Moskova’ya Ne Zaman Gidilir?

summer-1517046_960_720.jpg
 

Moskova için fiyat ve hava performansları incelendiğinde gidilebilecek en uygun zaman nisan ve mayıs ayları olarak karşımıza çıkıyor. Soğuk kış aylarından sonra hava sıcaklığı 15-25 derece arasında seyrediyor. Akşam vakitleri biraz serinlese, yaz aylarının yüksek fiyatlarına maruz kalmamak bu dönem en uygun dönem olarak gözüküyor. Aynı performans sonbahar mevsiminin ilk aylarında da yakalanabilir ancak sonbaharın ilkbahardan farkı daha fazla yağmur ve daha az güneş ışığı olacaktır. Ayrıca mart ve nisan arasında Rusya Moda Haftası’nı, mayısın 1-2’inde İşçi Bayramı ve bahar tatilini, her yıl mayısın 9’unda da Zafer Günü’nü değerlendirebilirsiniz.

Ancak maddi olarak pek bir kaygınız yoksa tabiki en güzel mevsim yaz. Sıcak bir hava ve güzel, kalabalık bir şehir olarak Moskova yaz aylarında kendi kültürel döngüsünün zirvesine ulaşıyor. Haziran ayında ayrıca Usadba Jazz Festivali ve Moskova Uluslararası Film Festivali’ne de denk gelmek mümkün.

Moskova’da yaz ayından kış ayına geçiş çok ani olsa da, arada kalan kısa süreli sonbahar mevsimi de değerlendirmeye açıktır. Yaz kalabalığı ve pahalılığından sonra ve zor kış günleri gelmeden hemen önce, Moskova standartlarına göre fiyatlar daha uygun hale geliyor. Ayrıca ekim ayında Rusya Moda Haftası’na denk gelmek de mümkün olabilir.

Kasım ayından marta kadar Moskova için kullanabileceğimiz tek nitelik uzun ve çetin bir kış olacaktır. Bazı günler güneşi 1 saat bile görmeniz mümkün olmayabilir. Pek az insan, turist olarak, dondurucu şartlar altında tatil yapmayı göze alabiliyor. Ancak cesaretinizi toplayıp kış aylarında Moskova ziyaretinizi gerçekleştirebilirseniz, bu dönem sizin için en düşük fiyat oranlarını yanında getirecektir. Yeni yıl kutlamaları (3 Aralık - 2 Ocak) haricinde en düşük otel fiyatları ve yaşam giderleriyle karşılaşabilirsiniz. Ayrıca her ocağın 13’ünde de Rusya Ortodoks Yeni Yılı kutlanmaktadır.
 

Yorumlar

UnCLE
08 Ara 2021, Çarşamba - 23:16