Moskova Metrosu ve Panoroma

Moskova Devlet Üniversitesi’nin bulunduğu Serçe Tepeleri, Moskova manzarasını en güzel görebileceğiniz yerlerden. Sırtımızı üniversiteye döndüğümüzde Moskova ayağımızın altında. Bu muhteşem panoramik görüntüye arkamızı döndüğümüzde de Stalin’in yaptırdığı Moskova Devlet Üniversitesi’ni görüyoruz. Bina çok görkemli, ışıklandırılması da muhteşem. Üniversite 1953’te tamamlanmış, 36 kattan oluşan bu bina, yüksekliği ile Stalin’in Yedizleri veya Kızkardeşleri denilen binaların en yükseğidir. Moskova’da Stalins - Gotik (düğün pastası veya Stalin’in Yedizleri veya Stalin’in kızkardeşleri) denilen bu binalardan 7 tane var. En görkemlisi ise bu üniversite.

Bu panoramik tepeden Moskova’yı seyrediyoruz. Hava karardı. Moskova ışıl ışıl ve bu tepe çok kalabalık. Şehri seyrederken Yedizlerin 5’ini sayabiliyoruz. 80.000 kişilik Olimpiyat Stadyumunu görüyoruz. Kışın nehir donuyor ve üzerinde kayak yapılıyor. Bunun için hemen yanımızdaki kayakla atlama platformunu da gördükten sonra metroya doğru ilerliyoruz.

Moskova’ya gelip de metro istasyonlarını görmeden olmaz. Moskova’nın olmazsa olmazlarından biri metrolar. Yalnız istasyonlardaki tabelalar Kril alfabesi ile yazıldığından ve anonslar Rusça yapıldığından, rehberle gezmek çok daha kolay. Aslında bu öneri tüm Rusya için geçerli.

Stalin’in 1928 – 1933 arasındaki ilk 5 yıllık planında yer alan metro çalışmalarına 1931’de başlanılmış. Komünist partinin emrine göre metroyu bütün ülke halkı yapacaktı. Bu nedenle ülkenin dört bir yanından getirilen kadın erkek işçiler, mahkumlar, Kızılordu askerleri, komünist gençlik birliğinin (Komsomol) 13 bini aşkın üyesi yapım çalışmalarına katılmış. Komsomol üyelerinin boş zamanlarında çalışmalara yaptıkları katkılardan dolayı Komsomolskaya istasyonuna onların adı verilmiş. Metro istasyonları savaş yıllarında karargah ve sığınak olarak da kullanılmış.

Günümüzde Moskova metrosu halâ genişlemektedir. Şu anda 120’yi aşkın istasyon mevcut. Rayların uzunluğu 250 kilometrenin üzerinde, yer yer derinlik 80 metreye iniyor. Saatteki hızı 90 kilometre olan ve yaklaşık 7.800 trenin işlediği metroda günde ortalama 9,5 milyon kişi taşınıyor. Kalabalık saatlerde istasyonlardan dakikada bir tren kalkıyor. Her istasyon ayrı bir sanat harikası. Metro istasyonundan ziyade bir müzeyi andırıyorlar.

Bu istasyonlardan en önemlileri; Komsomolskaya, Belaruskaya, Kievskaya, Park Kulturi ve Ploşçad Revolyutsi.

Konsomolskaya istasyonu, Gül pembesi mermer sütunları, metro işçilerini gösteren çini panelleri ve devasa avizeleri ile göz dolduruyor.

Belaruskaya istasyonu, Beyaz Rusya’daki yaşamın anlatıldığı mozaiklerle süslenmiş. Yer zemini yine Beyaz Rusya’ya özgü halı desenli ile süslenmiş.

Kievskaya istasyonundaki duvarlarda gösterişli mozaiklerle Rusya ve Ukrayna arasındaki dostluk ve Sovyet tarımı işlenmiş.

Park Kulturi istasyonundaki ana salondaki nişlerde bulunan beyaz mermerden rölyef madalyonlarda buzda kayan, satranç oynayan, kitap okuyan, dans eden insanlar resmedilmiş.

Ploşçad Revolyutsi istasyonunda ise Sovyetler’in kurulmasında yardım eden sıradan vatandaşların gerçek boyuttaki heykelleri mevcut.

Neticede tüm istasyonları gezmek olanaksız. Önemli olan 5-6 tanesini görmek çünkü müze gezmek gibi zevkli. Her biri ayrı bir sanat eseri.

Moskova’da konaklamaya gelecek olursak, şehir merkezinde ki oteller arasında birkaç öneri yapılabilir. İlk tavsiye olarak Kremlin Sarayı ve Aziz Vasil Katedrali'ne 15 dakikalık yürüme mesafesindeki Aquamarine Hotel’i düşünebilirsiniz. Otel hem merkezi konumuyla hem de turistik mekanlara yakınlığıyla çok uygun bir seçenek. Buna alternatif olarak ise yine şehir merkezinde ki Kuznetsky’de yer alan ve Bolşoy Tiyatrosu'na sadece 2 dakikalık yürüme mesafesinde ki Kyznetskiy Inn Hotel’i de tercihleriniz arasında bulundurmanız gereken bir yer. Eğer konaklamayı ucuza getirmek için uygun fiyatlı bir şeyler bakıyorsanız da TSUM Alışveriş Merkezi'ne yürüyerek 5 dakika, Kızıl Meydan ve Saint Basil Katedrali'ne ise 10 dakika uzaklıkta ki Matreshka Hotel Moskova’nın ekonomik otelleri arasında uygun bir seçenek olacaktır. Bu önerilerin dışında Moskova’da ki diğer otellere  buradan booking.com’a girerek göz atabilir, isterseniz rezervasyon da yapabilirsiniz.

 

NURHAN YILMAZ

Yazar Hakkında

NURHAN YILMAZ

1951 İstanbul doğumluyum. Yıl içinde dönüşümlü olarak Sinop, Bodrum ve İstanbul’da yaşamaktayım.Küçük yaşlarda babamın mesleği gereği, Türkiye’nin pek çok farklı şehirlerinde yaşadım.