edilesi bir yerdir. Hakkında farklı farklı rivayetler olmasına rağmen en bilinenler şöyle sıralanabilir: İlk olarak Kızıl kelimesi olarak kullanılan ‘KpacHo’ kelimesi aslında güzel anlamına gelmektedir. Bu nedenle Kızıl Meydan asıl anlamıyla Güzel Meydan olarak karşımıza çıkar. Bir diğer rivayete göre, 17. yüzyılda meydanın çevresindeki evlerin çoğunun ahşap olması sürekli yangınlara sebep olmaktaydı. Bu olayın sürekli cereyan etmesi üzerine Çar meydana Kızıl Meydan adını vermiştir. Ve son olarak zamanında bu meydanda o kadar çok kan dökülmüş ki günümüze kadar ismi sürekli Kızıl, Kanlı Meydan olarak kalmıştır.

Günümüzde Kızıl Meydan Rusya’nın merkezi konumundadır. Arkasında Kremlin Sarayı, solunda Aziz Vasili Kilisesi, önünde 120 yıllık GUM alışveriş merkezi ve solunda kırmızı rengiyle Moskova Tarih Müzesi’yle Moskova’nın hatta Rusya’nın merkezidir Kızıl Meydan.
 

Moskov şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Kvart-Hotel Paveletskiy, Homestay on Shmitovsky Proyezd, Homestay Staraya Moskva güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Balmont Apartments Park Kultury, BatmanHome Apartment, Apartment On Oktyabrsky. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Apartment Allinrent Voykovskaya, Maxima Zarya Hotel, Business Brusnika Apartments Sokol gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Hostel Hogvards, LEN Inn Hostel, Lublino Hostel tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Moskova aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Kremlin Sarayı

Kremlin Sarayı

 

Kelime anlamı olarak hisar, kale ve şato anlamına gelen Kremlin, pek çok Rus kentinde bulunan yapıların bütünüdür aslında ve Moskova’daki Kremlin Sarayı bunların en ünlüsüdür. Çünkü devrimden önce pek çok Çar’a ev sahipliği yapmıştır. 12. yüzyılda ahşap olarak inşa edilen saray, Moğollar tarafından ziyaret edilince yerle bir oluyor neredeyse. 15. yüzyılda III. Ivan ile Moğol işgalinden kurtulan Rusya’ya yeni bir saray gerekiyordu. Tüm Rus prenslikleri birleşmiş ve hepsinin merkezi Moskova yapılmak isteniyordu. Ve bunun üzerine Ivan Ruslardan ve ünlü İtalyan mimarlardan oluşan bir ekibe sarayı tekrar yaptırdı. O günden beri, Korkunç Ivan olarak da adını tarihe kazımış olan III. Ivan’dan sonra her Çar taç törenini Kremlin’de gerçekleştirdi. Saray içinde 1600 yılında yapılan Büyük Ivan Çan Kulesi, 81 metre yükseliğiyle bir zamanlar Rusya’nın en uzun yapısı olarak kabul ediliyordu, ki bu aynı zamanda dünyanın en büyük çanıdır. Ancak ilginç bir şekilde çan kulenin içinde değil yanındadır. Onun hemen yanında dökme sanat eseri olan 40 tonluk çan topu yer alır. Ancak hem çan hem de çan topu hiçbir zaman kullanılmamıştır, onun yerine kulenin içinde yer alan daha küçük bir çan yerleştirilip asıl o kullanılmıştır. Perşembe hariç her gün 10-17 saatleri arası gezmeye müsait olan sarayın bütün bölümleri ne yazık ki gösterime açık değildir. Ancak Kraliyet Mezarlığı, Çan Kuleleri, Hz Meryem’in Göğe Yükseliş Kilisesi görülmeye değer yerlerdir.
 

Arbat

Arbat

 

Moskova’nın batısındaki ünlü caddeler çifti olarak adlandırabileceğimiz Arbat Caddesi, 1930’larda Stalin’in merkeze yakın olan eski binaları yaktırmasıyla ortaya çıkmış olup tamamen trafiğe kapalı yaya yoludur. Aslında çift olarak görebileceğimiz gibi iki adet Arbat vardır. Biri Yeni Arbat olarak bilinir ki burası Sovyetler Birliği zamanında yapılmış ve çok işlek bir araç trafiğine sahip olan caddedir. Diğeri ise Eski Arbat olarak bilinir. Burası için bir nevi Moskova’nın İstiklal Caddesi diyebiliriz. Sadece 1 kilometre uzunluğundadır. Ancak İstiklal’e göre nispeten daha sessiz sakindir. Çevresinde ve ara sokaklarında kafeler ve barlardan daha çok turistik lokantalar yer alır. Adını Arapça’dan alan Arbat Caddesi varoş veya şehir alanı anlamına gelmektedir. Cadde üzerindeki yapılar 1. Petro dönemine kadar dayanır ancak günümüzde de hala yapılaşma devam etmektedir. Ancak asıl dikkat etmemiz gereken nokta Arbat Caddesi’ne mimari bir bakış değil onun ruhunu anlamaktır. 24 saat süren bir canlılık, kozmopolit bir yapı, heyecan ve her köşesinde bir ressam, bir sanatkar bulunan bu cadde, eniyle boyuyla veya yapılarıyla değil kendi ruhuyla Moskova’nın en önemli caddesi haline gelmiş ve her turist tarafından mutlaka ziyaret edilmektedir. Cadde en başta sanatkarların ilgilisini çekmiştir; çünkü yıllar boyunca nice Rus sanatçı yaşamak ve üretmek için Arbat’ı seçmiştir. Rusya’daki kültürel yaşamın nabzı diyebiliriz. Hediyelik eşya, takı, rengarenk dükkanlar, sokak çalgıcıları ve pek çok çeşitli aktivitelere ev sahipliğini de Moskova’da Arbat Caddesi yapmaktadır.
 

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Moskova Nerededir?

Oka ve Volga nehirleri arasında, Rusya’nın Avrupa kanadının merkezinde yer alan Moskova, ortalama denizden 156 metre yüksekte yer alır. 2006 yılında elde edilen verilere göre 1081 metrekarelik yüzölçümüyle Rusya’nın en küçük şehri olma özelliğine sahiptir. Koordinatları 55°45' N 37°37' E olarak belirlenmiştir.

Moskova’ya Ne Zaman Gidilir?

summer-1517046_960_720.jpg
 

Moskova için fiyat ve hava performansları incelendiğinde gidilebilecek en uygun zaman nisan ve mayıs ayları olarak karşımıza çıkıyor. Soğuk kış aylarından sonra hava sıcaklığı 15-25 derece arasında seyrediyor. Akşam vakitleri biraz serinlese, yaz aylarının yüksek fiyatlarına maruz kalmamak bu dönem en uygun dönem olarak gözüküyor. Aynı performans sonbahar mevsiminin ilk aylarında da yakalanabilir ancak sonbaharın ilkbahardan farkı daha fazla yağmur ve daha az güneş ışığı olacaktır. Ayrıca mart ve nisan arasında Rusya Moda Haftası’nı, mayısın 1-2’inde İşçi Bayramı ve bahar tatilini, her yıl mayısın 9’unda da Zafer Günü’nü değerlendirebilirsiniz.

Ancak maddi olarak pek bir kaygınız yoksa tabiki en güzel mevsim yaz. Sıcak bir hava ve güzel, kalabalık bir şehir olarak Moskova yaz aylarında kendi kültürel döngüsünün zirvesine ulaşıyor. Haziran ayında ayrıca Usadba Jazz Festivali ve Moskova Uluslararası Film Festivali’ne de denk gelmek mümkün.

Moskova’da yaz ayından kış ayına geçiş çok ani olsa da, arada kalan kısa süreli sonbahar mevsimi de değerlendirmeye açıktır. Yaz kalabalığı ve pahalılığından sonra ve zor kış günleri gelmeden hemen önce, Moskova standartlarına göre fiyatlar daha uygun hale geliyor. Ayrıca ekim ayında Rusya Moda Haftası’na denk gelmek de mümkün olabilir.

Kasım ayından marta kadar Moskova için kullanabileceğimiz tek nitelik uzun ve çetin bir kış olacaktır. Bazı günler güneşi 1 saat bile görmeniz mümkün olmayabilir. Pek az insan, turist olarak, dondurucu şartlar altında tatil yapmayı göze alabiliyor. Ancak cesaretinizi toplayıp kış aylarında Moskova ziyaretinizi gerçekleştirebilirseniz, bu dönem sizin için en düşük fiyat oranlarını yanında getirecektir. Yeni yıl kutlamaları (3 Aralık - 2 Ocak) haricinde en düşük otel fiyatları ve yaşam giderleriyle karşılaşabilirsiniz. Ayrıca her ocağın 13’ünde de Rusya Ortodoks Yeni Yılı kutlanmaktadır.
 

Moskova’ya Nasıl Gidilir?


 

Moskova’ya ulaşım ülkemizden 3 saatlik bir yolculuk ile aktarmasız olarak gerçekleştirilebilir. İsterseniz haftanın 3 günü aktarmasız, 2 saat 50 dakika süren uçuşlarla Domodedova Havaalanı’na iniş yapabilirsiniz.

Moskova’da 3 tane uluslararası havaalanı bulunmaktadır. Atatürk Havaalanı’ndan Vnukova ve Sheremetyevo Havaalanı’na haftanın her günü 3 saat 5 dakika süren uçuşlar gerçekleştirilebilir.

Moskova’da Nerede Kalınır?

Moskova, yıllardır korumuş olduğu tarihî binalarıyla her bir köşesinde sanatı hissedeceğiniz bir şehir. Yıl içinde genel olarak soğuk bir iklim hâkim olmasına rağmen, her gün dünyanın dört bir yanından turistler Moskova’yı keşfetmek için gelmektedir. Moskova büyük ve kalabalık bir şehirdir. Yürüyerek şehri keşfetmeniz zor olacaktır bu yüzden şehir içinde seyahat için en doğru tercih metroyu kullanmaktadır. Metro istasyonuna girdiğiniz an müzede gibi hissedeceğinizden yolculuk daha merak uyandırıcı olacaktır. Birçok kültürü içinde barındıran bu şehir, her yıl dünyanın dört bir yanından milyonlarca turist ağırlamaktadır. Soğuk bir iklime sahip olduğundan genellikle en kalabalık zamanı ve en rahat seyahat edilebilecek zamanı yaz aylarıdır. Haziran ve temmuz aylarında ortalama sıcaklık 27 - 28 dereceyi bulmaktadır.


Moskova’da Nerede Kalınır?
 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Moskova otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Booking.com

Moskova pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli HotelsCombined.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Moskova Otel Önerileri hotelscombined-logo

Sehir Merkezine En Yakın Moskova Otelleri
En Uygun Fiyatlı Moskova Otelleri
Sizin İçin Seçtiğimiz Moskova Otelleri
Moskova Ev Kiralama

Moskova Otelleri

Moskova, Rusya’nın tarihî güzelliklerini barındıran ve her yıl turistlerin uğrak yeri olan başkent şehridir. Soğuk bir iklime sahip olsa da, gezmekten yorulmayacağınız bir tatil rotasıdır. Dünyanın büyüleyici şehirlerden biri olan ve her zaman turistlerin merak duyduğu şehirlerin de başında gelen Moskova’da tatil için her bütçeye uygun konaklama imkânı bulabilirsiniz.


Moskova Otelleri
 

Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Moskova otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Moskova İçi Ulaşım

russia-708372_960_720.jpg
 

Moskova şehiriçi ulaşım konusunda oldukça gelişmiş şehirler arasında yer alsa da trafik olarak oldukça yoğun bir kenttir. Pek çok yere yürüyerek gitme imkanı bulunan şehirde uzak yerler için gayet başarılı bir metro sistemi yer almaktadır. En büyük ve karmaşık olmayan metro sistemleri arasında yer alan Moskova metrosu, şehir içindeki en iyi ulaşım türü diyebiliriz. Sabah 5.30 da ilk sefer başlarken, gece 1.00’e kadar bu seferler devam eder. Ancak gece bu saatten sonra tek ulaşım yolu taksilerdir. Sabit bir fiyatları olmasa da pazarlık yoluyla anlaşılabilir. Moskova metroları aslında gezilecek yerler kategorisinde de yer almaktadır. Sovyet dönemlerine ait tarihi metro istasyonlarına sahip olan Moskova’da, metroyla ulaşım çoklu biniş kartları alındığı takdirde daha ucuz olacaktır.

Şehrin her yerine otobüs ve troleybüsle ulaşılabilir. Ortalama 24 Ruble olan biletler otobüs içinde şöföre para verilerek de alınabilir. Ancak birbirine uzak duraklar ve şehiriçi trafikten dolayı metro yine en mantıklı tercih olacaktır.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, taksiciler pazarlık usulü çalışırlar ve sabit bir fiyattan çok şirketten şirkete değişen fiyatlar sergilerler. Bu nedenle taksi fiyatları oldukça esnektir. Ayrıca taksilere gece binmenin bir nebze tehlikeli olduğunu bilmenizde de oldukça fayda var.

Havaalanı ulaşımı ülkemizde de olduğu gibi shuttle servisler yöntemiyle yapılıyor. 24 saat boyunca havaalanı ve şehir merkezi ulaşımını sağlayan ücretli servislere terminal çıkışlarından binilebilir.
 

Moskova Mutfağı

zakuski.jpg
 

Pek çok mutfağın etkisinde kalan Moskova mutfağı, genelde akıllarda deniz ürünleriyle yer alır. Ve ürünlerinden daha çok Çarlık Rusya döneminden kalma sunumlarıyla da göz dolduruyor Moskova dolayısıyla Rus mutfağı. Rus mutfağı denilince ilk akla tabiki havyar gelir. Mersinbalığından yapılan bu yiyecek sabah kahvaltısından akşam yemeğine her öğünde servis edilebiliyor. Zakuski Rus mutfağının en ünlü yiyeceği diyebiliriz. İçinde soğuk ve sıcak pek çok farklı meze bulunan bir tabak olarak tarif edilebilir. Zengin bir tepsi içerisinde masa ortasına konularak servis edilen ordövr tabağı da denebilir. İçinde füme somon ya da mersinbalığı, söğüş et, haşlanmış deniz ürünleri başta olmak üzere pek çok meze bulunur ve genellikle Zakuski votkayla tüketiliyor.

Rusya’da gidebileceğiniz pek çok ünlü restoran bulabilirsiniz. Restourant Russkie Sezony’i bu tavsiyelerin başında verebiliriz. Ayrıca Dolkabar ve Bison Steak House da yemek yenebilecek başlıca yerler arasında sayılabilir. Bison Steak House av etlerinden yapılmış yemekleri bulabileceğiniz bir mekan. Hem dekorasyonu hem de personeliyle turistler bakımından ilgi gören Pushkin Cafe de içecek bakımından gayet zengin bir restoran; ayrıca buranın ikinci katı komple bir kütüphane. Gündüz kahve ve kitap eşliğinde gününüzü burada geçirmeniz mümkün.

Her ülkenin kendisine özgü gelenekleri adetleri olduğu gibi sokak satıcıları da var. Moskova’da da her yerde, dışarıda sokaklarda karidesçileri görebilir ve lezzetli bir sokak yemeği yiyebilirsiniz. Türkiye’deki kestanecilerin, mısırcıların, pilavcıların yerini Rusya’da karidesçiler almış durumda. Moskova sokak yemeğinde de popüler olarak jumbo karidesçileri görebilirsiniz.

Bahşiş konusunda normal hesabın yüzde 10’u gibi bir miktar yeterli olacaktır.
 

Moskova Gece Hayatı

live-concert-388160_960_720.jpg
 

Gece hayatı denilince akla Rusya, Rusya’da gece hayatı denilince de Moskova geliyor. Ve gece hayatı yaşamanın, gece klübüne gitmenin bir kültür haline geldiği Moskova’da bu o kadar da ucuz değil. Yeterince pahalı giriş ücretleri ve içecek fiyatlarıyla karşılaşıyorsunuz. Ancak bir o kadar da eğlenceli bir gece geçirmeniz mümkün. Ruslar genelde eğlenmeyi seven bir millet olarak biliniyor ve kendi ülkelerinde bunu siz de anlayabilirsiniz.

Genelde Arbat Sokağı ve Ring bahçesi çevresinde toplanmış eğlence merkezlerine alternatif olarak, Tverskaya Sokağı önerilebilir. Bu sokağın güneyinde Manege Meydanı’na ve Kızıl Meydan’a doğru şehrin en lüks ve en pahalı restoran, bar ve kulüpleri bulunuyor. ‘High level’ lüks kulüplerin özellikle yeterince şık olmaları ve tabii pahalı olmaları. Ancak halk arasında ‘face control’ denilen olay da bu mekanlarda bir hayli fazla. Güvenliğin insiyatifinde içeri alıp almama yetkisi, ve buna yüzünüze bakarak karar verebilirler.

Hareketli bir gece hayatına başlamadan önce Moskova’da MyBar’da biraz dinlenebilirsiniz. Kaliteli kokteylleriyle çevresinde pek bir meşhur olan bu bar çoğunlukla dans müziği şeklinde değil ancak klasik rock ve pop şarkıların yanında perşembe günleri özellikle rock ve blues gruplarını ağırlar. Hareketli bir gece hayatına başlamadan önce bu mekan sizi o hayata hazırlama ve dinlendirme görevi görüyor açıkcası. Daha sonra eski bir sanayi yapısı üzerinde yer alan, yazlık terasındaki beyaz tenteler altında Moskova nehrine karşı güzel, eğlenceli bir gece geçirebileceğiniz Krysha Mira Moskova’nın en gözde mekanlarından biridir. Metro Smolenskaya’da yer alan mekan gece saatlerinde şehrin en hareketli mekanlarından biri haline geliyor.

Sabahlara kadar Moskova’nın top modellerini görebilme şansıyla eğlenmek istiyorsanız Gypsy Bar 2015 yılında tekrar faaliyete girdi ve eğlenceli bir gece sunabilir size. Ancak yukarıda bahsettiğimiz face control uygulamasıyla birlikte işi abartan, ayrımcılığa kadar taşıyan bu mekanda gözde olmasına rağmen pek sevilen yerlerden değil. Bolotnaya Naberezhnaya’da yer alan mekan üst düzey yabancıların ve Rusya elit kesiminin uğrak mekanı.

Bolotnaya Embankment’da bulunan Icon’dan bahsetmek gerekirse, partilerin mekanı diyebiliriz. 2500 kişilik kapasitesiyle adeta çılgın partiler düzenlenen eğlencelerin ana merkezi haline gelmiş bir mekan Icon. Uluslararası ünlü DJ’ler, go go dansçıları sunduğu önemli hizmetlerden biri.
 

Moskova’da Festivaller

russia-67493_960_720.jpg
 

Moskova’nın önemli ve ünlü festivallerinden biri Maslenitsa Festivali’dir. Bu baharı karşılamak anlamına gelir. 6-12 Şubat tarihleri arası her sene Moskova’da baharın gelişini kutlayabilirsiniz. Bu festival Ortodoks Kilisesi’nin büyük perhizi Lent (yumurta ve süt ürünlerinin kullanılmamasını amaçlayan bir nevi oruç dönemi) öncesinde gerçekleşir. Bu kapsamda halk oyunları, yarışmalar, konser ve çeşitli eğlenceler düzenlenir ve kutlanır. Türkiye’deki gibi Hıdırellez tarzında ateşler yakılarak kutlanan festival Pagan kökenlidir.

Uzun kış günlerinin büyük yer kapladığı Moskova’da olmazsa olmaz festivallerden bir diğeri de kış festivali. Rus kültürü aralık ayının başında başlayan etkinliklerle beraber anlatılmaya başlanır. Danslar, kızak yarışları, açık hava tiyatroları gibi etkinliklerin bulunduğu festival Moskova’da İzmailova Parkı’nda gerçekleşir. Festival uzun süreli bir festivaldir ve yılbaşına kadar sürer. Bu nedenle yeni yılı kutlamak adına güzel bir etkinlik olabilir.

Sonbaharda ekim ayına doğru yapılan Işık Çemberi Festivali mimari alanlarda gerçekleşiyor genelde. 2D ve 3D tasarımcılar ışık gösterilerini sunuyorlar. Üstelik giriş ücretsiz. Yani para harcamadan ihtişamlı bir gösteriyi seyredip keyifli vakit geçirebilirsiniz.
 

Moskova’da Alışveriş

matryoshka-775328_960_720.jpg
 

Pahalılığı ile bilinen Moskova, alışveriş konusunda da baya ünlü bir şehir. Sabah 10.00 akşam 22.00 arası açık olan mağazalar şehrin dört bir tarafına dağılmış ve alıcılarını bekleyen ürünlerle dolu.

İlk olarak bahsetmemiz gereken yer Gum. Kızıl Meydan’da bulunan Gum, Moskova’nın en büyük ve en güzel alışveriş merkezi olarak gösteriliyor. Pek uzun yıllar Rusya için ahşap dükkanlar ve pasajlardan oluşan bir kapalı çarlı olan bu bina, şimdi sadece tarihi binası için bile pek çok turisti çekiyor. 1200 adet mağaza bulunduran bu devasa ve tarihi alışveriş merkezi, pek çok turist için uğrak bir nokta haline geliyor.

Daha önce yukarıda da söylediğimiz gibi Arbat Caddesi şehrin en ünlü hediyelik eşya merkezi olarak biliniyor. Burada güzel bir yürüyüş ve alışveriş yapılabilir. Özellikle Skazka mağazasında oldukça ilginç ve ilgi çekici ürünler bulunabilir. Matruşka bebekler, buradaki Türklerin gözde hediyeliği.

Moskova için hep pahalılıktan söz ediyoruz ancak ucuz alışveriş için de önerebileceğimiz bir yer olduğunu biliyoruz. İzmaylovo Çarşısı… Şehre ve ülkeye özgü gündelik ürünler ve hediyelik eşyalar oldukça uygun fiyata burda bulunabilir. Pek çok ikinci el ürünün de bulanabileceği bu çarşı pazarlık konusunda da oldukça esnek. Pahalı diye bir ürünü bırakmayın, pazarlık sayesinde istediğiniz fiyata çekebilirsiniz.

İlgi çekici, değişik bir mekan olarak Kommissiyonnıy Magazin karşımıza çıkıyor. İlginçliği şurdan geliyor ki burada pahalı mağazaların, ürünlerinin ikinci elleri satılıyor. Ünlü markaların kürkleri, ayakkabıları, çantaları veya elektronik eşyaları, aklınıza ne geliyorsa çok iyi markaların ikinci ellerini buradan bulabilirsiniz.

Tretyakovsky Proyezd Sokağı sadece Rusya’da değil, bütün dünyada da en pahalı alışveriş merkezlerinden biri olarak sayılıyor. Burası da lüks mağazalar ve lüks ürünler için uygun bir mekan. Aklınıza gelebilecek pek çok mağaza ve ürün burada mevcut.
 

Moskova Saat Farkı

8 Eylül 2016 tarihinden itibaren Bakanlar Kurulu kararı ile Türkiye UTC +3 saat dilimine geçmiş ve Moskova, St. Petersburg ve Volgograd ile aynı saat dilimini paylaşmaktadır. Bu nedenle Moskova ve Türkiye arasında herhangi bir saat farkı bulunmamaktadır.

Moskova Para Birimi

Moskova para birimi Rus Rublesi’dir. 2017 Şubat ayı verilerine göre 1 Rus Rublesi ortalama 0,06 Türk Lirası değerindedir.

Moskova Resmi Dili

Moskova’da resmi dil Rusça’dır. Ancak yer yer Ukraynaca da konuşulduğu görülür. Alışık olmadığımız farklı bir dil olan Rusça kiril alfabesinden oluşur, kelime vurguları ve tonlamalar anlam açısından önemli bir yere sahiptir. Bazı önemli kelimeler:

Günaydın: do’bra u’tra

Merhaba: zdra’vstvuyte

İyi Günler: do’brıy den

İyi Akşamlar: do’brıy veçer

İyi Geceler: do’brıy no’çi

Teşekkür Ederim: spasi’ba

Moskova Türkiye Dış Temsilcilikleri

MOSKOVA BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: 7.ROSTOVSKIY PEREULOK 12 119121 MOSCOW/RUSSIAN FEDERATION

Telefon: 00 (7 495) 994 4808 - 00 (7 495) 994 9359 (Konsolosluk)

Faks: 00 (7 495) 956 55 97

embassy.moscow@mfa.gov.tr

http://moskova.be.mfa.gov.tr

rev Bölgesi: Kazan, Novorossisk ve S.T. Petersburg Başkonsoloslukları görev bölgesi hariç Rusya Federasyonu ve (De Facto)

Moskova Resmi Tatilleri

Yeni Yıl (1 Ocak - 7 Ocak)

Defender of the Fatherland (23 - 24 Şubat)

Dünya Kadınlar Günü (8 Mart)

Bahar ve İşçi Bayramı (1 Mart)

Zafer Günü (9 Mayıs)

Rusya Günü (12 Haziran)

Birleşme Günü (4 Kasım)

Moskova İçin Faydalı Bilgiler

Yangın:101

Polis: 102

Ambulans: 103

Acil durum : 112