Kızıl Moskova

Moskova Rusya’nın en büyük, dünyanın ise beşinci büyük şehridir. 1.081 kilometrekare yüzölçümü olan şehir ismini içinden geçen nehirden almıştır. 11.000.000'luk nüfusu ile kültür, sanat, siyaset ve bilim merkezidir. 1917 Rus devriminin ardından başkent olmuştur. Geniş meydanları ve caddeleri, kozmopolit nüfusu ve dev binaları ile gerçekten çok etkileyici bir kent.

Bunlar ile beraber 5 havaalanı, 10'a yakın demiryolu istasyonu ve 200 kilometrelik 160 istasyondan oluşan ve 1935 yılında kullanıma giren müthiş bir metro ağına sahip. Her istasyon bir müze gibi, görülmesi ve gezilmesi gereken bir sanat eseri. İnsanların çoğu toplu taşımada metroyu tercih ettiği için, yerin üstündeki kişi sayısı kadar da yerin altında görüyorsunuz.

Normal şartlarda yaklaşık 3 saatlik bir uçak yolculuğu ile İstanbul'dan Moskova’ya ulaşabilirsiniz. Biz Moskova'ya St.Petersburg’dan tren yolculuğu ile geçtik. Gece yataklı tren ile yaklaşık 8 saatte Moskova'ya ulaştık. Oldukça rahat bir seyahat geçirdik. St. Petersburg ve Moskova arasında aslında hızlı tren de var. Ancak biz geceyi trende geçirmek istediğimizden, hızlı değil normal tren kullandık. Aralarında ise fiyat olarak neredeyse yarı yarıya ya bir fark olduğunu belirtmek isterim.

Şehirde metro sistemi ne kadar mükemel ise, taksiler de o kadar sorunlu. Olabildiğince metro kullanın. Tabii Kiril alfabesi kullanılması ve durak isimlerini bile okuyamamanız bir sıkıntı. Bir de İngilizce bilen sayısı çok az. O nedenle alfabeyi çözmekte çok zorlanacaksınız. Taksiler ise taksimetre kullanmıyorlar, o nedenle mutlaka binmeden önce pazarlık yapın. Havaalanında metro sistemi mevcut. “Travel Card” alırsanız, metro kullanımında büyük rahatlık sağlayacaktır. Taksi ile havaalanından şehir merkezi ortalama 40 $ tutuyor. Gerçi biz metro kullandık.

Gezilecek yerlerin başında Kızıl Meydan var. Kızıl Meydan "kızıl, kırmızı ve güzel" anlamına gelmektedir. Tarihe tanıklık etmiş muazzam yapıların olduğu bir yer burası. Kremlin Sarayı, Saint-Basile Katedrali, Lenin’in Mozalesi ve muhteşem bir alışveriş merkezi olan GUM bu meydanda yer alıyor. Meydanın girişinde ise küçük bir hediyelik eşya pazarı kurulmakta, ayrıca burada yemek yiyebileceğiniz kafelerde mevcut.

Kremlin Sarayı, etrafını çevreleyen 19 metre yükseklikteki kırmızı duvarları ile şehrin savunması için yapılmış. Günümüzde de başkanlık sarayı olarak kullanılmakta. İçeri girişler ise belirli sürelerde ve sıra ile. O nedenle erken saatlerde gezmelisiniz. Sarayın içinde bulunan kiliseleri ve en uzunu 72 metre olan kulesi görülmeye değer yapılardan. Ayrıca içeride 202 tonluk Çar'ın Çanı ve 1586 yılında yapılan 40 ton ağırlığındaki 890 mm namlu çaplı, dünya’nın en büyük çaplı topudur.

Kızıl meydanda bulunan Lenin Mozolesi, 1924 yılında ölümünün ardından mumyalanarak burada camdan bir fanus içine konulmuş. Belirli gün ve saatlerde gezebilirsiniz.

Puşkin müzesi, sergilenen eserler bakımından oldukça zengin. Roma, Mısır, Ortaçağ ve Truva hazinelerinden seçkin ve benzersiz örnekler barındırıyor.

Nazım Hikmet'in Mezarı da Moskova'da özellikle Türk turistler tarafından en çok ziyaret edilen yerlerden. 1963 yılında ölen Nazım Hikmet'in mezarı Moskova'da Novo-Deviçi Mezarlığı'nda bulunuyor. Buraya metro ile gidebilirsiniz. Gerçekten çok etkileyici mezar taşlarının olduğu bir mezarlık. Çok eski ve ünlü şahsiyetlerin mezarları da burada yer almakta.

Gorki Parkı, Moskova'nın en meşhur parkıdır. Ve görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Moskova' yı kuşbakışı izlemek için Poklonnoya Tepesi bulunmaz bir yer. Moskova Üniversitesi'nin ön yakasında bulunan Lenin Tepesi'nden Moskova'nın hareketliliğini gözlemleyebilirsiniz. Burada bulunan Moskova Üniversitesi de oldukça etkileyici bir binadır.

Alışveriş ve yemek için ise en ünlü alışveriş caddelerinden biri olan Tverskaya Caddesi'ni mutlaka ziyaret etmelisiniz. Bolsoy Operası ise görülmesi gereken başka bir yer.

Rus halkı turistlere karşı çok canayakın değil. İngilizce bilen sayısının az olması, Kiril alfabesi kullanılması sizi gerçekten zorluyor. Çünkü elinizdeki haritada nerede olmanız gerektiğini görebiliyor, ancak tabelaları okuyamadığınız için anlamakta güçlük çekebiliyorsunuz.

Moskova gerçekten etkileyici bir kent. Komünizmin izlerini modern hayat ile harmanlamış, tarih kokan bir şehir.