Moskova’da Alışveriş

matryoshka-775328_960_720.jpg
 

Pahalılığı ile bilinen Moskova, alışveriş konusunda da baya ünlü bir şehir. Sabah 10.00 akşam 22.00 arası açık olan mağazalar şehrin dört bir tarafına dağılmış ve alıcılarını bekleyen ürünlerle dolu.

İlk olarak bahsetmemiz gereken yer Gum. Kızıl Meydan’da bulunan Gum, Moskova’nın en büyük ve en güzel alışveriş merkezi olarak gösteriliyor. Pek uzun yıllar Rusya için ahşap dükkanlar ve pasajlardan oluşan bir kapalı çarlı olan bu bina, şimdi sadece tarihi binası için bile pek çok turisti çekiyor. 1200 adet mağaza bulunduran bu devasa ve tarihi alışveriş merkezi, pek çok turist için uğrak bir nokta haline geliyor.

Daha önce yukarıda da söylediğimiz gibi Arbat Caddesi şehrin en ünlü hediyelik eşya merkezi olarak biliniyor. Burada güzel bir yürüyüş ve alışveriş yapılabilir. Özellikle Skazka mağazasında oldukça ilginç ve ilgi çekici ürünler bulunabilir. Matruşka bebekler, buradaki Türklerin gözde hediyeliği.

Moskova için hep pahalılıktan söz ediyoruz ancak ucuz alışveriş için de önerebileceğimiz bir yer olduğunu biliyoruz. İzmaylovo Çarşısı… Şehre ve ülkeye özgü gündelik ürünler ve hediyelik eşyalar oldukça uygun fiyata burda bulunabilir. Pek çok ikinci el ürünün de bulanabileceği bu çarşı pazarlık konusunda da oldukça esnek. Pahalı diye bir ürünü bırakmayın, pazarlık sayesinde istediğiniz fiyata çekebilirsiniz.

İlgi çekici, değişik bir mekan olarak Kommissiyonnıy Magazin karşımıza çıkıyor. İlginçliği şurdan geliyor ki burada pahalı mağazaların, ürünlerinin ikinci elleri satılıyor. Ünlü markaların kürkleri, ayakkabıları, çantaları veya elektronik eşyaları, aklınıza ne geliyorsa çok iyi markaların ikinci ellerini buradan bulabilirsiniz.

Tretyakovsky Proyezd Sokağı sadece Rusya’da değil, bütün dünyada da en pahalı alışveriş merkezlerinden biri olarak sayılıyor. Burası da lüks mağazalar ve lüks ürünler için uygun bir mekan. Aklınıza gelebilecek pek çok mağaza ve ürün burada mevcut.